Skocz do zawartości

Monitor audio gold 200 vs 300 na jakie metraże pomieszczenia


Carmion

Recommended Posts

Witam, z racji tego że bardzo mi się podobają monitor audio gold to zacząłem się zastanawiać nad wymianą pylon diamond 28 na monitor audio gold 200 lub 300. Lecz nie mogę znaleźć informacji na jakie metraże one są przeznaczone. A rozmiarowo różnią się dość sporo. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też lubię MA Gold. A jakie masz pomieszczenie u siebie? W instrukcji są informacje jakie rozstawić, ile od ściany z tyłu i po bokach - zacząłbym od tego, bo tak może któreś z nich (albo obie pary) wyeliminujesz z listy.

Dla 200-ek:

Cytat

Monitor’s manual suggests placing the speakers 6’ to 10’ apart, a minimum of 3’ from the front wall, and 18” to 24” from the sidewalls.

 

Edytowano przez Tweeter2016
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gold 200 są już całkiem niemałe i moim zdaniem dość wyważone brzmieniowo. Gold 300 brałbym pod uwagę jeśli pomieszczenie naprawdę jest duże lub trudne akustycznie. Sam rozmiar pomieszczenia nie jest do koca wyznacznikiem bo liczy się jego kształt (prostokąt, kwadrat, L), ewentualne otwarte przestrzenie czy miejsce odsłuchu (przy ścianie czy otwarta przestrzeń za nami). Przy "klasycznych" warunkach ustawienia Gold 200 powinny spokojnie radzić sobie w pokojach do 30m2. Jeśli pomieszczenie jest większe, warto rozważyć 300 pamiętając o tym, że pewnie przyda się również dość mocny wzmacniacz dla większego modelu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Kolumny nie są w rogu ani ściśnięte, bo z tyłu licząc od bass reflex kolumny to mam ok 70cm odstepu a po bokach też jest trochę miejsca.

Pomieszczenie dość wysokie 280cm, 21m2 + korytarz 9m2 w kształcie litery L.  

Obecnie posiadam Arcama AVR 20 i kino 5.1 d28, centralny diamond i tyły Klipsch rp140d, sub rel HT 1003mk2. 

Przesiadłem się z Roksana Caspiana M2 i cxn V2. No i czuć w stereo że jest gorzej no ale kontrola basu mi się podoba lepiej ze względu na Diraca i mody pomieszczenia. Ogólnie arcam AVR 20 gra bardzo podobnie do sa30. 

No i stoję z dużym dylematem. Jutro jadę do brata posłuchać Gold ma100 z Cambridge azur 851a i cxn V2. Jeżeli będę czuł że jest przepaść to czas na zmiany nawet kosztem kina. 

A wtedy ma Gold 200/300 + roksan Caspian M2 + ( ewentualnie roksan + końcówka ) jakiś w miarę solidny dac i streamer. Lub od "biedy" sa30. 

 Raczej ma gold 200 by się wpasowały, bo pylon diamond 28 mam wrażenie że są odrobinę za duże. A Gold 300 jeszcze większe od D28.

D28 przy takim ustawieniu na dirac grają naprawdę fajnie. Ale ciągle mam w pamięci jak grały mi ma gold z Roksanem Caspianem... 

received_7141194892636808.jpeg

Screenshot_20240207-212159_Gallery_1.jpg

Edytowano przez Carmion
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest wielkość pomieszczenia.

Silver i Gold bardzo dobrze konstroluja niskie pasmo. Ono nie dudni, nie wpada w negatywne rezonanse. Nie ma dla nich za małych pomieszczen.

Jeśli tylko masz warunki na prawidlowe ustawienie a masz. To szedł bym w wieksze. Graja swobodniej, z lepsza dynamiką

 

1 minutę temu, AudioTube napisał:

Co jest wspólnym mianownikiem brzmienia monitorów tej manufaktury?

Czy da się jednym zdaniem? 

Nie. Bo Bronze gra inaczej niż Silver a te inaczej niż Gold. Te już bliżej do Platinium ale też nie dokładnie.

Im wyższa seia tym grają mniej efektownie a bardziej efektywnie. Liniowo i melodyjnie.

Wszystkie bo seria Monitor już wypadła z obiegu dobrze radzi sobie z małymy pomieszczeniami mimo dużych konstrukcji. Mają dobrą kontrole basu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Problemem nie jest wielkość pomieszczenia.

Silver i Gold bardzo dobrze konstroluja niskie pasmo. Ono nie dudni, nie wpada w negatywne rezonanse. Nie ma dla nich za małych pomieszczen.

Jeśli tylko masz warunki na prawidlowe ustawienie a masz. To szedł bym w wieksze. Graja swobodniej, z lepsza dynamiką

To będę miał trudną decyzję do podjęcia. Bo się zastanawiam żeby po prostu wymienić na gold 200 i ewentualnie centralny na Gold. 

Lub iść tylko stereo i wziąć 2x Roksan Caspian M2 i Cambridge azur 851n oraz monitor audio gold 300. 

 

Suba do stereo i tak nie używam bo jestem zadowolony z samych kolumn. Było wiele prób i fajnie też gra z subem ale w większości wolę używać samych kolumn. A w goldach to już by była konieczność bez suba bo właśnie za to cenie Goldy... Bass to nr 1 dla mnie w tych kolumnach oraz wokale.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po porównaniu monitor audio Gold na arcam sa30 i Cambridge azur 851a z cxn. 

Odziwo pomimo że nie lubię wzmacniaczy Cambridge to całkiem fajne się łączy z goldami. Ale wolałem brzmieniowo Arcama 30 choćby ze względu na Dirac. Który mody basu nieźle ogarnia. No i to dla mnie bezpieczniejsze brzmienie na dłuższą metę.

