Skocz do zawartości

Pierwsze kino domowe (34m2 salon z kuchnią)


kiks

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Podobno są tutaj pomocni bracia, siostry, rodacy, więc jestem, prosząc o pomoc w budowie wymarzonego kina domowego dla przeciętnego Kowalskiego.

 

Kilka słów wstępu, sprzęt będzie przeznaczony do (kolejność wg najwyższego priorytetu):

- seanse filmowe (Netflix, itp., zapewne też wjedzie uniwersalny odtwarzacz do muzyki i filmów na blu Ray, żadnej telewizji!;));

- okazjonalnie muzyka (cała dyskografia O.S.T.R., muzyka pop dla moich dziewczyn, odrobinka rocka i muzyki klasycznej);

- okazjonalnie pogrywka na Xbox.

 

W załączniku fotka z rysunkiem powstającego salonu. Wiem, że warunki akustyczne są kiepskie, ale apetyt po soundbarze wzrósł, a słyszałem jak zagrały kolumny Wilson z Denonem (tani zestaw stereo za 4 tysie) w kiepskich warunkach akustycznych i zakochałem się. Muszę spróbować i nic mnie nie powstrzyma ;)

 

Mam już zakupione kolumny, wybór padł na starą serię Magnat. Fronty to Magnat Signature 505, Center 53 oraz Sub 530A. Zacznę od zestawu 3.1, a później będę kombinował z jakimiś delikatnymi surroundami na ścianie za sofą, może uda się uzyskać lepszy efekt w filmach, bo to jest priorytet. Dlaczego Magnat Signature? Zależało mi na środku i górze, wyglądzie retro, ciemnym brązie i odpowiedniej cenie (dorwałem ten komplet nowy za 4,5k zamiast 6,5k). Wziąłem w ciemno, fabrycznie zapakowane, możliwości odsłuchu nie miałem. Wiem, hardcorowa decyzja. Jak do tej pory miałem przyjemność posłuchania tylko kilku kolumn, wspomnianych wcześniej Wilsonów (nie pamiętam modelu), Klipsch R-820F (nie mój gust) oraz Heco Aurora 700 (fajne, harmonijne brzmienie). Na dalsze odsłuchy zabrakło czasu i chęci, stąd moja decyzja.

 

Mam niedługo okazję przetestować amplitunery z moimi kolumnami i zastanawiam się jakie wziąć na warsztat (2-3szt.). Mój budżet to 3k razem z kablami. Nie jest to zbyt dużo, ale myślę, że do tych kolumn wystarczająco no i wymagający nie jestem. Zależy mi na harmonijnym, stonowanym brzmieniu, czystym wokalu mistrza Adama Ostrowskiego i oczywiście dużej przestrzenności dźwięku podczas wieczornych seansów z rodziną. Tak wstępnie wybrałem sobie na testy amplituner Sony str-dh790 oraz Denon avr-x1800h lub Denon AVR-x2800h. Czy warto w moim przypadku dopłacać 400pln do wyższego Denona? I w ogóle co myślicie o tym wyborze? Może jakieś inne propozycje, argumenty? Jeśli chodzi o Denona to kierowałem się uniwersalnością i dobrymi opiniami, z kolei w Sony jest podobno funkcja "wirtualizacji przedniej ściany dźwiękowej" co mogłoby się fajnie sprawdzić w startowej konfiguracji 3.1...?

 

Z kolei, jeśli chodzi o kable to nie mam zielonego pojęcia jakie wybrać. Do frontów i centrala chcę kupić na metry, bez końcówek, ale nie wiem jaką grubość i czy konkretne modele kabli charakteryzują się różnymi cechami? Czy są np. kable, które dadzą większą przestrzenność w filmach? I co z kablem do Subwoofera?

 

Na koniec trochę śmiechu... Tv łączę z Ampli kablem HDMI, a co z odtwarzaczem płyt z muzyką/filmy blu Ray i Xboxem? Te sprzęty łączę z telewizorem czy z amplitunerem? 

 

Z góry dzięki i pozdro!

 

IMG_20240705_110653.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kiks napisał:

o frontów i centrala chcę kupić na metry, bez końcówek, ale nie wiem jaką grubość i czy konkretne modele kabli charakteryzują się różnymi cechami?

