Skocz do zawartości

Kino domowe - porady dla laika.


maniek00000

Recommended Posts

Przed chwilą, AutoPirat napisał:

To ja tym bardziej :) ...no i fajnie, co nie? Tylko nie denerwuj się i nie wkurzaj! Lepiej nic więcej nie pisz, albo przeczytaj co to znaczy być bardziej merytorycznym. 

Namowiles mnie! Mam jednak pytanie - czy wiesz, ze srednica kabla, to nie to samo, co przekroj? Uczepilem sie tego, ale no kurcze, nie zjem sniadania, poki sie nie dowiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, AutoPirat napisał:

Moc chwilowa dostarczona na głośnik 300W

Może w sytnetycznych warunkach do osiągnięcia. Spytaj kogoś o realne pomiary w trakcie głośnego odsłuchu, te moce osiągają zazwyczaj kilu watów na kanał, może czasem mowa o kilkunastu czy nawet kilkudziesięcu w peaku jak kolumny mają słabą skuteczność. A kilkaset to już domena profesjonalnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, AutoPirat napisał:

albo przeczytaj co to znaczy być bardziej merytorycznym. 

Ale Ty nie jesteś merytoryczny. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałeś jak rozłożyć głośniki w kinie, a teraz prawisz morały o zagrożeniu pożarowym okablowania głośnikowego. Weź oprzyrządowanie, włącz głośno muzę i sprawdź jaki to straszny prąd w tym kablu płynie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

te moce osiągają zazwyczaj kilu watów na kanał, może czasem mowa o kilkunastu czy nawet kilkudziesięcu w peaku jak kolumny mają słabą skuteczność. A kilkaset to już domena profesjonalnych.

Tak wiem, zdaję sobie sprawę, że na warunki domowe, to skrajne wartości.

 

9 minut temu, Butler napisał:

Ale Ty nie jesteś merytoryczny. Jeszcze kilka miesięcy temu nie wiedziałeś jak rozłożyć głośniki w kinie, a teraz prawisz morały o zagrożeniu pożarowym okablowania głośnikowego.

Merytoryka i wiedza na dany temat, to dwie różne rzeczy. Mylisz pojęcia.

5 minut temu, no_i_fajnie napisał:

Czy wiesz, ze srednica kabla, to nie to samo, co przekroj?

To są pytania z podstaw, ...nie wiem czego? ...matematyki?

Dobrze, to ja mam pytanie teraz do Ciebie. W jakich kablach podajemy przekrój, a w jakich średnicę?

...a czas leci, cyk, cyk, cyk. Szukasz w sieci? :) 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AutoPirat napisał:

Tak wiem, zdaję sobie sprawę, że na warunki domowe, to skrajne wartości.

 

Merytoryka i wiedza na dany temat, to dwie różne rzeczy. Mylisz pojęcia.

To są pytania z podstaw, ...nie wiem czego? ...matematyki?

Dobrze, to ja mam pytanie teraz do Ciebie. W jakich kablach podajemy przekrój, a w jakich średnicę?

Wkleilem Ci wyzej TWOJE slowa i zadalem pytanie, takze chcialbym, zebys najpierw sie do nich odniosl. Nieladnie odpowiadac pytaniem na pytanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AutoPirat napisał:

Normalnie leci 20-40W, niby nic, ale czasem i 10x więcej

Pomyliłeś się tylko o rząd wielkości. W sumie to i tak nieźle bo mogłeś napisać, że podłoga pływająca wymaga wody albo coś równie odkrywczego. 

Jak jedna osoba mówi Ci, żeś osioł to rób dalej swoje. Jak trzy osoby mówią Ci, żeś osioł to zacznij jeść trawę. Daj znać po spacerze jak smakowała ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi.

Z kabli pod panelami jednak zrezygnuję także chciałbym powrócić z dyskusją na  temat sprzętu.

Przeszedłem się wczoraj do dwóch sklepów audio i w obu dostałem propozycję amplitunera plus dwie kolumny. A reszta zestawu w przyszłości jeśli będę miał ochotę.

Jutro podjadę posłuchać jak brzmi Yamaha RX-V4A (1800zł) + dwie kolumny podłogowe Indiana Line (niestety zapomniałem model). - będzie to najtańszy zestaw i być może wystarczający

Z droższych Yamaha RX-A2A (3500) + dwie kolumny podłogowe Indiana Line razem około 6k

I trzecia opcja Marantz cinema 70s + Monitor Bronze 6G 500 - całość 7500.

