Skocz do zawartości

Czy pomieszczenie nadaje się pod Atmos 5.1.2/4?


Recommended Posts

Cześć, planuję kino domowe i myślałem o Atmos 5.1.2 lub 5.1.4.
Wyzwaniem jest kanapa pod ścianą, która dodatkowo składa się z okien, wiec nie mogę nic na niej powiesić.

Jest podwieszany sufit, wiec planuje głośniki sufitowe instalacyjne (jeśli to dobry termin..). Coś w tym stylu, ale jestem otwarty na inne opcje.

glosnik-sufitowy-do-zabudowy-monacor-edl

Myślę o zbudowaniu tego na Yamaha RX-V6A. Budżet na całość to 10-15 tys, choć na razie odsuwa się to w czasie bo dużo innych wydatków. Ale chciałbym zamontować sufitowe teraz, kiedy ekipa będzie podwieszać sufity. Czy możecie polecić model głośników sufitowych? Czy jest sens montować 4 czy lepiej 2?

Jeśli ktoś może polecić od razu pozostałe głośniki to super.

Czy kolumna i sub mogą być wstawione w regał, jak na podglądzie? 

Wrzucam układ i wizualizacje pomieszczenia. Salon to 36 m2. Otwarty na kuchnię (11 m2) i hol (9 m2), jeśli to ma znaczenie.

Lokalizacja to Kraków.

Z góry serdeczne dzięki za wszelkie rady!

ABLVV87ghq6ol4Z508HMbFjExV8NGRaiB8_KHHgE

ABLVV87ocFDzkPzM1u-OgPHNUwWU8L32CkyXsWrm

ABLVV85msJvbgahgu-Zdd9TPiSKPztIL6O-pIUTb

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, CluelessMind napisał:

Czy kolumna i sub mogą być wstawione w regał, jak na podglądzie? 

Mogą ale jest to pomysł po prostu głupi. Kolumna podłogowa a nie wewnątrz szafkowa to jest.
Tak samo z subwooferem.

Jeśli nie masz możliwości postawienia dwóch surroundowych kolumn na podłodze na stojakach za kanapą (tak jak zaproponował @77Mariusz77) a planujesz surroundowe wrzucić w sufit to lepiej sobie postaw stereo oparte na kolumnach podstawkowych. Takie co Ci się zmieszczą na szafce rtv. Poważnie.
Głośniku surround w suficie i jeszcze do tego atmosowe w suficie? Jak sądzisz jak to zagra? Surround ma być na wysokości uszu lub też trochę powyżej a nie na suficie.
Wydasz pieniądze na coś co nie będzie kinem domowym. Szkoda kasy.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, eMBe napisał:


Jeśli nie masz możliwości postawienia dwóch surroundowych kolumn na podłodze na stojakach za kanapą (tak jak zaproponował @77Mariusz77) a planujesz surroundowe wrzucić w sufit to lepiej sobie postaw stereo oparte na kolumnach podstawkowych. Takie co Ci się zmieszczą na szafce rtv. Poważnie.
Głośniku surround w suficie i jeszcze do tego atmosowe w suficie? Jak sądzisz jak to zagra? Surround ma być na wysokości uszu lub też trochę powyżej a nie na suficie.
Wydasz pieniądze na coś co nie będzie kinem domowym. Szkoda kasy.

 

Kurcze, źle to trochę chyba opisałem. Głośniki tylne byłby za kanapą na stojakach. Tylko jak daleko powinny być od oglądającego? Jak daleko powinny być za oparciem, żeby to miało sens?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, CluelessMind napisał:

Czy kolumna i sub mogą być wstawione w regał, jak na podglądzie? 

Nie klasyczna. Tak możesz potraktować onwall albo inwall.

4 minuty temu, CluelessMind napisał:

Kurcze, źle to trochę chyba opisałem. Głośniki tylne byłby za kanapą na stojakach. Tylko jak daleko powinny być od oglądającego? Jak daleko powinny być za oparciem, żeby to miało sens?

Minimum 1m od najbliższego odbiorcy, zalecane powyzej 1.5m. I nie za, tylko w bardziej w bok. Zerknij na podane kąty na grafice.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, CluelessMind napisał:

Kurcze, źle to trochę chyba opisałem. Głośniki tylne byłby za kanapą na stojakach. Tylko jak daleko powinny być od oglądającego? Jak daleko powinny być za oparciem, żeby to miało sens?

