Skocz do zawartości

Podpowiedzi przy zestawie 5.1.4


Jay01

Recommended Posts

Cześć, jesteśmy na etapie wykończenia domu, już mam okablowanie przygotowane pod Atmos (5.x.4). Powierzchnia jest otwarta, sama przestrzeń salonu we wnęce to 6x3 m, aczkolwiek wraz z jadalnią total to 36m2. Zestaw KD kompletuję pod filmy (streaming, BR, tv) 70%, xbox 20%, muzyka 10%. 

Aktualnie mam do TV podłączony starszy wzmacniacz Cyrus 6 + starsze kolumny  Waterfall Iguazu Evo (https://www.waterfallaudio.com/en/collection-glass-speakers/iguascu-evo/)

Jestem zadowolony z jakości, dla mnie to gra w zupełności wystarczająco, teraz jednak będę miał w końcu możliwości i chciałbym to rozbudować do dobrego zestawu dźwięku przestrzennego. 

Widzę, że fajnie tutaj pomagacie i mam nadzieję, że będziecie w stanie doradzić mi w sprawie sprzętu. Budżet na całość to myślę 13-15 tysięcy. Na pewno chcę zachować kolumny, a wzmacniacz po lekturze forum wymieniam na Denona X3800H. Głośniki jak niżej:


Centralny - mówi się, że to jeden z kluczowych głośników do KD i myślę od Dali Oberon Grand Vokal. Gdzieś czytałem, że skoro moje kolumny mają głośnik wysokotonowy kopułkowy to centralny też taki powinien być. Odpadły więc mi często polecane Klipsch, bo mają je tubowe. Czy w dobrym kierunku idę?

Martwi mnie jednak pewne ograniczenie. Głośnik będzie "w" szafce na TV, bez przestrzeni z tylu i po bokach, więc powinien się dobrze w takich warunkach odnaleźć. Czy nie jest tak, że konstrukcja bass reflex dyskwalifikuje ten wybór?

Tylne surround - tutaj wybór padł na Dali Oberon On-Wall z dwóch względów. Po pierwsze głośnik musi być jak najbardziej płaski, niewyróżniający się na ścianie. Po drugie, głośniki te będą zamocowane z tyłu za kanapę, bez żadnego kąta. Piszecie, że dość szeroka jest ich wiązka (nie muszą być szczególnie kierowane) i to mnie przekonuje. Żeby trochę przyoszczędzić to jeszcze rozważam Argon Audio Alto 4Wall ale to też do Was pytanie czy w tym zestawie za bardzo mi to efektów nie popsuje?

Sufitowe - tutaj ważna jest również estetyka i minimalizm. Ważne, aby były białe i dość kompaktowe, oczywiście w ramach rozsądku. Cambridge Audio Minx 12 na pierwszy rzut oka super spełniają wymogi ale czy za bardzo nie ograniczą zestawu? Fajnym kompromisem wydaje się być Polk Audio OWM3. Co sądzicie - te czy może jeszcze inny kierunek?

Subwoofer - tutaj mam największy problem, "wydaje mi się", że wcale nie potrzebuję aż tyle basu, poza tym boję się sąsiadów czy u nas małego dziecka. Czytam jednak, że w KD to podstawa i zrobi dużą różnicę. Problem mam też taki, że w salonie nie będę w stanie go odpowiednio rozmieścić (po testach gdzie mu najlepiej) tylko raczej będziemy starać się by był w konkretnym miejscu, nie psując estetyki. Nie może więc sam w sobie być za duży. Pomyślałem, że kompromisem dla mnie będzie kupić coś tańszego, mniejszego a najwyżej w bliższej przyszłości uzupełnić o drugi - ewentualnie w dalszej przyszłości to będzie pierwszy element do wymiany. Myślę więc o przykładowo o Cambridge Audio Minx X301, SVS SB-1000 - poproszę Was o podpowiedź.

 

Te powyżej to moje sugestie po kilku tygodniach lektury i poszukiwań. Wszystko jednak jest sprawą otwartą i chętnie posłucham rad mądrych ludzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jay01 napisał:

Po drugie, głośniki te będą zamocowane z tyłu za kanapę, bez żadnego kąta.

Wrzuć jakiś projekt bo z opisu wygląda że to może nie być najlepsze rozwiązanie.

 

15 minut temu, Jay01 napisał:

Sufitowe - tutaj ważna jest również estetyka i minimalizm.

No to rozważ podiweszany sufit i glosniki montażowe. 

 

15 minut temu, Jay01 napisał:

Subwoofer - tutaj mam największy problem, "wydaje mi się", że wcale nie potrzebuję aż tyle basu, poza tym boję się sąsiadów czy u nas małego dziecka. Czytam jednak, że w KD to podstawa i zrobi dużą różnicę. Problem mam też taki, że w salonie nie będę w stanie go odpowiednio rozmieścić (po testach gdzie mu najlepiej) tylko raczej będziemy starać się by był w konkretnym miejscu, nie psując estetyki.