Myślicie że warto dołożyć do droższych zestawów? I w przyszłości dołożyć do zestawu 5.0 albo Atmos?

W obu sklepach sprzedawcy odradzali mi subwoofer.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maniek00000 napisał:

Myślicie że warto dołożyć do droższych zestawów? I w przyszłości dołożyć do zestawu 5.0 albo Atmos?

Warto ale o kablach musisz pomyśleć już teraz. Inaczej będziesz skazany na rozwiązania bezprzewodowe, droższe, ograniczone do 1  lub 2 producentów, dodatkowo bez Atmosa. 

Rób małe bruzdy, układaj normalnie kable do surround i tyle. Podziękujesz później albo będziesz płakał czekając na kolejny remont.

Aha subwoofer koniecznie. 5.0 to nie jest zestaw kina.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Dedal napisał:

Chyba że przełożone na później kosztem lepszych frontów lub amplitunera.

Jeżeli mowa o kinie to lepszość powinna być w centralnym albo subie. Fronty mogą być podstawkowe (wiadomo, że nie najtańsze/najgorsze). Podejście etapowe jak najbardziej ok, więcej okazji do pisania na forum ;)

9 minut temu, Dedal napisał:

Przewody powinny być w peszlu, dobrze ułożonym zawsze można wymienić .

Pełna zgoda ale to już grubsza robota która dość mocno wykracza poza wymianę samej warstwy górnej podłogi. 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maniek00000 napisał:

Przeszedłem się wczoraj do dwóch sklepów audio i w obu dostałem propozycję amplitunera plus dwie kolumny. A reszta zestawu w przyszłości jeśli będę miał ochotę.

Moim skromnym zdaniem, to w 100% zgadzam się z tymi propozycjami (gdzie takie sklepy istnieją?) Dobre stereo zapewni również "emocjonujący" odbiór filmu. Stawiając na muzykę filmową, a w drugiej kolejności na efekty, to subwoofer jest w tym przypadku "fajerwerkiem". 

"A reszta zestawu w przyszłości, jeśli będę miał ochotę" - może następny krok, przed rozwojem KD, to kto wie, może wybór padnie na gramofon? ...i życzę udanych wyborów! (jakość dźwięku, 60-70% to głośniki, tutaj warto zawierzyć uszom i stracić czas na poszukiwania). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre stereo zapewni akceptowalny efekt kinowy, oczywiście każdy traktuje jakość wg. własnych kryteriów.

W swoim imieniu napiszę, najsłabszym ogniwem stereo w HC jest nie przestrzeń, nie bas, ale właśnie brak kanału centralnego. Przez C przechodzi ogrom dźwięku, od niego zależy jak bardzo wyraziste są dialogi i definiuje się efekt bezpośredniego obcowania z pierwszym planem.

Absolutnie nie dociera do mnie ze stereo może tu być substytutem, a wisienką są przebasowione dialogi które wręcz nie pozwalają skupić się na treści. Owszem, możemy "wyciąć" bas, ok. Ale co to za film bez basu. A jak jest bas to ścieżki filmowe często są takie że głos aktorów wręcz świdruje w brzuchu. Nie takich doświadczeń oczekuję przy seansie.

A jak jest voice over to już w ogóle tragedia.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak wygląda tłumaczenie ludzi którzy nie widzą sensu  wydania pieniędzy na kino , nie mają wymagań , lub  miejsca na chociażby 5.1

I później powstają takie historyjki że oglądam filmy w stereo i też jest dobrze . 

Dla kogo dobrze ? No nie dla mnie i pewnie wielu innych .

Pzdr 👊 

Ps. W hokeja też można na trawie pograć , ale co to za hokej🥴

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maniek00000 napisał:

Z kabli pod panelami jednak zrezygnuję także chciałbym powrócić z dyskusją na  temat sprzętu.

Jeszcze chwilka. :) To naturalne na forum.

Ja miałem bardzo dobre stereo :) A Przy najmniej tak uważalem. Ale w kinie zawsze cos było nie tak.

2 godziny temu, Butler napisał:

Dobre stereo zapewni akceptowalny efekt kinowy, oczywiście każdy traktuje jakość wg. własnych kryteriów.

Zmienił byś swoj system na dużo droższą pare stereo? i wzmacniacz stereo?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...