Skocz do zawartości

Jak nagłośnić gdy miejsca brak


Recommended Posts

Cześć, widzę że udziela się tu wielu ekspertów, więc może ktoś pomoże mi rozwiązać problem, który sobie nieopatrznie stworzyłem. Chciałbym odtwarzać filmy na projektorze i pomyślałem o dołożeniu jakiegoś dźwięku lepszego niż głośnik wbudowany w projektor. Nie oczekuję cudów. Projektor znajduje się w sypialni nad łóżkiem. Obraz rzucany jest na ekran rozwijany przed szafą zajmującą całą szerokość pokoju. Nie ma więc możliwości postawienia kolumn przednich i centralnej na ziemi, bo uniemożliwi to otwieranie szafy. Średnio też z miejscem na subwoofer żeby się o niego nie potykać, ale powiedzmy że na upartego go wcisnę.

Na wszelki wypadek mam doprowadzone pod sufitem kable głośnikowe (zwykłe dwużyłowe) do rogów pokoju i na środku szafy nad nią. Pod sufitem głośniki nie blokowałyby drzwi, bo szafa nie dochodzi do sufitu. I teraz rozważam 3 opcje.

1. Kupić amplituner i kolumny i podwiesić pod sufitem - ale czy jest sens inwestować kilka tysięcy w taki sprzęt jeśli i tak nie będzie dobrze ustawiony?

2. Podpiąć głośniki komputerowe 5.1 (Logitech Z906, czy inne podobne) z wykorzystaniem ekstraktora HDMI -> Optyczne. - Wersja budżetowa, a powinna dać jakieś wrażenie przestrzeni. To kosztowałoby mnie jednak trochę zabawy, bo musiałbym sztukować kable, żeby dociągnąć je do ziemi gdzie stałby subwoofer będący jednocześnie wzmacniaczem, lub alternatywnie subwoofer musiałby zawisnąć nad łóżkiem gdzie obecnie wychodzą kable - co myślicie?.

3. Olać próby uzyskania kina domowego i wykorzystać doprowadzone już kable pod głośniki przednie po bokach na 2 kolumny aktywne stereo. Tylko jak je wtedy podłączyć mając tylko zwykłe kable audio i zakładając że projektor ma wyjście 3,5 mm?

Będę wdzięczny za opinie co o tym sądzicie, pamiętając że wszystko będzie lepsze niż głośnik wbudowany w projektor ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, słonnaucho napisał:

1. Kupić amplituner i kolumny i podwiesić pod sufitem - ale czy jest sens inwestować kilka tysięcy w taki sprzęt jeśli i tak nie będzie dobrze ustawiony?

Nie

6 godzin temu, słonnaucho napisał:

2. Podpiąć głośniki komputerowe 5.1 (Logitech Z906, czy inne podobne) z wykorzystaniem ekstraktora HDMI -> Optyczne. - Wersja budżetowa, a powinna dać jakieś wrażenie przestrzeni. To kosztowałoby mnie jednak trochę zabawy, bo musiałbym sztukować kable, żeby dociągnąć je do ziemi gdzie stałby subwoofer będący jednocześnie wzmacniaczem, lub alternatywnie subwoofer musiałby zawisnąć nad łóżkiem gdzie obecnie wychodzą kable - co myślicie?.

To chyba najlepsze rozwiązanie zakładając niezbyt duże pomieszczenie

6 godzin temu, słonnaucho napisał:

3. Olać próby uzyskania kina domowego i wykorzystać doprowadzone już kable pod głośniki przednie po bokach na 2 kolumny aktywne stereo. Tylko jak je wtedy podłączyć mając tylko zwykłe kable audio i zakładając że projektor ma wyjście 3,5 mm?

 

W tym przypadku też najlepiej przez hdmi / optyczne do jakiegoś taniego DACa z preampem, a dopiero z niego do głośników aktywnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. To potwierdza to co czułem. Chyba faktycznie najbardziej skłaniam się ku opcji 2. Czy w takim przypadku położenie subwoofera na półce/podłodze będzie miało większe znaczenie?

1 godzinę temu, przemeklbn napisał:

W tym przypadku też najlepiej przez hdmi / optyczne do jakiegoś taniego DACa z preampem, a dopiero z niego do głośników aktywnych.