Miedziane OFC 2x2.5 mm^2 np. Oehlbach. 

32 minuty temu, kiks napisał:

Tak wstępnie wybrałem sobie na testy amplituner Sony str-dh790 oraz Denon avr-x1800h lub Denon AVR-x2800h. Czy warto w moim przypadku dopłacać 400pln do wyższego Denona?

Denon X2800h albo s970. Alternatywnie Yamaha V6A.

 

32 minuty temu, kiks napisał:

Tv łączę z Ampli kablem HDMI, a co z odtwarzaczem płyt z muzyką/filmy blu Ray i Xboxem? Te sprzęty łączę z telewizorem czy z amplitunerem? 

Jak chcesz ale estetyczniej i mniej problemowo moim zdaniem będzie jak podłączysz to do amplitunera. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

W takim razie na pewno wezmę na warsztat Denona 2800 i Yamahę V6A. Wziąłbym jeszcze coś... Co jest nie tak z Sony 790? A może jakieś propozycje z Pioneera lub Onkyo? Tak żebym miał jakiś kontrast.

 

Apropo kabli, doradzi ktoś? Do frontów i centrala to ze 4 metry starczą, 2x2,5 stuknie? a jaki do suba? Muszę coś zamówić w ciągu 2-3 dni 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kiks napisał:

W takim razie na pewno wezmę na warsztat Denona 2800 i Yamahę V6A. Wziąłbym jeszcze coś... Co jest nie tak z Sony 790? A może jakieś propozycje z Pioneera lub Onkyo? Tak żebym miał jakiś kontrast.

Z Sonym po prostu mało kto miał styczność, nie jest to popularny sprzęt. Z Onkyo warto sprawdzić TX-NR6100, bardzo fajne, żywe granie, barwą między Denonem, a Yamahą. Co do kabli, to do subwoofera nie ma to wielkiego znaczenia, możesz wybrać np. QEDa. Z głośnikowych w niskim budżecie często wybierany jest Van Den Hul The Twin Red

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednego suba leci pojedynczy kabel RCA (chinch), przy subie podłączasz go pod kanał opisany jako LFE. Przy amplitunerach kina domowego nie ma wyjątków. Podwójne RCA stosuje się zazwyczaj jak wzmacniacz nie ma dedykowanego wyjścia PRE SUB RCA i trzeba wyjść ze stereo PRE L/R RCA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2024 o 09:52, kiks napisał:

W takim razie na pewno wezmę na warsztat Denona 2800 i Yamahę V6A. Wziąłbym jeszcze coś... Co jest nie tak z Sony 790? A może jakieś propozycje z Pioneera lub Onkyo? Tak żebym miał jakiś kontrast.

Sony nie.

Onkyo 7100. Pioneer praktycznie to samo.

Dnia 7.07.2024 o 18:38, kiks napisał:

Oglądam, czytam i nadal nie jestem pewien jak podłączyć suba, tzn. ile końcówek RCA jest mi potrzebnych do suba, a ile do poszczególnego amplitunera? 

Do LFE jednym RCA

18 godzin temu, kiks napisał:

Kable kupione, w weekend testy amplitunerów. Dam znaka o odczuciach, jeszcze raz dzięki i pozdro!

Czekamy :)

Gdzie bedziesz testował?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testuję w bloku, pokój tak 18-20m2. Czy to normalne, że muszę dać 65% głośności żeby nasycić ten pokój czy coś poszło nie tak? A o co chodzi z tym Heosem od Denona? Na Onkyo puszczam muzę z Deezera z poziomu menu amplitunera, a w Denonie muszę mieć Heosa za pośrednika? Apka nie działa i testuję poprzez Bluetooth... ;/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kiks napisał:

A o co chodzi z tym Heosem od Denona

Platforma sieciowa. Wchodzisz i masz radio, Tidala i takie tam.

8 godzin temu, kiks napisał:

Apka nie działa

Czemu?

8 godzin temu, kiks napisał:

Czy to normalne, że muszę dać 65% głośności żeby nasycić ten pokój czy coś poszło nie tak?

Kalibracja zrobiona? Na ile dał Ci poziom każdego sygnału?

