Skocz do zawartości

Karol64208

Uczestnik
  • Zawartość

    2 754
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez Karol64208

  1. a jak wrażenie słuchowe, warte są tego czasu który poświęciłeś na oczekiwanie zamówienia?
  2. jak jesteś na etapie kupna to warto ich posłuchać😀 Wiem, panuje taka mania pomiarów i opinia że każdy pokój to problem z modami, ale głównie wynika ze złych pomiarów i wykonane na słabych kolumnach. Problem z niskimi pojawia się przy słabych kolumnach z małymi przetwornikami niskich tonów i przy systemach dwudrożnych.
  3. nie, na pewno coś się trafi lepszego a raczej ładniejszego😉, jak pisałem praktyka to nie znaczy że zaprzestałem 30 lat temu i siedzę i słucham. Często ktoś przyniesie jakieś cudo z niesamowitej reklamy i wtedy mam też okazję posłuchać i ocenić a i czasami robię pomiary i testy. Poza tym ma dostęp do nowości które są na rynku w U.K. Na razie nic mi nie przypadło do gustu moich uszów. jako monitory to może, zależy jakie źródło wykorzystujesz, co do pasma to mam inne zdanie: skuteczność: 86 dB/1W/1m impedancja nominalna: 8 ohm pasmo przenoszenia: 52 Hz - 20 kHz Brakuje im podstawowego pasma które buduje klimat nagrań poniżej tych 52Hz😌
  4. będę nieskromny, ale wiedza to teoria + praktyka i na tej podstawie zbudowałem system przed 30 laty, poza nowym preampem lampowym z HD phono. Pozdr. jak wiesz piszę o naturalnym brzmieniu przynajmniej najbliżej tego co słyszymy w naturze, dlatego nie wnikam kto jak słyszy ale jak sugeruje.
  5. czytając niektóre posty zastanawia mnie czy niektórzy naprawdę wiedzą jak brzmi naturalny dźwięk i stereo, a może sprzęt jest ...🤣 Pozdr. Tomasz sorry że akurat trafiło na Ciebie🙃
  6. Słuchasz vinyle, korzystny dla odsłuchu na pewno będzie system trójdrożny i skuteczność kolumn była 90dB lub powyżej. Padła propozycja Wharfedale Linton nie słuchałem ich, ale było coś o nich pisane na tym forum, najkorzystniej będzie jak wypożyczysz i przetestujesz. Czasami można trafić na coś ciekawego w komisach audio, używki. Znasz moje sugestie. Pozdr.
  7. nie sugeruj się tym pomiarem jest niepoprawny, zapomnij o nim. Wypożyczaj kolumny i testuj.
  8. @MariuszZ sorry ale mam na tapecie pre-phono i robię mały test. zamknąłeś się w świecie harmonicznych, modów i rezonansów, a zapomniałeś o najważniejszym, dźwięku. Dźwięk wiadomo to harmoniczne, ale składają się z oktaw, gam i przestrzeni, pisząc o głębi tonalnej a myślałem że załapiesz to jest to świat bogaty w oktawy i gamy które wyraźniej słyszysz i rozróżniasz przy większych przetwornikach. Bywasz zapewne na koncertach a ściślej bywałeś przy kapeli w czasie grania to wiesz o czym piszę. Podam jeszcze jeden przykład prosty: na którym bębnie uzyskasz lepszy efekt tonalny (niskich tonów) o małej średnicy bębna czy na tym o większej średnicy, tu masz odpowiedź dlaczego większe przetworniki. to nie kompromis, czytaj powyżej przykład. skąd taki wynik, czym robiony pomiar przy jakich parametrach. Warto wyjść czasami poza reklamy producentów i tego czym usprawiedliwiają swoją nie udolność konstrukcyjną, fizyka jest jedna. chciałeś napisać zniekształcają dźwięk 😌.
