Skocz do zawartości

Zestaw głośników 5.1.2


K2U

Recommended Posts

Cześć wszystkim audiofilom, to mój pierwszy post tutaj, więc mam lekką tremę...

Urządzam dom, a po zakupie tv Samsung S90C oraz ampli Denon X2800H brakuje mi jeszcze zestawu głośników przestrzennych. Nie jestem pewien, czy zostało zrobione to zgodnie ze sztuką, ale z sufitu na wysokości 3m wychodzą 4 kabelki - 2 z przodu (jak rozumiem pod satelity) oraz 2 z tyłu (zapewne pod Atmos). Do tego oczywiście odpowiednio wyciągnięte kabelki pod central (nad tv) i 2 fronty.

Pomieszczenie dość duże, mniej więcej pokazuję na obrazku czerwonymi gwiazdkami umiejscowienie przewodów w suficie. Chciałbym, żeby jako tako to zagrało - priorytet to filmy i sport, spotify zbyt rzadko, żeby pod to wybierać. Nie musi być głośno, nie musi się nieść po pokojach, bo jeszcze przez parę lat z uwagi na małe dzieci i tak tego nie poczuję. Chciałbym wykorzystać możliwości amplitunera, więc głośniki też powiedzmy ze średniej półki (niech swoje kosztują, pod warunkiem, że warto). Chcąc być bardziej precyzyjnym to fajnie byłoby się zmieścić w szerokim zakresie PLN 5 - 10k. Mogę budować zestaw etapami (czyli atmosy nieco później).

Wcześniej miałem kino domowe od HarmanKardon i w zupełności mi wystarczyło. Teraz myślałem o Canton Movie 365, ale to już chyba trochę jest na rynku, więc może inni producenci oferują bardziej współczesne rozwiązania? Jeśli kolumny przednie to tylko takie, które zmieszczą się na szafce RTV - jak widać na załączonym planie nie ma tam miejsca na kolumny stojące (kominek). Najchętniej więc coś kompaktowego, nie rzucającego się w oczy.

Zaczynam od teorii, ale chętnie posłucham Waszych propozycji podczas odsłuchów, zanim podejmę dobrą decyzję.

plan.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, K2U napisał:

Zaczynam od teorii, ale chętnie posłucham Waszych propozycji podczas odsłuchów, zanim podejmę dobrą decyzję.

Tutaj czas na dobrą decyzję minął. Mówiąc językiem fachowców "Kto to Panu tak spi....lił?" 

Czego byś tutaj nie kupił to kina z tego nie będzie. Rzadko to piszę ale kup jakiś wypasiony soundbar z satelitkami na standach, rozstaw tak jak piszą w instrukcji i tyle. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tremy @K2U :) ...na luzie i bierz pod rozwagę różne pomysły. Są tu osoby, które znajdą różne rozwiązanie i pomogą.

 

5.1.2 - to znaczy, że: 5 głośników w dolnej warstwie, 1 sub, i 2 głośniki w suficie (atmos). Natomiast z Twojego opisu wynika, że obecnie kable masz pod system 3.1.4. 

I tu widzę problem, że amplituner masz maksymalnie pod system 5.1.2, a gdyby był pod 5.1.4, to wg mnie byłoby idealnie, bo...

...w tym dziale KD panuje obiegowo pewien schemat DOLBY, który ma określoną instrukcję do tego: - jak i gdzie, i w którym miejscu ustawić głośniki

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/ <-- zapoznaj się z tym, to będziesz mądrzejszy.

A jak będziesz chciał alternatywę, która jest bliska temu, co masz obecnie przygotowane, to napisz do mnie PW. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, K2U napisał:

Dzięki za odpowiedź, ale dlaczego konkretnie? Czy chodzi o umiejscowienie przewodów? Mogę jeszcze spróbować to poprawić.

Konkretnie to.... wszystko praktycznie. Tutaj trzeba by napisać elaborat bo osoba która to planowała nie ma pojęcia o kinie domowym. 

1. Baza stereo - nie istnieje. Głośniki scisniete wokol TV zagrają dokładnie tak samo jak soundbar co to ma 1,5 metra szerokości. 

2. Głośnik centralny nad TV przy Atmos - za wysoko, brak separacji. 

3. Głośniki surround z sufitu pod losowo wbranym kątem? Dodatkowo w planach Atmos który też ma grać z suifu. W KD rozróżniamy warstwę dolną/podstawową i wszystkie głośniki powinny być zamontowane na wysokości odsłuchu (100-120 cm) w okół słuchacza z zachowaniem odpowiednich kątów. W tym pomieszczeniu trzeba by się trochę nagimnastykować aby uzyskać efekt zbliżony do założeń Dolby... a na końcu Żona się na to nie zgodzi. 