Ogólnie w porównaniu do Diamond to czuć że Goldy grają czyściej oraz bardziej szczegółowo z większą separacją. Problem w tym że diamondy też grają fajnie bo mają fajną barwę. Ale nie jest to ogromny przeskok taki jak z Heco Aurora na Pylon diamond.

No i Arcam AVR 20 gra bardzo podobnie do sa30. Przewagę sa30 czuć przy cichym słuchaniu pewnie ze względu na klasę g. Ale to jest bardzo mała różnica. Która dla mnie nie jest warta zmiany. Biorąc pod uwagę ile bym musiał dołożyć. To wolę zostawić diamondy i kino bo radzi sobie dobrze w stereo, a kino nadal jest. No i all in one. A pieniądze zainwestuje w dalszą poprawę akustyki 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Czemu 2x? Wtedy idziesz w Caspian M2 + Power Amp M2. On jest tańszy.

A efekt ten sam :)

Ja bym szedł w 300tki i wyeliminował suba.

Fajne porównanie. Pozdrawiam.

 

Gdybym zdecydował się na MA gold 300 to bym musiał pozbyć się całego kina.  No i chyba wybrałbym Arcama sa 30 ze względu na diraca. Chociaż nawet nie wiem czy by ogarnął napędzić goldy. 

Ale mógłbym jeszcze zrobić coś takiego że zostawić Arcama AVR 20, kupić drugiego Rela ht 1003mk2. 

Pylony diamond 28 wymienić na gold 100 i używać w stereo z 2x relami. Tylko odległość od Kolumn mam ok 3m

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Carmion napisał:

Gdybym zdecydował się na MA gold 300 to bym musiał pozbyć się całego kina.  No i chyba wybrałbym Arcama sa 30 ze względu na diraca. Chociaż nawet nie wiem czy by ogarnął napędzić goldy. 

Ale mógłbym jeszcze zrobić coś takiego że zostawić Arcama AVR 20, kupić drugiego Rela ht 1003mk2. 

Pylony diamond 28 wymienić na gold 100 i używać w stereo z 2x relami. Tylko odległość od Kolumn mam ok 3m

 

Jak zostawić AVR to tylko z myslą o kontynuacji kina :)

drugi rel i wtedy Gold ale 100tki.

Dokładnie!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej 1 HT1205? Daje radę w kinie i w stereo.

U mnie pod AVR20 Goldy 100 w kinie grały super ale w stereo już wokal był taki jakiś wyostrzony, dołożyłem Naima Atoma do stereo i teraz w stereo grają mistrzowsko razem z HT1205 😀

Edytowano przez Artur O
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Artur O napisał:

Nie lepiej 1 HT1205? Daje radę w kinie i w stereo.

U mnie pod AVR20 Goldy 100 w kinie grały super ale w stereo już wokal był taki jakiś wyostrzony, dołożyłem Naima Atoma do stereo i teraz w stereo grają mistrzowsko razem z HT1205 😀

Ogólnie wystarcza mi jeden rel HT 1003mk2. W kinie daje radę. Przetestowałem I gra trochę Inaczej od MK1. Dodanie drugiego suba w moim przypadku za wiele nie zmieniła. Może mam za mały metraż na takie zabiegi. Także zakup drugiego suba odpada. ( Co mnie cieszy) 

 

Goldy 100 nawet bez suba brzmią już dość fajnie, ale czuć że to podstawkowa kolumna.  Pomimo że rel dobrze radzi sobie w stereo to jestem zwolennikiem samych kolumn w stereo.

 

W kinie pięknie gra zestaw, ale w stereo ciężki wybór. Ale cóż. Testuję póki mogę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2024 o 17:04, Carmion napisał:

A w stereo wtedy też będzie progres? 

To zalezy jak odbierasz w stereo Diamondy a jak Goldy.

Które bardziej ci leżą.

18 godzin temu, Carmion napisał:

Tak więc testuję centralny od Gold, gold 100 I 2x rel HT 1003 MK1 i MK2. 

P_20240213_130131.jpg

P_20240213_130805.jpg

No i jak?

18 godzin temu, Artur O napisał:

Nie lepiej 1 HT1205? Daje radę w kinie i w stereo.

nie. Lepiej dwa 1003

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2024 o 08:00, Piotr Sonido napisał:

No i jak?

Jak miałem ustawione jeden z przodu a drugi z tyłu to nadmiar basu był słyszalny w korytarzu. Lepsze efekty uzyskałem jak dwa stały z przodu pomiędzy kolumnami. Zarówno w stereo jak i w kinie. Wydawało mi się że jest mała różnica. Ale jak przeszedłem na pylon diamond to chciałem wrócić na Gold. W stereo jeszcze aż takiej różnicy nie zauważyłem. Bo lubię bass w diamond. Ale granie lżejsze i przyjemniejsze było z ma gold 100. 

Ale za to w kinie co Goldy i 2x sub pokazuję to jest kolosalna różnica. Czuć lekkość, czystość i mocne uderzenia. 0 dudnienia. 

Pylon diamond 28 i centralny już wystawiłem. 

Planuje zakup drugiego rela 1003 MK2, centralny z gold I gold 100. 

Także będę miał 5.2

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2024 o 07:28, Piotr Sonido napisał:

Jednak :)

No to męska decyzja.

Diamondy sa popularne zejdą.

Wrzuć je tez tu do działu ogłoszeń.

Ale ciekawe z tym subem w sumie.

Nadal się zastanawiam czy 2x rel HT 1003mk2 I gold 100 na AVR 20

Czy przejść na stereo i sa30 + ma Gold 200/300

Jednak na diracu mi bardzo zależy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...