Skocz do zawartości

Kino Domowe 5.1, wybór i rozmieszczenie głośników


Recommended Posts

Witam

Na wstępie chciałbym od razu wspomnieć, że jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o sprzęt audio i systemy kina domowego. Trochę się o nich dowidziałem czytając posty na tym czy innych forach, więc chciałbym się dowiedzieć czy dobrze myślę jeśli chodzi o układ kina. Dodatkowe nie mam kompletnie pojęcia jaki konkretnie zestaw będzie odpowiedni w tym przypadku.

Aktualnie mam mieszkanie w stanie deweloperskim, więc mam swobodę w podciągnięciu kabli w odpowiednie miejsca. Chciałbym już w tej chwili tak rozprowadzić kable aby można było tam ustawić kino domowe 5.1. Na tyle ile się dowiedziałem, to chyba będą tam kolumny podstawkowe zawieszone na ścianie? Tu raczej też pytanie, bo nie do końca wiem, kiedy się stosuję podłogowe a kiedy podstawkowe.

Salon z kuchnią ma razem około 26m2.  Ściana na której będzie TV, a także głośniki ma 290cm. Niestety na końcu są drzwi balkonowe, które mogą psuć co nieco(choć z tym można sobie jakoś poradzić). Zgonie z planem chciałbym zakupić telewizor 77 calowy i powiesić go na tej ścianie, co przekłada się na około 175cm na sam TV.

Tu moje pytanie czy będzie ok jeśli kolumna lewa i prawa będzie zawieszona obok TV na ścianie? Jeśli tak to na jakiej wysokości i czy warto tam kłaść kable? Czy może w tym przypadku powinny być na szafce RTV obok kolumny centralnej?

Gdzie powinien być także subwoofer w takim układzie? Tak jak zaznaczyłem czy może jest tu lepsze miejsce?

Sama kanapa będzie oczywiście trochę odsunięta od ściany, więc rozumiem, że tylne głośniki powinny być w miejscach w których zaznaczyłem i na wysokości około 150cm(trochę powyżej uszu osoby siedzącej na kanapie)?

Salon ma w poprzek ma 350cm, więc realnie od kanapy do TV będzie pewnie 200-250cm max.

Co do samego zestawu to celował bym w budżet 10k na całość - amplituner + kolumny(może spokojnie wyjść poza to o 1-2k, jeśli jest zestaw za który warto dopłacić). Zastosowanie konsola(gry)– 60%, filmy– 40%. 

Z góry bardzo dziękuję za sugestie i podpowiedzi.

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronty trochę za wąsko. Subwoofer, teoretycznie może być ale dowiesz się gdzie najlepiej gra dopiero empirycznie. Surround teoretycznie może być tak wysoko ale zalecałbym jednak ja wysokości uszu, gdybyś kiedyś chciał zrobić atmos. 10-12k bedzie pewnie na styk, dość duże pomieszczenie i trzeba bedzie kupić lepszego suba. Jeżeli nie jesteś purystą a planujesz zakupić subwoofer to kup kolumny podstawkowe, w kinie I tak kanały odcina się standardowo na 80 Hz.

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kuchar90 napisał:

Aktualnie mam mieszkanie w stanie deweloperskim, więc mam swobodę w podciągnięciu kabli w odpowiednie miejsca. Chciałbym już w tej chwili tak rozprowadzić kable aby można było tam ustawić kino domowe 5.1. Na tyle ile się dowiedziałem, to chyba będą tam kolumny podstawkowe zawieszone na ścianie? Tu raczej też pytanie, bo nie do końca wiem, kiedy się stosuję podłogowe a kiedy podstawkowe.

Na obecnym etapie przede wszystkim skup się na kablach, żeby sobie dobrze rozprowadzić. I pomyśl póki masz możliwość, żeby rozprowadzić do Atmosów, czyli na suficie.  Kiedy Ci się zachce, to co zrobisz? (a koszt znikomy). Jeżeli jesteś melomanem muzyki, to głośniki podłogowe do stereo. Nie jesteś, to monitory w zupełności wystarczą.

