Skocz do zawartości

Zestaw dolby atmos, pomoc w rozmieszczeniu i doborze głośników 19m2


Recommended Posts

Witam wszystkich,
Niedawno wprowadziłem się do nowego mieszkania, doświadczyłem prehistorycznego zestawu 5.1 sony no i... mam apetyt na prawdziwe, dzisiejsze dolby atmos :)

Rozmiar pokoju to 19m2, szczegóły na fotkach.

po przeczytaniu połowy internetu myślę iść w 5.1.2 gdyż więcej nie ma sensu w tak małym pomieszczeniu?

wzmacniacz/amplituner:
denon AVC-X3800H lub denon AVR-X2800H lub sony TA-AN1000
nie wiem który szczerze, tzn. czy np. 2800H będzie "wystarczający" do wylistowanych głośników? czy może warto dopłacić do 3800h (diraca raczej nie kupię, zbyt duża cebula)? sony znalazł się tylko, bo TV mam sony i najdalej mi do niego.
Sony S-center to chyba kit względem prawdziwego centralnego no nie?

głośniki rozważam dwie opcje:

Monitor audio bronze 6G:
C150 (na górze TV), 2 AMS przy suficie z boku narożnika, 50 na tył(czy boki?), Przód myślę czy upcham 100, czy może jednak 50 wystarczą?, sub W10

lub

KEF Q:
Q250c (na górze TV), 2 Q50a przy suficie z boku narożnika, Q150 na tył(czy boki?), Przód myślę czy upcham Q350, czy może jednak Q150 wystarczą? sub KUBE 8

SUB miejsce raczej tam gdzie stoi antyk sony, jak się kończy narożnik.


Prosiłbym o doradzenie w jakim układzie i konfiguracji byłoby najlepiej rozmieścić głośniki, chyba na tył nie ma miejsca, więc boki? i co, nad nimi atmosy przy suficie? czy na froncie 50tki wystarczą? Nie wiem jak upchałbym większe, zakładając, że te i te mają być na wysokości uszu, to chyba jakieś uchwyty na VESA będę kombinować.


swoją drogą, MA bronze czy KEF Q? KEF chyba cieplejsze co mi teoretycznie bardziej odpowiada, ale MA i tak powinny zostać ocieplone denonem...

Ogólnie to w większości siłą rzeczy będzie TV/stereo lecieć, potem filmy i muzyka (żadnych potańcówek nie będę robić, ale jak zasmakuje dźwięk to może będzie nawet więcej niż filmów...) jakieś trapy, elektroniczne, trance i te klimaty :)
 

overview.jpg

tv.jpg

tv2.jpg

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SanFable napisał:

2800H będzie "wystarczający" do wylistowanych głośników? czy może warto dopłacić do 3800h (diraca raczej nie kupię, zbyt duża cebula)? sony znalazł się tylko, bo TV mam sony i najdalej mi do niego.

X3800h ma wyższą wersję audyssey. Jak możesz sobie pozwolić to moim zdaniem warto. 

TV dalbym na uchwycie a centralny jednak pod TV. 

Jako surround rozważ bi/dipol na tylnej scianie za kanapą. 

Atmos na suficie na wysokości końca siedziska kanapy, szerokość taka jak fronty. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PanKlor napisał:

X3800h ma wyższą wersję audyssey. Jak możesz sobie pozwolić to moim zdaniem warto. 

TV dalbym na uchwycie a centralny jednak pod TV. 

Jako surround rozważ bi/dipol na tylnej scianie za kanapą. 

Atmos na suficie na wysokości końca siedziska kanapy, szerokość taka jak fronty. 

 


a ja tak uciekałem od TV na ścianie... :) 
dzięki za pierwsze przemyślenia,

czytałęm o bi/dipol i chyba one nie mają wsparcia/nie są przeznaczone do dolby atmos? tylko do THX?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sa zalecane ale w takich sytuacjach jak u Ciebie forumowicze instalują i są zadowoleni. Chodzi o to, że ciężko w przypadku takiego głośnika zdefiniować obecność o iektu w przestrzeni. Tylko nie należy ich wieszać na 160 cm tak jak się to kiedyś robiło tylko mimo wszystko na wysokości odsłuchu. Tutaj chodzi o zachowanie separacji z kanałem górnym. 

