Skocz do zawartości

Onkyo TX-RZ840 w stronę stereo...


Comret

Recommended Posts

Ok, trochę się dokształciłem i ten denon nie ma triggera.

Tak na prawdę to ja szedłbym w stronę końcówki mocy, potrzebuję integracji, uniwersalności i komfortu.

Co nowego/używanego powinienem rozważuć w cenie 5-7K?

Nad C298

Rotel RB-15??

...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się.

Ten NAD to końcówka pracująca w klasie D. Przeważnie takie urządzenia dysponują wieksza mocą. ale nie porównuje sięich 1:1 z urzadzeniami pracujacymi w klasie A czy Ab pdo kątem mocy.

Wspomniany Atoll może zagrać rónie glośno.

Finalnie NAd zapewni nieco czystsze brzmienie, deczko jaśniejsze. 

Z kolei Atoll będzie masywny, cieplejszy w sekcji basowej, łagodniejszy w średnicy i góry.

Mocą to bym się tu nie przejmował bardziej charakterystyką brzmienia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

Aby troszkę to podsumować to jestem troszkę jeszcze zakręcony. Wygrzewanie w trakcie, kolumny grają wiele godzin dziennie, a dźwięk mi się bardzo podoba.

 

Pierwsze primo, jeden z kolegów tu wcześniej napisał, że Onkyo tx-rz840 ma całkiem przyzwoite stereo i może się okazać, że nic wiecej nie potrzebuję.

I powiem Wam, że tego dźwięku jest dużo w całym salonie. Nie tylko dużo, ale i detatlicznie i rozdzielczo itd., a już w miejscu gdzie stał mikrofon kalibracyjny jest absolutnie monumentalnie. Ostatnio rozkręciłem na 50% i taki utwór SOHN Veto wbił mnie w kanapę.

Ja często nie słucham głośno muzyki, aktulanie na 25 i wszystko jest na miejscu. Nie zgodzę się, że brakuje życia, czy energii, bo nie brakuje. Co innego, że może być pewnie więcej... choć nie wiem czy więcej znaczy tu lepiej.

 

Drugie primo to gdzieś na forum przeczytałem, że końcówka doda mi "jedynie mocy"... bo i tak źródłem jest DAC z ampli kina ale tej mocy Onkyo nie brakuje za bardzo, powienien mieć 130 W przy 8 ohmach. Któryś z kolegów pisał, że po dołożeniu końcówki przy ampli Denona x3700 słyszy różnice dopiero przy głośniejszym słuchaniu muzyki i w kienie. Ale przy normalnym słuchaniu poprawa stereo jest nieznacząca lub marginalna.

 

Pierwsze pytanie czy Monitor Audio silver 500 potrzebują mocnego wzmacniacza, czy w taki Atoll AM100 czy Rotel RB-1552 MkII wystarczą, czy od razu iść w ten pozim wyżej?

Drugie pytanie czy ta końcówka poprawi mi głównie moc? Mnie bardziej zależy na ogólnej poprawie stereo i szczególnie na skarajach pasma przy cichym słuchaniu. Ale już teraz nie jest źle. Przy założeniu, że podstawowe źródła zostją DAC z Onkyo, SPOTIFY + TuneIn radio.

Trzecie, że ja potrzebuję uniwesalnego wzmacniacza, słucham baardzo różnej muzyki, a czytałem, że takie uniwersalne połączenie z Monitor Audio ludzie często odnajdują z Denonem. Jakąś końcówkę mocy powininem szczególnie rozważyć lub omijać?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Ci się podoba to onijaj każda końcówkę albo zdecyduj się na jej wypożyczenie i przetestowanie u siebie. Ja odczułem jakąś tam różnice po dołożeniu wzmacniacza. Była zauważalna ale jak już kilka razy pisałem więcej wniósł Dirac. Uspokoił i poukładał dźwięk. Inna sprawa, że najpierw miałem końcówkę a potem wjechał DL. Nie testowałem Diraca bez końcówki. Zestaw to Denon, Atoll i Focal. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2024 o 23:20, Comret napisał:

Drugie pytanie czy ta końcówka poprawi mi głównie moc? Mnie bardziej zależy na ogólnej poprawie stereo i szczególnie na skarajach pasma przy cichym słuchaniu. Ale już teraz nie jest źle. Przy założeniu, że podstawowe źródła zostją DAC z Onkyo, SPOTIFY + TuneIn radio.