1 godzinę temu, kuchar90 napisał:

Tu moje pytanie czy będzie ok jeśli kolumna lewa i prawa będzie zawieszona obok TV na ścianie? Jeśli tak to na jakiej wysokości i czy warto tam kłaść kable? Czy może w tym przypadku powinny być na szafce RTV obok kolumny centralnej?

Sprawa estetyki. Jedni wybierają monitory, drudzy montażowe. Generalna zasada, to wszystkie głośniki mniej więcej na wysokości uszu (czasem surroundy można wyżej, ale ogólnie lepiej nie). Zalecany kąt od głowy słuchacza do frontów, to 22-30 stopni. 

 

1 godzinę temu, kuchar90 napisał:

Gdzie powinien być także subwoofer w takim układzie? Tak jak zaznaczyłem czy może jest tu lepsze miejsce?

Możesz rozplanować miejsce dla subwoofera gdzie chcesz, byleby dostał kabel RCA od amplitunera oraz miał dostęp do 230V. Czasem bywa, że miejsce mu nie spasuje i trzeba przestawiać. To wyjdzie już przy odsłuchu.

 

1 godzinę temu, kuchar90 napisał:

 Zastosowanie konsola(gry)– 60%, filmy– 40%. 

Pamiętaj, kieruj się własnymi uszami, żebyś nie miał do nikogo pretensji. 70% brzmienia to głośniki. 

Kable wykorzystaj 2x1,5 albo na wypasie, to max. 2x2,5 w lince z czystej miedzie. Czy będą to podtynkowe czy głośnikowe, to bez znaczenia. Ułóż zgodnie ze sztuką i żeby nie były równolegle obok elektrycznych A jak będą się z nimi krzyżować, to pod kątem 90 stopni. 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że powinieneś puścić kable na Atmos w suficie. Warto przy tym już teraz określić jakiego typu. Jeśli będziesz robił sufit podwieszany to mogą być dedykowane instalacyjne. Jeśli twardy strop to trzeba będzie wieszać typowe naścienne coś jak Audio Minx Min 12 itp. Wspominam o tym ponieważ możesz zamaskować ich obecność przez zastosowanie szyny oświetleniowej a to już teraz warto planować pod kątem przewodów do żarówek.

Resztę to już koledzy wstępnie wyżej Ci podpowiedzieli i sie pod tym podpisuję. Może bym puścił kabel RCA na drugi subwoofer za sofę w róg pomieszczenie. Tak na wszelki wypadek :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dzięki wielki za szybkie odpowiedzi :)

Oki, na razie skupię się na samych rozprowadzeniu kabli. Co do zestawu odezwę się gdy już remont będzie skończony i będę miał czas na sam wybór konkretów.

Gdzieś obiło mi się o uszy ten system Atmos i o tym, że tam montuje się dodatkowe na suficie. Faktycznie, warto położyć kable na tym etapie, możliwe, że się tym zainteresuje w przyszłości. Przy całych kosztach remontu, to znikoma cześć.

Czyli z tego co zrozumiałem(przepraszam z góry jeśli głupoty piszę):

- fronty i surround na tej samej wysokości -> na wysokości uszu, więc powinien celować raczej w okolice 120-130cm. Miejsca w miarę ok, tak? Czyli po bokach TV a surroundy "okalają" sofę

- subwoofer: może być w okolicach TV(wtedy kable będzie bezpośrednio od amplitunera - nie kładę żadnych kabli pod tynkiem),  jednak na wszelki wypadek puścić kabel w róg pomieszczenia za sofą. Trochę przeszkadza tam kaloryfer, no ale ewentualnie jakoś by tam go upchał :) Rozumiem, że tu potrzeba kabel RCA + zwykłe gniazdko 230V.

