Skocz do zawartości

Kino domowe z wykorzystaniem głośników z zestawu stereo


Martin Gora

Recommended Posts

Mój zestaw stereo (wzmacniacz + kolumny Polk Audio R700) podłączyłem pod TV, i zauważyłem że dużo przyjemniej ogląda mi się filmy niż na samych głośnikach wbudowanych w telewizor.

Oczywiście jak się ma dobrze, to zaraz by się chciało jeszcze lepiej, i zastanawiam się nad "prawdziwym" zestawem nagłośnienia pod TV, chociażby 5.1.

Jak to zrobić (czy w ogóle jest jakieś praktyczne rozwiązanie) aby wykorzystać moje obecne głośniki do systemu stereo i kina domowego jednocześnie?

Zdaję sobie sprawę że (chyba) każdy receiver może posłużyć za wzmacniacz stereo, więc teoretycznie mógłbym odłączyć obency, i zastąpić receiverem + dodać brakujące głośniki (kanał centralny, itp, Polk Audo ma szeroki wybór nagłośnienia z linii Reserved), ale wolałbym tego nie robić, lubię mój obecny wzmacniacz i to jak gra.

Czy można dokupić receiver + brakujące głośniki i podłączyć to tak aby R700 pozostały podłączone do obecnego wzmacniacza, a pozostałe do receivera?

W sieci nie znalazłem nigdzie takiej konfiguracji więc zgaduję że prawdopodobnie nie, bo piszę bzdury i za dużo kombinuję, ale wolę się upewnić 🙂

 

PS. Rozważałem też dwa zupełnie oddzielne zestawy głośników, obecny do stereo + nowy do kina domowego, ale byłby kłopot z brakiem miejsca.

PS2. Rola subwoofera w kinie domowym - wiem że jest na to oddzielny kanał, ale moje R700 dają tyle basu że sub jest autentycznie zbędny - czy w takim razie można subwoofer pominąć bez konsekwencji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 rozwiązania. 

1. Jeżeli Twój wzmacniacz stereo może pracować w trybie końcówki mocy to kupujesz amplituner i pozostałe głośniki zestawu (nie zapominaj o subwooferze!), który ma wyjścia pre-out przynajmniej na fronty i używasz wzmacniacza stereo jako końcówki mocy w kinie. W stereo grasz tak jak do tej pory. 

2. Kupujesz przełącznik źródel typu Beresford https://sklep.rms.pl/beresford-tc-7220-mkiii-mk3-2-drozny-przelacznik-kolumn-glosnikowych-wzmacniaczy-amplitunerow-audio-router?gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccEXSUi24_zH0d9Y13zKRyT20r30BpGNTNkyohZ7Ldo4r4eYLHJ5JzBoCoWcQAvD_BwE i zestaw kina domowego (avr, kolumny, sub). Używasz tego przełącznika do wybrania wzmacniacza który ma grać. 

9 minut temu, Martin Gora napisał:

PS2. Rola subwoofera w kinie domowym - wiem że jest na to oddzielny kanał, ale moje R700 dają tyle basu że sub jest autentycznie zbędny - czy w takim razie można subwoofer pominąć bez konsekwencji?

Bez subwoofera nie masz kina. Dobry subwoofer albo kilka robi znaczną część efektu kina. Pokona większość kolumn mocą, zejściem, masą basu. Długo by tak można. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PanKlor napisał:

. Jeżeli Twój wzmacniacz stereo może pracować w trybie końcówki mocy to kupujesz amplituner i pozostałe głośniki zestawu (nie zapominaj o subwooferze!), który ma wyjścia pre-out przynajmniej na fronty i używasz wzmacniacza stereo jako końcówki mocy w kinie. W stereo grasz tak jak do tej pory. 

Tak, może, mój "główny" wzmacniacz to jest tylko końcówka mocy - EverSolo AMP-F2. Możesz wskazać jakiś amplituner który ma jednoczesną opcję wzmacniacza i pre-amp na fronty?

25 minut temu, PanKlor napisał:

2. Kupujesz przełącznik źródel typu Beresford https://sklep.rms.pl/beresford-tc-7220-mkiii-mk3-2-drozny-przelacznik-kolumn-glosnikowych-wzmacniaczy-amplitunerow-audio-router?gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccEXSUi24_zH0d9Y13zKRyT20r30BpGNTNkyohZ7Ldo4r4eYLHJ5JzBoCoWcQAvD_BwE i zestaw kina domowego (avr, kolumny, sub). Używasz tego przełącznika do wybrania wzmacniacza który ma grać. 