Jeżeli zaś chodzi o wielkość głośników w kd to możesz wziąć mniejsze. Ważne zeby dalo się to dobrze zgrać z subem (najlepiej dwoma). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SanFable napisał:

wzmacniacz/amplituner:
denon AVC-X3800H lub denon AVR-X2800H lub sony TA-AN1000
nie wiem który szczerze, tzn. czy np. 2800H będzie "wystarczający" do wylistowanych głośników? czy może warto dopłacić do 3800h (diraca raczej nie kupię, zbyt duża cebula)? sony znalazł się tylko, bo TV mam sony i najdalej mi do niego.
Sony S-center to chyba kit względem prawdziwego centralnego no nie?

Sony nie.

3800 tak jeśli wykorzystasz kanały albo złącza. Jak nie to nie warto. Chyba że jakas cena super na Amazonie. Tam będziesz miał Tylko wyzszego Auysseya XT32.

 

12 godzin temu, SanFable napisał:

głośniki rozważam dwie opcje:

Do Denona Monitor Audio.

KEF bardziej pdo Yamahe.

albo Onkyo

 

Przydała by się mała roszada tymi meblami. :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Przednie kolumny najlepiej umieścić na poziomie uszu. Centralny może być nad TV, ale moim zdaniem umieszczenie go pod jest lepszą opcją. Na surround bipole takie jak Monitor Audio Bronze FX bardzo dobrze się sprawdzą, powinny być też na poziomie uszu. Atmosy na szerokości frontów, nad kolanami i będzie dobrze :) Monitor Audio z Denonami dobrze się zgrywają, KEFy faktycznie wolą jaśniejsze wzmacniacze. W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuch, przygotujemy też fajną wycenę na zestaw ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanKlor napisał:

Tu bym się nie podjął ... chyba, że te szare ściany malowane maks 2 lata temu i zostało jeszcze trochę oryginalnej farby.

Malowane 2 miesiące temu, a teraz wpadłem na genialny pomysł atmos 😅

Musze przemyśleć, tylko, że z sufitem taki problem, że kuć miejsca na głośnik nie ma co, musiałoby być coś w obudowie, MA bronze 50 będzie komicznie wyglądać... 

Z tego co widziałem to te niewidoczne przewody mają jakieś 0,5mm2 co chyba jest troszkę za mało? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, SanFable napisał:

Malowane 2 miesiące temu, a teraz wpadłem na genialny pomysł atmos 😅

 

To się pospiesz póki farba się nie utleni 😉

 

47 minut temu, SanFable napisał:

Musze przemyśleć, tylko, że z sufitem taki problem, że kuć miejsca na głośnik nie ma co, musiałoby być coś w obudowie, MA bronze 50 będzie komicznie wyglądać... 

 

Nie musi być Monitor Audio... Zobacz sobie Cambridge Audio Minx 12/22 albo coś podobnego. Z drogich i ładnych Focal Dome Flax. 

47 minut temu, SanFable napisał:

Z tego co widziałem to te niewidoczne przewody mają jakieś 0,5mm2 co chyba jest troszkę za mało? 

Mają bliżej 1 mm^2 (ja mam szerokie 2x2cm * 0,5 mm grubości (tak podają)). Do głośnika surround w zupełności wystarczy.  https://www.amazon.com/FRANKEVER-Adhesive-Conductor-Electrical-Connectors/dp/B07K84VBZ3?ref_=ast_sto_dp&th=1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, SanFable napisał:

Nie bardzo mam jak psuć sufit szczerze mówiąc,

czy zamiast głośników sufitowych, jakbym wrzucił MA bronze AMS na boki, wysokość przy suficie to czy znalazłbym taki konfig w konfiguracji denona? działałoby to? :)
 

Nie.

Bardzo często tu do Atmosa są wybierane właśnie Minxy. Znajomy też je ma. W zupełności to wystarcza.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Dobra,

przespałem się z tematem i tak:

Pytanie na start:
Czy głośniki mam celować w konkretnie jedno miejsce siedzące na środku (pierwsze z brzegu narożnika), czy może celować 20cm obok, pomiędzy dwa siedzenia? środek telewizora wypada jakieś 5cm od linii pomiędzy siedzeniami (środek szafki rtv na fotce)

moje ustalenia:

Na front wlecą MA bronze 50, zamontuje je na ścianie wydrukowanymi uchwytami w 3D
coś tego typu,
https://www.thingiverse.com/make:215174
ale wymodeluję coś swojego, mocniejszego, z delikatnym pochyłem (15-20 stopni) aby trafiały w środek, porty z tyłu będą prawie zatkane ;/
To samo zrobię z centralnym MA bronze C150, będzie on na górze TV pochylony x stopni w dół, tak aby trafiał idealnie w ucho
mając maksymalnie wąskie uchwyty jest szansa, że głośniki L R zrównają mi się z taflą telewizora, więc to nawet może być spoko, centralny jest płytszy więc luz.
MA bronze 100 nie ma podejścia, za duża krowa :D

Centralny ostatecznie będzie nad TV gdyż miałem wszystko wyliczone, aby TV był na odpowiedniej wyskości/odległości, rozmiarze itd itp. względem narożnika, TV można podnieść o jakieś 5cm na nóżkach, potrzebowałbym jeszcze 10cm jakiejś fuszerki albo ściana, lepiej po prostu będzie C150 nad TV, ze względów wcześniej opisanej ergonomii.