Tylko tutaj widzę, że większość sprzedawana w parach ma wejście LR na jednej kolumnie i odejście do drugiej. W takim przypadku nie mógłbym wykorzystać osobnych już rozprowadzonych przewodów. Rozumiem, że wtedy musiałbym kupić coś takiego x2 (przykładowe): https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/kina-domowe/kolumny-audio/adam-t7v-monitor-aktywny i zarobić te kable na RCA, tak?

Jeszcze dopytam - opcji soundbara bluetooth postawionego na szafie nawet nie ma sensu rozważać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, słonnaucho napisał:

Tylko tutaj widzę, że większość sprzedawana w parach ma wejście LR na jednej kolumnie i odejście do drugiej. W takim przypadku nie mógłbym wykorzystać osobnych już rozprowadzonych przewodów. Rozumiem, że wtedy musiałbym kupić coś takiego x2 (przykładowe): https://www.mediaexpert.pl/telewizory-i-rtv/kina-domowe/kolumny-audio/adam-t7v-monitor-aktywny i zarobić te kable na RCA, tak?

Jeszcze dopytam - opcji soundbara bluetooth postawionego na szafie nawet nie ma sensu rozważać?

Bo to jest elektromarket, gdzie masz dolny segment rynku audio. Zasadniczo każdy głośnik aktywny ma swój wzmacniacz, natomiast w elektromarkecie masz sporo produktów, gdzie wzmacniacz siedzi tylko w jednym głosniku, a drugi jest już pasywny - więc to takie mieszane rozwiązanie, powiedzmy 'po taniości', ale do wielu budżetowych zastosowań wystarczy. Tak czy inaczej przewody do głośników aktywnych (czyli de facto wzmacniacza) są inne niż do pasywnych. I pamiętaj, że musisz mieć niedaleko głośników gniazda zasilające.

BTW Adamy T5V (plus IFI Zen DAC) mam podpięte do jednego z domowych komputerów.

Niemniej zabawa w kino to jednak dźwięk przestrzenny, więc zacząłbym zabawę nawet od takiego Logitecha, o którym wspomniałeś. Kup, sprawdź, najwyżej odeślesz.

Natomiast do muzyki, czy po prostu treści stereo to bez dwóch zdań te przykładowe adamy na pewno będą lepsze niż ten logitech.

Edytowano przez przemeklbn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dziękuję za odpowiedzi. Skłaniam się ku opcji z głośnikami komputerowymi 5.1, o ile uda mi się estetycznie dociągnąć kable do podłogi. Czy możesz mi jeszcze powiedzieć jakie kable są ewentualnie potrzebne do podłączenia takich Admów? Poprowadzone mam do każdego rogu CU OFC 2x1,5 - czy to jest wystarczające?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.06.2024 o 11:56, słonnaucho napisał:

Skłaniam się ku opcji z głośnikami komputerowymi 5.1, o ile uda mi się estetycznie dociągnąć kable do podłogi.

Rzadko kiedy polecam soundbar, ale czytając pojawiajace sie problemy w przypadku tego pomieszczenia, myślę ze właśnie "belka" w zestawie z sub, będzie najlepszym wyjsciem z tej sytuacji. Są podobno takie "belki" imitujące efekt przestrzenny. Nie bedzie to gorsze chyba od zestawu do komputera, zwłaszcza że dźwięk wydobywa sie z podobnych wielkością membran, w podobnym rodzaju materiale obudowy 🙄 a i problem z dosztukowaniem kabli sam sie rozwiąże...

Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2024 o 00:52, Chyba Miro 84 napisał:

Rzadko kiedy polecam soundbar, ale czytając pojawiajace sie problemy w przypadku tego pomieszczenia, myślę ze właśnie "belka" w zestawie z sub, będzie najlepszym wyjsciem z tej sytuacji. Są podobno takie "belki" imitujące efekt przestrzenny. Nie bedzie to gorsze chyba od zestawu do komputera, zwłaszcza że dźwięk wydobywa sie z podobnych wielkością membran, w podobnym rodzaju materiale obudowy 🙄 a i problem z dosztukowaniem kabli sam sie rozwiąże...

Pozdr.

Logitech z906 gniecie te wszystkie śmieszne belki. A kosztuje grosze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...