Ufffff :D No to tu masz schematy Dolby dla 5.1.2 oraz 5.1.4:

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-overhead-speaker-setup-guide/

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.4-overhead-speaker-setup-guide/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

V6a ma tylko 5.1.2

wiec kable na 4 atmosy puscic możesz ale ich teraz nie wykorzystasz.

 

Hmm, coś źle zgooglowałem w takim razie. Ważne info, dzięki!! Szkoda.. Orientujesz się może jaka byłaby alternatywa od Yamahy? Albo może nie szukać bo 5.1.2 wystarczy dla takiego pomieszczenia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, CluelessMind napisał:

Orientujesz się może jaka byłaby alternatywa od Yamahy?

Denon, Marantz, Pioneer, Onkyo. A jak Cię stać Arcam, Anthem lub NAD. Każda z tych marek ma w portfolio 9-kanałowce. Jesli decyzja w kierunku 5.1.4 to najbardziej popularny chyba będzie Denon X3800H, Onkyo TX-NR7100 i Pioneer VSX-LX305.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Denon, Marantz, Pioneer, Onkyo. A jak Cię stać Arcam, Anthem lub NAD. Każda z tych marek ma w portfolio 9-kanałowce. Jesli decyzja w kierunku 5.1.4 to najbardziej popularny chyba będzie Denon X3800H, Onkyo TX-NR7100 i Pioneer VSX-LX305.

Myślałem o Yamaha, bo mam juz soundbar od nich, ktory pojdzie do innego pokoju. I mogę je połączyć przez Musiccast.

22 godziny temu, Butler napisał:

Nie klasyczna. Tak możesz potraktować onwall albo inwall.

Minimum 1m od najbliższego odbiorcy, zalecane powyzej 1.5m. I nie za, tylko w bardziej w bok. Zerknij na podane kąty na grafice.

Wracając do mebla wokół głośników, to na czym dokładnie polega problem? Chodzi o to, że nie będę mógł go ustawić pod kątem? Bo można poszerzyć miejsce tak, żeby stał przekręcony. Czy o to, że zamknięta przestrzeń wokół wpłynie na dźwięk? 
Pytam bo będzie pewnie wojna z żoną, więc muszę się uzbroić w argumenty ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... OD Yamahy :D MusicCast RX-A6A ma 9 kanałów (nie RX-V6A)

https://musiccast.pl/produkty/musiccast-rx-a6a/

22 minuty temu, CluelessMind napisał:

Wracając do mebla wokół głośników, to na czym dokładnie polega problem? Chodzi o to, że nie będę mógł go ustawić pod kątem? Bo można poszerzyć miejsce tak, żeby stał przekręcony. Czy o to, że zamknięta przestrzeń wokół wpłynie na dźwięk? 
Pytam bo będzie pewnie wojna z żoną, więc muszę się uzbroić w argumenty ;) 

Problem polega na basie który z dużą dawką prawdopodobieństwa będzie nieznośnie buczeć w miejscu odsłuchu jeśli wstawisz pełnowymiarową kolumnę podłogową we wnękę. Zastanów się realnie nad naściennymi głośnikami, nie schodzą one tak nisko, ale za bas ma odpowiadać i tak sub. Dobry sub. Albo suby (liczba mnoga).

Jest trochę tu nas co pluje sobie w brodę co kupiło oczami podłogówki na front. W prawidłowo skonfigurowanym systemie nie wykorzystuje się ich potencjału.

W sumie dla wyglądu możesz je tak ustawić, ale w konfiguracji ustaw small i odetnij poniżej 80Hz.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

Acha... OD Yamahy :D MusicCast RX-A6A ma 9 kanałów (nie RX-V6A)

https://musiccast.pl/produkty/musiccast-rx-a6a/

Problem polega na basie który z dużą dawką prawdopodobieństwa będzie nieznośnie buczeć w miejscu odsłuchu jeśli wstawisz pełnowymiarową kolumnę podłogową we wnękę. Zastanów się realnie nad naściennymi głośnikami, nie schodzą one tak nisko, ale za bas ma odpowiadać i tak sub. Dobry sub. Albo suby (liczba mnoga).

Jest trochę tu nas co pluje sobie w brodę co kupiło oczami podłogówki na front. W prawidłowo skonfigurowanym systemie nie wykorzystuje się ich potencjału.

W sumie dla wyglądu możesz je tak ustawić, ale w konfiguracji ustaw small i odetnij poniżej 80Hz.