  9. Pozwolisz że ci odpowiem, do takich kolumn to potrzebujesz przestrzeni z odpowiednią akustyką, zresztą nie wszystko co pisze jakiś producent odpowiada fizyce i prawdzie. to już słyszysz je po "n" odbiciach działa jak sub a nie jak kolumna do stereo, i tylko cena rośnie nic poza poprawą. przede wszystkim 15" nie powodują modów przy wyższym natężeniu dźwięku, różnią się też w paśmie niskich tonów są bardziej głębsze tonalnie ( w barwie ) i lepiej nagłaśniają pomieszczenie, bliżej im do naturalnego brzmienia w porównaniu do 8" które posiadam a mają podobne parametry. Przejście z małych przetworników na duże wymaga trochę czasu na zmianę przyzwyczajeń, nie którzy lubią jak są bezpośrednio atakowani dźwiękiem z małych kolumn, ale za to mają problem z akustyką. Jeszcze gorzej to wygląda przy mniejszych 6.5" zwłaszcza że producenci piszą co klient chce przeczytać ale już nie koniecznie usłyszy.
  10. @jabar nie patrz na specyfikację zwłaszcza obecnie produkowanych kolumn z małymi przetwornikami basowymi i raczej skuteczność 90dB lub wyżej. @Kraft sorrki, ale się rozpędziłem już poprawiłem😉,miałem dopisać ale mi uciekło🙃. Właśnie, to są niuanse i różnice, większy przetwornik lepsze rozchodzenie się dźwięku i lepsze nagłośnienie pomieszczenia, mniejsze przetworniki są to kolumny kierunkowe, które dobrze spisują się przy kinie w systemach więcej niż dwie. Mam do dyspozycji dwie pary kolumn z 8" i 15" w pokoju przygotowanym do odsłuchu przy remoncie i u mnie też widać różnicę w nagłośnieniu i rozchodzeniu dźwięku na 15" mogę dać spoko 55W, ale już przy 8" to jest około 35W. To chyba najlepszy przykład dlaczego większe przetworniki spisują się lepiej i nie powodują ubocznych skutków odbiorze dźwięku itd.
  11. @MariuszZ, @Kraft, tkwicie świecie reklam. Pozdr. też odradzam, @jaba666,ale to Twój wybór, zawsze testuj zanim podejmiesz decyzję. Pozdr.
  12. raczej nie tym bardziej że kol. @Mikael słucha vinyli🙂
  13. najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie potka z wyprowadzonym czwartym wyjściem ze środka potka tak jak na tym schemacie. Drugim rozwiązaniem będzie wykonanie układu EQ wpinany równolegle w tor audio wej. przed za pomocą wyłącznika a wyjście za potencjometrem.
  14. raczej w chodzą w grę starsze produkcje, ale na pewno można wyszukać 10" z nowych. Różnica pomiędzy 6.5" a 10" jest korzystniejsza dla akustyki przy większych przetwornikach, dźwięk jest bardzie rozproszony co w znacznym stopniu zmniejsza problem odbić i lepiej nagłaśnia pomieszczenie.
  15. @Mikael myślę że byłby to dobry wybór na początek i twoje warunki, sprawdź- przetestuj. Pozdr.
  16. Mam podobny metraż w pokoju muzycznym, ale za to nie mam problemu z akustyką. W Twoim przypadku na pierwszy odsłuch zaproponował bym kolumny z większymi przetwornikami ( bass12") itd. wtedy dźwięk będziesz miał mniej kierunkowy i problem z akustyką powinien ustąpić, oczywiście jak nie przesadzisz z nagłośnieniem😉. Pozdr.
  17. a widzisz różnicę?🙂bo ja nie. Nie ważne jak nazwiemy ten efekt znaczy to samo, ważny jest tylko czas pierwszego odbicia. Pogłos to raczej sztuczny efekt stworzony dla muzyków przez elektronikę. Pozdr.
