Skocz do zawartości

Yamaha R-N602 i lokalna kolekcja muzyki


norbertss

Recommended Posts

Witam wszystkich, od kilku lat z powodzeniem użytkuję R-N602, zresztą poleconą mi na tym forum :) Do prywatnej kolekcji muzyki używam Pendrive 256GB (głównie flac ale też DSD) podłączony do portu USB R-N602 ale ostatnio kolekcja się rozrosła i już nie mieści się na 256GB :( Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się "zacięcia" podczas odsłuchu. Moje pytanie, czy można podpiąć większy pendrive np.: 512GB? Kiedyś próbowałem z dyskiem SSD ale Yamaha nie potrafi zarządzać jego energią i dysk ciągle pracował. Może jednak warto skłonić się ku rozwiązaniu sieciowemu: serwer domowy, NAS czy coś podobnego? Z góry dziękuję za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, norbertss napisał:

Witam wszystkich, od kilku lat z powodzeniem użytkuję R-N602, zresztą poleconą mi na tym forum :) Do prywatnej kolekcji muzyki używam Pendrive 256GB (głównie flac ale też DSD) podłączony do portu USB R-N602 ale ostatnio kolekcja się rozrosła i już nie mieści się na 256GB :( Z drugiej strony coraz częściej pojawiają się "zacięcia" podczas odsłuchu. Moje pytanie, czy można podpiąć większy pendrive np.: 512GB? Kiedyś próbowałem z dyskiem SSD ale Yamaha nie potrafi zarządzać jego energią i dysk ciągle pracował. Może jednak warto skłonić się ku rozwiązaniu sieciowemu: serwer domowy, NAS czy coś podobnego? Z góry dziękuję za pomoc :)

Witaj,

Bez dwóch zdań, lepiej jest odtwarzać muzykę z dysku sieciowego NAS. Nie dość, że będziesz mógł gromadzić nieograniczone ilości muzyki, to w dodatku, odtwarzając to po wifi, otrzymasz zdecydowanie wyższą jakość a niż pod USB które jest tam z przodu :) (RN602)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj,

Bez dwóch zdań, lepiej jest odtwarzać muzykę z dysku sieciowego NAS. Nie dość, że będziesz mógł gromadzić nieograniczone ilości muzyki, to w dodatku, odtwarzając to po wifi, otrzymasz zdecydowanie wyższą jakość a niż pod USB które jest tam z przodu :) (RN602)

 

 

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Jestem takiego samego zdania.

On ma już swoje lata więc jesli przy nim zostajesz to buduj dyskografię na dysku sieciowym.

 

Super, dzięki za info!

Czy możecie polecić mi konkretne, w miarę ekonomiczne rozwiązanie, typ NAS'a czy jakiś zewnętrzny soft będzie również potrzebny? Jak sytuacja z plikami DSD, nie będzie problemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być nawet router wifi z obsługą dysku twardego. Tylko z tego co kojarzę po wifi w aplikacji będziesz miał w nazwie pliku tylko sam tytuł utworu, po usb masz całą nazwę pliku, taki szczegół.

23 godziny temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

odtwarzając to po wifi, otrzymasz zdecydowanie wyższą jakość a niż pod USB które jest tam z przodu :) (RN602)

 

Na jakiej zasadzie będzie lepsza jakość? Czyżby gniazdo usb w rn602 coś "obcinało" a wifi już nie? Wydaje mi się, że jakość będzie taka sama.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, pablo83gt napisał:

Może to być nawet router wifi z obsługą dysku twardego. Tylko z tego co kojarzę po wifi w aplikacji będziesz miał w nazwie pliku tylko sam tytuł utworu, po usb masz całą nazwę pliku, taki szczegół.

Na jakiej zasadzie będzie lepsza jakość? Czyżby gniazdo usb w rn602 coś "obcinało" a wifi już nie? Wydaje mi się, że jakość będzie taka sama.

W sumie mam fritzboxa 4040 ale chyba tylko pendrive’a można podłączyć. W temacie nazwy pliku, teraz mam folder to nazwa wykonawcy i płyty a plik flac to nazwa utworu - po WiFi / ETH będzie inaczej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, norbertss napisał:

 

Super, dzięki za info!

Czy możecie polecić mi konkretne, w miarę ekonomiczne rozwiązanie, typ NAS'a czy jakiś zewnętrzny soft będzie również potrzebny? Jak sytuacja z plikami DSD, nie będzie problemu?

Możesz spróbować, dokładnie z tym osobnikiem pod tym linkiem:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-sieciowe/ds118-1x0hdd-1gb-4x1-4ghz-2xusb-1xgbe

 

33 minuty temu, pablo83gt napisał:

Może to być nawet router wifi z obsługą dysku twardego. Tylko z tego co kojarzę po wifi w aplikacji będziesz miał w nazwie pliku tylko sam tytuł utworu, po usb masz całą nazwę pliku, taki szczegół.