O kurde, A6A kosztuje 4x tyle co V6A 😕

Myślałem, że takie kolumny powinny tam być, żeby to był sensowny system. Czyli zamiast podłogowych ścienne. Możesz podać jakiś przykład czegoś pasującego do układu i budżetu (10-15 tys. za wszystko)? Mógłbym wtedy powiesić te kolumny obok TV? Zastanawiam się tylko gdzie sub. Gdyby były dwa to są mniejsze rozmiarowo? Wtedy może by się zmieściły pod zawieszony mi kolumnami, na regale. Chyba, ze nie muszą być na ziemi..

"ustaw small i odetnij poniżej 80Hz" co to znaczy? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Large - chodzi o konfigurowanie głośników jako duże. Grają pełnym pasmem. W konfiguracji small, mocy kolumny dostają tyle samo, ale pojawia się możliwość odcięcia do nich niskich częstotliwości. THX wręcz zaleca by tak ustawiać system kinowy niezależnie od tego jak duże mamy kolumny, i to się sprawdza. Warunek? Dobry subwoofer, albo nawet dwa.

26 minut temu, CluelessMind napisał:

Możesz podać jakiś przykład czegoś pasującego do układu i budżetu (10-15 tys. za wszystko)?

Może wieczorkiem na spokojnie coś drapnę, ale 15tys to trudny budżet na 5.1.4. Rozważasz używane sprzęty?

26 minut temu, CluelessMind napisał:

Mógłbym wtedy powiesić te kolumny obok TV?

Oczywoście ze tak, onwall to znaczy że je się wiesza na ścianie. Pozostałe zasady się nie zmieniają, kąty nadal obowiązują. Przy grubszym remoncie masz jeszcze inwall, czyli instalacyjne które montuje się w sucha zabudowę GK. Mam u siebie tak zrobione 4 x surround i nie cofnął bym tej decyzji.

26 minut temu, CluelessMind napisał:

Zastanawiam się tylko gdzie sub.

Formalnie? Gdziekolwiek. Poniżej ~120Hz fala dźwiękowa jest na tyle długa że człowiek nie powinien być w stanie wskazać źródła dźwięku. Warto mieć jednak pole manewru, to Twoje pomieszczenie bezie decydowac gdzie basu bedzie mniej a gdzie wiecej, czasem trzeba tą skrzynkę troche poprzesuwać. Jeśli możesz zainwestować w dwa suby to albo po przekątnej, albo vis/a/vis. Ja mam jeden z przodu, drugi za kanapą.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Butler napisał:

Mała uwaga. Pozycje dla czterech atmosów nie są kompatybilne z setem na dwa atmosy.

To też słuszna uwaga!

18 godzin temu, CluelessMind napisał:

Hmm, coś źle zgooglowałem w takim razie. Ważne info, dzięki!! Szkoda.. Orientujesz się może jaka byłaby alternatywa od Yamahy? Albo może nie szukać bo 5.1.2 wystarczy dla takiego pomieszczenia?

No 5.1.2 dostaniesz w normalnej cenie.

Najtanszy 5.1.4 to teraz Pioneer ale coś bywa z nimini nie tak albo Denon x3800 z Amazonu ale trzeba czekać na promocje.

Tak u nich jest różnica czy to jest V6A czy A6A :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.02.2024 o 16:15, Butler napisał:

Large - chodzi o konfigurowanie głośników jako duże. Grają pełnym pasmem. W konfiguracji small, mocy kolumny dostają tyle samo, ale pojawia się możliwość odcięcia do nich niskich częstotliwości. THX wręcz zaleca by tak ustawiać system kinowy niezależnie od tego jak duże mamy kolumny, i to się sprawdza. Warunek? Dobry subwoofer, albo nawet dwa.

Może wieczorkiem na spokojnie coś drapnę, ale 15tys to trudny budżet na 5.1.4. Rozważasz używane sprzęty?

Oczywoście ze tak, onwall to znaczy że je się wiesza na ścianie. Pozostałe zasady się nie zmieniają, kąty nadal obowiązują. Przy grubszym remoncie masz jeszcze inwall, czyli instalacyjne które montuje się w sucha zabudowę GK. Mam u siebie tak zrobione 4 x surround i nie cofnął bym tej decyzji.

Formalnie? Gdziekolwiek. Poniżej ~120Hz fala dźwiękowa jest na tyle długa że człowiek nie powinien być w stanie wskazać źródła dźwięku. Warto mieć jednak pole manewru, to Twoje pomieszczenie bezie decydowac gdzie basu bedzie mniej a gdzie wiecej, czasem trzeba tą skrzynkę troche poprzesuwać. Jeśli możesz zainwestować w dwa suby to albo po przekątnej, albo vis/a/vis. Ja mam jeden z przodu, drugi za kanapą.