- co do ewentualnego Atmosa: nie będę miał sufitu podwieszane, będzie twardy strop.  Raczej celować i rozprowadzić dla rozkładu 5.1.2(zdjęcie) czy 5.1.4?

W takim wypadku jak estetycznie chować wyjścia? Normalne gniazdka głośnikowe montować? Na suficie także?

Screenshot 2024-05-01 at 22-51-56 atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kuchar90 napisał:

- co do ewentualnego Atmosa: nie będę miał sufitu podwieszane, będzie twardy strop.  Raczej celować i rozprowadzić dla rozkładu 5.1.2(zdjęcie) czy 5.1.4?

Jak masz możliwość, to 5.x.4, to bardziej pełny system. Na płaszczyźnie dolnej masz 4 głośniki (+ centralny), to właśnie daje efekt przestrzeni, tak samo jest z górną warstwą. U siebie mam 5.x.2 i trochę żałuję (ale ograniczały mnie skosy na poddaszu). Problem jest z rozstawem głośników, bo nie da się zmienić z 5.x.2 na 5.x.4. Inaczej rozstawia się atmosy tu i tu, więc decyzję już na początku trzeba podjąć.

7 godzin temu, kuchar90 napisał:

W takim wypadku jak estetycznie chować wyjścia? Normalne gniazdka głośnikowe montować? Na suficie także?

Ogólnie widać, że rozumiesz o co chodzi, to ogarniesz. A z tym to faktycznie jest problem. U mnie przy głośnikach gniazdka głośnikowe. Przy AVR (amplitunerze) z gniazdka (bez środka) wychodzą kable, bo dużo ich i połączone za pomocą złączek wago z AVR. Czekam na Atmosy i w suficie w miejscu montażu głośników, mam dziury jak pod gniazdka i założone póki co białe zaślepki (sufit podwieszany). W twardym stropie? ...coś wymyślisz, powodzenia! :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

- fronty i surround na tej samej wysokości -> na wysokości uszu, więc powinien celować raczej w okolice 120-130cm. Miejsca w miarę ok, tak? Czyli po bokach TV a surroundy "okalają" sofę

Zgadza się, z tym że ja siedzę bardziej na 100-110cm. Rozsiądź się i sprawdź jak masz u siebie. Istotne jest jednak to by zagłówki nic nie przesłaniały.

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

- subwoofer: może być w okolicach TV(wtedy kable będzie bezpośrednio od amplitunera - nie kładę żadnych kabli pod tynkiem),  jednak na wszelki wypadek puścić kabel w róg pomieszczenia za sofą. Trochę przeszkadza tam kaloryfer, no ale ewentualnie jakoś by tam go upchał :) Rozumiem, że tu potrzeba kabel RCA + zwykłe gniazdko 230V.

Tak, zaplanuj dwa RCA. Sofę można zawsze lekko odsunąć, są tez suby płaskie które dało by się pod wyro wstawić. Ale to później, teraz okablowanie. Do każdego suba 1x RCA + 230V

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

- co do ewentualnego Atmosa: nie będę miał sufitu podwieszane, będzie twardy strop.  Raczej celować i rozprowadzić dla rozkładu 5.1.2(zdjęcie) czy 5.1.4?

Nie zrobisz 5.1.4. Rozszerzony Atmos na cztery wymaga by pierwsza para była umieszczona 45 stopni w górę (OK), a druga symetrycznie z tyłu. Mając sofę przy ścianie to jest awykonalne. To opcja dla tych co punkt odsłuchu mają na środku pomieszczenia lub są w stanie odsunąć go około 1m od tylnej ściany by ten kąt zachować.

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

W takim wypadku jak estetycznie chować wyjścia? Normalne gniazdka głośnikowe montować? Na suficie także?

Moim zdaniem gołe kable mają wystawać z sufitu. Tak jak byś lampę w suficie montował, też przecież nie robisz do niej gniazda. Co do wyjść na poziomie podstawowym, Twój wybór czy zrobisz gniazda głośnikowe. Na pewno to plus dla ogólnej estetyki, z punktu widzenia audio raczej minus choć niekoniecznie to będzie dla Ciebie słyszalna różnica.

