Skocz do zawartości

Kino domowe Atmos


locke

Recommended Posts

Chciałbym zbudować kino domowe 5.1.2 lub 5.0.2 w kilku krokach. Salon z aneksem na około 26m2.

plan (zaznaczone planowe rozmieszczenie kolumn: czerwone prostokąty to podłogowe, pomiędzy nimi TV i pod nim na komodzie centralny, okrągłe to tylne, atmos jako nadstawki na podłogowe).

 

Dodatkowe wymagania:

- kolumny białe, najlepiej połysk

- szerokość kolumn podłogowych do 20cm (muszą się zmieścić obok komody między ścianą z jednej strony i drzwiami balkonowymi z drugiej)

- głośniki tylne połączone bezprzewodowo

 

Aktualnie posiadam resztki starego zestawu: amplituner Yamaha RX-V471 i kolumnę centralną TAGA Platinum C-90 SL.

W kolejnych krokach planowałem:

1) dokupienie kolumn podłogowych Audio Monitor Bronze 200

2) wymianę amplitunera na Yamaha V6A

3) dodanie głośników tylnych Yamaha MusicCast 20

4) głośników Atmos Audio Monitor AMS

5) ewentualnie subwoofer (ale nie mam pomysłu gdzie go umieścić)

Zakładałem że 5.0.2 to wydatek około 8k, ewentualnie 5.1.2 to 10k.

Czy plan brzmi sensownie? Może ktoś widzi lepsze opcje, które spełniają moje założenia?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, locke napisał:

Chciałbym zbudować kino domowe 5.1.2 lub 5.0.2

5.02. to nie kino 😉

 

26 minut temu, locke napisał:

plan (zaznaczone planowe rozmieszczenie kolumn: czerwone prostokąty to podłogowe, pomiędzy nimi TV i pod nim na komodzie centralny, okrągłe to tylne, atmos jako nadstawki na podłogowe).

Nie jest dobrze, jest niesymetrycznie i frontowe kolumny są zbyt blisko siebie. Jak usiądziesz tak aby być centralnie na przeciwko TV to prawy surround będzie prosto w ucho grał. Zalecana odległość od głosnika to min 1 m, najlepiej 1.5. 

 

32 minuty temu, locke napisał:

- szerokość kolumn podłogowych do 20cm (muszą się zmieścić obok komody między ścianą z jednej strony i drzwiami balkonowymi z drugiej)

 

Wciskanie kolumn w sam róg pokoju to średni pomysł. 

 

30 minut temu, locke napisał:

4) głośników Atmos Audio Monitor AMS

Jeżeli zamierzasz połozyć je na kolumnach i użyć w kombinacji upfiring to będzie zdecydowanie za daleko moim zdaniem. 

 

31 minut temu, locke napisał:

5) ewentualnie subwoofer (ale nie mam pomysłu gdzie go umieścić)

Nie ewentualnie tylko koniecznie. Tam gdzie będzie gniazdko elektryczne, sub może działać bezprzewodowo. Zalecane w kinie są 2, żeby okiełznać niskie tony. 

29 minut temu, locke napisał:

Czy plan brzmi sensownie? Może ktoś widzi lepsze opcje, które spełniają moje założenia?

Średnio. Kolumna centralna i subwoofer to najważniejsze głosniki w kinie domowym. Zostawiasz je na koniec albo zupełnie pomijasz. 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widziałem lepszej opcji umieszczenia TV ze względu na miejsce na narożnik i oświetlenie pokoju (żeby słońce nie świeciło bezpośrednio na TV).

Jeśli dobrze zrozumiałem sugestię, to powinienem pomyśleć o opcji 3.1 lub 3.2 rezygnując z surround (bo za mało miejsca przy narożniku) i atmos (bo są około 4m od słuchacza).

Wykluczenie tylnych MusicCast daje większe pole do wyboru amplitunera, bo funkcjonalnie zostaje tylko wymaganie strumieniowego odtwarzania muzyki.

Jedyne miejsca dla subwoofera widzę między przednią prawą kolumną a wnęką okienną.