Robi ogromną różnicę. Przemyśl dwa subwoofery. Twoje pomieszczenie jest dość duże. SB1000 (najlepiej Pro) jest niewielki. Generalnie zamknięte suby są mniejsze niz odpowiedniki z BR. Twoim priorytetem jest kino wiec powinieneś wybrać zdecydowanie większy model a ewentualnie jezelibmiejsca faktycznie brak uzupełnić go jakimś mniejszym.

 

P.S. Fajny, konkretny post.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, poniżej kilka obrazów:

image.png.da08c193e4537b8785704e3c4cd1d27d.png

image.png.770e6c528d3d8576aea44430b8960ca8.png

image.png.a2960cf9d9bd2626ccce9bb68d8333c5.png

 

Podwieszany sufit niestety nie wchodzi w grę. 

 

Subwoofer w takim razie widzę, że trzeba pójść w SVS SB-1000 (może pro, zależy od budżetu), a najwyżej kiedyś zmienię na większy lub dołożę drugi.

Paląca kwestia to głośnik centralny bo pod niego będzie szafka. Czy koniecznie szukać czegoś w zamkniętej obudowie? Jak tak to jakie modele możecie polecić? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jay01 napisał:

Czy nie jest tak, że konstrukcja bass reflex dyskwalifikuje ten wybór

W centralnym nie gra to wielkiej roli, ten kanał nie powinienen grać poniżej 80Hz, a więc rola portu BR nie ma znaczenia.

1 godzinę temu, Jay01 napisał:

tutaj wybór padł na Dali Oberon On-Wall z dwóch względów.

Spoko, ale NIŻEEEJ. Na wysokości odsłuchu mają być, to 1,1-1,2m od podłogi patrząc na wysokotonowy. To bardzo istotne by zachować odległości kątowe pomiędzy głośnikami, masz być otoczony jak w bańce, a nie ściana głośników za Tobą i przed Tobą.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej już koledzy napisali surround niżej, ale i tak będą nieprawidłowo, bo są z tyłu, a powinny być z boku ewentualnie lekko z tyłu kąt 90-110 stopni. Jednak u Ciebie z boku będzie problem - z prawej strony okno, a z lewej pusta przestrzeń. To zagra, ale jednak pomyślałbym czy lepiej ustawić surround na standach - wiem ani to wygodne, ani estetyczne. Ewentualnie dipole? No i nie wiem czy tego szkła nie za dużo - trochę trudno będzie ogarnąć to akustycznie - okno na ścianie z prawej i okno z tyłu. Nie wiem czy nie powinieneś rozważyć obrócenia całości układu o 180°. Wtedy nie będzie problemu z zawieszeniem surround bo masz tam ścianki - tylko znów TV będzie na "tle" okna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Butler napisał:

W centralnym nie gra to wielkiej roli, ten kanał nie powinienen grać poniżej 80Hz, a więc rola portu BR nie ma znaczenia.

Spoko, ale NIŻEEEJ. Na wysokości odsłuchu mają być, to 1,1-1,2m od podłogi patrząc na wysokotonowy. To bardzo istotne by zachować odległości kątowe pomiędzy głośnikami, masz być otoczony jak w bańce, a nie ściana głośników za Tobą i przed Tobą.

Dziękuję, to w takim razie skłaniam się ku temu Dali Oberon Grand Vokal, chyba że jeszcze ktoś rzuci ciekawą ideą :)

Bardzo dobra uwaga z tymi surround. Tam niestety jest już puszka, której nie przełożę. Czy w takim razie głośniki pod nią to nie będzie już za nisko? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomek72 napisał:

Jak wyżej już koledzy napisali surround niżej, ale i tak będą nieprawidłowo, bo są z tyłu, a powinny być z boku ewentualnie lekko z tyłu kąt 90-110 stopni

Książkowo tak. U mnie jest bliżej 120 stopni i daje radę. 

Przed chwilą, Jay01 napisał:

Czy w takim razie głośniki pod nią to nie będzie już za nisko? 

Glosniki powinny być na wysokości odsłuchu. Więc dopóki będą nie niżej niż wysokość oparcia kanapy powinno być ok. Punktem odniesienia jest kopułka głośnika wysokotonowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, jak pisałem w pierwszym poście, głośniki muszą zostać w takiej separacji i z tym już nic nie zrobię :( Stąd też wybór Dali, bo podobno kierunek u nich nie jest aż tak ważny. Jedyne co mogę jeszcze zrobić to rzeczywiście przesunąć je niżej, tak że kopułka głośnika wysokotonowego będzie na jakiś 80-90 cm. Wiem, że to już nisko ale po pierwsze głowę będę miał ponad oparciem kanapy, więc wiązki nie powinno to blokować, a po drugie liczę trochę na "magię" procesora i Atmosa, że w razie czego w parze z górnymi głośnikami odpowiednio wyrówna tę wysokość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jay01 napisał:

tak że kopułka głośnika wysokotonowego będzie na jakiś 80-90 cm. Wiem, że to już nisko ale po pierwsze głowę będę miał ponad oparciem kanapy, więc wiązki nie powinno to blokować, a po drugie liczę trochę na "magię" procesora i Atmosa, że w razie czego w parze z górnymi głośnikami odpowiednio wyrówna tę wysokość. 