Na jakiej zasadzie będzie lepsza jakość? Czyżby gniazdo usb w rn602 coś "obcinało" a wifi już nie? Wydaje mi się, że jakość będzie taka sama.

Scalak w tym USB jest dość prosty i nie ma co oczekiwać na jakieś ekscesy :) od tego mamy streaming czyli łącznie pod WiFi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Scalak w tym USB jest dość prosty i nie ma co oczekiwać na jakieś ekscesy :) od tego mamy streaming czyli łącznie pod WiFi

Ok, to jeśli tak jest to trzeba też uważać na to do jakiego urządzenia wifi podepniemy dysk z muzyką aby gniazdo usb w tym urządzeniu nic nie "obcinało".

Jeśli chodzi o nazwy plikow w aplikacji Music Cast to z USB pokazuje nazwę pliku (tak jak w komputerze) a z Media Server po Wifi pokazuje sam tytuł (z tag'u zapisanego w pliku).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pablo83gt napisał:

Ok, to jeśli tak jest to trzeba też uważać na to do jakiego urządzenia wifi podepniemy dysk z muzyką aby gniazdo usb w tym urządzeniu nic nie "obcinało".

Jeśli chodzi o nazwy plikow w aplikacji Music Cast to z USB pokazuje nazwę pliku (tak jak w komputerze) a z Media Server po Wifi pokazuje sam tytuł (z tag'u zapisanego w pliku).

To jest raczej kwestia zapisu tego pliku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, pablo83gt napisał:

Ok, to jeśli tak jest to trzeba też uważać na to do jakiego urządzenia wifi podepniemy dysk z muzyką aby gniazdo usb w tym urządzeniu nic nie "obcinało".

Jeśli chodzi o nazwy plikow w aplikacji Music Cast to z USB pokazuje nazwę pliku (tak jak w komputerze) a z Media Server po Wifi pokazuje sam tytuł (z tag'u zapisanego w pliku).

OK, a czy zdjęcia albumów wyświetla? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, norbertss napisał:

 

Czy możecie polecić mi konkretne, w miarę ekonomiczne rozwiązanie, typ NAS'a czy jakiś zewnętrzny soft będzie również potrzebny? Jak sytuacja z plikami DSD, nie będzie problemu?

Polecam do tych celów NAS 1-bay - tylko tych dwóch firm QNAP (np. TS - 128) lub coś od Synology.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Możesz spróbować, dokładnie z tym osobnikiem pod tym linkiem:

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/dyski-i-pamieci/dyski-sieciowe/ds118-1x0hdd-1gb-4x1-4ghz-2xusb-1xgbe

 

Scalak w tym USB jest dość prosty i nie ma co oczekiwać na jakieś ekscesy :) od tego mamy streaming czyli łącznie pod WiFi

Zaproponowany przez Ciebie DS-118 został zastąpiony DS-124 - czy też będzie OK?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to po USB wyświetla okładkę (jeśli jest zapisana w tag'u) jak już włączy się utwór, na liście odtwarzania i przy katalogach nie wyświetla. Po Wifi wyświetla okładkę jak się włączy utwór a także na liście przy utworach oraz przy katalogach (jeśli zdjęcie okładki jest bezpośrednio w katalogu pod nazwą "cover" lub "folder")

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2024 o 19:18, norbertss napisał:

Czy możecie polecić mi konkretne, w miarę ekonomiczne rozwiązanie, typ NAS'a czy jakiś zewnętrzny soft będzie również potrzebny? Jak sytuacja z plikami DSD, nie będzie problemu?

Kwestia ceny. Jak masz odpowiedni ruter to niektóre dadza Ci mozliwosć wpiecia w niego dysku i to już będzie działać.

A możesz kupować dedykowane, droższe.

Dnia 10.04.2024 o 18:16, norbertss napisał:

OK, a czy zdjęcia albumów wyświetla? 

nie

22 godziny temu, pablo83gt napisał:

Wyświetla

Gdzie?

Nie na wyświetlaczu. W Apce rozumiem?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Gdzie?

Nie na wyświetlaczu. W Apce rozumiem?

No przecież cały czas mowa o aplikacji Music Cast:

Dnia 10.04.2024 o 18:16, norbertss napisał:
Dnia 10.04.2024 o 17:33, pablo83gt napisał:

Jeśli chodzi o nazwy plikow w aplikacji Music Cast to z USB pokazuje nazwę pliku (tak jak w komputerze) a z Media Server po Wifi pokazuje sam tytuł (z tag'u zapisanego w pliku).