Jako kolumnę centralną mam póki co Taga Harmony Platinum C-90 dlatego nie czułem priorytetu na jej wymianę.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dość ciężki temat z takim ustawieniem. Wciskanie frontów nie zapewni genialnej sceny, a surroundy faktycznie mogą być zbyt blisko, gdy będzie się chciało usiąść tak, by mieć TV idealnie przed sobą. Atmosy na suficie ok, na kolumnach w tej sytuacji na pewno nie. Przemyślałbym tutaj jednak zestaw 2.1. 3.1 niemalże nic nie daje względem niego, a pogarsza jakość ze względu na konieczność wykorzystania amplitunera KD, a nie elektroniki do stereo. Wtedy spokojnie możesz wybrać Monitor Audio Bronze 200 (o ile wejdą, bo mają szeroką podstawę), czy Dali Oberon 5, do tego REL HT1205 lub SVS SB-1000 Pro i będzie bardzo fajnie :) Wzmacniacz już zależny od budżetu i preferencji, bo kolumny to też bardzo wstępne propozycje. W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuchy ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmian w aranżacji pokoju nie przewiduję.

Teraz jak zacząłem rozważać zmianę na 2.1, to wrócił temat amplitunera (plan około 3k).

Na podstawie funkcjonalności wytypowałem (chcę tuner FM, odtwarzanie strumieniowe, HDMI ARC):

Onkyo TX-8270 (plus za Chromecast)

Marantz NR1200

Yamaha RN 803D (minus za brak HDMI)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy byłbyś w stanie rozważyć radia internetowe zamiast fm? Ogółem jest kilka innych opcji wartych rozważenia, ale HDMI jest dalej rzadkością w stereo, podobnie odchodzi się od radia FM na rzecz internetowego, które obsługiwane jest najczęściej za pomocą zewnętrznego streamera, jak np. WiiM Mini, którego możesz bezproblemowo ukryć za wzmacniaczem. 

Z podanych opcji wszystko zależy od kolumn, pod Monitor Audio wybrałbym Marantza, pod Dali już raczej Onkyo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PanKlor napisał:

Radio internetowe ma bardzo małe zapotrzebowanie na dane. Nie przesadzałbym. 

 

tuner FM / DAB +  to podstawa i glowna funkcjonalnosc 

jesli amplituner tego nie ma wtedy ludzie  rezygnuja z zakupu wysokich modeli  na rzecz tanszych ktore to posiadaja

radio internetowe to shit 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z tych co nie zrezygnowali z kupna i mam uposledzony ampli bez radia. Jak żyć?  Nie da się korzystać! 😀 

Pomijając już "niezbędność" tej części wyposażenia, faktycznie brak radia po prostu dziwi. Nie przeszkadza, nie szukam, nie używam... Ale trochę to zaskakujące.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Butler napisał:

Jestem z tych co nie zrezygnowali z kupna i mam uposledzony ampli bez radia. Jak żyć?  Nie da się korzystać! 😀 

Pomijając już "niezbędność" tej części wyposażenia, faktycznie brak radia po prostu dziwi. Nie przeszkadza, nie szukam, nie używam... Ale trochę to zaskakujące.

 

jeep i toyota tez sprzedaje terenowki bez pelnego napedu 4x4 🤣

jak dalej bedziecie kupowac amplitunery bez plytki tunera fm/dab  to niedlugo zabiora wam wejscie do gramofonu  

a radio w samochodzie masz i placisz abonament RTV ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bora902 napisał:

jak dalej bedziecie kupowac amplitunery bez plytki tunera fm/dab  to niedlugo zabiora wam wejscie do gramofonu  

Nie korzystam i nie zamierzam. A jak by mi się zachciało to na pewno amplituner nie byłby częścią toru.

22 minuty temu, bora902 napisał:

a radio w samochodzie masz i placisz abonament RTV ?

Nie mam auta. Zresztą co to ma do rzeczy? Nie Twoja sprawa, ja się Ciebie o Twoje opłaty nie pytam.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bora902 napisał:

jesli amplituner tego nie ma wtedy ludzie  rezygnuja z zakupu wysokich modeli  na rzecz tanszych ktore to posiadaja

Jeśli o mnie chodzi to dalej mogą sobie prac w rzece i rzucać dzidami w samoloty. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bora902 napisał:

radio internetowe to shit 

Bardzo mi przykro, ale obecna oferta radia naziemnego dodatkowo naszpikowana reklamami jak telewizja jest ostatnią rzeczą, której chciałbym słuchać. To już wolę posiedzieć w ciszy. Także odbiornika radiowego jest mi całkowicie obojętny. W sieci masz przynajmniej dwie duże polskie stacje bez reklam i z jakościowymi programami.

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Butler napisał:

 

Nie mam auta. Zresztą co to ma do rzeczy? Nie Twoja sprawa, ja się Ciebie o Twoje opłaty nie pytam.

