Skocz do zawartości

Wymiana subwoofera na coś lepszego do kina.


modelarz01

Recommended Posts

11 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Czyli nie kompletnie wykonałes kalibracje :)

Poczytaj o Dirac bo to nieco bardziej skomplikowany system niż YPAO.

Nie idziesz NEXT cały czas.

 

Możliwe.

Tylko sprzedawcę pytałem czy mają instrukcje w języku PL to nie otrzymałem odpowiedzi. I zastanawiam się czy taka instrukcja istnieje PL do Onkyo rz50

Ogólnie to w kartonie nie było instrukcji nawet w języku ang.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, modelarz01 napisał:

Tylko sprzedawcę pytałem czy mają instrukcje w języku PL to nie otrzymałem odpowiedzi.

Skoro nie mają instrukcji PL to sprzęt nie pochodzi z polskiej dystrybucji .

Angielską możesz pobrać z https://onkyo.com/emea/home-cinema/av-receivers/tx-rz50

Edytowano przez jozek23
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jozek23 napisał:

Skoro nie mają instrukcji PL to sprzęt nie pochodzi z polskiej dystrybucji .

Angielską możesz pobrać z https://onkyo.com/emea/home-cinema/av-receivers/tx-rz50

Na stronie sklepu o mnie" Każdy sprzęt oferowany w naszym sklepie pochodzi z oficjalnych, polskich dystrybucji oraz objęty jest pełną polską gwarancją!  "

Paragon był wewnątrz. Więc nie wnikam :)

1 godzinę temu, PanKlor napisał:

Dirac dziala praktycznie tak samo na kazdym amplitunerze KD. Jest oficjalna dokumentacja na stronie Diraca, jest masa filmów na YT.

Dzięki. Poszukam w wolnej chwili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak swoją drogą pamiętam jak kiedyś się kupowało telefon komórkowy to w zestawie była obszerna instrukcja obsługi. Urządzonka były przy tym dużo bardziej prymitywne niż obecne smartfony. A teraz? Jedyne papiery to jakieś dyrektywy UE o utylizacji i posiadanych certyfikatach, czasem lista autoryzowanych punktów serwisowych. Niby soft prowadzi krok po kroku, ale finalnie ktoś nie mający wcześniej do czynienia z takimi sprzętami może czuć się totalnie zagubiony.

Dirac jest w amplitunerach niezależnym softem, odpowiedzi co do jego obsługi trzeba szukać nie u producenta amplitunerów tylko w https://www.dirac.com/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, modelarz01 napisał:

Możliwe.

Tylko sprzedawcę pytałem czy mają instrukcje w języku PL to nie otrzymałem odpowiedzi. I zastanawiam się czy taka instrukcja istnieje PL do Onkyo rz50

Ogólnie to w kartonie nie było instrukcji nawet w języku ang.

Jeśli kupiłeś go w Polsce to jest to niezgodne z prawem. I mają Ci takową instrukcję dostarczyć.

Z tym że nie wiem czy tam jest akurat wszystko o Dirac.

W tej kwestii najlepiej obejrzeć Youtube.

9 godzin temu, modelarz01 napisał:

Na stronie sklepu o mnie" Każdy sprzęt oferowany w naszym sklepie pochodzi z oficjalnych, polskich dystrybucji oraz objęty jest pełną polską gwarancją!  "

No to mają obowiązek Ci dostarczyć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wracamy do głównego wątka. Dla przypomnienia: "Wymiana suba na coś lepszego tz. JBL E150 - 2szt. "

Mam już zamówionego "Klipsch RP-1200SW" Teraz jak to przetestować najlepiej bezpośrednio z moim lub moimi JBL e150?

1. Czy Dirac robić dla każdego z osobna subwoofera ? I czy podczas przełączania subwoofera wyłączać amplituner?

Przy takiej czynności ciężko wychwycić będzie mi różnicę miedzy nimi.

A może :

2. Zrobić Dirac z dwoma włączonymi subwooferami Klipsch + 1szt JBL. I Podczas odsłuchu jeden będzie włączony na zmianę. (Szybciej wyłapie różnicę miedzy nimi)

Pewnie zaraz znajdą się głosy ,że po Dirac należy ręcznie pozmieniać ustawienia? A gdzie ?

1. W oprogramowaniu Dirac? są tylko dwa jakieś paski po prawe i lewej tz.-/+db

2. Equalizer w amplitunerze? po Dirac jest automatycznie wyłączony

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o subwoofer to polecamy również REL HT1025 MK2, jest to sub typowo do użytku kinowego, duża moc 500W, jest szybki i dynamiczny. REL to firma specjalizująca się wyłącznie w produkcji suwbooferów. Jakby co zapraszamy do kontaktu i indywidualnego otrzymania oferty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

1. Czy Dirac robić dla każdego z osobna subwoofera ? I czy podczas przełączania subwoofera wyłączać amplituner?

Że co?! Przecież masz 2 wyjścia subwoofera w RZ50. 