OK, a czy zdjęcia albumów wyświetla? 

skoro już kilka lat używa rn602 to pewnie zdążył zauważyć, że wyświetlacz na urządzeniu nie ma możliwości wyświetlania okładek albumów:

Dnia 9.04.2024 o 09:35, norbertss napisał:

Witam wszystkich, od kilku lat z powodzeniem użytkuję R-N602, zresztą poleconą mi na tym forum :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba są bardzo dobre. Ja używam QNAP, ale "synki" też mają dobry OS. Do muzyki wystarczy 1-bay, bo jak będziesz chciał iść mocniej  w temat NAS: backup, jakieś bajery, usługi extra, dockery, itp ( bo nie mówię o poważniejszych rzeczach, jak wirtualki ) to szybko zapragniesz NAS z x86 i co najmniej 3- lub 4-bay (chociażby ze względu na RAID 5) :)

Zresztą do prostego backupu robi się tak: ważne dane idą na NAS i dodatkowo do chmury (Google Drive lub coś podobnego) - to jest prawdziwy backup, który zabezpiecza nie tylko przed awarią HDD.

Edytowano przez Tweeter2016
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tweeter2016 napisał:

Oba są bardzo dobre. Ja używam QNAP, ale "synki" też mają dobry OS. Do muzyki wystarczy 1-bay, bo jak będziesz chciał iść mocniej  w temat NAS: backup, jakieś bajery, usługi extra, dockery, itp ( bo nie mówię o poważniejszych rzeczach, jak wirtualki ) to szybko zapragniesz NAS z x86 i co najmniej 3- lub 4-bay (chociażby ze względu na RAID 5) :)

Zresztą do prostego backupu robi się tak: ważne dane idą na NAS i dodatkowo do chmury (Google Drive lub coś podobnego) - to jest prawdziwy backup, który zabezpiecza nie tylko przed awarią HDD.

W sumie to dobry pomysł :) Dzięki!

Zapytam tylko jeszcze:

1) Czy można wrzucić w NAS 1-bay dysk SSD, żeby było cicho? Czy trzeba jakąś specjalną wersję SSD dla NAS?

2) Czy wystarczy sam soft dostarczony z NAS, czy trzeba dokupywać jakiś "serwer" u innych producentów (PLEX, itp)? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Zwykły SSD wystarczy, najlepiej taki 4TB i z długim MTBF

2) PLEX jest do wymiany plików multimedialnych, głównie filmów. Do odtwarzania czy streamowania muzyki czy udostępniania katalogów NAS ma wszystko co potrzeba.

W zależności od modelu może tak być że będziesz musiał ściągnąć jakąś appkę ze sklepu QNAP czy Synology. ale to nie problem.


[ QNAP Music Station Review - StorageReview.com ]
--> https://www.storagereview.com/review/qnap-music-station-review
[ Music Station | QNAP ]
--> https://www.qnap.com/en/software/music-station
[ (125) QNAP NAS Setup Guide 2022 #4 - Music Audio, Indexing, Sharing and Streaming over DLNA - YouTube ]
--> https://www.youtube.com/watch?v=L1os27GWKZ0
[ Use QNAP NAS to stream millions of songs from Spotify | QNAP ]
--> https://www.qnap.com/en/qutube/video/8YAwrcSb-iY

Edytowano przez Tweeter2016
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tweeter2016 napisał:

Zwykły SSD wystarczy, najlepiej taki 4TB i z długim MTBF

MTBF mnie zawsze bardzo intryguje. W sumie coraz rzadziej widuję to w zapisach SIWZ nad którymi się głowię. Niemniej, jest to według mnie parametr kompletnie nic nie wnoszący. 

Kupiłem 2 tygodnie temu 2TB NVMe od Kingstona. Jego MTBF mógłbym określić na jakieś 3 godziny. Na to złożyły się: czas dojazdu do domu, rozkręcenie notebooka, instalacja fizyczna dysku, skręcenie notebooka, uruchomienie systemu operacyjnego i próba wykonania pełnego formatu zakończona niepowodzeniem.

Wszystko zależy od farta na jaki egzemplarz trafimy. 

Przy dyskach SSD MTBF wskazuje, że powinny wytrzymać spokojnie ponad 100 lat o ile dobrze liczę. Podobno to 1,5-3mln godzin. 

Ja bym MTBF pominął. W SSD ważniejsze są parametry DWPD, ale przy zastosowaniu domowym to nie jest takie istotne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tweeter2016 napisał:

1) Zwykły SSD wystarczy, najlepiej taki 4TB i z długim MTBF

2) PLEX jest do wymiany plików multimedialnych, głównie filmów. Do odtwarzania czy streamowania muzyki czy udostępniania katalogów NAS ma wszystko co potrzeba.

W zależności od modelu może tak być że będziesz musiał ściągnąć jakąś appkę ze sklepu QNAP czy Synology. ale to nie problem.


[ QNAP Music Station Review - StorageReview.com ]
--> https://www.storagereview.com/review/qnap-music-station-review
[ Music Station | QNAP ]
--> https://www.qnap.com/en/software/music-station
[ (125) QNAP NAS Setup Guide 2022 #4 - Music Audio, Indexing, Sharing and Streaming over DLNA - YouTube ]
--> https://www.youtube.com/watch?v=L1os27GWKZ0
[ Use QNAP NAS to stream millions of songs from Spotify | QNAP ]
--> https://www.qnap.com/en/qutube/video/8YAwrcSb-iY

Wielkie dzięki za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...