9 godzin temu, Dedal napisał:

Faktycznie , zachowujesz się jak laik😂

A Ty jak?

9 godzin temu, Dedal napisał:

Ps co znaczy stan deweloperski ?

No nie mów że nie wiesz. Laik jakiś czy co? 🤪 Wykończony z zewnątrz, z zamontowanymi wszystkimi instalacjami, gotowy do indywidualnego wykończenia przez właściciela.

1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

ak masz możliwość, to 5.x.4, to bardziej pełny system.

Musiał by wyro do przodu odsunąć. Chyba nie przejdzie, choć kto wie... :)

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

fronty i surround na tej samej wysokości -> na wysokości uszu, więc powinien celować raczej w okolice 120-130cm. Miejsca w miarę ok, tak? Czyli po bokach TV a surroundy "okalają" sofę

Wysokość ok. zobacz jaka będzie wysokość głowy na kanapie i czy oparcie nie bedzie zasłaniało uszu. U mnie to bardziej 100-110 cm.

 

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

- subwoofer: może być w okolicach TV(wtedy kable będzie bezpośrednio od amplitunera - nie kładę żadnych kabli pod tynkiem),  jednak na wszelki wypadek puścić kabel w róg pomieszczenia za sofą. Trochę przeszkadza tam kaloryfer, no ale ewentualnie jakoś by tam go upchał :) Rozumiem, że tu potrzeba kabel RCA + zwykłe gniazdko 230V.

Są bezprzewodowe adaptery do subwooferow. Skup się na gniazdkach 230V. Subwoofer ustawisz nasłuch albo przy pomocy REW.

 

9 godzin temu, kuchar90 napisał:

- co do ewentualnego Atmosa: nie będę miał sufitu podwieszane, będzie twardy strop.  Raczej celować i rozprowadzić dla rozkładu 5.1.2(zdjęcie) czy 5.1.4?

To zależy od tego gdzie będzie kanapa. jak pod ścianą to 5.1.2 jak odsuniesz z 1 metr lub więcej od ściany to możesz próbować 5.1.4. Chodzi o to żeby tylne glosniki były wysoko i w odpowiednim kacie za Tobą. Obrazki już znasz ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dobrze, bo już myślałem  że coś przeoczyłem .

Takie wątki to tematy widmo.🤨 

Ja bym chciał wreszcie zobaczyć jak ludzie te rady w życie wprowadzają .

Naprawdę niewielki procent , później dzieli się efektami .

Hrabio😊 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kuchar90 napisał:

Co do zestawu odezwę się gdy już remont będzie skończony i będę miał czas na sam wybór konkretów.

Warto już teraz wybrać się na odsłuch i sprawdzić kilka opcji ;) W razie czego zapraszam. 

7 godzin temu, Butler napisał:

Sofę można zawsze lekko odsunąć, są tez suby płaskie które dało by się pod wyro wstawić.

Jako przykład podam od razu Buchardta Sub10 ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dedal napisał:

Naprawdę niewielki procent , później dzieli się efektami .

Byś się zdziwił ile PW dostaję o zakończonych projektach, nie każdy ma ochotę fejsbukować się wszystkim ze swoim sprzętem.

5 godzin temu, Dedal napisał:

Hrabio😊 

Schlebiasz mi? Chyba nieeeeeee... 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinni też pytać na PM 🤷🏿‍♂️ 

Pytać tak ,dzielić sie nie . 

Nie raz ktoś mam problem, i fajnie jak zamieszcza później jak go rozwiązał albo co było przyczyną .

Fejsbukowac 😳 to jest forum audio i  nie ma co się kryć .

25 minut temu, Butler napisał:

 

Schlebiasz mi? Chyba nieeeeeee... 🤣

A wiadomo może i płynie błękitna krew 😊

Edytowano przez Dedal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Dedal napisał:

Fejsbukowac 😳 to jest forum audio i  nie ma co się kryć .