Aktualnie używam podobnego urządzenia do przełączania się pomiędzy dwoma wzmacniaczami. Czyli trzeba by poszukać czegoś trójdrożnego, w sensei 1 para głośników / przełącznik pomiędzy 3 wzmacniaczami. Jest to jakieś wyjście.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Martin Gora napisał:

Tak, może, mój "główny" wzmacniacz to jest tylko końcówka mocy - EverSolo AMP-F2. Możesz wskazać jakiś amplituner który ma jednoczesną opcję wzmacniacza i pre-amp na fronty?

No ale do tego tej końcówki możesz podpiąć tylko jedno źródło. W punkcie #1 miałem na myśli zintegrowany wzmacniacz stereo z opcją pracy jako końcówka mocy. Jeżeli chodzi o amplitunery z pre-outami to chyba najtańsza będzie Yamaha V6A, potem Pioneery LX305, Onkyo 7100, Denon X3800 oraz wszystkie droższe/wyższe modele tych producentów (innych też 😉). 

47 minut temu, Martin Gora napisał:

Aktualnie używam podobnego urządzenia do przełączania się pomiędzy dwoma wzmacniaczami. Czyli trzeba by poszukać czegoś trójdrożnego, w sensei 1 para głośników / przełącznik pomiędzy 3 wzmacniaczami. Jest to jakieś wyjście.

Czyli z jednego przedwzmacniacza przełączasz sygnał na 2 różne końcówki mocy? Jeżeli tak to albo urządzenie takie jak piszesz (nie znam) albo dokupić kolejne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Martin Gora napisał:

Nie, przełączam sygnał pomiędzy dwoma końcówkami mocy a głośnikami.

OK - no to jeżeli możesz sobie na to pozwolić to zostaw to co masz a jedną końcówkę mocy wykorzystaj w kinie domowym i tyle. Potem zdecyduj (biorąc pod uwagę warunki lokalowe) jakie kino chcesz (ile kanałów 5.1, 5.2, 5.2.2, 7.2.4 itp.) i jakie ma sens zrobić i wtedy wybieraj amplituner. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Martin Gora napisał:

Aktualnie używam podobnego urządzenia do przełączania się pomiędzy dwoma wzmacniaczami. Czyli trzeba by poszukać czegoś trójdrożnego, w sensei 1 para głośników / przełącznik pomiędzy 3 wzmacniaczami. Jest to jakieś wyjście.

AVR - czyli wielokanałowy amplituner do KD, obecnie bardzo często posiadają dodatkowe wyjścia "PRE-OUT", łączysz to z wejściem do końcówki mocy (PRE-IN, MAIN-IN). W takim trybie AVR będzie działał jako przedwzmacniacz.

1 godzinę temu, Martin Gora napisał:

PS2. Rola subwoofera w kinie domowym - wiem że jest na to oddzielny kanał, ale moje R700 dają tyle basu że sub jest autentycznie zbędny - czy w takim razie można subwoofer pominąć bez konsekwencji?

Tak i nie, do dźwięku wielokanałowego jest oddzielny kanał przeznaczony dla Suba. Natomiast AVR, jak nie ma podłączonego Suba, to sygnał ten powinien przekazać na głośniki.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeszcze najciekawsze, to często AVR posiadamożliwość podłączenia większej ilości końcówek mocy:

Zrzutekranu2024-04-16o18_46_07.png.0d1241272586cd0f978e6c2ee0e1cb69.png

 

To jest strefa PRE-OUT, z której możesz zasilić głośniki przez końcówki mocy do KD. Do Zone2 też można podłączyć końcówkę mocy (tylko stereo) i jednocześnie AVR będzie działał w trybie podwójnego przedwzmacniacza. Na przykład ZONE1 - dla KD. ZONE2 - radio/CD/gramofon.

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Martin Gora napisał:

Aktualnie używam podobnego urządzenia do przełączania się pomiędzy dwoma wzmacniaczami.

Czego używasz? Jak się sprawdza?

Oprócz:

3 godziny temu, PanKlor napisał:

Znalazłem jeszcze coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/przelacznik-selektor-wzmacniaczy-kolumn-aq32-13768572080?reco_id=42bdc20f-fc1c-11ee-ab74-46d7501d8cc6&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017#

 

Czy ktoś ma doświadczenie z takimi urządzeniami? Jakieś wady? Co polecacie? ...bo w sumie to też bym wykorzystał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
28 minut temu, AutoPirat napisał:

Czego używasz? Jak się sprawdza?

Używam czegoś takiego:

61vDdyMfx2S._AC_SL1200_.jpg.50c93aa2e5917ee1c8ba89180467e1f5.jpg

Sprawdza się bardzo dobrze, w pełni pasywne / mechaniczne urządzenie, metalowe, dobrze izolowane. Nie zauważyłem żadnego wpływu na jakość dźwięku. 

