Skocz do zawartości

Faza przeciw faza - problem z ustawieniem subwooferów


Sławek S

Recommended Posts

Witam

Mój problem polega na prawidłowym ustawieniu "fazy" - troszkę szerzej 🙂

Posiadam Klipsche RP280 i do tego 2 subwoofery grające w stereo (postaram się załączyć foto) siedzę dokładnie na wprost systemu ( 4,2m do kolumn a  ich rozstawienie to 3,7m)

Gdy suby są wyłączone bas jest jak powinien natomiast po włączeniu subwoferów mam mały problem niby jest lepiej ale nie do końca - aby słuchowo było lepiej jeden z subów ustawiam w fazie 180 a drugi 0 

Jest może ktoś na forum (lub może z okolicy Zawiercia) co podpowie czy da się to jakoś zmierzyć/ustawić aby było prawidłowo ?

Czy poza słuchowo można to jakoś sprawdzić miernikiem ? mikrofonem?

Dzięki i czekam na odpowiedź 

 

kolu.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sławek S napisał:

Jest może ktoś na forum (lub może z okolicy Zawiercia) co podpowie czy da się to jakoś zmierzyć/ustawić aby było prawidłowo ?

Da się to zmierzyć. Trzeba kupić mikrofon pomiarowy (popularny UMIK-1) i użyć darmowego programu REW. Bądź też gotowy na przestawienie tych subwooferów w inne miejsce. One wcale nie muszą stać tak jak stoją. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Da się to zmierzyć. Trzeba kupić mikrofon pomiarowy (popularny UMIK-1) i użyć darmowego programu REW. Bądź też gotowy na przestawienie tych subwooferów w inne miejsce. One wcale nie muszą stać tak jak stoją. 

Normalnie prawy stoi przy kolumnie przestawiony czasowo (rehabilitacja kwiatka :) ale różnicy w dźwięku nie odczułem) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Luk Pl napisał:

Nie wystarczyłby ten jeden potężny SUB? Może problem polega na tym, że to dwa inne subwoofery (średnica)?

Ewentualnie może spróbować jeden z tyłu?

:) nie wystarczy :) powierzchnia pokoju to 50m2 do tego jest otwarty na przedpokój i kuchnie następne 30m2 poza tym mając zapas mocy nie żyłuje się sprzętu ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem gdzieś o takim sposobie, że ustawiasz SUB w miejscu odsłuchowym, czyli, tam gdzie siedzisz - na krześle / fotelu / sofie / kanapie.

Następnie na poziomie głośnika subwofera chodzisz na czworakach, a nawet czołgasz się i słuchasz gdzie słabo, a gdzie dobrze gra SUB.

Tam gdzie dobrze, tam go ustawiasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sławek S napisał:

:) nie wystarczy :) powierzchnia pokoju to 50m2 do tego jest otwarty na przedpokój i kuchnie następne 30m2 poza tym mając zapas mocy nie żyłuje się sprzętu ...

To ja bym proponował spróbować jeden z przodu, drugi z tyłu, oczywiście jeśli jest taka możliwość, potrzebny będzie długi kabel. Wtedy jeden z nich w przeciw fazie, może wtedy lepiej się zgrają i jeszcze lepiej wypełnią pomieszczenie basem. Kiedyś szukałem informacji na temat ustawienia fazy w subie i tak to tłumaczyli... Często na domowych salkach kinowych ustawiają suby z przodu i z tyłu i właśnie wtedy jeden z nich w fazie, drugi w przeciw

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Luk Pl napisał:

To ja bym proponował spróbować jeden z przodu, drugi z tyłu, oczywiście jeśli jest taka możliwość, potrzebny będzie długi kabel. Wtedy jeden z nich w przeciw fazie, może wtedy lepiej się zgrają i jeszcze lepiej wypełnią pomieszczenie basem. Kiedyś szukałem informacji na temat ustawienia fazy w subie i tak to tłumaczyli... Często na domowych salkach kinowych ustawiają suby z przodu i z tyłu i właśnie wtedy jeden z nich w fazie, drugi w przeciw

Dziwna dla mnie sprawa jest to że obecnie ustawionego mam jednego w przeciw fazie bo słuchowo tak jest lepiej a pytanie dlaczego tak jest ? 

Ps. mam jeszcze svs 2000 pro właśnie z tyłu ale nie używam. Wcześniej był właśnie sub (Klipsch R-115SW) po prawej + svs z tyłu i było gorzej (dudniło nie grało) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Heathen napisał:

Pewnie jest jakiś mod pomieszczenia, i dwa suby zbytnio go podbijają. 

Mając jeden  w przeciw fazie to podbicie się zmniejsza

Dudniło gdy jeden był z tyłu - natomiast gdy są jak na foto i ustawione w jednej fazie to właśnie wtedy jakby się znosiły ??? wydaję mi się że przez skosy w pokoju tak się dzieje :( 

Przydał by się ktoś co ma umiejętności w pomiarach co by do mnie wpadł ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Sławek S napisał:

Dziwna dla mnie sprawa jest to że obecnie ustawionego mam jednego w przeciw fazie bo słuchowo tak jest lepiej a pytanie dlaczego tak jest ?

Pewnie na poziomie eksperckim ktoś by Ci to policzył albo zasymulowal. Nie zastanawiaj się i nie zgaduj. Mikrofon to raptem kilka stówek, do tego kilka h spędzonych z YT i tutorialami i będziesz mógł sprawdzić z jakimi częstotliwościami się mierzysz i próbować coś z tym podziałać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PanKlor napisał:

Pewnie na poziomie eksperckim ktoś by Ci to policzył albo zasymulowal. Nie zastanawiaj się i nie zgaduj. Mikrofon to raptem kilka stówek, do tego kilka h spędzonych z YT i tutorialami i będziesz mógł sprawdzić z jakimi częstotliwościami się mierzysz i próbować coś z tym podziałać.

:D tak muszę zrobić ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś dwa takie same suby w kinie domowym. Podstawą jest płynna regulacja fazy na potencjometrze. Mając ją mogłem ustawić suby, tam gdzie chciałem, i zgrać je bezproblemowo ze sobą i frontami. Suby z przełącznikiem fazy 0/180 stopni, są bardziej problematyczne. Bo wymuszają ustawienie w miejscach gdzie będą dobrze grały, a te miejsca są dość przypadkowe, i często mało praktyczne.

Edytowano przez michaudio
Literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...