 

pytam sie bo zaczynaja sie kontrole aut  uzytkownikow sprzetu radiowego  :)

beda robic zdjecie radia w samochodzie i tablicy rejestracyjnej  a potem sprawdzac w rejestrze czy zostal oplacony abonament  radiowy  

42 minuty temu, carlo497 napisał:

Bardzo mi przykro, ale obecna oferta radia naziemnego dodatkowo naszpikowana reklamami jak telewizja jest ostatnią rzeczą, której chciałbym słuchać. To już wolę posiedzieć w ciszy. Także odbiornika radiowego jest mi całkowicie obojętny. W sieci masz przynajmniej dwie duże polskie stacje bez reklam i z jakościowymi programami.

 

nalezesz do mniejszosci 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bora902 napisał:

beda robic zdjecie radia w samochodzie i tablicy rejestracyjnej  a potem sprawdzac w rejestrze czy zostal oplacony abonament  radiowy  

Na szczęście w aucie mam tylko ekrany na desce. Mogę im powiedzieć, że to tablet do youtuba? Czy będą skakać przez ogrodzenie żeby dostać się do tego auta? 

Weź nie pisz takich rzeczy, bo to nie ma grama sensu. 

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Butler napisał:

Przedstaw badania CBOS, Norstat itp. które to potwierdzą. Bo na razie tu sam jesteś w mniejszości.

 

https://antyweb.pl/sluchalnosc-radia-fm-2023

2 godziny temu, carlo497 napisał:

 

Weź nie pisz takich rzeczy, bo to nie ma grama sensu. 

foto ekranu typu tablet  w aucie jest wystarczajaca by naliczyc kare za zalegle 5 lat  jesli auto bylo zarejestrowane na ciebie  w danym okresie i tu istotny jest numer VIN producenta z dodatkowym  wyposazeniem  jaki wyszlo z fabryki 

 

https://www.rp.pl/prawo-dla-ciebie/art39723031-precedensowy-wyrok-abonament-rtv-obejmuje-telefony-komputery-i-tablety

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ludzie słuchają radia. Ogólnie to najczęściej sobie plumka w tle w pracy lub w aucie. Chodziło mi o jakieś statystyki dotyczące używania radia w domowych systemach audio. 

W domu mi też czasem radio gra... Ale w kuchni lub w warsztacie jak coś sobie dłubię. Oprócz zabawy na samym początku amplitunerem niemal ani razu nie uruchomiałem tego wbudowanego internetowego. Jedynie na święta przy ubieraniu choinki itd. znalazłem jakąś stację gdzie leciały non stop kolędy.

22 minuty temu, bora902 napisał:

foto ekranu typu tablet  w aucie jest wystarczajaca by naliczyc kare za zalegle 5 lat  jesli auto bylo zarejestrowane na ciebie  w danym okresie i tu istotny jest numer VIN producenta z dodatkowym  wyposazeniem  jaki wyszlo z fabryki 

Też o tym słyszałem. Wystarczy że sprzęt ma możliwość odtwarzania radia. Ale nie spotkałem się jeszcze z kimś pokranym praktykami kontroli.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bora902 napisał:

foto ekranu typu tablet  w aucie jest wystarczajaca by naliczyc kare za zalegle 5 lat 

Gdyby faktycznie tak chcieli robić to by po prostu przekazali dane z CEPIKu. Wszystkie auta osobowe po którymś tam roku mają radio na wyposażeniu i nie trzeba tu robić cyrków ze zdjęciami. 

U mnie radio gra przybajmniej parę godzin dziennie, a weekend czasem i po 10h, ale żadna ze stacji nadawanych tradycyjnie mi nie odpowiada. 

 

Edytowano przez carlo497
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.03.2024 o 09:38, locke napisał:

Zmian w aranżacji pokoju nie przewiduję.

Teraz jak zacząłem rozważać zmianę na 2.1, to wrócił temat amplitunera (plan około 3k).

Na podstawie funkcjonalności wytypowałem (chcę tuner FM, odtwarzanie strumieniowe, HDMI ARC):

Onkyo TX-8270 (plus za Chromecast)

Marantz NR1200

Yamaha RN 803D (minus za brak HDMI)

Cambride AXR100 + Wiim mini

Marantz gra kiepsko z tych wymienionych.

w Wim masz znacznie lepszą wartość sieciową dodaną.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...