Żona też mi nie pozwalała pokazywać się z Trinnovem. Zresztą stereo w piwnicy też nie pokazywałem. Nie uważam że sytuacja w której forumowicz z naszą pomocą złoży system jest transakcją wiązaną. Owszem, miło zobaczyć efekt końcowy, ale nie przywiązuję do tego większej wagi.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Dedal napisał:

Ps co znaczy stan deweloperski ?

Tak jak wyżej było wspomniane, najzwyklejszy stan gotowy do indywidualnego wykończenia. Wspomniałem o tym, ponieważ jeszcze nie ma problemu z układaniem kabli, dodawaniem/przestawianiem gniazdek 230V itd. No raczej co najwyżej nie mam już zamiaru przestawiać ścian :)

 

12 godzin temu, Butler napisał:

Zgadza się, z tym że ja siedzę bardziej na 100-110cm. Rozsiądź się i sprawdź jak masz u siebie. Istotne jest jednak to by zagłówki nic nie przesłaniały.

Racja, tak jak sobie dokładnie zmierzyłem to max te 105-115cm(w miarę normalne sofy raczej mają zagłówek maksymalnie 100cm), więc w to będę celował.

 

12 godzin temu, Butler napisał:

Nie zrobisz 5.1.4. Rozszerzony Atmos na cztery wymaga by pierwsza para była umieszczona 45 stopni w górę (OK), a druga symetrycznie z tyłu. Mając sofę przy ścianie to jest awykonalne. To opcja dla tych co punkt odsłuchu mają na środku pomieszczenia lub są w stanie odsunąć go około 1m od tylnej ściany by ten kąt zachować.

Jeśli tak, to raczej nie dam rady z 5.1.4. Odsunięta sofa minimum 1m to trochę za dużo na ten salon. Sofa musiałaby być dosłownie na środku salonu. Więc zrobię 5.1.2.

 

5 godzin temu, Q21 napisał:

Warto już teraz wybrać się na odsłuch i sprawdzić kilka opcji ;) W razie czego zapraszam. 

Z chęcią bym w niedalekiej przyszłości wybrał na odsłuch, widzę jednak, że salon trochę daleko... Jeśli mają Państwo jakiś inny zaprzyjaźniony sklep/salon w Warszawie, z chęcią bym się wybrał :)

 

10 godzin temu, Dedal napisał:

Ja bym chciał wreszcie zobaczyć jak ludzie te rady w życie wprowadzają .

Naprawdę niewielki procent , później dzieli się efektami .

Po całym przedsięwzięcie postaram się pochwalić wynikami porad :)

 

W miarę wszystko już wiem, jeśli chodzi o kable i rozmieszczenie, wielkie dzięki za pomoc ☺️

Gdy remont się skończy, wtedy zacznę szukać konkretnego zestawu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2024 o 23:20, kuchar90 napisał:

Z chęcią bym w niedalekiej przyszłości wybrał na odsłuch, widzę jednak, że salon trochę daleko... Jeśli mają Państwo jakiś inny zaprzyjaźniony sklep/salon w Warszawie, z chęcią bym się wybrał :)

 

Niestety nie, ale przejazd z Warszawy to niecałe 1,5h ;) Nasz salon jest kilka minut drogi od zjazdu z trasy, a na miejscu mamy duży parking dla klientów, dwie sale odsłuchowe, bardzo szeroki asortyment oraz bdb kawę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch ale jaki?

Pełne kino ? Fronty , centralny i surroundy ktore chce autor? Do tego ten konkretny sub i amplituner?

Czy typowy odsłuch stereo na danym amplitunerze?

Tu i tak będzie akustyka robiła swoje.

Jak wspomniano wczesniej. Pościł bym kable a za benzyne na jazdę na kuriera. sprawdzał bym u siebie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...