Skocz do zawartości

Salon w kształcie L - kino domowe


Izis86

Recommended Posts

Dzień dobry,

jesteśmy na etapie planowania przewodów w nowym domu oraz jego nagłośnienia. Na rysunku zaznaczyłam mniej więcej co nam się udało ustalić, kolumny podłogowe, głośnik centralny i subwoofer to standard, więc tu nie ma problemu z lokalizacją. Do tego z przodu głośniki sufitowe dolby atmos.

Problem mamy natomiast z głośnikami surround, nie mamy gdzie ich ustawić przez duże okno i całokształt pomieszczenia, więc przyjęliśmy ich montaż jako głośników sufitowych, ale nie wiemy czy to dobry pomysł.

Drugi problem to nagłośnienie w kuchni: czy opłaca się tam robić dodatkowe nagłośnienie (druga strefa grająca wspólnie lub samodzielnie), czy może kino domowe wystarczająco nagłośni pomieszczenie? Przy czym tu już chodzi tylko o muzykę.

Powierzchnia pomieszczenia z kuchnią ok. 45 m2. (Główna część to prostokąt 8,2 x 4,3 m). Za poniższy zestaw wychodzi koło 13k i jest to już moce nadwyrężenie naszego budżetu. Prawdopodobnie i tak będziemy realizować to na raty, ale chcielibyśmy wiedzieć do czego dążymy i jak te kable poukładać.

Jako nagłośnienie planujemy:

  • amplituner Yamaha RX-V6A
  • głośniki frontowe: Elac Debut F5.2
  • głośnik centralny: Elac Debut C6.2
  • subwoofer: ELAC Debut 2.0 S10.2
  • pozostałe głośniki sufitowe - 6 szt.: Yamaha NS-IC800 lub Elac Debut IC-DT61

F - frontowe, C - centralne, SUB - subwoofer, SUR - surround, 2S - druga strefa

Czy to ma sens?

schemat.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem robienie drugiej strefy do plumkania nie ma sensu. Jak Ci tam zabraknie muzyki to po prostu kup jakiegoś musiccasta albo inny podobny głośnik. 

TEraz uwagi - surroundów nie montuje się w suficie. Przednie Dolby Atmos daj trochę do przodu, chociaz układ kanap trochę utrudnia ich właściwe umiejscowienie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Izis86 napisał:

Na rysunku zaznaczyłam mniej więcej co nam się udało ustalić, kolumny podłogowe, głośnik centralny i subwoofer to standard, więc tu nie ma problemu z lokalizacją. Do tego z przodu głośniki sufitowe dolby atmos.

Stop stop stop. Gdzie ten Atmos? Dla konfiguracji x.x.2 Atmosy powinny być nad głową lekko z przodu (80 stopni), a nie prawie nad TV. To by miało sens mniej więcej przy x.x.4, gdzie zamiast środkowego rzędu TML/TMR robisz przednie TFL/TFR oraz tylne TRL/TRR. W tym układzie są one 45 stopni przed Tobą/za Tobą.

6303f949b4478-ustawienia-glosnikow-dolby

14 minut temu, Izis86 napisał:

Problem mamy natomiast z głośnikami surround, nie mamy gdzie ich ustawić przez duże okno i całokształt pomieszczenia

Suround przy Atmosie winien być na wysokości odsłuchu dosłowne po bokach, ewentualnie lekko z tyłu. 90-120 stopni od osi to mniej więcej referencja zależnie od źródła informacji. One nie mogą być w suficie, to się zupełnie nie będzie spinać.

Po lewej będzie duże okno, będzie ono miało stały słupek na środku? To by było dobre miejsce na lewy surround. Po prawej schody? Jak będzie wykończone z nich wyjście? Jakieś lamele? By było też na czym powiesić prawy surround.

Balustrada-Regulowana.webp

14 minut temu, Izis86 napisał:

Drugi problem to nagłośnienie w kuchni: czy opłaca się tam robić dodatkowe nagłośnienie (druga strefa grająca wspólnie lub samodzielnie), czy może kino domowe wystarczająco nagłośni pomieszczenie? Przy czym tu już chodzi tylko o muzykę.