Jaki tryb dzwieku masz włączony?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 3 dni na przetestowanie 3 amplitunerów, około 3-4 godzin każdego dnia. Mało, ale teraz myślę, że wystarczająco, żeby ogłosić zwycięzcę hehe i to zdecydowanego, cała rodzina była jednogłośna. Kalibracje oczywiście zrobione, ale nic poza tym. Nie grzebałem w ustawieniach, tak postanowiłem z powodu ograniczonego czasu, a i pomieszczenie docelowe będzie inne. Sprzęty podłączone pod port ARC w starym telewizorze LG - nie chciały odtwarzać dźwięku, musiałem dołożyć optyka. Nie wiem czemu, nie znam się. 

 

Pierwszego dnia poleciało Onkyo 6100. Pierwsze wrażenie - co to za kolos hehe, ale jak dostał prąd i pojawił się kolor zielony na wyświetlaczu amplitunera to dla mnie bomba, jakbym cofnął się w czasie.

Drugiego dnia Yamaha V6A. Przedni panel błyszczy jak psu jajca, co mi kompletnie nie siedzi, ale żonka zakochana. Niestety nie reagował na pilota, wyświetlacz działał, a na tv tylko czarny ekran. Pomyślałem, że ktoś przede mną się nim bawił, coś spieprzył, nie przywrócił ustawień fabrycznych albo popsuł. Po pół godziny zaczęło smierdzieć spalenizną więc ze smutkiem spakowałem i pojechałem powędkować.

Trzeciego dnia nie mogłem się doczekać, bo to był czas dla Denona 2800, faworyta tego tematu ;) Design najlepszy, bo najmniejszy, zaciski do kabli bardzo dobrej jakości, szkoda tylko, że nie ma zielonej czcionki na wyświetlaczu tylko białą hehe no i grzał się dość szybko.

 

Podsumowując, sprawdziłem tylko 2 modele i niespodziewanie Onkyo rozwalił Denona na łopatki! To jest oczywiście subiektywna ocena, ale wszystkich domowników. Obejrzeliśmy po jednym filmie z prime video i posłuchaliśmy różnych rodzajów muzyki. Filmy najlepiej siadały w trybie DTS Virtual X, a muzyka w dwukanałowym Pure Direct. Szczegółów nie opiszę, bo nie wiem zbytnio jak, ale ogólnie i prosto mówiąc, Onkyo dostarczyło bogatszy dźwięk, bardziej spektakularny, głęboki, wywołujący momentami dreszcze na całym ciele, głównie w muzyce. Denon zagrał czyściutko, harmonijnie, ale zabrakło tego czegoś, czego oczekuje się za wydane 10k, dreszczy nie poczułem hehe. Na uwagę zasługuje też oprogramowanie i pilot i tutaj też wygrało Onkyo. Płynność i prostota przemawiają do przeciętnego Kowalskiego, a szczególnie to, że na pilocie od Onkyo są takie magiczne przyciski, którymi reguluję, podczas oglądania czy słuchania, poziom wysokich tonów, dialogów i basów. Dla niektórych to pewnie śmieszne, a dla mnie bardzo przydatne. Muszę jeszcze wspomnieć o kolumnach - kupując ten zestaw kierowałem się opiniami z całego świata i wyglądem, połączenie szarych frontów i ciemnego brązu skrzynek - dla mnie petarda. Poszczęściło się, bo dźwięk jest po prostu zajebisty, dla mnie lepszy od wspomnianych Heco 700.

 

Kończąc, pytanie do Was moi drodzy, czego możnaby się spodziewać po V6A, w porównaniu do Onkyo 6100? I czy wartoby dołożyć 1,5k do Onkyo 7100? Podobno jest w nim jakaś zajebista kalibracja, a czy coś jeszcze przemawia za takim przeskokiem cenowym? 

Pozdro

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kiks napisał:

Kończąc, pytanie do Was moi drodzy, czego możnaby się spodziewać po V6A, w porównaniu do Onkyo 6100? I czy wartoby dołożyć 1,5k do Onkyo 7100? Podobno jest w nim jakaś zajebista kalibracja, a czy coś jeszcze przemawia za takim przeskokiem cenowym? 

 

Brzmieniowo Yamaha jest nieco gorsza w zakresie detali moim zdaniem. Ma też jaśniejszą sygnaturę, z mniejszym dociążeniem. 

