Skocz do zawartości

Kino domowe z wykorzystaniem głośników z zestawu stereo


Martin Gora

Recommended Posts

8 godzin temu, Dedal napisał:

Uważam że 5.1 to minimum i @Martin Gorapowinien w to iść nie żadne pół środki.

Ty tak uważasz i jest to jasne jak "SŁOŃCE". Jednak należałoby uszanować zdanie innych, bo masz z tym problem.

Za bardzo napalasz się i bronisz swoje przemyślenia i doświadczenia. Był taki syn Dedala, miał na imię Ikar. I pomimo wysokich lotów, przegrzał się i zleciał groteskowo w dół. Więc uważajcie ludzie na "syndrom Dedala".

 

Przypominam, że w Kinie stereo się nie przyjęło, bo Ci co siedzieli na skraju słuchali w mono. 

Dla części osób, pojęcie KINO DOMOWE, może kojarzyć się z innymi doświadczeniami. Są takie filmy jak musicale, albo z podkładem orkiestry, albo starsze filmy ze ścieżką tylko w stereo. 

Lubisz nowe filmy, zazwyczaj "efekciarskie", z wieloma efektami specjalnymi-dźwiękowymi, dużą ilością basu, to proszę bardzo, montuj sobie cały zestaw. Według potrzeb i chęci.  

 

8 godzin temu, Dedal napisał:

Manipulujesz i ostro  naciagasz 🤪  

No ale wybaczam 😂 

Och! Dziękować, dziękować!

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale  dlaczego do moich wpisów odnosisz się jak bym pisał coś do Ciebie😳 ?

Pod przykrywką głupio mądrych  słówek próbujesz umniejszać temu co napisałem 🤨 i w sumie chyba obrazić .!!!

Czytałem , Twoje wpisy i niczego mądrego się nie dowiedziałem więc proszę nie udzielaj mi rad jeśli pojęcia nie masz . 🤪

Tak samo jak co oglądam i co lubię,  to dopiero jest ciekawe 🤨

Rozmawiamy w temacie gdzie ktoś chce zrobić coś w kierunku KD , nie go zlikwidować  .

Więc zluzuj majty 😂 

 

9 godzin temu, Martin Gora napisał:

Albo debet na koncie 🙂

Nie no ,do takich akcji nie dopuszczam 😂

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2024 o 10:01, AutoPirat napisał:

W historii kina, to STEREO nie sprawdziło się, bo Ci co siedzieli na skraju, to raczej słuchali w mono. Stąd skutkowało to nagłośnieniem wielokanałowym.

Proponuję postudiować trochę historię kina i skąd sie wziął pomysł na wielokanałowość. To co piszesz to tylko Twoje domysły i przemyślenia.

Po pierwsze dlatego bo pojawiły się takie techniczne możliwości. Na początku 1980 Dolby wprowadziło patent matrycy fazowej pozwalający zapisać na niej cztery kanały dźwiękowe, duży plusem była wsteczna kompatybilność z aparaturą mono na taśmach 35mm. Tak pojawiła się kwadrofonia. Ludzie wybierali kina z lepszym audio nie dlatego że przeszkadzło im mono, a dlatego że multi brzmiało po prostu lepiej. Wprowadzając upgrade w kinach dodatkowym czynnikiem były potężniejsze wzmacniacze i kolumny które potęgowały efekt. Wcześniej w kinach były archaiczne, budżetowe i słabe głośniki przy ekranie. Później w latach 90 weszła era cyfrowa, najpierw Dolby z AC3 5.1, za chwilę DTS podbiło stawkę proponując mniejszą kompresję. Powrót Batmana w 1992r oraz Park Jurajski w 1993 zrobiły taki show dźwiękowy że wszyscy zaczęli iść to drogą. Potem to już z górki. AC3 EX, EAC3, TrueHD. Równolegle DTS-HD Master Audio wymuszało twardą i zdrową konkurencję kodeków.

