Skocz do zawartości

Dialogi w serwisach streamingowych


Kostor95

Recommended Posts

Mam pytanie odnośnie jakości dźwięku w dialogach na różnych platformach streamingowych. Zauważyłem, że na serwisach takich jak Netflix, korzystając z ustawienia dźwięku 5.1 lub Atmos, dialogi często są ledwo słyszalne, co jest dosyć frustrujące. Natomiast na platformach takich jak YouTube czy odtwarzając pliki z pendrive'a, dialogi są znacznie bardziej wyraźne i dobrze słyszalne. Czy ktoś miał podobne doświadczenia? Czy jest jakaś konkretna przyczyna tego zjawiska? Czy istnieją jakieś ustawienia, którymi można poprawić jakość dźwięku dialogów na serwisach streamingowych :)

Bardzo będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PanKlor napisał:

Poprawna kalibracja kina i używanie oryginalnych ścieżek. Przyda się też przyzwoity głośnik centralny.

No ale wszędzie jest dobrze tylko właśnie Netflix mocno odstaje z dialogami i słychać je cichutko jakby z jakiegoś tunelu. Uzywam głośnika centralnego Klipsch RP-500C II

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PanKlor napisał:

Napisałeś "na serwisach takich jak Netflix". Używasz oryginalnych ścieżek audio?

Źle sprecyzowałem odpowiedź. Największy problem z jakością dźwięku dialogów występuje przede wszystkim na platformie Netflix, ale również na HBO jakość nie jest zadowalająca. Natomiast na Disney+ i Rakuten dźwięk jest całkiem dobrze zbalansowany i dialogi słychać w miarę normalnie. Ogólnie jednak najlepszą jakość dźwięku osiągam, gdy film leci bezpośrednio z pendrive'a.

W jaki sposób oryginalnych ścieżek? Chodzi o menu dźwięku na Netflix? Używałem "oryginalnego" i "atmos" próbowałem wszystkich tych ustawień w filmach i dialogi zawsze tam są bardzo cichutkie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kostor95 napisał:

Ogólnie jednak najlepszą jakość dźwięku osiągam, gdy film leci bezpośrednio z pendrive'a.

To tak jakbyś na pytanie "Co pijesz?" odpowiedział "Z kubka".  ;)

17 minut temu, Kostor95 napisał:

W jaki sposób oryginalnych ścieżek?

Oryginalnych wersji językowych, czyli głównie angielskich. Nie napisałeś jaki masz amplituner, Denony mają np opcje Dialog Enhancer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, PanKlor napisał:

To tak jakbyś na pytanie "Co pijesz?" odpowiedział "Z kubka".  ;)

Oryginalnych wersji językowych, czyli głównie angielskich. Nie napisałeś jaki masz amplituner, Denony mają np opcje Dialog Enhancer.

Mam Denon AVR 1800H :)

No chodzi o to, że jak mam nagrany film na pendrive, to włączając go mam tak dobry dźwięk filmu jak nigdzie, ale jednak chciałbym w podobnej jakości oglądać seriale i filmy na Netflix :) Mój denon rrównież ma to Dialog Enhancer? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kostor95 napisał:

Mam Denon

AVR 1800H :)

No to poszukaj opcji dialog enhancer.

Dalej nie napisałeś czy porównujesz ten sam materiał tylko z pliku czy też jakieś ripy truehd ściągnięte z sieci. Dźwięk w usługach streamingowych jest kompresowany ale nie aż tak aby powodowało to nieczytelność dialogów.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia musi byc rozpatrzona na kilku płaszczyznach.

1. Czy mówisz o oryginalnym dzwieku czy włączsz sam sztuczny dekoder. Wiele filmów na przykład na YT nie ma dzwieku 5.1 Wówczas sam włączsz sygnał multi i siędzieją różne rzeczy.

2. Sprawa to że czy ściezka jest oryginalna (angielska) czy jest Polska. Bo tu znowu siędzieją rozne rzeczy.

Niestety jesli przelaczasz miedzy wszystkimi to nie ma jednego ustawienia. Nie da się. Dlatego trzeba zrobić kilka.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2024 o 17:56, PanKlor napisał:

No to poszukaj opcji dialog enhancer.

Dalej nie napisałeś czy porównujesz ten sam materiał tylko z pliku czy też jakieś ripy truehd ściągnięte z sieci. Dźwięk w usługach streamingowych jest kompresowany ale nie aż tak aby powodowało to nieczytelność dialogów.

Dialogi na Netfliksie są bardzo dobrej jakości jak na VoD, na prawdę nie ma się co tutaj do tego źródła przyczepiać pod tym względem. Ja nigdy nie trafiłem na jakikolwiek problem tego typu na tej platformie. Natomiast co jakiś czas słyszę o takich problemach u innych i jest to zastanawiające. Jakoś nie wierzę, że taki poprawnie skonfigurowany AVR 1800H z tym sobie nie radzi. Opcja Dialog Enhancer to chyba jest zaprojektowana do odtwarzania materiałów w formatach, które nie mają osobnego kanału centralnego. Trochę to podejrzane, żeby było trzeba jakoś podrasowywać kanał centralny ze współczesnych materiałów VoD na współczesnym sprzęcie.

@Kostor95

Może problem jest z ustawieniami dźwięku w TV - na pewno wysyłasz z niego bitstream DD+ może tam masz jakieś niepotrzebne ulepszacze włączone?

Jeszcze dla pewności  - rozumiem, że nie odtwarzasz filmów w wersji z lektorem?

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, przemeklbn napisał:

Dialogi na Netfliksie są bardzo dobrej jakości jak na VoD, na prawdę nie ma się co tutaj do tego źródła przyczepiać pod tym względem. Ja nigdy nie trafiłem na jakikolwiek problem tego typu na tej platformie. Natomiast co jakiś czas słyszę o takich problemach u innych i jest to zastanawiające. Jakoś nie wierzę, że taki poprawnie skonfigurowany AVR 1800H z tym sobie nie radzi. Opcja Dialog Enhancer to chyba jest zaprojektowana do odtwarzania materiałów w formatach, które nie mają osobnego kanału centralnego. Trochę to podejrzane, żeby było trzeba jakoś podrasowywać kanał centralny ze współczesnych materiałów VoD na współczesnym sprzęcie.

@Kostor95

Może problem jest z ustawieniami dźwięku w TV - na pewno wysyłasz z niego bitstream DD+ może tam masz jakieś niepotrzebne ulepszacze włączone?

Jeszcze dla pewności  - rozumiem, że nie odtwarzasz filmów w wersji z lektorem?

Używam oryginalnych ścieżek dźwiękowych, a tryb inteligentny w telewizorze jest wyłączony. Nie widziałem żadnych opcji do ustawiania dźwięku w samym telewizorze, ponieważ po podłączeniu amplitunera jedyną widoczną opcją jest informacja, że źródło dźwięku pochodzi z zewnętrznego urządzenia Denon AVR 1800H. Może problemem jest fakt, że na razie używam tylko trzech głośników, czyli fronty i centralny? Filmy z innych źródeł niż internet działają poprawnie bez ustawienia tej opcji dialog enhancer 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kostor95 napisał:

Filmy z innych źródeł niż internet działają poprawnie bez ustawienia tej opcji dialog enhancer 

Tutaj przemek może mieć nosa. Dobry trop moim zdaniem. W TV powinieneś poszukać ustawień dźwięku/hdmi i przełączyć na bitstream/passthrough (w sony chyba coś tam 2.0, Butler będzie wiedział). Napisz co to za TV, ewentualnie wrzuć to co widzisz w ustawieniach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...