Skocz do zawartości

Telewizor wiszący pod kątem - jakie nagłośnienie zastosować?


djarek

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Proszę o radę, jakie rozwiązanie nagłośnienia polecacie w sytuacji przedstawionej na planie. Zdaję sobie sprawę, że jest to ustawienie dalekie od ideału, ale z różnych przyczyn inne nie wchodzi w rachubę. Wydaje mi się, że system kina domowego ze wzmacniaczem i głośnikami na ścianach i suficie nie zda tu egzaminu (abstrahując od tego, czy żona zgodziłaby się na tyle głośników), bo ekran byłby z boku, a dźwięk w środku między ścianami. Dlatego myślałem o jakiejś przyzwoitej grajbelce (podwieszonej pod TV?). No, ale może macie inne sugestie.

3d.jpg

2d.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzisko to model 3d jakiegoś mebla z programu projektowego 🙂. Wstawiłem cokolwiek, żeby mieć wymiary. I tak, rozważałem ekran (przez moment), ale nie biorę go pod uwagę. A telewizor pod kątem, żeby 2 osoby mogły oglądać (jak na załączonym planie).2d2.jpg.8e3be754d294d42650a4a02db00b38ee.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kina domowego nie zrobisz, to jasne. Tam są ścisłe reguły których należy się trzymać. Chcesz by coś lepiej grało jak TV, to albo prosta grajbelka bez Atmosa i dokładanych surround, albo jakieś kolumny aktywne stereo np. Klipsch The Fives. Swoja drogą jestem ciekaw czy w praktyce takie ustawienie TV przejdzie próbę czasu.

56 minut temu, djarek napisał:

A telewizor pod kątem, żeby 2 osoby mogły oglądać (jak na załączonym planie).

Muszą się bardzo nie lubieć :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Butler napisał:

Swoja drogą jestem ciekaw czy w praktyce takie ustawienie TV przejdzie próbę czasu.

Działa od kilkunastu lat🙂, ale chciałbym kupić większy TV (teraz jest 46") i poprawić dźwięk (czasami nawet dialogi trudno zrozumieć 😕).

3 minuty temu, Butler napisał:

Muszą się bardzo nie lubieć :D

Jedna z osób paliła 40 fajek dziennie! Stąd taki dystans 🙂.

 

5 minut temu, Butler napisał:

albo prosta grajbelka bez Atmosa

Myślałem właśnie o jakiejś lepszej z Atmosem np. Samsung q930.

 

7 minut temu, Butler napisał:

albo jakieś kolumny aktywne stereo np. Klipsch The Fives

Właśnie stereo byłoby chyba dziwne🤔. Ekran z boku, a gość gada pośrodku...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, djarek napisał:

Działa od kilkunastu lat🙂

Pewnie siła przyzwyczajenia.

1 godzinę temu, djarek napisał:

Myślałem właśnie o jakiejś lepszej z Atmosem np. Samsung q930.

Systemy dźwięku w belkach opierają się na odbiciach od sufitu i scian. Jak byś chciał to zrealizować?

1 godzinę temu, djarek napisał:

Właśnie stereo byłoby chyba dziwne🤔. Ekran z boku, a gość gada pośrodku...

Głośniki by musiały być po bokach TV. Tak jak belka pod nim zresztą. Jakiekolwiek tryby dźwięku wielokanałowego są tu bez sensu moim zdaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, djarek napisał:

A jak podłączyć 2 pary słuchawek (zwykły rozdzielacz 🤔)? Jak sterować głośnością (najlepiej niezależnie)?

Kupić specjalny zestaw słuchawek, kupić specjalny transmitter audio i do tego słuchawki, niektóre TV Samsunga pozwalają sparować 2 pary słuchawek BT. Zależy od sytuacji, budżetu i upodobań. Jak to w świecie audio. 

W przypadku słuchawek bezprzewodowych to głośnością steruje się w słuchawkach, więc niezależnie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że trochę to naciągane, ale skoro mamy Blues Brothers :) 

....to moooże w systemie  3.0 lub 3.1.  2 głośniki w stereo . Do tego centralny pod TV, skupiający dialogi / dźwięk na obrazie. I do tego ew. SUB (co kto lubi)? 

Hm i do tego jeszcze atmos? 3.1.2? :) 

 

 

Zrzutekranu2024-05-16o21_12_46.png.032bfb8b37818f4fde07b6d4a839c5bd.png

 

 

Edytowano przez AutoPirat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dobre wieści 🙂. Po długich dyskusjach udało się zmienić koncepcję (na załączonym obrazku). Żeby nie zaczynać nowego wątku proszę o ocenę, czy koncepcja głośników, które planuję jest słuszna. Chcę dać głośniki na ścianie za kanapą (2 sourund), z przodu 2 obok telewizora (jaka wysokość od podłogi?) i jeden pod TV (lub na szafce RTV) centralny. Nie wiem jakie (i gdzie) dać głośniki do Atmos. Nie wchodzą w grę żadne wpuszczane w ściany. Najlepiej, żeby wszystkie głośniki były w tej samej stylistyce i jak najmniej rzucające się w oczy (jasny kolor, bo jasne ściany). Od razu powiem, że nie jestem audiofilem i głównie (95%) służą do oglądania streamingu. W gry nie gram.

Załączam zdjęcie przykładowe zestawu 5.1, ale nie wiem, czy tego typu są do Atmos.

salon1.jpg

big_Cabasse_Alcyone_2_Zestaw_kina_domowego_5_1.jpg

Edytowano przez djarek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz grafikę od Dolby, rysunek lekko przekłamuje, istotne są podane kąty. Najważniejsze informacje. Wszystkie głośniki oprócz Atmos i subwoofera na wysokości odsłuchu. Atmosy w suficie lekko przed głową (80 stopni w górę). Dobrze by było zachować minimum 1m od najblizszego głośnika do słuchacza.

5.1.2.thumb.PNG.cea29f0089755c457e6483dfc30f20a6.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...