Skocz do zawartości

8K - 7680x4320. Będzie? Nie będzie?


Butler

Recommended Posts

Pierwsze filmy pokazowe 8k dla szerokiej publiki pojawiły sie już w 2015r. Telewizory komercyjne obsługujące tą rozdzielczość w 2018. Amplitunery kina domowego w 2020r. Co prawda z problemami przez wadliwe chipy, no ale zaliczamy. Co niektórzy zaczęli sobie ostrzyć zęby na ultra hiper ostry obraz z blockbusterów. Mamy 2024 i co? I w sumie nic. Na YT mamy takie hity jak "Najpiękniejsze ścieżki widokowe w Polsce", "Spektalularne chmury" itd. Netflix coś tam próbuje przemycić stosując  wydajny AV1, proponuje skądinąd świetny film/dokument pt. Baraka. Zaraz ma się pojawić 3 sezon "DARK", trochę później 4. sezon „Stranger Things". Ale to wszystko na razie wygląda na chwyt marketingowy by mieć w portfolio argument dla niezdecydowanych. 

A realia są brutalne. UE dzięki swojej ultra wspaniałomyślności praktycznie wycięła możliwość sprzedaży TV 8K na rynku europejskim. Niektórzy producenci próbują kombinować, ale patrząć na ofertę w popularnej sieci widzę w tej chwili 350 modeli 4K oraz oszałamiające 7 z 8K. Pomijam już sens że oferuje się niektóre w rozmiarze 65". Ultra wąska grupa ludzi ma projektory 8K, tu przy dużej przekątnej można się bawić.

TV naziemna w 2022 zrobiła ciekawą niespodziankę, Mistrzostwa Świata piłki nożnej były nadawane na kanale 4K. Pamiętam że wówczas łudziłem się że postęp technologiczny przez kolejne dwa lata pozwoli na nadawanie 8K na Mistrzostwach Europy. Mamy 2024, szukam po kanałach chociaż 4K i co? Jajco! Nie opłaca im się nadawać w tej jakości, mamy FHD. I to nie chodzi o oszczędności na poziomie naszego podwórka w PL, ale w ogóle. Wideo jest globalnie transmitowane 1080p. Ale postęp, hip hip hura. Ale widzę jeden plus. Duży plus. W wyborze ścieżek dźwiękowych jest Atmos. No... Jestem pod wrażeniem bo dźwięk stadionowy jest niepowarzalny.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie... sam napisałeś dlaczego. ;) Ja jestem tak mało piłkarski, że pewnie poczekam do finałów, żeby je oglądać na poważnie. Dziś miałem relację z telefonu szwagra przy grillu i wystarczyło. Chociaż grały 2 drużyny z różnych powodów mi bliskie. Dźwięk obadam po powrocie do domu, chwilowo straszę na południowych rubieżach. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy względem rozdzielczości obrazu, przekątnej TV i odległości są bezlitosne. W cywilnym pomieszczeniu mało kto ma szansę w ogóle jakkolwiek ujrzeć szczegółowość 4k. Można to bez trudu sprawdzić w kalkulatorze przekątnej TV. Wyliczenia podane dla 4k są już absurdalnie nierealne do osiągnięcia w zwykłym pomieszczeniu. 8k można rozpatrywac jedynie w kategorii ciekawostki na targach TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pod tym linkiem sa wszystkie aktualne tematy zwiazane z 8K :

 

https://8kassociation.com/industry-info/8k-news/

Najciekawsza info obecnie jest to ze chinskie radio wysyla na igrzyska woz transmisyjny ktory bedzie obslugiwal 8K w lipcu 2024r.

 

https://8kassociation.com/industry-info/8k-news/china-central-radio-to-capture-8k-at-paris-olympics/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Butler napisał:

TV naziemna w 2022 zrobiła ciekawą niespodziankę, Mistrzostwa Świata piłki nożnej były nadawane na kanale 4K. Pamiętam że wówczas łudziłem się że postęp technologiczny przez kolejne dwa lata pozwoli na nadawanie 8K na Mistrzostwach Europy. Mamy 2024, szukam po kanałach chociaż 4K i co? Jajco! Nie opłaca im się nadawać w tej jakości, mamy FHD. I to nie chodzi o oszczędności na poziomie naszego podwórka w PL, ale w ogóle. Wideo jest globalnie transmitowane 1080p. Ale postęp, hip hip hura. Ale widzę jeden plus. Duży plus. W wyborze ścieżek dźwiękowych jest Atmos. No... Jestem pod wrażeniem bo dźwięk stadionowy jest niepowarzalny.
 

UEFA produkuje sygnał niestety tylko w 1080p HDR HLG. EURO 2020 w 2021r. było nadawane w 4K, a więc UEFA zaoferowała nam downgrede (zresztą podobnie chyba jak teraz z Ligą Mistrzów ? ).  Mundial w 2022r. FIFA transmitowała w 4K HDR HLG i działało to super, wszystkie mecze posiadały ścieżkę z Atmos.

U mnie niestety nie ma ścieżki z Atmos, jest tylko DD+ (co i tak jest dużym przeskokiem w stosunku do 2.0). TVP odbieram przez dekoder 4K UPC. Przez co odbierasz TVP ? 

Subwoofer mi się wyłącza podczas transmisji meczów - to pewnie dlatego, że w ogóle nie słychać bębnów na trybunach. Czyżby UEFA zabroniła ? 😁 

Edytowano przez Inżynier RD
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Butler napisał:

Sygnał z Atmos leci przez TV naziemną DVB-T2, z tego co rozumiem od 13 czerwca E-AC3 zastąpiono AC-4

https://www.tvp.pl/78036127/mecze-euro-2024-w-tvp-z-nowymi-mozliwosciami-odbioru-dzwieku

 

z tego co widze  to  TV od LG seria OLED  produkowana po roku 2020 posiada AC-4  na pokladzie 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość w miarę nowoczesnych TV ma AC-4 na pokładzie. Ale ludzie i tak mają problem, niektórzy mają troszę starsze sprzęty. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4059902.html 

https://dvbt2wpolsce.pl/wazne/wymagania-techniczne-i-eksploatacyjne-dla-odbiornikow-cyfrowych

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...