30 minut temu, AutoPirat napisał:

Czy ktoś ma doświadczenie z takimi urządzeniami? Jakieś wady? Co polecacie? ...bo w sumie to też bym wykorzystał.

Doświadczenia jakieś tam mam w sensie ze próbowałem kilku modeli (takich niby bardziej zaawansowanych, wymagających zasilania i z przełączaniem pilotem) i mogę powiedzieć tyle, że ten prosty mechaniczny jest lepszy bo bez wpływu na dźwięk, podczas gdy te z pilotem powodowały delikatne szumy. Moim zdaniem ten mechaniczny którego obecnie używam w sumie nie ma żadnych wad.

Edytowano przez Martin Gora
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki miałbyś na to budżet?

Jeśli chodzi o Polk Audio to oszczędzając możesz iść w centralny z tej samej linii ale surroundu z serii ES albo Klipscha bi polarnego.

 

9 godzin temu, Marqs napisał:

 

Ciekawy wątek, który i mnie rozjaśni temat. 

Znalazłem jeszcze ampli: Marantz Cinema 70S. Ma też eARC

Zrzutekranu2024-04-16o22_14_13.png.8f3992f9e2837b0cf85bbaa83b1a08ab.png
 

Fajnie że ma PRE OUT bo sam gra mocno przeciętnie.

Do kina na mikro satelitach albo mniej wymagających kolumn o jaśniejszym brzmieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Jaki miałbyś na to budżet?

Jeśli chodzi o Polk Audio to oszczędzając możesz iść w centralny z tej samej linii ale surroundu z serii ES albo Klipscha bi polarnego.

 

Fajnie że ma PRE OUT bo sam gra mocno przeciętnie.

Do kina na mikro satelitach albo mniej wymagających kolumn o jaśniejszym brzmieniu.

Budżet ? Sam nie wiem. Nigdy z kinem nie miałem do czynienia. Przekładając z stereo, umówię się na jakieś odsłuchy nie odrzucając niczego. Z racji mieszkania w bloku to system musiałby być 5.1.2. Fronty mam zensory 7 ale one w stereo grają z arterą play. Z racji małej ilości miejsca, brak dedykowanego miejsca musi to być coś zgrabnego. Za rok muszę zrobić remont to do tego czasu coś przetestuję i zdecyduję czy ciągnąć kable pod sufit. 

Na dziś chcę posłuchać:
1. Jakieś rozwiązanie z soundbarem np JBL BAR 1300
2-3. Coś na ampli, i raczej przetestować coś z dolnej półki (do streamingu muzyki mam stereo) i wyższej... jeśli usłyszę różnicę to będzie problem. Zacznę od yamahy tylko, że ci co mają ją w sprzedaży nie mają JBL, a drugi to albo X3800 albo RZ50... Wiem, że rozpiętość duża ale za dużo zachodu w tym wszystkim by tworzyć półśrodki. 
nie wiem jakie kolumny do tego. Zakładam 100% kino. 🎦 

Pisałem do jednego z salonów o radę, czekam co odpiszą :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

Możesz rozważyć zakup odbiornika AV  obsługującego system kina domowego. Wiele nowoczesnych receiverów ma funkcję przełączania między trybem stereo a trybem kina domowego, co pozwoliłoby ci wykorzystać swoje istniejące kolumny do odtwarzania dźwięku stereo, a także dodatkowe głośniki do stworzenia systemu kina domowego.

😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Marqs napisał:

Budżet ? Sam nie wiem. Nigdy z kinem nie miałem do czynienia. Przekładając z stereo, umówię się na jakieś odsłuchy nie odrzucając niczego. Z racji mieszkania w bloku to system musiałby być 5.1.2. Fronty mam zensory 7 ale one w stereo grają z arterą play. Z racji małej ilości miejsca, brak dedykowanego miejsca musi to być coś zgrabnego. Za rok muszę zrobić remont to do tego czasu coś przetestuję i zdecyduję czy ciągnąć kable pod sufit. 

Na dziś chcę posłuchać:
1. Jakieś rozwiązanie z soundbarem np JBL BAR 1300
2-3. Coś na ampli, i raczej przetestować coś z dolnej półki (do streamingu muzyki mam stereo) i wyższej... jeśli usłyszę różnicę to będzie problem. Zacznę od yamahy tylko, że ci co mają ją w sprzedaży nie mają JBL, a drugi to albo X3800 albo RZ50... Wiem, że rozpiętość duża ale za dużo zachodu w tym wszystkim by tworzyć półśrodki. 
nie wiem jakie kolumny do tego. Zakładam 100% kino. 🎦 

Pisałem do jednego z salonów o radę, czekam co odpiszą :) 

O te Polki to pisałem do autora tematu.

