Skocz do zawartości

Pierwsze kino domowe (34m2 salon z kuchnią)


kiks

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Podobno są tutaj pomocni bracia, siostry, rodacy, więc jestem, prosząc o pomoc w budowie wymarzonego kina domowego dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Kilka słów wstępu, sprzęt będzie przeznaczony do (kolejność wg najwyższego priorytetu):

- seanse filmowe (Netflix, itp., zapewne też wjedzie uniwersalny odtwarzacz do muzyki i filmów na blu Ray, żadnej telewizji!;));

- okazjonalnie muzyka (cała dyskografia O.S.T.R., muzyka pop dla moich dziewczyn, odrobinka rocka i muzyki klasycznej);

- okazjonalnie pogrywka na Xbox.

 

W załączniku fotka z rysunkiem powstającego salonu. Wiem, że warunki akustyczne są kiepskie, ale apetyt po soundbarze wzrósł, a słyszałem jak zagrały kolumny Wilson z Denonem (tani zestaw stereo za 4 tysie) w kiepskich warunkach akustycznych i zakochałem się. Muszę spróbować i nic mnie nie powstrzyma ;)

 

Mam już zakupione kolumny, wybór padł na starą serię Magnat. Fronty to Magnat Signature 505, Center 53 oraz Sub 530A. Zacznę od zestawu 3.1, a później będę kombinował z jakimiś delikatnymi surroundami na ścianie za sofą, może uda się uzyskać lepszy efekt w filmach, bo to jest priorytet. Dlaczego Magnat Signature? Zależało mi na środku i górze, wyglądzie retro, ciemnym brązie i odpowiedniej cenie (dorwałem ten komplet nowy za 4,5k zamiast 6,5k). Wziąłem w ciemno, fabrycznie zapakowane, możliwości odsłuchu nie miałem. Wiem, hardcorowa decyzja. Jak do tej pory miałem przyjemność posłuchania tylko kilku kolumn, wspomnianych wcześniej Wilsonów (nie pamiętam modelu), Klipsch R-820F (nie mój gust) oraz Heco Aurora 700 (fajne, harmonijne brzmienie). Na dalsze odsłuchy zabrakło czasu i chęci, stąd moja decyzja.

 

Mam niedługo okazję przetestować amplitunery z moimi kolumnami i zastanawiam się jakie wziąć na warsztat (2-3szt.). Mój budżet to 3k razem z kablami. Nie jest to zbyt dużo, ale myślę, że do tych kolumn wystarczająco no i wymagający nie jestem. Zależy mi na harmonijnym, stonowanym brzmieniu, czystym wokalu mistrza Adama Ostrowskiego i oczywiście dużej przestrzenności dźwięku podczas wieczornych seansów z rodziną. Tak wstępnie wybrałem sobie na testy amplituner Sony str-dh790 oraz Denon avr-x1800h lub Denon AVR-x2800h. Czy warto w moim przypadku dopłacać 400pln do wyższego Denona? I w ogóle co myślicie o tym wyborze? Może jakieś inne propozycje, argumenty? Jeśli chodzi o Denona to kierowałem się uniwersalnością i dobrymi opiniami, z kolei w Sony jest podobno funkcja "wirtualizacji przedniej ściany dźwiękowej" co mogłoby się fajnie sprawdzić w startowej konfiguracji 3.1...?

 

Z kolei, jeśli chodzi o kable to nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać. Do frontów i centrala chcę kupić na metry, bez końcówek, ale nie wiem jaką grubość i czy konkretne modele kabli charakteryzują się różnymi cechami? Czy są np. kable, które dadzą większą przestrzenność w filmach? I co z kablem do Subwoofera?

 

Na koniec trochę śmiechu... Tv łączę z Ampli kablem HDMI, a co z odtwarzaczem płyt z muzyką/filmy blu Ray i Xboxem? Te sprzęty łączę z telewizorem czy z amplitunerem? 

 

Z góry dzięki i pozdro!

 

IMG_20240705_110653.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kiks napisał:

o frontów i centrala chcę kupić na metry, bez końcówek, ale nie wiem jaką grubość i czy konkretne modele kabli charakteryzują się różnymi cechami?

Miedziane OFC 2x2.5 mm^2 np. Oehlbach. 

32 minuty temu, kiks napisał:

Tak wstępnie wybrałem sobie na testy amplituner Sony str-dh790 oraz Denon avr-x1800h lub Denon AVR-x2800h. Czy warto w moim przypadku dopłacać 400pln do wyższego Denona?

Denon X2800h albo s970. Alternatywnie Yamaha V6A.

 

32 minuty temu, kiks napisał:

Tv łączę z Ampli kablem HDMI, a co z odtwarzaczem płyt z muzyką/filmy blu Ray i Xboxem? Te sprzęty łączę z telewizorem czy z amplitunerem? 

Jak chcesz ale estetyczniej i mniej problemowo moim zdaniem będzie jak podłączysz to do amplitunera. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

W takim razie na pewno wezmę na warsztat Denona 2800 i Yamahę V6A. Wziąłbym jeszcze coś... Co jest nie tak z Sony 790? A może jakieś propozycje z Pioneera lub Onkyo? Tak żebym miał jakiś kontrast.

 

Apropo kabli, doradzi ktoś? Do frontów i centrala to ze 4 metry starczą, 2x2,5 stuknie? a jaki do suba? Muszę coś zamówić w ciągu 2-3 dni 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kiks napisał:

W takim razie na pewno wezmę na warsztat Denona 2800 i Yamahę V6A. Wziąłbym jeszcze coś... Co jest nie tak z Sony 790? A może jakieś propozycje z Pioneera lub Onkyo? Tak żebym miał jakiś kontrast.

Z Sonym po prostu mało kto miał styczność, nie jest to popularny sprzęt. Z Onkyo warto sprawdzić TX-NR6100, bardzo fajne, żywe granie, barwą między Denonem, a Yamahą. Co do kabli, to do subwoofera nie ma to wielkiego znaczenia, możesz wybrać np. QEDa. Z głośnikowych w niskim budżecie często wybierany jest Van Den Hul The Twin Red

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...