Końcówka poprawi moc, dodając końcówkę odciążysz amplituner od napędzania kanałów frontowych, tym samym będzie mógł podać więcej mocy na pozostałe.

Jeżeli źródło dźwięku będzie nadal "obrabiane" przez przedwzmacniacz amplitunera, do poprawy stereo sama końcówka wiele nie wniesie i nie zmieni o ile wogóle coś będzie na zauważalnym (słyszalnym) poziomie jakościowym. Różnicę zrobi wzmacniacz stereo z wejściem na końcówkę jeżeli bezpośrednio do niego (z pominięciem amplitunera) podłączysz źródło dobrej jakości np. odtwarzacz CD/SACD,  gramofon albo streamer.

Korzystając z DAC-a, streamera i przedwzmacniacza w amplitunerze nie zawracałbym sobie głowy dodatkową końcówką (chyba że potrzebujesz więcej mocy) czy wzmacniaczem zintegrowanym, całe stereo "położy" pre amplitunera i efekt poprawy stereo może nie być adekwatny do poniesionych kosztów, albo żaden - końcówka z założenia powinna być "przezroczysta" dla sygnału i nie wnosić nic od siebie. RZ840 to wysoki model (chociaż nie najnowszy) w gamie Onkyo więc jeśli nie przewidujesz typowych źródeł stereo podłączanych bezpośrednio do wzmacniacza zostawiłbym jak jest. Oczywiście najlepiej wypożyczyć końcówkę i ocenić samemu czy warto, ale moim zdaniem przy obecnych źródłach z jakich korzystasz poza odciążeniem amplitunera i poprawą mocy całości (kino) w samym stereo nic specjalnego nie uzyskasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Kontynuując, na pokłąd systemu wjechał NAD C298, używany z OLX 2,5 roku, polska dystr. Elektronika wygrzana :)

I ponieważ mntowałem to wczoraj o 23, a nadal rodzina śpi to nie testowałem głośniej. Interkoncety i trigger z media markt za kilka pln, muszę dopiero kable kupić.

Onkyo RZ 840nma tyle mocy, że spokojnie wysterowało prądożerne Bostony A360, jak i te MA Silver 500, zarówno w stereo jak i w kinie.

Poprawa w kienie jest dla mnie nieistotna, ot efekt uboczny zmian. Fajnie, że końcówka mocy z triggerem jest  w 100% bezobsługowa dla użytkownika.

 

Na chwilę obecną.

Po podłączeniu końcówki mocy NADa do Onkyo jest różnica w stereo zauważalnie słyszalna od pierwszych dźwięków na każdej głośności i w na wszystkich pasmach.

Końcówka mocy w kinie nie musi być przeźroczysta.

Punkt dla Piotra Sonido. Równowaga tonalna na cichym słuchaniu się poprawiła, zauważalnie i przyjemnie. Było dobrze a jest lepiej :)

Jak Piotr pisął jest trochę jaśniej, w obszarze wysokich tonów chyba największa zmiana, basu nie brakuje, to trochę brzmi jakby na scenę wjechał renomowany dyrygent i poukładał te dźwięki w bardziej szlechetny i kuturalny spoób.

 

Posłucham to więcej opiszę, nadal MA nie wygrzane jeszcze  pełnych 100h. Nie mniej potwierdzam co kolega Tomek i inni napisali. Ta zmiana Onkyo z końcówką mocy nie była konieczna, nawet nie była potrzebna, stereo z Onkyo RZ840 jako all in one jest bardzo przyjemne i dla przytłaczajacej grupy ludzi więcej niż wystarczające. I bez końcówki mocy wcale nie brakuje enrgii życia czy muzykalności.