DIrac jest znacznie lepszą opcją ogólnie rzecz ujmując, ale to niemalże te same sprzęty. NR7100 ma dwie dodatkowe końcówki mocy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7100 ma kalibrację DIRAC Live, bardzo zaawansowaną, moje marzenie. Mógłby namieszać. Ale tam jest 9 kanałów, więc jeżeli nie planujesz 5.1.4 albo 7.1.2 to trochę bez sensu dopłata :) 

Sony 790 faktycznie już stareńki, ale TA-AN1000 to porządny gracz, w porównaniu z Demonem 2800H WhatHIFI tak dobrze wyszedł, że aż go później z 3800 porównali. Mają swoją autorską kalibrację z wodotryskami, z fancy soundbarów za 10 tysięcy. Nie wiem, jak porównuje się do Audysseya. Mam ten model, on gra ogółem zimniej od Denona.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gumowe Ucho napisał:

7100 ma kalibrację DIRAC Live, bardzo zaawansowaną, moje marzenie. Mógłby namieszać. Ale tam jest 9 kanałów, więc jeżeli nie planujesz 5.1.4 albo 7.1.2 to trochę bez sensu dopłata :) 

Jak najbardziej z sensem. Lepiej mieć więcej niż mniej w tym przypadku a chyba nie ma urządzeń 7 kanałowych z DL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

Jak najbardziej z sensem. Lepiej mieć więcej niż mniej w tym przypadku a chyba nie ma urządzeń 7 kanałowych z DL.

Z tym się zgodzę - to poważniejszy sprzęt i ma więcej możliwości rozwojowych. Dodatkowo na Black Friday w Niemczech w zeszłym roku zszedł do 800 EUR...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że DIRAC robi zamieszanie. Czy w moich kiepskich warunkach akustycznych zrobiłby robotę? W sumie to jak już skończę dom i wstawię kolumny to mógłbym jeszcze coś przetestować i zostawić zwycięzcę na stałe... Tak się zastanawiam, sufit podwieszany jest już skończony na gotowo, pomiędzy regipsami, a płytami OSB (pióro-wpust) na strychu, jest sporo wełny, czy dam radę przeciągnąć kable do głośników do atmosa, co wcześniej w ogóle mi się nie śniło hehe bo dla samego DIRACA dopłacać 1,5k to troszkę mi szkoda 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa 3 bardz podobne modele.

Onkyo 6100 ma z nich najsłabsza kalibrację ale faktycznie gra chyba najciekawiej. Zywo ale nie faworyzuje żadnego pasma.

Denon ma Audysseya jest dużo lepiej. Gra jednak bardziej schowanym wycfanym dzwiekiem. Wiele osób to lubi. I jeśli podłączysz jasne kolumny to jest to dobra para.

Yamaha 6A, wydaje mi sie ze miałeś coś nie tak. Albo coś kliknąłeś nie tak. Pilot działą bez poblemu. Może przełączył się do obsługi innego urządzenia.

Spalenizna? Może nowa wersja? Nowe sprzety czesto tak dziwnie smierdza przez chwile.

Tu dzwiek jest lotny. Jasniejszy, bardzo przestrzenny. W kinie sprawdza sie to lepiej. W koncertach już roznie.

Maja swoja kalibracje.

Onkyo 7100 był by fajną opcja bo gra jak 6100 ale ma już Dirac.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Gumowe Ucho napisał:

7100 ma kalibrację DIRAC Live, bardzo zaawansowaną, moje marzenie. Mógłby namieszać. Ale tam jest 9 kanałów, więc jeżeli nie planujesz 5.1.4 albo 7.1.2 to trochę bez sensu dopłata :) 

 

 

nie ma czegos takiego jak doplata bezsensu 🤣

9 czy 11 kanalowy amplituner brzmi zawsze lepiej  nawet jesli glosniki sa przecietne 

powtarzanie bzdur ze  "nie wykorzystasz"  to typowa zazdrosc szopenfeldziarzy ktorzy zachowuja sie jak pies ogrodnika dezinformujac tlum 

identycznie jest ze sprzetem RTV, komputerowym czy flota pojazdow  poniewaz powinno sie kupowac  jak najnowsze/najlepsze w budzecie na jaki sobie mozemy pozwolic  a nie kilka klas nizej myslac ze uda sie przyciac koszt  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...