4. Błędne założenia - prawie 50 metrów kwadratowych i planowanie 1 subwofera?! Tutaj 10 tysięcy to budżet na same subwoofery jeżeli miałby by to być system nastawiony na kino. Żeby była jasność - nie wyśmiewam budżetu ale to znowu pokazuje, że po raz kolejny ludzie chcą kino w salonie ale jakiekolwiek planowanie zostawiają na sam koniec. 

5. Jeżeli ta przestrzeń nad miejscem gdzie jest TV to wysoki sufit/antresola to już  w ogóle grubo się robi. 

 

Jak na razie z pomysłów przychodzi mi tylko zamiana miejscami jadalni oraz kącika TV. Nie wiem czy to akceptowalne. 

4 minuty temu, AutoPirat napisał:

A jak będziesz chciał alternatywę, która jest bliska temu, co masz obecnie przygotowane, to napisz do mnie PW. 

No nie bądź taki, pisz publicznie. Przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi... 

Edytowano przez PanKlor
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PanKlor napisał:

 

Jak na razie z pomysłów przychodzi mi tylko zamiana miejscami jadalni oraz kącika TV. Nie wiem czy to akceptowalne. 

 

To masz rację, kina z tego nie będzie. Jakoś przeżyję. Znaczy Canton w zupełności wystarczy. Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PanKlor napisał:

No nie bądź taki, pisz publicznie. Przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi... 

Doprawdy, nie o to chodzi. Są osoby, które żyją w swoich schematach (dogmatach). I może już zauważyłeś, że naprawdę nie chcę zaburzać nikomu tej strefy komfortu. (i proszę Cię, wrzuć na luz, bo to nikomu nie służy).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, K2U napisał:

To masz rację, kina z tego nie będzie. Jakoś przeżyję. Znaczy Canton w zupełności wystarczy. Dzięki.

Możesz spróbować znaleźć jakieś stojaki pod glosniki surround i ustawić je mniej więcej zgodnie ze sztuką. Przynajmniej to co będziesz widział na ekranie będzie skorelowane z tym co usłyszysz.

Jeżeli masz problem z kablami to możesz próbować zamienić tego denona na yamahe v6a. Tam pojawią się opcja bezprzewodowych surround (potrzebne będzie jednak zasilanie). To amplitunery podobnej klasy. 

Jeżeli zaś zależy Ci na kinie to trzeba znaleźć inne pomieszczenie albo tak jak pisałem wyżej zrobić mała rewolucję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, K2U napisał:

Nie jestem pewien, czy zostało zrobione to zgodnie ze sztuką, ale z sufitu na wysokości 3m wychodzą 4 kabelki - 2 z przodu (jak rozumiem pod satelity) oraz 2 z tyłu (zapewne pod Atmos). Do tego oczywiście odpowiednio wyciągnięte kabelki pod central (nad tv) i 2 fronty.

Głośników nad TV nie przewidują obecne kodeki. Można naciągnąć je na przedni Atmos (w układzie gdy są cztery) jak siedzisz w miarę blisko TV. Dolby przewiduje ze w takim secie masz je 45 stopni +-10 w górę za sobą i przed Toba. Moim zdaniem jeśli chodzi o Atmos to ten układ może nie będzie u Ciebie idealny ale przejdzie.

Frontowe kanały nie mogą być przy samym TV, szerzej przeszkadza trochę z lewej kominek (używasz go?). Możesz ustawić kolumny jeszcze szerzej by zachować symetrie a więc pod Twoimi gwiazdkami.

Surround. Ja widzę ich pozycję tak jak pokazuje strzałka wymiarowania 8,04m. Mają być na wysokości uszu, jakieś onwall albo inwall i będzie ok. Lewy będzie dalej, ale ampli po kalibracji mikrofonem (w zestawie) wyrówna poziomy. Ewentualnie możesz kombinować by ten lewy był bardziej w symetrii budując jakiś słupek architektoniczny mniej więcej pod gwiazdką.

Do tego sub, warto nawet dwa.

7 godzin temu, K2U napisał:

Chcąc być bardziej precyzyjnym to fajnie byłoby się zmieścić w szerokim zakresie PLN 5 - 10k.