Wiadomo, że jak chcesz porównać 1 vs 1 to musisz zrobić oddzielne kalibracje całego systemu. 

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

2. Zrobić Dirac z dwoma włączonymi subwooferami Klipsch + 1szt JBL. I Podczas odsłuchu jeden będzie włączony na zmianę. (Szybciej wyłapie różnicę miedzy nimi)

Dalej bez sensu. Poczytaj chociaż chwilę o tym jak to działa i po co używa się 2 subów to zrozumiesz o co chodzi. 

 

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

Pewnie zaraz znajdą się głosy ,że po Dirac należy ręcznie pozmieniać ustawienia? A gdzie ?

W Diracu....

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

1. W oprogramowaniu Dirac? są tylko dwa jakieś paski po prawe i lewej tz.-/+db

Pokaż o który ekran Ci chodzi... 

 

2 godziny temu, modelarz01 napisał:

2. Equalizer w amplitunerze? po Dirac jest automatycznie wyłączony

I bardzo dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Ja myslalem że te nowe suby mają zastąpić JBL a nie grac obok.

Ok napiszę jeszcze raz o co mi chodzi.

Kupiłem już Klipsch RP-1200SW. Chcę go przetestować czy go zostawić mam na to 2tygodnie. Aktualnie mam JBL e150 -2szt. i tego nowego Klipsch. Na razie z obecnych testów niewiele mi wychodzi ponieważ różnica miedzy Klipsch ,a JBL-1szt jest mała albo średnio słaba. W stereo to bym nawet nie wiedział ,który podłączony. Dopiero słyszę różnicę  jak stoję bezpośrednio i nachylam się nad działającym subwooferem. Wekend będę miał więcej czasu i muszę na nowo sprawdzić. Pamiętam jak kiedyś bawiłem się w znalezieniu odpowiedniego miejsca w pomieszczeniu do ustawienia JBL żebym w końcu był zadowolony. Zajęło mi to trochę czasu ale było warto. Tym razem to samo Klipsch musi znaleźć swój punkt w pomieszczeniu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, modelarz01 napisał:

ktualnie mam JBL e150 -2szt. i tego nowego Klipsch. Na razie z obecnych testów niewiele mi wychodzi ponieważ różnica miedzy Klipsch ,a JBL-1szt jest mała albo średnio słaba

To wygląda jakby kluczową rolę grało pomieszczenie albo Twoje osłuchanie. 

1 godzinę temu, modelarz01 napisał:

Tym razem to samo Klipsch musi znaleźć swój punkt w pomieszczeniu. 

Zaryzykuję i powiem, że to będzie pewnie to samo miejsce.... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zajęło mi te testowanie. Więc takie wnioski.

Klipsch ustawiałem wzdłuż pokoju i w poprzek. Nie słyszałem różnicy.  Stał w miejscu starego subwoofera. A później bliżej ściany w poprzek.

Wrażenie odniosłem ,że Klipsch jest przeznaczony do dużych pomieszczeń. (moje pomieszczenie 25m2)  Najlepszy efekt dawało jak pokrętło głośności miałem ustawione na 1

HZ na 50-80

180/0 - nie czułem raczej żadnej różnicy

JBL miałem pokrętło na 5

HZ i 180/0 - tak samo

W stereo we wcześniejszych dniach podczas odsłuchu stereo granie Klipch było przyjemniejsze od tego gdybym miał wyłączony subwoofer. Klipsch jest szybki nie zamula więc nadawał się doskonale do stereo. JBL zamula więc do stereo podczas słuchania muzyki wyłączałem subwofery JBL. Duży plus dla Klipsch.

Dziś kolejny dzień odsłuchów. Pozmieniałem HZ na 50 w JBL oraz ze 180 na 0. Było lepiej. Efekt taki ,że dzięki Klipsch udało mi się lepiej skalibrować JBL-2szt.

W stereo już mniejsza różnica między nimi. W filmach Klipsch ma większą swobodę. Czuć różnicę ,że się  nie męczy. Buczenie ścian nie występuje lub jest drobne. Tylko to są tak małe różnice ,że powiem wam ,że nie warto zmieniać subwoofera. W stereo jakbym dużo słuchał to jeszcze bym się zastanowił. Oczywiście to moje odczucia. Osoby z lepszym słuchem na pewno wychwycą więcej różnic

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0/180 to jest faza i to słychać zmieniając ją... robiłeś to samemu stąd nic nie słyszysz... puść muzę z ciągnącym się basem a żona niech przełączy to zmienisz zdanie od razu... 2JBL vs 1Klipsch, wygra JBL! Dlaczego bo rozłoży basem Klipscha, tylko trzeba wszystko dobrze ze sobą zgrać posiadając mini DSP i ustawiając suby jeden z przodu( załóżmy prawa strona ) a tylni ( lewa strona, odwrócona faza i czas deley na miniDSP )... trzeba wydać kasę i kupę czasu na zgranie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Marcinos89 napisał:

2JBL vs 1Klipsch, wygra JBL!

