Skocz do zawartości

...wybór głośnika...finalnie zespołu głośników.


Recommended Posts

Cześć,

zbieram się za szukanie kolumn głośnikowych i to takich na dłużej 😉 Ciągłe zmiany już mnie powoli męczą. Słuch przyzwyczaja się do sposobu prezentacji muzyki przez dany sprzęt i czegoś tam potem brakuje…
Akcje ze wzmacniaczami miałem niedawno – były hybrydy Vincenta, Pier Audio potem lampy Primaluna, Synthesis Roma i bardzo chwilowo Fezz Audio.
Jednak granie lampowe jest dla mnie trochę za delikatne – będę kontynuował przygodę jednak z tranzystorem.
Z tym „delikatne” to pewnie za bardzo ogólnie napisałem i nie słuchałem za wiele konstrukcji – bo np. hybryda od Vincenta SV-237MK to miała pazura – dynamicznie bardzo z wykopem do odpowiedniej muzyki ale pobór prądu w klasie A mnie przeraził minimum 110W i to bez muzyki a u mnie gra to bardzo dużo. Nie jestem eko wariatem ale jednak sam fakt takiego zużycia i grzania się jednostki trochę mnie odrzuciło.
Ostatecznie nie widze sensu zmiany mojego CXA81 bo gra bardzo dobrze i napędza nawet trudne kolumny ze spadkami poniżej 4 ohm. Nie widze tu sensu dopłaty 2x bo musiałbym po sprzedaży dodać drugie tyle za wzmacniacze które wspomniałem.

Miałem trochę styczności z kilkoma modelami kolumn….tutaj między każdą są ogromne różnice i to jest prawdziwa zmiana dźwięku.
Po wielu odsłuchach i konfrontacji po tych osłuchach z opisami w sieci okazuje że ta kolumna jest za wolna, tamta zaś nie nadaje się do jazzu a jeszcze inna ładnie wykonana ma tragicznie tanio wykonaną zwrotnice i „ubytki” w charakterystyce pasma dźwiękowego i jest ogromna szansa na poprawę brzmienia przy jej zmianie/modyfikacji.
….albo najczęściej okazuje się że same głośniki to chińska tandeta i wiele komercyjnych kolumn głośnikowych to składowa 70% reklamy, marketingu a 30% wsad technologiczny. Troche mnie to podprogowo boli  😄 nie wiem czy tez tak macie.
Niby tego na początku nie potrafie tak mocno zauważyć przy odsłuchu ale potem wszystko się zgadza a nie chce znów robić błędów…
Wszystko wiąże się z kosztami a ja obawiam się że mimo wszystko po czasie będę chciał sprzedać a za modyfikacje nikt mi nie zwróci.

Do sedna – uważam po moich doświadczeniach że warto postawić na dobrej jakości głośniki a jak tak patrzę na mniejsze manufaktury firmy (no i DIY) że tam ten podział marketing /wsad techn. jest trochę inny 🙂
Tak wiem ze gra cała kolumna i tutaj strojenie całości daje finalny efekt ale ktoś tu nawet z forum pisał mi kiedyś że "z gó*** bata nie ukręcisz" wiec z takiego założenia wychodze....
 

--> Chciałbym poprosić Was o krótki opis czym różnią się między sobą oprócz ceny głośniki Scan Speaka(Discovery, Classic, Revelator, Illuminator), czy SB Acoustic (Satori, TeXtreme) ewentualnie Seas i Accuton.
Takie Purifi to będzie już za droga zabawa a chciałbym się zmieścić w okolicach 10  - 15k za używane.
Scan Speak jest takim popularnym wyborem i pewnie wielu z Was miało z nim doświadczenie.