  18. 🤣 musisz odróżnić mody od tła akustycznego i pierwszego odbicia dźwięku (echo ), czasu i czy energia odbita dochodzi do punktu w postaci dźwięku rozproszonego, czy też fala dźwiękowa posiada określony kierunek. Pozdr. P.S. Przyjęta wartość dla pomiarów 1W / 1m2, przy większych obiektach pomiar wykonuje się na 1m3. Drugi ważny aspekt skuteczności nagłośnienia jest SPL.
  19. to też napisałem, czytałeś? też wszyscy zapominają o podstawie t.j. mocy nagłośnienia danego pomieszczenia🤭. Żadna kolumna również pomieszczenie nie spełni warunków akustycznych gdy przekroczymy granicę nagłośnienia. O tej zasadzie większość zapomina i szuka wad, modów itd. pozostaje pogoń za ogonkiem🤗
  20. Wszyscy piszą o modach, ale nigdy i nikt nie napisał przy jakiej mocy ( W ) zmierzył. Czy ktoś zrobił pomiar tych modów przy 1W / 1m i jaki miał wynik?
  21. no wiesz😂 "wrednego" w ten sposób zmieniasz brzmienie, naturalność nagrania, które zostało zapisane i wyreżyserowane przez wykonawce i reżyserkę, wtedy to już całkiem inne nagranie. Ale co zrobić gdy kolumny czy sprzęt nie przenosi danego pasma, pozostaje korekcja. to nie poprawia lecz wycina dźwięk. w prosty, brzmienie. Jak to czasami było w szkole było "co autor miał na myśli" 😉to co wymyślił zespół nagrywający i reżyserka nagrania. też już kiedyś podałem przykład, że na moim laptopie słyszę 30Hz, tylko czy na pewno jest to 30Hz🤣. W ten sposób można sobie wszystko wmówić, ale skoro słuchacz jest zadowolony to nie psujmy mu przyjemności. Pozdr.
  22. @Adi777 ładnie wygląda krzywa poza podbiciem niskich do+6dB, poza tym nic mi to nie mówi bez pozostałych parametrów pomiaru( czy to 1W /1m /dB ?). Jak przypuszczam dźwięk musi być ciepły, przyjemny dla ucha🙂.
  23. jeżeli słyszałeś drugie, to na pewno nie jest tej jakości, drugi to już infradźwięki niesłyszalne i trzecie. Pozostaje pytanie jak to brzmiało pierwsze? @jabarNie znam pomieszczenia ale pierwszym problemem jest zawsze efektywność /możliwość przeniesienia przez kolumny danego pasma, a dopiero jako drugi problem występuje akustyka pomieszczenia, jak już mamy pewność że kolumny są zdolne do odtworzenia danego pasma.
  24. @Adi777 są piękne, ale ciekaw jestem jak przetwarzają dźwięk, jak pasmo, i czy spełniły twoje oczekiwania. Osobiście jestem sceptykiem do takich eksperymentów z kolumnami, duży wpływ przy takich kolumnach odgrywa akustyka pomieszczenia. Pozdr. Miłego słuchania.
  25. Temat basu i niskich tonów był na tym forum niezliczone razy poruszany. Manipulacja tym pasmem przy użyciu equalizerów różnego typu nie zwiększy pasma a tylko go wycina, może to przynosi korzyści przy kształtowaniu akustyki pomieszczenia ale jest to kosztem pasma i naturalnego brzmienia nagrania. Nie poprawi to efektywności kolumn, sprzęty lub źródła. Dla mniej obeznanych w temacie, dolne pasmo ma wpływ na choreografię nagrania, dotyczy to też innych zakresów pasma. to tylko tak napisano a jaka prawda to mamy przykład kol. @jabar Kolumny które nie radzą sobie z danym pasmem wytwarzają harmoniczne / zniekształcenia, które mają duży wpływ na mody w pomieszczeniu. możesz powiedzieć w jakim formacie są nagrane te pliki? Pozdr.
×
×
  • Utwórz nowe...