Tyle to na ampli wydasz, chyba że akceptujesz podstawową półkę elektroniki lub używki.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o x3800h, ale uznałem, że półka cenowa 3k to jest mój target. Przez długi czas zastanawiałem się z żoną, czy w ogóle potrzebujemy telewizor - to jest ten poziom naszych potrzeb, jeśli chodzi o audio-video. Kasa poszła w inne rzeczy, które po prostu miały wyższy priorytet. Najwyraźniej takich jak my jest więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, K2U napisał:

Kasa poszła w inne rzeczy, które po prostu miały wyższy priorytet. Najwyraźniej takich jak my jest więcej.

Dokładnie tak jest jak piszesz. Patrząc na parter jako na całość, to na Twoim miejscu zrobiłbym dokładnie tak jak napisałeś - te 4 gwiazdki atmosy + centralny + frontowe i SUB. Takie nagłośnienie sprawi, że jak może będziecie częściej używać spotifi, to zabrzmi muzyka, i w salonie, i w jadalni, i dotrze też do kuchni i holu. Dodatkowo wypuściłbym kable pod surroundy, tak jak to napisał @Butler, bo może kiedyś zachce Wam się jakiś zmian, to będziesz miał już na gotowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, K2U napisał:

to jest ten poziom naszych potrzeb, jeśli chodzi o audio-video.

Jeżeli jeszcze możesz położyć nowe przewody to pomysł Butlera z surroundami jest OK. Centralny daj pod TV. Kolumny przednie jak najszerzej się da. Prawa w rogu tam gdzie masz jedną gwiazdkę (pustą), lewa po lewej stronie od kominka (pełną). Te 2 przewody (gwiazdki nad kolumnami) możesz wykorzystać jako Atmos. Do Denona możesz kupić na przód zestaw MA Bronze 200 + C150. Surroundy takie, żebyś zamontował tak aby CI nie przeszkadzało. Idealnie nie będzie ale bez większej rewolucji dużo więcej tu nie zdziałasz. 

5 minut temu, AutoPirat napisał:

Twoim miejscu zrobiłbym dokładnie tak jak napisałeś - te 4 gwiazdki atmosy

Doradzanie 4 Atmosów do X2800h.... nowatorski pomysł rzekłbym.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, K2U napisał:

Dziękuję wszystkim zaangażowanym za fachową pomoc. Trochę się nauczyłem, spróbuję wdrożyć te rady maksymalnie jak to możliwe.

Tu masz jeszcze obrazek z instrukcji Twojego Denona. Swoje głośniki surround możesz umieścić na pozycjach między SR/SL a SLB/SRB (90 - 150 stopni, unikał bym zbliżania się do tych 150, pewnie najlepiej 90-135, tak na oko). O resztę pytaj. Umiejscowieniem subwoofera się nie przejmuj, jego ustawisz empirycznie, że tak powiem. 

 

image.png.82af1fe52bf9f8790bedce1d5b236d53.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie KD powstało do oglądania filmów. Okazało się, że teraz w 95% gra muzyka z winyla, czasem z sieci. Niektóre kawałki fajnie brzmią w multi- stereo na 8 głośnikach i z podbitym atmosem (wokalami) od góry. Jest to możliwe dzięki takiej funkcji, którą zapewne posiada każdy amplituner, czyli  MULTI - STEREO.  Dodatkowo, regulacją głośności każdego z głośnika oddzielnie można wiele osiągnąć w przestrzeni dźwięku 3D. 

Zacytuję kolegę: 

1 godzinę temu, K2U napisał:

Najwyraźniej takich jak my jest więcej.

Są ludzie, którzy to traktują jako coś do zabawy, i ja też. Dzięki różnym swoim czasem nowatorskim pomysłom budują różne systemy. I są zadowoleni. U mnie, to podpatrzyłem pomysł i w planach jest drugi budżetowy SUB. I te dwa SUBy planuję ściśle wmontować w oparcie sofy. Schemat Dolby tego nie przewiduje, i co? ....no właśnie, ale np. to uczucie jakby siedziało się w trzęsącym się samolocie, który ma się zaraz rozbić - jest po prostu ekstra! 

 

@PanKlor  ..i mnie się ten pomysł z SUBami bardzo podoba. I nawet nie piszę o tym tutaj na głos, bo ktoś taki jak Ty, kto nie ma na tyle wyobraźni, to zacznie coś wytykać. Masz od jakiegoś czasu jakiś problem i tylko czepiasz się. I pewnie oczekujesz, że druga strona będzie cicho siedzieć? Napiszę Ci w końcu, że jesteś bardzo antypatyczny z tymi Swoimi obrzydliwymi i wstrętnymi docinkami. I tylko straszysz w ten sposób w wielu wątkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, AutoPirat napisał:

@PanKlor  ..i mnie się ten pomysł z SUBami bardzo podoba. I nawet nie piszę o tym tutaj na głos, bo ktoś taki jak Ty, kto nie ma na tyle wyobraźni, to zacznie coś wytykać. Masz od jakiegoś czasu jakiś problem i tylko czepiasz się.