Na pewno będę szukał podłogówki bo mam 30m2 ale nie chodzi mi o konkretną konstrukcję zespołów głośnikowych tylko o Waszą rekomendację co do dobrego - rozdzielczego nadającego się do szybkiej dynamicznej jak i wolniejszego jazzu głośnika. Najważniejsza średnica i góra a dół/bas nie jest dla mnie istotny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, maskun napisał:

Ostatecznie nie widze sensu zmiany mojego CXA81 bo gra bardzo dobrze i napędza nawet trudne kolumny ze spadkami poniżej 4 ohm.

W swojej cenie to dobry, dość uniwersalny wzmacniacz, chociaż z tym napędzaniem trudnych kolumn, to bym się nie rozpędzał. Skoro zostaje, to celowałbym w paczki lekko po ciepłej stronie, z łagodną górą, barwnym środkiem i precyzyjnym (choć niekoniecznie mocnym) basem. 

Co do reszty: słyszałem trochę kolumn ze Scan Speakami, ale mimo to trudno mi znaleźć ich wspólny mianownik. Zależnie od aplikacji bywały szorstkie lub gładkie, soczyste lub suche, twarde lub miękkie itd. Można się spotkać z opinią, że Scany lubią wydajne prądowo wzmacniacze, ale spotkasz też te głośniki w konstrukcjach pod lampy. Trudno o regułę, lepiej jednak posłuchać konkretnych modeli kolumn. Poza tym, to zawsze rzecz gustu. Niektórzy krytykują średniotonówki z polipropylenu, a mnie się podobały np. w Xavianach (AudioBartletta) czy moich Operach (Seas). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maskun napisał:

Chciałbym poprosić Was o krótki opis czym różnią się między sobą oprócz ceny głośniki Scan Speaka(Discovery, Classic, Revelator, Illuminator), czy SB Acoustic (Satori, TeXtreme) ewentualnie Seas i Accuton.
Takie Purifi to będzie już za droga zabawa a chciałbym się zmieścić w okolicach 10  - 15k za używane.
Scan Speak jest takim popularnym wyborem i pewnie wielu z Was miało z nim doświadczenie.

Chciałbym Cię zachęcić, byś o „tym” porozmawiał z Paweł Urbański YB Audio. 

Wielu kolegów na forum ma zapewne swoje obserwacje/doświadczenia z tymi markami/wyżej.

Myślę, że najkrótsza droga i gwarancja precyzyjnej odpowiedzi prowadzi do Paweł Urbański. 
Polecam. Tak czy owak powodzenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem @AudioTube oczywiście że z nim rozmawiałem.....YB super sprawa słuchałem ich konstrukcji z Revelatorami ale ciężko z rynku wtórnego coś znaleźć od YB...dlatego zapytałem Was o różnice, rekomendacje różnych głośników żebym poszukał wśród różnych producentów kolumn a co się trafi używanego to pewnie odsłucham i być może kupie.
Pylon robi na SS także Akustyk i ten drugi to już wybór między wszystkimi seriami - problem że nie mozna odsłuchać 😄 bo produkcja jest pod klienta.

Na nowe kolumny YB z wysokimi seriami Scan Speaka mnie nie stać (20k raczej ciężko poniżej -słowa Pana Pawła)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. Rozumiem. Chciałbym żebyś z tej wymiany obserwacji/doświadczeń coś pożytecznego dla siebie wyniósł.

Z pod Pawła i Roberta rąk nie tylko „Scany”. Ich wielkie doświadczenie z innymi markami  także mogłoby wyjść na przeciw Twoim potrzebom. 
Czuję radość, gdy czytam, że zainteresowałeś się kolumnami manufaktur. Tym bardziej trzymam kciuki.

Edytowano przez AudioTube
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, AudioTube napisał:

Chciałbym Cię zachęcić, byś o „tym” porozmawiał z Paweł Urbański YB Audio. 
(...) Myślę, że najkrótsza droga i gwarancja precyzyjnej odpowiedzi prowadzi do Paweł Urbański.

Czy Twoja lubić Paweł Urbański? Czy on umieć zrobić dobra kolumna, która ładnie grać dobra muzyka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...