Robiłem też dużo testów z 1szt JBL. Mała różnica miedzy 2vs1 JBL. Parę lat wstecz jak kupiłem drugą sztukę JBL to zaprosiłem kolęgę czy słyszy różnicę 1szt czy 2szt. On od razu powiedział ,że słyszy różnicę. Widocznie ja mam jakieś małe problemy ze słuchem. Byłem dwa razy na testach słuchu i za każdym razem było ,że wszystko u mnie w porządku.

Kiedyś jak zmienię pokój kinowy to zainwestuję w kalibrację u profesjonalisty. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, modelarz01 napisał:

Robiłem tak

1szt JBL vs Klipsch    (mała różnica)

2szt JBL vs Klipsch.   (mała różnica)

1szt JBL vs 2szt JBL   (bardzo mała różnica)

Z mini DSP czy bez? Jak bez to zapomnij... jeżeli masz ampli z dwoma wyjsciami na suby ale niezależne to nie potrzeba dsp... to po pierwsze, drugi sub dodaje tylko 3db i wyrównuje pasmo... w takim wypadku jak pisałem to front na 0 stopni a ten tylny na 180 stopni i oba ustawione membranami ku sobie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Marcinos89 napisał:

Z mini DSP czy bez?

bez.

Amplituner to Onkyo rz50

1 godzinę temu, Marcinos89 napisał:

2JBL vs 1Klipsch, wygra JBL!

Dopiero jak wyraziłem swoje zdanie po przetestowaniu dwóch różnych subwooferów to okazuje się ,że wygra JBL. A w pierwszym poście pytałem co będzie lepszego od JBL to Klipsch. Czyli ,że co? ktoś chciał mnie naciągnąć na kupienie nowego subwofera ? Czy DSP wszystko by zmienił?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda tak. Jak masz jednego suba, to jesteś skazany na tzw. mody pomieszczenia. W zależności od długości ścian oraz ich proporcji, natężenie danych częstotliwości będzie się różnić w zależności od miejsca odsłuchu. Problem jest taki że nigdy nie będziesz w stanie uzyskać wyrównango pasma tam gdzie siedzisz. O ile podbite Hz jesteś w stanie w jakimś stopniu zredukować, tak podbić dołki baaardzo ciężko.

Stawiając drugiego suba skonfigurujesz system tak, że niedoskonałości grania pierwszego będą kompensowane drugim. Nie chodzi o to byś zyskał drugim subem więcej basu, tylko o to by wyrównać i wygładzić ogólny przebieg. Przy trzech czy czterech subach to będzie jeszcze bardziej efektywne.

Dokładając drugiego suba to nie jest tak że nagle wszystko robi się cacy. Po pierwsze stawiając je źle, efekt może być jeszcze gorszy, jak widzę je u kogoś z przodu obok kolumn frontowych to z góry wiem że to tragedia. Najbardziej porządane pozycje są w przeciwległych rogach lub vis/a/vis. Po prawidłowym ustawieniu trzeba je jeszcze skonfigurować. Najprościej jeśli ampli ma dwa NIEZALEŻNE wyjścia sub, przejście przez menu kalibracji pozowoli uzyskać optymalny dźwięk. Ale dwa złącza pre SUBOUT w ampli wcale tego nie gwarantują, musi być obsługa 2 lub 4 subów. Jeśli ich brak, to posiłkować się trzeba jakimś mini DSP. Wtedy kupujesz bądź pożyczasz mikrofon UMIK, instalujesz na PC REW i na podstawie dźwięków testowych widzisz na wykresach co się dzieje. Nie jest to aż tak bardzo skomplikowane, na YT jest dużo materiałów na ten temat.

Jeśli sprawdzasz suby metodą porównawczą i nie chcesz wchodzić w rozwiązania pro, to musisz wiedzieć przynajmniej czego szukać w dźwięku. To trochę amatorskie, ale nie mówię że się nie da ;) Warto odnaleźć ścieżkę dźwiękową o zróżnicowanym poziomie basu. Dla referencji możesz posiłkować się odsłuchem na słuchawkach. Znam osobę która bez sprzętu, a na podstawie znanych sobie sygnałów testowych (także muzyki) potrafi z małym marginesem błędu wskazać jakie są strzałki i węzły. Da się, choć osobiście jestem za Dirac Live Bass Control bądź pokrewnym softem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Do ustawienia subwoofera posłużył mi https://www.hunecke.de/en/calculators/loudspeakers.html

Próbowałem też w innych miejscach ustawić ale było to samo lub podobnie.

W każdym bądź razie dzięki za podpowiedzi. Dla mnie nowy subwoofer Klipsch nie spełnił oczekiwań. Zastanawiam się opinie ludzi ,którzy piszą w sieci ,że porównywali Klipsch z innymi subwooferami i woow są zadowoleni. Czyli ,że wszyscy ci użytkownicy mają mini DSP?. No ciekawe :D

Edytowano przez modelarz01
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...