Ale to Ty dzwonisz...

Znowu zmieniasz temat bo walnąłeś głupotę pt. 4 Atmosy z x2800h. A technika już dawno przewidziała użycie kanału lfe do wzmocnienia wrażeń w kinie. Nazywa to się butt-kicker. Nie trzeba wynajdować koła na nowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu, to samo. Wyciągasz wyrywek z całości i od razu nazywasz to "waleniem głupoty". A zakładam i ufam, że ludzie są inteligentni, i zrozumieją całość i wyciągną wnioski na swój sposób, bo też j.w. napisano:

12 godzin temu, AutoPirat napisał:

amplituner masz maksymalnie pod system 5.1.2

A co do:

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

butt-kicker

...i owszem, jest jeszcze jeden sposób, ale wg mnie to gorsze rozwiązania. A czemu? ...no właśnie, nie chcę i nie będę tutaj wchodził w szczegóły. Z mojej strony kończę, bo nie przystoi takie "trollowanie" autorowi wątku. "Com rzekł, tom rzekł".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, AutoPirat napisał:

I znowu, to samo. Wyciągasz wyrywek z całości i od razu nazywasz to "waleniem głupoty". A zakładam i ufam, że ludzie są inteligentni, i zrozumieją całość i wyciągną wnioski na swój sposób, bo też j.w. napisano:

Piszesz tak dużo i bez sensu, że znalezienie wymówki zawsze jest możliwe. Ludzie którzy pytają o poradę nie mają często pojęcia jak zbudować proste kino. I z jednym się zgodzę ... z takiego bełkotu "wyciągną wnioski na swój sposób". Zazwyczaj ucierpi na tym czyjeś kino albo czyjaś kieszeń. Tutaj proponuję chwilę refleksji nt. tego kto się do tego przyczyni. 

3 godziny temu, AutoPirat napisał:

Patrząc na parter jako na całość, to na Twoim miejscu zrobiłbym dokładnie tak jak napisałeś - te 4 gwiazdki atmosy + centralny + frontowe i SUB.

Napisałeś to co napisałeś i teraz się nie ślizgaj. Be a man. Wcześniej w wątku obok chwaliłeś system z 4 głośnikami do kina. Przed tym były brednie o pożarach. Wymieniać można dość długo.  Przestaniesz pisać bzdury i wprowadzać nowicjuszy w błąd to ja przestanę się czepiać. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PanKlor napisał:

Tutaj czas na dobrą decyzję minął. Mówiąc językiem fachowców "Kto to Panu tak spi....lił?" 

13 godzin temu, PanKlor napisał:

Jak na razie z pomysłów przychodzi mi tylko zamiana miejscami jadalni oraz kącika TV.

13 godzin temu, PanKlor napisał:

jeżeli zaś zależy Ci na kinie to trzeba znaleźć inne pomieszczenie albo tak jak pisałem wyżej zrobić mała rewolucję.

4 godziny temu, PanKlor napisał:

A ja rozumiem, że ktoś ma inne priorytety ale x2800 to bym kupił do 20-25 metrów a nie 50.

 

I nawet tutaj znajdują się odpowiedzi na powyższe:

29 minut temu, PanKlor napisał:

Piszesz tak dużo i bez sensu,

30 minut temu, PanKlor napisał:

I z jednym się zgodzę ... z takiego bełkotu

30 minut temu, PanKlor napisał:

Przestaniesz pisać bzdury i wprowadzać nowicjuszy w błąd

 

A to tylko 1 wątek i odechciewa się:

32 minuty temu, PanKlor napisał:

jak zbudować proste kino

 

Sam bełkotasz i na dodatek obrażasz innych. Jakim prawem? Walisz na okrągło obleśnymi i zaczepnymi tekstami. Ludzie tutaj wchodzą na forum, pytają, też zwracają Ci uwagę. Nic sobie z tego nie robisz i co poniektórzy rezygnują z dyskusji, bo szkoda im czasu na takie przepychanki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, K2U napisał:

Idę w to. Jakie Atmosy do tego?

Jak bedzie sufit podiweszany do szukaj czegoś do takiego montażu. Nie muszą być drogie. Warto abyś miał możliwość skierować je w miejsce odsłuchu.

Jak będą natynkowo montowane to Cambridge Audio Minx 12 albo 22 są ok i w miarę estetyczne

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...