 

Ps. Odkupując NADa C298 posłuchałem ultra chwilę systemu właścicela, NAD C658, NAD C298, DYNAUDIO EVOKE 30 i kablologia dla mnie z kosmosu. Ten człowiek miał specjalnie dorobiony kabel zasilający DIY do tego NADA C298, orginalne kable nawet nie ruszane. Nie muszę chyba mówić, żę ustawione to prawilnie pod akustykę pomieszczenia. Pięknie to grało i... tyle bo jak posłuchałem mojego zestawu to wstydu nie ma :)

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Comret napisał:

Końcówka mocy w kinie nie musi być przeźroczysta.

z założenia końcówka mocy niezależnie czy w kinie czy stereo nie powinna nic wnosić tonalnie/przestrzennie dlatego napisałem, że powinna być przezroczysta, oczywiście tak powinno być w teorii, rzeczywistość czasem jest inna

8 godzin temu, Comret napisał:

Punkt dla Piotra Sonido. Równowaga tonalna na cichym słuchaniu się poprawiła, zauważalnie i przyjemnie. Było dobrze a jest lepiej :)

tu się zgodzę, to wskazuje że jest wydajniejsza i szczególnie poprawa jest odczuwalna właśnie przy cichym słuchaniu, to może być zaletą zastosowania dobrej końcówki - poprawa dynamiki i równowagi przy niskich poziomach głośności

Najważniejsze że słyszysz poprawę i Cię zadowala, natomiast wydaje mi się że sama scena stereo i separacja wiele się nie zmieniła, aczkolwiek przy poprawie dynamiki można odnieść wrażenie ogólnie lepszego brzmienia. Ale jak pisałem RZ840 to już dosyć fajna półka amplitunera więc z pewnością nie jest źle, a skoro odczuwasz poprawę po dodaniu końcówki - to jak by nie zachwalać Onkyo obnażyłeś słabości końcówek amplitunera 😉.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są osoby które uważają że ten kolumny grają na przykład dopiero zdzielonym Naimem. Na takiego posta trafiłem ostatnio na Facebooku.

Jesli jestes zadowolony to uwierz teraz będzie już z górki.

Spróbj tej końcowki. Wypożycz. Zobaczysz. Czy to opłacalne. Czy jest lepiej.

Uwierz no , nikt Ci tego dokładnie nie powie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jestem na razie ostrożny z ocenami, za mało słuchałem. Staram się opisać bardziej zmiany jakie zaobserwowałem. Zapomniałem doać poprzednio, że mam wrażenie, że niskie tony dostały trochę konturu. Zmówiłem  nowe interkonekty, zobaczymy czy to coś zmieni.

Na chwilę obecną podoba mi się jedna zmiana, skraje pasma na plus przy cichym słuchaniu.

 

Tak jak wyżej  Tomek napisał, ta zmiana może mieć też inne podłoże, nie to, że NAD coś dodaje, tylko, że wzmacniacz ONKYO jest odłączony i to on przestaje dodawać.

Po za tym całe to Onkyo bazowo kosztowało 50% tego NADa, wiec różnica w jakości samych końcówek mocy powinna być.

Z tym NADem jest tak jak czytałem w testach, że on jest naturalny  i nie koloryzuje, słabe nagranie brzmi... jak słabe nagranie.

Mogę potwierdzic, że brzmienie wydaje się trochę czystsze, za Piotem :)

 

Nie podejdzie mi finalnie do zestawu ta końcówka to NAD będzie szukał nowego właściciela.

 

Czy ja teraz powinienem zrobić ponownie kalibrację ampli z podpięta końcówką mocy NADa?

 

 

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ponowna kalibracja nie wniosła nic, albo ja nie słyszę tej różnicy. Jest tak samo dobrze jak było 😆

Biorę statyw od aparatu i ustawiam mikrofon dokładnie tam gdzie mam głowę siedząc na kanapie 😁

Ustawienia kolumn i ampli jeszcze chcę prześledzić...

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojechały interkonekty NEOTECH NEMOI-5220, odseparowane.

Nie spodziewałem się, że to coś zmieni, bazwo był kabel za 20 zł z MM. Myślałem, że ta kablologia w tek kwocie to placebo.

Jestem mile zaskoczony, wręcz zachwycony, to najtańsza zmiana  jaka pozytywnie wpłynęła na jakość całego systemu. Warto zadbać o sygnał, ot co.

 

Nieśmiało zapytam, czy ponownie mam kalibrować?

Edytowano przez Comret
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Comret napisał:

Nie spodziewałem się, że to coś zmieni, bazwo był kabel za 20 zł z MM. Myślałem, że ta kablologia w tek kwocie to placebo.

W tej kwocie i na dodatek z MM to musiało być straszne guano. Pomijając dyskusje kablowe słyszących/niesłyszących, taka półka produktów absolutnie nie gwrantuje jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...