Skocz do zawartości

rozmieszczenie głośników 5.1.2


Recommended Posts

Słabo bo niesymetrycznie. Surround dałbym szerzej żeby zbliżyć się do referencyjnego kąta. 

OOdległość subwoofera nie ma żadnego znaczenia. Ale czy zagra dobrze w tamtym miejscu to się okaże jak to podłączysz i skalibrujesz.

 

Najlepiej by było gdybys mógł dać kanapę lekko w prawo. Atmos wtedy oczywiście też.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PanKlor napisał:

Słabo bo niesymetrycznie. Surround dałbym szerzej żeby zbliżyć się do referencyjnego kąta. 

OOdległość subwoofera nie ma żadnego znaczenia. Ale czy zagra dobrze w tamtym miejscu to się okaże jak to podłączysz i skalibrujesz.

 

Najlepiej by było gdybys mógł dać kanapę lekko w prawo. Atmos wtedy oczywiście też.

Cześć, gdyby głośniki tylne dać pod sufit?

Wtedy mógłbym mieć symetrie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mariusz S napisał:

Trochę zgłupiałem, byłem w dwóch salonach audio i proponowali mi tył dać górą.. ale trochę się musze z tobą zgodzić.. 

Zdecyowanie warto abyś przejrzał schematy ułożenia głośników publikowane przez twórców standardu czyli Dolby. Tył to tył, a góra to góra. To są inne ścieżki dźwiękowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy tył? Co znaczy górą? Dolby jasno określa kanały w systemie. Jest surround to surround a nie "tyły". Rozszerzasz na 7.x.x to dochodzi Ci back surround który dopiero można od biedy tłumaczyć jako "tyły". Jeśli do tego dochodzą Atmosy w suficie to broń Cię panie boże montować je wysoko, one mają być na wysokości odsłuchu. Jak nie robisz Atmosów to można w zasadzie dać je wyżej, ale tylko wtedy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mariusz S napisał:

Trochę zgłupiałem, byłem w dwóch salonach audio i proponowali mi tył dać górą.. ale trochę się musze z tobą zgodzić.. 

A gdzie to tacy fajni Panowie sprzedawcy pracują?:) Bo generalnie to powinna być pierwsza linia frontu, która powinna znaleźć inne rozwiązanie, na wypadek gdybyś Ty sam to zaproponował :)

Nie możesz "tylnych" a właściwie surroundów montować pod sufitem w sytuacji gdy masz atmosa na przodzie, bo z góry mają iść dźwięki górne a surroundy "tylne" grają ścieżki, które masz słyszeć na tej samej wysokości co centralny i front :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. Jeśli nie robisz Atmosa, to sobie surround montuj na wysokości niemal dowolnej jak Ci wyobraźnia i układ salonu pozwala. Oczywiście najlepiej na wysokości odsłuchu, ale wyżej, nawet pod sufitem jest akceptowalne.

Ale jeśli robisz Atmos w suficie, to surround na wysokości uszu. Bez żadnego ale i zadawania pytań czy można wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Butler napisał:

Ale jeśli robisz Atmos w suficie, to surround na wysokości uszu. Bez żadnego ale i zadawania pytań czy można wyżej.

W przypadku MAB FX też jest taka zasada? Tam instrukcja mówi o 60 centymetrach powyżej uszu. Planuje zamontować sufitowe przed kanapą i mnie tutaj zaskoczyłeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Dolby i jego kodeki określają gdzie są kanały w przestrzeni. Głośniki to tylko narzędzia dla tej elektroniki i mają znajdować się tam gdzie powinny. Jeśli chodzi Monitor Audio Bronze FX to są konstrukcje di-polowe/ bi-polowe. Dają zdecydowanie bardziej rozproszony dźwięk niż klasyczne kolumny. Ale pozycja wysokości na wysokości uszu jest stała. Są od tego jednak wyjątki a wynikają z próby kompromisów. Jeśli pomieszczenie jest wąskie i głośniki surround obok sofy wypadają przy samym uchu, to dopuszcza się je montować trochę wyżej. Ale odbywa się to kosztem równomiernego rozkładu kanałów w systemie bo kolidować będą kątowo z Atmosem nad głową. I jeszcze jedno... Dolby nie zaleca takich konstrukcji w systemie. Co nie zmienia faktu że mają wielu zwolenników ;)

Atmos to dźwięk obietkowy, kodek zawiera obiekty określone w przestrzeni. Jeśli w ściezce dźwiękowej jest ruch uliczny to ma być wokół Ciebie na Twojej płaszczyźnie a nie nad Tobą. I jeśli coś spada to ma to spadać z góry a nie mieszać się ze szczekaniem psa. Panimaju? :D

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, 77Mariusz77 napisał:

Poza tym są to dla mnie super głośniki, kupiłbym ponownie jakbym musiał znowu. 

 

Ja byłem mocno sceptyczny tej instrukcji z wysokością jak wyjąłem głośnik z pudełka, ale niepotrzebnie. Dźwięk jest petarda biorąc pod uwagę to, że mam go bardzo blisko za głową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.03.2024 o 09:22, Mariusz S napisał:

Trochę zgłupiałem, byłem w dwóch salonach audio i proponowali mi tył dać górą.. ale trochę się musze z tobą zgodzić.. 

Może kable? Tył dac górą? Co to znaczy?

Dnia 29.03.2024 o 15:24, Mariusz S napisał:

Znaczy się w jednym salonie Pan stwierdził że moga byc tylne u góry i z atmosami wtedy dajemy sobie spokój.Tylko się naczytalem że soroundy tylnie to na wysokości głowy lub lekko wyżej i co wy na to?

Byle sprzedać.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...