Po drugie bardzo duży wkład w przyspieszony rozwój wielokanałowości włożył George Lucas który po prostu nie był zadowolony z płaskiego dźwięku w kinie. Na dodatek co kino to grało inaczej. Zaczął lobbować by unormować dźwięk i tak finalnie powstał jego projekt THX określający konkretne parametry które należy spełnić by dostać certyfikat. Nawet jak nie każde kino było w stanie zachować normy, to i tak każdy właściciel chcący zaobić na klientach musiał iść z duchem czasu, konkurencja powstających dynamicznie kinopleksów w latach 80-tych w USA była dość spora. Do Polski trafiło to wszystko z opóźniem, część z nas na pewno doskonale pamięta show końca lat 90-tych, pierwsze Multikina, Cinema City, Helios itd. Istniejące wcześniej w miastach klasyczne kina albo upadały, albo musiały inwestować ogrom kasy by dotrzymać tempo.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.04.2024 o 23:06, AutoPirat napisał:

 Kończę wkrótce etap składania KD i zapewne mocno ograniczę bytność tutaj na forum. Bo na forach, jak i w mentalności Polskiej, bywają osoby jakieś nadzwyczaj "dożarte" i "hejciarskie". I mam na takowych wyje...e, bo to każdy sam sobie wystawia przed innymi opinię o sobie.

Autopromocja Pana pirata.

Zresztą pan pirat został wyjaśniony już po wypocinach na temat przewodów pod panelami 😉 niestety nie skory był do odpowiedzi na zadawane pytania, 🤷‍♂️

No ale często jest tak na forum - od laika do mechanika 🤨

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Butler - dziękuję za ciekawy wpis! Miło się czytało :) 

 

W przeciwieństwie do:

1 godzinę temu, Dedal napisał:

Więc zluzuj majty 😂 

Dzieciaku - dlatego z Tobą jak zwykle nie da się dyskutować, na choćby przynajmniej normalnym poziomie. Dlatego omijam Cię z daleka, i wyciągasz sobie jakieś wnioski.

Mój dzieciak 7 letni przynosi takie odzywki ze szkoły. A Ty ile masz lat?

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyskakujesz do mnie nie pytany więc klepać cię po plecach nie będę ,  🤷🏿‍♂️  

I sprostowanie,  ja z tobą nie dyskutuje i nie mam zamiaru ☝️ 

Ps jak zwykle wybrałeś sobie "majty" i reszta już cię nie interesuje . Cytuj wszystko i odnosi się do całości ,mądralo 

 

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dedal napisał:

jak zwykle wybrałeś sobie "majty" i reszta już cię nie interesuje

Nie, to odnosi się do całości. Dlatego dalszą rozmowę przeniosłem sobie gdzie indziej- w temacie kabli pod panelami.

(Dowiedziałem się dosyć szczegółowo, z elektrykiem też porozmawiałem. Nawet ktoś na privie się do mnie odezwał i wyjaśnił, ale tutaj na forum zakończyłem dyskusję na ten temat)

Przepraszam jeśli czujesz się urażony moimi wypowiedziami, ale może jestem starszej daty od Ciebie, i mam już trochę inne podejście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

 Jednak należałoby uszanować zdanie innych, bo masz z tym problem.

Za bardzo napalasz się i bronisz swoje przemyślenia i doświadczenia. Był taki syn Dedala, miał na imię Ikar. I pomimo wysokich lotów, przegrzał się i zleciał groteskowo w dół. Więc uważajcie ludzie na "syn

Lubisz nowe filmy, zazwyczaj "efekciarskie", z wieloma efektami specjalnymi-dźwiękowymi, dużą ilością basu, to proszę bardzo, montuj sobie cały zestaw. Według potrzeb i chęci.

 

A co miałem napisać , przepraszam że się odezwałem , przedstawił swój punkt widzenia na temat 

Mało tego ,traktujesz mój wpis jak do Ciebie. 

Nie jestem urażony . Zwracam Ci uwagę byś przemyślał co piszesz . 

Zacytowałem twój wpis o ludziach na forum jacy to źli są , a robisz podobnie . 

Na razie 🖐️ 

 

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.04.2024 o 21:57, Martin Gora napisał:

Nie mam w pokoju miejsca (ok, może mam, ale nie marzy mi się przemeblowanie) na wiele głośników, z tyłu, mój aktualny zestaw dwóch kolumn jest OK, ale widziałem u znajomego kino domowe tylko z "frontem" - coś w rodzaju 3.2 zamiast 5.1 czy 5.2. Takie 3.2 to nawet mam miejsce żeby sobie ustawić, czyli do moich R700 dokupuję R400 + 2 x HTS 12.