Ale do Ciebie.

1. No to nie będzie dobrze grało.

2. Do Dali Yamaha albo Onkyo.

17 godzin temu, Andino napisał:

hej,

Możesz rozważyć zakup odbiornika AV  obsługującego system kina domowego. Wiele nowoczesnych receiverów ma funkcję przełączania między trybem stereo a trybem kina domowego, co pozwoliłoby ci wykorzystać swoje istniejące kolumny do odtwarzania dźwięku stereo, a także dodatkowe głośniki do stworzenia systemu kina domowego.

😊

Który tego nie ma? Który stary nie miał takiej funkcjonalności?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.04.2024 o 07:32, Piotr Sonido napisał:
Dnia 16.04.2024 o 22:18, Marqs napisał:

Znalazłem jeszcze ampli: Marantz Cinema 70S. Ma też eARC

Zrzutekranu2024-04-16o22_14_13.png.8f3992f9e2837b0cf85bbaa83b1a08ab.png
 

Expand  

Fajnie że ma PRE OUT bo sam gra mocno przeciętnie.

Wg kogo :gra mocno przeciętnie"? ...ale wg wielu recenzentów, tak się składa, że, to świetnie grający amplituner w Stereo, bo gra nadzwyczaj normalnie. Ciekawe, czy to zasługa zastosowania wzmacniacza klasy A/B? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AutoPirat napisał:

Wg kogo :gra mocno przeciętnie"? ...ale wg wielu recenzentów, tak się składa, że, to świetnie grający amplituner w Stereo, bo gra nadzwyczaj normalnie. Ciekawe, czy to zasługa zastosowania wzmacniacza klasy A/B? 

 

Wszystkie amplitunery kinowe stosują wzmacniacze A/B. Co to w ogole za kryterium?

No chyba nowy NAD juz nie ale nie jestem pewien. Nie ważne.

Recenzenci? Prosze Cie :) Rozumiem że przy piątku od rana żarciki lecą.

Użytkownicy którzy go mieli / mają tak uważają.

Pioneer 534 też jest w klasie A/B. Tez gra dobrze w stereo?

 

Aha dobra bo Ty go masz. :) Zapomniałem. Ok nie ma tematu :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Wszystkie amplitunery kinowe stosują wzmacniacze A/B. Co to w ogole za kryterium?

No chyba nowy NAD juz nie ale nie jestem pewien. Nie ważne

Amplituner Sc-Lx501 (skoro mowa o Pioneerach).  TO KLASA D.

3 godziny temu, PanKlor napisał:

Nic mu się Piotrkowi nie pomyliło. ;)

...skoro tak uważasz.

 

12 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Recenzenci? Prosze Cie :) Rozumiem że przy piątku od rana żarciki lecą.

Użytkownicy którzy go mieli / mają tak uważają.

Oprócz recenzentów (których autorytet z góry umniejszasz), jest też wielu użytkowników bardzo zadowolonych. 

3 godziny temu, PanKlor napisał:

No chyba, że sygnaturka nieaktualna. 

Aktualna, jestem w gronie bardzo zadowolonych użytkowników i osobiście wysoko oceniam jakość dźwięku.

I nie mam parcia, żeby przekonywać/udowadniać. Ale jak czujecie taką potrzebę, to chętnie poczytam Wasze "oceny/recenzje", jak on "fatalnie" gra. :) 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2024 o 18:47, AutoPirat napisał:

Amplituner Sc-Lx501 (skoro mowa o Pioneerach).  TO KLASA D.

Historia. To jeszcze czasy keidy Pioneere nie był z Onkyo. Mowimy o nowych sprzetach. Onkyo tez swego czasu miało w klasie D. Ale zrezygnowali z tego.

Dnia 19.04.2024 o 18:47, AutoPirat napisał:

Oprócz recenzentów (których autorytet z góry umniejszasz), jest też wielu użytkowników bardzo zadowolonych. 

Kto?

Przecież ja nie chce się z Tobą kłócić. Wspomniałeś że jest w kalsie A/B dlatego gra dobrze. Dlatego zapytałem czy Pioneer 534 też gra dobrze?

Poza tym wiem jak to działa. Ślędze rynek od 20 lat. Miałem tez okazję obcowac z rynkiem UK. I rożnica miedzy nami (UK i PL) jest taka ze my bardzo ale to bardzo chwalimy to co sami mamy. Tam tego nie ma. Czesto polecane sa produkty inne niz ma autor. Nie spotykane na naszych forach, czy w poleceniach nawet sklepów.

dlatego odpuscilem temat.

Uwazasz że jest ok. Dobry. No i ja jestem z tym ok :)

Serio :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...