Będzie raczej ok i magia nie ma tu nic do rzeczy. Pamiętaj żeby odsunac te kanapę od ściany o ile możesz. po pierwsze unikniesz problemów z niskimi tonami, po drugie zbliżysz się do referencyjnego kąta dla tylnych Armos.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PanKlor napisał:

Książkowo tak. U mnie jest bliżej 120 stopni i daje radę. 

zgodzę się, ale 120° to 30° odchyłki od ideału, tutaj będą ewidentnie z tyłu więc może być różnie z pozycjonowaniem efektów. Pamiętam kiedyś dawno miałem (moje pierwsze zresztą) kino z amplitunerem Thomsona DPL560HT i tam w instrukcji był "obrazek" ustawienia z głośnikami za kanapą ale skierowanymi do góry, tyle że to było w czasach 5.1 i Pro Logic-a, gdzie właśnie Dolby nawet zalecało umieszczenie surround lekko z tyłu chyba w zakresie 100-120°.

Internet jest bazą wiedzy - znalazłem tę instrukcję i wrzucam zrzut tej strony, tylko wtedy Dolby zalecało aby surround były wyżej - co zmieniło się w momencie pojawienia się dźwięku obiektowego Atmos/DTS-X

image.png.59492c4c30fd134f110a65902907e5ed.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomek72 napisał:

zgodzę się, ale 120° to 30° odchyłki od ideału

Dolby podaję 90-110 więc może tylko 10 stopni od ideału ;)

Chętnie bym sam zrobił zgodnie z książką ale musiałbym jeden głośnik powiesić na wyspie kuchennej a drugi prawie na oknie. O tym że nie ma tam jak puścić kabli nie wspomnę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PanKlor napisał:

Dolby podaję 90-110 więc może tylko 10 stopni od ideału ;)

Zgadza się 10°, nie wziąłem pod uwagę "widełek" 😀, ciężko w niededykowanym pod kino pomieszczeniu zachować ideał, dlatego pewne odstępstwa nas nie pozbawiają frajdy, natomiast wszystko ma swoją granicę. Kombinuje jak tu koledze @Jay01 pomóc w sytuacji gdy surround "wyszły" mu z tyłu i tu już ta rozbieżność jest spora. Myślę że warto pomyśleć o ewentualnej zmianie na dipole, albo niekoniecznie montować głośniki na ścianie - może jakieś standy - tyle że gdy będą na wysokości uszu i blisko kanapy to też nie jest idealnie żeby głośnik "walił" prosto w ucho.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii ustawienia małe podsumowanie:

1. Głośniki przestawiam zdecydowanie niżej, lepiej trochę za nisko niż ewidentnie za wysoko (tym bardziej przy uzupłenieniu górnymi atmos)

2. Kanapę odsunę jak tylko się da

 

Miałbym jednak prośbę też o sam sprzęt. Czy uważacie, że ta cała konfiguracja "się spina"? Chodzi mi o to, żeby gdzieś ewidentnie jakiś sprzęt nie był ograniczający, ale też przesadnie przedrożony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wszystko sie spina. Co do surround i Atmos moim zdaniem istotne jest gdzie je zamontujesz. Jakość samego przetwornika ma znaczenie ale bez przesady. Ja chce słyszeć w demie Leaf że liść jest za mną albo nade mną ale nie zastanawiam się czy to liść dębu czy też klonu ;) Poza tym wybierasz x3800 więc w zapasie masz jeszcze Diraca.

Ważne żebyś kupił jak najlepsze subwoofery i centralny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, PanKlor napisał:

Ja chce słyszeć w demie Leaf że liść jest za mną albo nade mną ale nie zastanawiam się czy to liść dębu czy też klonu ;)

wygląda że klonu, ale nie liść a skrzydełko z nasionkiem 😉, jedno z moich ulubionych demo 💪

@Jay01 jak kolega napisał jeśli chodzi o surround i górne nie doktoryzowałbym się zbytnio nad przetwornikami - centralny jak najbardziej, tutaj musi być dobrze i wyraźnie ze względu na czytelność dialogów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, tomek72 napisał:

wygląda że klonu, ale nie liść a skrzydełko z nasionkiem

Grauluję percepcji! Wygrywa Pan wycieczkę pieszą na dowolnie wybranej trasie 😉

10 minut temu, tomek72 napisał:

nie doktoryzowałbym się zbytnio nad przetwornikami

Właśnie. @Jay01 - kup takie które się będą podobały żonie. Najlepiej na tym wyjdziesz. 

 

11 minut temu, tomek72 napisał:

centralny jak najbardziej,

I 2 suby. @Jay01 jeden zostaw tam gdzie planujesz. Drugi w rogu koło kanapy albo centralnie za kanapą. Jak masz jeszcze możliwość to zrób tam sobie gniazdko. Jak nie masz to po prostu użyj przedłużacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...