Pewnie raczej nowe. Nie wiedziałbym jak ugryźć temat używanych, na co uważać, itd.
Wygląda na to, że skończy się na 5.1.2 bo 15 tys. to i tak góra mojego budżetu. Chyba, że odłożę to w czasie.. Mam nadzieję, że przeskok z soundbara na zestaw 5.1.2 i tak będzie robił wrażenie. Wiadomo, ze 4 byłoby lepiej, ale znowu 6 to lepiej niż 4 itd. ;)

A jak się ma koszt kolumn podłogowych do onwall? 

Chciałbym też posłuchać na tym zestawie muzyki. Zakładam, że kolumny wtedy służą jako stereo. Ponoć Yamaha RX-V6A daje sobie z tym radę. Nie jestem audiofilem i nie będę miał też budżetu na drugi zestaw tylko do słuchania muzyki. Jak się sprawdzają onwall do muzyki?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, CluelessMind napisał:

15 tys. to i tak góra mojego budżetu. Chyba, że odłożę to w czasie.. Mam nadzieję, że przeskok z soundbara na zestaw 5.1.2 i tak będzie robił wrażenie. Wiadomo, ze 4 byłoby lepiej, ale znowu 6 to lepiej niż 4 itd.

The sky is the limit... ;)

1 godzinę temu, CluelessMind napisał:

A jak się ma koszt kolumn podłogowych do onwall?

Ciężko o bezpośrednie odpowiedniki. Ale tak przykładowo...

Heco Ambient 44F - 2500zł za parę

Heco-Ambient-g%C5%82o%C5%9Bniki-na%C5%9B

Klipsch RP-640D On-Wall - 5000zł para

Klipsch-Reference-Premiere-Designer-On-W

Za tanio?

Canton Atelier 700 - 3000zł sztuka

Atelier-700-lifestyle-min.jpg?1638530620

A może Paradigm Millenia LP 2... kiedyś chorowałem na tą markę - 3000zł sztuka

Paradigm-Millenia-LP-2-LP2-living-room%2

itd itd...

1 godzinę temu, CluelessMind napisał:

Chciałbym też posłuchać na tym zestawie muzyki. Zakładam, że kolumny wtedy służą jako stereo.

Nie ma się co oszukiwać, kolumnami wolnostojącymi w obudowie bass reflex prościej jest w kwestii stereo. Koledzy "w temacie" odsuwają je, przesuwają, wykręcają poszukując odpowiedniej sceny, separacji, basu itd. Masz warunki by sobie pozwolić na takie zabawy? Decydując się na konstrukcje naścienne staniesz przed faktem dokonanym. Ma być w tym miejscu i już. Nie musi być gorzej i często nie jest jeśli porównamy efekt do źle ustawionych podłogówek. Zawiedziony może być jednak ten który patrząc na specyfikację techniczną liczy na to że zagrają głębokiem basem. No rzadko kiedy w tej kwestii jest akceptowalnie. Dlatego sub, albo dwa suby (dobrze ustawione i skonfigurowane) a system zrobi taki przeciąg że się zdziwisz.

1 godzinę temu, CluelessMind napisał:

Zakładam, że kolumny wtedy służą jako stereo. Ponoć Yamaha RX-V6A daje sobie z tym radę.

Nie zaklinajmy rzeczywistości, to niemal podstawowy model Yamahy. "Daje sobie radę" to pojęcie mocno względne. Jest takie przysłowie - Każdy sobie rzepkę skrobie. Zanim łykniesz marketingowy bełkot zerknij jednym okiem kto go tworzy. Jeśli dystrybutor to raczej mało wiarygodne źródło :D Absulutnie nie twierdzę że ta Yamaha jest zła. Ale z drugiej strony nie napiszę Ci że jest lepsza/gorsza od konkurencyjnych modeli. Jest inna, warto posłuchać, porównać.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Butler napisał:

Nie ma się co oszukiwać, kolumnami wolnostojącymi w obudowie bass reflex prościej jest w kwestii stereo. Koledzy "w temacie" odsuwają je, przesuwają, wykręcają poszukując odpowiedniej sceny, separacji, basu itd. Masz warunki by sobie pozwolić na takie zabawy? Decydując się na konstrukcje naścienne staniesz przed faktem dokonanym. Ma być w tym miejscu i już. Nie musi być gorzej i często nie jest jeśli porównamy efekt do źle ustawionych podłogówek. Zawiedziony może być jednak ten który patrząc na specyfikację techniczną liczy na to że zagrają głębokiem basem. No rzadko kiedy w tej kwestii jest akceptowalnie. Dlatego sub, albo dwa suby (dobrze ustawione i skonfigurowane) a system zrobi taki przeciąg że się zdziwisz.

