Skocz do zawartości

Subwoofer dla kolumn podłogowych pod kątem stereo


jakubk

Recommended Posts

Zwracam się do bardziej doświadczonych osób w temacie pomocy / sugestii przy wyborze Subwoofera. Wiem, że istnieje wiele innych, podobnych tematów, jednak jak wiadomo każdy ma inny system, pomieszczenie no i zastosowanie w które celuje, stąd zdecydowałem się założyć nowy temat.

Kilka krótkich punktów na początek:

  • pomieszczenie ~40m2, duża kubatura (wysokie aż do kalenicy), raczej 'pojemne' akustycznie dzięki obecności dużej ilości elementów i podłogi z drewna
  • w załączeniu mój (nieudolny 🙃) szkic tego, jak całość jest ustawiona
  • pozycja odsłuchowa, jak zaznaczono, znajduje się stosunkowo daleko od kolumn (ponad 5m)  
  • kolumny : Opera Quinta SE ( pasmo przenoszenia: 30Hz-30kHz )
  • wzmacniacz : Audio Analogue Maestro 
  • źródło : Gustard R26
  • zastosowanie : 98% muzyka, 2% filmy

Generalnie jestem bardzo zadowolony z parametrów, charakterystyki i przede wszystkim brzmienia systemu 'w stereo'. Jest to długo wypracowywany efekt,  po x-tej zmianie sprzętu. Mocno na plus.

Do całości chciałem dodać subwoofer, który wspomoże podłogówki w zakresie częstotliwości, których fizycznie nie przenoszą.  Od początku wyszedłem z założenia, że musi to być model, który charakteryzuje się maksymalnie dużym rozciągnięciem częstotliwości w dół pasma, co najmniej w okolice 20Hz.  Subwoofer nie ma 'dublować' dobrego basu z podłogówek, ale być ustawiony z filtrem LP na częstotliwość graniczną (-3dB) tych 40-50Hz.

Na chwilę obecną mam od niedawna podłączonego SVS SB-2000, który wg. specyfikacji ma -3db przy 19Hz. Pokrętło filtra jest ustawione na minimum czyli -3dB przy 50Hz, filtr 12dB/oktawę. Generalnie zgrywa się to dobrze, oceniając 'na ucho'. Aby nie robić tego w ten sposób, zdecydowałem się na zakup UMIKA. Jestem w tym zakresie (obsługa REW) kompletnie początkujący. Udało mi się zrobić pierwszą serię pomiarów, których wynik w zakresie 10-200Hz załączam. 

  1. Fioletowy przebieg - kolumny + sub (na 50% volume)
  2. Niebieski przebieg - kolumny bez suba. Oczywiście głośność wzmacniacza nie ruszana

Pytanie patrząc po wykresie czy sub ma dobry poziom głośności, czy jednak powinien być głośniej?

Pomijam dołek 100-150 Hz, którego przyczyn będę musiał poszukać gdzieś w pomieszczeniu lub zrobić więcej pomiarów. 

Inna kwestia, to fakt, że jedyne porównanie jakie miałem na miejscu w domu to z REL HT1205 mk2, który jest inaczej zestrojony, grał basem jakby trochę 'wyżej' stąd nie za bardzo wpasował się w mój pomysł rozszerzenia wyłącznie najniższych częstotliwości. Wg. specyfikacji jest też mniej obszerny w dół pasma (-6dB przy 22Hz a nie -3dB dla 19Hzjak podaje SVS).

I tutaj pojawia się mój dylemat co dalej. Mam wrażenie, być może mylne, że SB-2000 jest produktem odstający 'jakościowo' jak i cenowo od reszty systemu.