Co myślicie o takim pomyśle, i jaki AVR by miał tu sens?

Jak wyżej koledzy pisali taki układ (3 z przodu) nie ma sensu. Jeżeli nie masz miejsca pozostań przy stereo, podłącz TV np. optykiem (jak masz we wzmacniaczu wejście) ustaw dźwięk na PCM (żeby TV robił downmix). Jak masz dobrze rozstawione stereo (mam na myśli bazę) to na środku będziesz słyszał elegancko dialogi (chyba że ścieżka przesunie dany głos w lewo/prawo), a i trochę efektów przestrzennych też doświadczysz.

Jeżeli chcesz jednak poczuć magię kina to musisz sobie to dobrze zaplanować (5.x, 7.x czy ewentualnie coś z górną warstwą 5.x.2, 5.x.4 gdzie pod "x" jest liczba subwooferów). Możesz też połączyć obecne fronty i zachować sobie dobre stereo jednocześnie mając kino. Nie wiem jaki masz wzmacniacz, może ma wejście na końcówkę mocy wtedy to banalnie prosta sprawa. Tylko amplituner kina musi wtedy mieć wyjścia PRE (przedwzmacniacza) dla kanałów L i R.

OT

tak sobie czytam powyższe racje wyższości stereo vs kino i odwrotnie, koledzy sprawa jest banalnie prosta

- żaden (albo prawie żaden) amplituner nie zagra w stereo lepiej od wzmacniacza stereo głównie chodzi o tor przedwzmacniacza w tych różnych konstrukcjach - końcówki mocy mają w tym wypadku zdecydowanie mniejsze znaczenie

- żaden wzmacniacz stereo nie zagra poprawnie/prawidłowo sygnału 5.x, 7.x itd. z właściwym odtworzeniem przestrzeni i otoczenia, co jest zamierzone przez producenta filmu, a w przypadku Dolby Atmos czy DTS-X dochodzi nam obiektowe umieszczanie efektów w przestrzeni i to robi różnicę.

Nie musi to być jak ktoś wyżej napisał 4K UHD, HDR z poprawionym obrazem czy basującym dźwiękiem i efekciarstwem, jest mnóstwo filmów które nie są w TOP10 produkcji efekciarskich i nowoczesnych z bardzo dobrymi ścieżkami wielokanałowymi i nie da się na stereo odtworzyć np. atmosfery wewnątrz łodzi podwodnej w Das Boot, U-571 czy Polowaniu na Czerwony Październik. Przy dobrze zestrojonym kinie nie ma tam dudnienia, ale jak trzeba to jest mocne uderzenie że można podskoczyć. I raczej tworzenie mitów, że kino jest gorsze (w filmach z odpowiednią ścieżką) od stereo to bzdura. Odwrotnie ma się sprawa do muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba  bardziej tu była mowa że w stereo co niektórzy mają dobre kino 🤨 tzn  jak im pasuje to jest dowód że nie muszą mieć np5.1 co jest niedorzeczne.

No ale nie o to chodzi , jeśli komuś stereo wystarcza ok , ale niech mi nie wmawia że mi musi wystarczyć . 

Tyle ode mnie , ja już skończyłem w tym temacie , tym bardziej że przekonałem się że jest znawców co nie miara z doświadczeniem. 

Pzdr 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dedal napisał:

Oj chyba  bardziej tu była mowa że w stereo co niektórzy mają dobre kino 🤨 tzn  jak im pasuje to jest dowód że nie muszą mieć np5.1 co jest niedorzeczne.

A widzisz bo wszystko opiera sie o "dobre" stereo. Jesli ktos nie ma dobrego stereo to tez nie uswiadczy na nim fajego kina. 

   Jesli stereo potrafi wykreować fajna scene 3D w muzyce czyt. Szerokosc i głębokość, to logiczne ze odtwarzajac film również to potrafi. Jedynie czego nie potrafi siła rzeczy to efektów z tylnych głośników (bo ich nie ma), ale dialogi bez problemu pojawiaja sie centralnie posrodku kolumn, mimo iz nie ma centralnego.