Nie zaklinajmy rzeczywistości, to niemal podstawowy model Yamahy. "Daje sobie radę" to pojęcie mocno względne. Jest takie przysłowie - Każdy sobie rzepkę skrobie. Zanim łykniesz marketingowy bełkot zerknij jednym okiem kto go tworzy. Jeśli dystrybutor to raczej mało wiarygodne źródło :D Absulutnie nie twierdzę że ta Yamaha jest zła. Ale z drugiej strony nie napiszę Ci że jest lepsza/gorsza od konkurencyjnych modeli. Jest inna, warto posłuchać, porównać.

Dzięki za przykłady! A polecasz składać samemu zestaw czy szukać gotowych? Patrząc na szybko to nie ma nic spełniającego kryteria: do 15 tys., Yamaha, 5.1.2 i onwall. Pewnie trzeba się przejść do sklepu, żeby coś dobrali.

Chociaż na razie potrzebuję tylko dwóch sufitowych, żeby nie było dziur nad głową. Polecisz jakiś model, żeby potem wystarczyło na resztę sprzętu?

Patrzę na ceny i można bez problemu skompletować zestaw w cenie średniej klasy auta ;) Zawsze znajdzie się coś lepszego za więcej. W moim akurat przypadku też budżet ochłodzi zapał, wezmę to na co mnie stać i pozostanie się cieszyć tym co się ma :) Ja pisałem wcześniej, będzie to przesiadka z soundbara (Yamaha YAS-306 kupiony kilka lat tmeu za ok. 1700 zł), więc zawsze jakiś skok jakościowy. A jak się kiedyś człowiek dorobi i w międzyczasie zakocha w czystości brzmienia to zmienię na coś lepszego.

Dzięki ogólnie za rady co do układu w który mam celować i samego ustawienia w pokoju.

Jakby co to przy wyborze sugerowałem się tym m.in. tym video: 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, CluelessMind napisał:

A polecasz składać samemu zestaw czy szukać gotowych?

Po obraniu celu składaj tak by było taniej. I negocjuj.

5 godzin temu, CluelessMind napisał:

Chociaż na razie potrzebuję tylko dwóch sufitowych, żeby nie było dziur nad głową. Polecisz jakiś model, żeby potem wystarczyło na resztę sprzętu?

Budżetowo... Może Magnat IC62? Zobacz też np. Taga Harmony RB-850 v.2, łatwiej go skierować w stronę odsłuchu.

big_Taga-Harmony-RB-850-v-10-min.jpg?lm=

big_Taga-Harmony-RB-850-v-7-min.jpg?lm=1

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, CluelessMind napisał:

Pewnie raczej nowe. Nie wiedziałbym jak ugryźć temat używanych, na co uważać, itd.

Tu masz mój temat na to :)

 

 

2 godziny temu, Butler napisał:

Budżetowo... Może Magnat IC62? Zobacz też np. Taga Harmony RB-850 v.2, łatwiej go skierować w stronę odsłuchu.

Ale moment. Obudowa sięskreca a głośnik nie?

Tu glośnik jest pod kątem

i-klipsch-pro-180-rpc-lcr.webp.09184d08367c2b182e482cbff463290d.webp

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale moment. Obudowa sięskreca a głośnik nie?

Tu glośnik jest pod kątem

No tak, głośnik pod kątem jak w Klipsch. Fajna sprawa. W Taga kopułka wysotonowa jest regulowana. Zobacz po ile ten Klipsch, a po ile Taga ;)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, CluelessMind napisał:

Patrzę na ceny i można bez problemu skompletować zestaw w cenie średniej klasy auta ;) Zawsze znajdzie się coś lepszego za więcej. W moim akurat przypadku też budżet

Biorąc pod uwagę, że w Polsce średnia cena sprzedaży nowego auta to jest około 170 tys. zł to myślę, że można 😉

Trzeba się przyzwyczaić, że sprzęt audio swoje kosztuje. Z mojego doświadczenia wynika, że szok cenowy dla osób szukających pierwszego poważniejszego sprzętu spowodowany jest tym, że ludzie wyrabiają sobie opinie na podstawie oferty elektromarektów typu mediacośtam, które mają w zakresie sprzętu audio wyłącznie budżetowe produkty i nawet najdroższe produkty to jest i tak niska półka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...