Zastanawiam się jaki kolejny ruch będzie miał największą szansę na poprawę 'jakości' najniższej części pasma :
1. Dodanie drugiego SB-2000 koło lewej kolumny, symetrycznie względem obecnego.
2. Wymiana SVS na inną markę / model, zapewne z większym głośnikiem lub całkiem inną markę. I tutaj pytanie na co. Na forum zdecydowana większość wątków traktuje wyłącznie o SVS, RELu ewentualnie Klipschu. Pytanie jak do tego mają się np. :

  • starsze konstrukcje B&W
  • Paradigm (studio 15" lub nowsze  też z 15" wooferem).
  • Monitor Audio Gold W15
  • a może coś jeszcze innego ?🙂

Opinia, która często powtarza się na zagranicznych forach dot. droższych subów to lepszy, bardziej różnorodny i muzykalny ale mid-bass. Pytanie czy u mnie na to pasmo w ogóle powinienem zwracać uwagę ?

audio_setup.png

export_sub200.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczył bym  drugi , otwarty i postawił na przeciwko pierwszego.  

Moim zdaniem to pomieszczenie jest ogromne dla jednego suba , zwłaszcza iż chciałbyś je wypełnić tylko najniższym rejestrem poniżej kolumn. 

Mam 22 m2 i najwięcej wniósł trzeci , otwarty postawiony naprzeciwko. Jak i zlikwidował dołki.  Mam pomieszczenie wypełnienione moim zdaniem pięknym basem przy cichym odsłuchu.  

Zresztą jak jest moneta na to podłącz cztery w każdym rogu pomieszczenia i zobacz czy to jest to co chciałeś.  😁 oddasz jak to jednak nie to czego chciałeś. 

Uważam, że lepiej wypożyczyć i spróbować cztery po czym konsekwentnie wyłączając pojedynczo sprawdzać jak ten bas brzmi . 

Zobaczmy co napiszą doświadczeni koledzy , sam jestem ciekaw.  

 

Edytowano przez 77Mariusz77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa z wyżej wymienionych bez T7x. 

Zacne subwoofery,  robotę robią tylko mnie zastanawia jak to by było w takiej kubaturze.  

Piszesz Piotr z dwoma mniejszymi a ja mam wrażenie, że one wcale duże nie są, a w tak dużym pomieszczeniu na testy bym mniejszych nawet nie rozważał. 😊

Nie wiem jakiej muzyki autor słucha ale do moich klimatów bym się nie odważył.

Proponuję posłuchać zespół Not my God , nagrali trzy płyty. Bardzo lubię swoją drogą. 

Moim zdaniem słuchanie tego bez niskiego basu to nie słuchanie ale jak to zagra w systemie zacnie to moim zdaniem niski bas jest ogarnięty.  

Tylko obawiam się, że nie każda głowa to zniesie 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze sugestie. Opcja z drugą sztuką była dla mnie właśnie pierwotnym 'odruchem'. Jeszcze nie zamówiłem tylko dlatego, że zawiesiłem się nad pytaniem czy sub z większym wooferem, droższy model od KEF, Paradigm czy MA pokaże coś więcej jakościowo w tym mocno ograniczonym zakresie najniższej części pasma

REL seria T fajna sprawa, mocno nad tym myślałem ze względu na wzmacniacz w klasie AB, ale z kolei mają ten problem, że nie chcą za nisko schodzić 🫠 Do zestawu podstawki + sub to OK, ale u mnie jak widać po wykresie podłogówki długo 'walczą' jeśli chodzi o rozciągnięcie.

Na pewno sub z 15" membraną da te kilka Hz w dół i większy SPL. 

Zakładam, że jeśli miało by zostać SVS, to zawsze 2xSB2000 będzie lepiej niż 1xSB3000.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaskakująco duża jest różnica na korzyść dwóch mniejszych subów vs jednego większego. Miałem okazję testować urządzenia Rel-a i dla dobrego stereo lepiej wypadały np. 2xt5 lub 2xt7  niż jeden Rel z serii S. Mówiąc o dobrych subach, są mało rozreklamowane ale naprawdę dobre brzmienie oferują JL Audio np. D110. Nie są tanie ale potrafią dużo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...