Moim zdaniem nie ma sensu, drugastrefa to rozwiązanie na drugie pomieszczenie, taras itp.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśleliśmy o tym, ale słupek okna mija się ze słupem przy schodach o 50 cm, naprzeciwko byłoby dokładnie na pierwszym stopniu, więc tragicznie i nie do życia. Od słupa już nic nie będzie dodatkowo montowane, będą same stopnie. Druga sprawa, że przy oknie trzeba by jakieś gniazdka podłogowe robić, a to też zawsze problem.

Kwestia czy opłaca się robić te sufitowe za kanapami, czy nie. Jaki będzie efekt jeżeli zrobimy? Wiem, że powinno być na wysokości uszu, ale czasami piszą, że można w suficie jak nie ma innej opcji. A jeżeli byśmy rezygnowali, to atmosy robić, czy już tylko 2.1?

W kuchni w takim razie sobie chyba zostawimy tylko jako drugą strefę, żeby nie grać w całym salonie jak ktoś jest tylko w kuchni. W kuchni nie ma też miejsca na inne głośniki.

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Izis86 napisał:

Myśleliśmy o tym, ale słupek okna mija się ze słupem przy schodach o 50 cm, naprzeciwko byłoby dokładnie na pierwszym stopniu, więc tragicznie i nie do życia. Od słupa już nic nie będzie dodatkowo montowane, będą same stopnie.

Ok, to prawy surround po drugiej stronie pierwszego stopnia, tam chyba tez slupek jest wg. planu. Różnicę odległości skompensuje kalibracja głośników w amplitunerze.

39 minut temu, Izis86 napisał:

Druga sprawa, że przy oknie trzeba by jakieś gniazdka podłogowe robić, a to też zawsze problem.

Macie już te okna? Pogadajcie czy można by przewód w ramie puścić. Można dołem, mozna też górą. Jak ciagniesz Atmosy to nie bedzie to przeciez problemem. I oczywiście trzeba by przemyśleć montaż by nic nie kolidowało w trakcie otwierania tego okna.

44 minuty temu, Izis86 napisał:

Wiem, że powinno być na wysokości uszu, ale czasami piszą, że można w suficie jak nie ma innej opcji.

Surround w suficie... ok, ale nie przy Atmosie. Można powiedzieć że wówczas cofamy się technologia w czasie o jakieś 10-15 lat. Swoboda montażu była wtedy o wiele większą, nie istniała górna warstwa i można było szaleć.

Jakąś tam opcją jest 3.1.4, czyli Atmos na czterech głośnikach w suficie i bez surround, ale nie mogę skojarzyć by ktoś taką konfiguracje recenzował. Przemyśl surround w miejscach o których pisałem, choćby to były małe głośniki to różnicę zrobią ogromną w odbiorze treści wielokanałowych w połączeniu z glosnikami w suficie. 5.1.4 to świetna konfiguracja. Patrz na kąty w schemacie, skala przekłamuje.

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmos jest źle ustawiony

/nie rób drugiej strefy tam, szkoda

Chodx z drugiej strony i tak będziesz miał ta funkcjonalność wolną.

Przełączanie jednak pomiedzy 5.1.2 a drugą strefa chyba nei jest takie pyk z tego co kojarze.

Chociaz nie moment. To sięchyba da ustawić na presecie? Nie pamietam teraz

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2024 o 13:10, Butler napisał:

5.1.4.thumb.PNG.48c89465b20f519a0c659bdd79b4515e.PNG

Przy okazji tego schematu Dolby dopytam o wasze doświadczenia - jaka minimalna odległość według tej przerywanej linii tylnych surroud przy 5.1 Waszym zdaniem ? Testowałem poniżej 1m i dźwięk był trochę zbyt nachalny i mocno punktowy, szczególnie dla osoby na krawędzi 3 osobowej kanapy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Yacko napisał:

jaka minimalna odległość według tej przerywanej linii tylnych surroud przy 5.1 Waszym zdaniem ?

miałem je praktycznie na wysiągniecie reki. Stały za sofą.

Bylo bardzo dobrze.

nie było metra o ktorym wspomina Butler. rozumiem że takie są założenia. Tam w tamtym pomieszczeniu nie było warunków. Udało się :)

Moment teraz zauwazyłem. U Ciebie surroundy beda w suficie? Czy to będzie kino 3.1.4.

Ale Twor.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...