   Ps: gdzieś tu kiedys zamieściłem utwor rapowy w ktorym dźwięk docierał jakby zza głowy. Wykonawcą utworu był PPP, ale nie pamietam na ktorym to utworze dokladnie było. Musiałbym przeczesać płytotekę. Ale jak już wspomniałem, trzeba mieć wpierw stereo które to "eksponuje", no i oczywiscie odpowiednio przyjazną Akustyke pomieszczenia. Dopóki sie tego nie doswiadczy, dopóty będą sprzeczne zdania. Tyle w temacie ;)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, no_i_fajnie napisał:
11 godzin temu, Dedal napisał:

Zresztą pan pirat został wyjaśniony już po wypocinach na temat przewodów pod panelami 😉 niestety nie skory był do odpowiedzi na zadawane pytania, 🤷‍♂️

Jak super jest tu wracac, tak raz w tygodniu.. :)

Tak jak pisałem wcześniej, przeniosłem sobie rozważania w tym temacie z innymi osobami. A Ty miażdżysz swoją retrospekcją. I całe szczęście, że tylko raz w tygodniu. A nie dasz rady rzadziej? :D ...odpowiedz natychmiast, bo nie zjem kolacji :D :D :D ...to proste pytanie, składające się z trzech literek TAK/NIE :D 

 

 

Dnia 21.04.2024 o 09:40, no_i_fajnie napisał:

Uczepilem sie tego, ale no kurcze, nie zjem sniadania, poki sie nie dowiem.

Dnia 21.04.2024 o 09:50, no_i_fajnie napisał:

Ciezko Ci wyklikac na klawiaturze trzy literki? Tak/nie?

Dnia 21.04.2024 o 09:59, no_i_fajnie napisał:

Wkleilem Ci wyzej TWOJE slowa i zadalem pytanie,

Dnia 21.04.2024 o 10:02, no_i_fajnie napisał:

Nie ma za co, nie wdepnij tam w taka kupe, w jaka udalo Ci sie tutaj :)

Każdy sam sobie daje świadectwo o swojej osobie. Tylko proszę, nie denerwuj się, że też mam retrospekcje! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chyba Miro 84 dawno temu zapytałem Cię o coś w temacie KD bo  zabierałeś głos.

O ile pamięć mnie nie myli odpowiedziałeś mi że KD nie masz , nie miałeś i nie planujesz mieć .

Więc jeśli nic się nie zmieniło to chyba delikatnym nadużyciem jest udzielanie rad w tym temacie , ale jeśli masz już to kino i obcykany w temacie jesteś to sorry 😉 zwracam honor i witam w klubie 

Pzdr 🖐️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kina i raczej nic nie wskazuje na to bym go kiedyś zapragnął, co nie znaczy że nie mam doczynienia z efektami kinowymi, co prawda nie u siebie, ale to raczej wiekszego znaczenia nie ma ;)

Pytanie jednak brzmi. Czy jesli nie posiadam kina w własnych czterech kątach, ale jakieś tam doswiadczenia mam, to czy jest delikatnym nadużyciem wypowiadanie się?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Jesli stereo potrafi wykreować fajna scene 3D w muzyce czyt. Szerokosc i głębokość, to logiczne ze odtwarzajac film również to potrafi. Jedynie czego nie potrafi siła rzeczy to efektów z tylnych głośników (bo ich nie ma), ale dialogi bez problemu pojawiaja sie centralnie posrodku kolumn, mimo iz nie ma centralnego.

Można by podyskutować o źródłach dźwiękowych, które docierają do naszych uszu i mózgu. Źródłach rzeczywistych i pozornych, które w stereo potrafią na tyle skutecznie oszukać nasz umysł, że wydaje nam się, że dźwięk dochodzi np. zza ściany, albo ...zza głowy.

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ps: gdzieś tu kiedys zamieściłem utwor rapowy w ktorym dźwięk docierał jakby zza głowy.

Fajnie jakbyś znalazł, chętnie bym odsłuchał! :) 

 

Rozumiem o czym piszesz, bo miałem okazję posłuchać w profesjonalnej sali odsłuchowej zestawu HiFi stereo za 500k i nie mogłem w pierwszym momencie zrozumieć, czemu słyszę jakby w "Dolby" (to były wysokie kolumny podłogowe)

Czasem zastanawiam się... Tradycyjne głośniki Stereo w jednej płaszczyźnie poziomej układają nam na scenie dźwięki (surroundy sądzę, że wzmacniają efekt). Natomiast Atmosy (bardzo polecane) mogą układać scenę w pionie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...