Na tył faktycznie pójdą MA bronze FX, chciałbym doprecyzować konkretne umieszczenie, SBR przy monitorze ile się tylko da (nie wchodząc za monitor), a SBL mniej więcej równo/lustrzane odbicie co SBR? czyli tak jak na obrazku, czy może rzucić w róg ściany? rozstaw na fotce to jakoś szerokość szafki rtv, 2 metrów.

Wysokość: jeżeli ucho zaczyna się gdy zagłówek się kończy to ustawiłbym tak, aby jakoś 1-2cm nad zagłówkiem zaczynał się głośnik, będzie około 60cm od głowy- okej?
fx.jpg.c99dc43aecb0142c3a62fae68a094904.jpg


No i teraz ten nieszczęsny sufit...

póki co widzę kilka opcji:
1. Celujący prosto w dół w "nogi" Cambridge Audio Minx 22 (nie wiem jak z orientacją tego na suficie)
2. MA bronze AMS, ale żeby to wycelować to zaraz mi wyjdzie, że żyrandol muszę wywalić, Dużo zabawy z poziomowaniem, może komicznie wygladać.
3. MA bronze AMS jako SHL i SHR na sklepieniu sufitu i ściany, patrzyłem kąty, niewiele musiałbym korygować drukowanymi uchywami.

Listwa jest fajna, nawet taki pasek nad narożnikiem widziałbym, ale musiałbym 230v tam dociągnąć jeszcze, a to równa się pół sufitu pociętego...

jeszcze nie zdecydowałem co zrobię z tym, realnie myślę nad zamalowanymi przewodami na suficie i opcja 1 vs opcja 3, doczytałem, że "in-ceiling" występują w konfigu jako głośniki dolby/atmosowe, a SHL/SHR jako głośniki height, i x3800h ma opcję SHL/SHR, x2800h nie ma :) 
nie wiem jak bardzo ta różnica w ustawieniu wpływa na dekodowanie normalnego atmosa...

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, SanFable napisał:

Czy głośniki mam celować w konkretnie jedno miejsce siedzące na środku (pierwsze z brzegu narożnika), czy może celować 20cm obok, pomiędzy dwa siedzenia? środek telewizora wypada jakieś 5cm od linii pomiędzy siedzeniami (środek szafki rtv na fotce)

Nie rozumiem pytania. Mówisz o osiach? Celuj w środek a waidomo że delikatne odstępstwa to jedynie promoil kontowy. Jesli nadal mówimy o tej samej sofie.

20 godzin temu, SanFable napisał:

Na tył faktycznie pójdą MA bronze FX,

A nie możesz ich dać na boki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż im dalej od ucha tym lepiej w tym przypadku, bo mimo że to bipole, które oferują bardziej rozproszony dźwięk, to tak bliskie ustawienie może nie być optymalne. 

W kwestii Atmosów, to moim zdanie nie trzeba będzie kombinować z żyrandolem, choć może być to całkiem blisko i wyglądać nietypowo. Minxy pod tym kątem będą wygodniejsze, jest do nich dedykowany uchwyt - Minx 400M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
32 minuty temu, Q21 napisał:

Montaż im dalej od ucha tym lepiej w tym przypadku, bo mimo że to bipole, które oferują bardziej rozproszony dźwięk, to tak bliskie ustawienie może nie być optymalne. 

W kwestii Atmosów, to moim zdanie nie trzeba będzie kombinować z żyrandolem, choć może być to całkiem blisko i wyglądać nietypowo. Minxy pod tym kątem będą wygodniejsze, jest do nich dedykowany uchwyt - Minx 400M

o, dzięki za uchwyty, finalnie faktycznie padło na minxy na suficie (raczej 22), ale to za około miesiąc/dwa z całą resztą (budżet muszę zrobić), mam zamysł kupić wszystko w możliwie dobrych cenach/na promkach

mam jeszcze pytanie o orientację tych atmosów, bo dokopałem się do takiego obrazka
Bez_nazwy.jpg.1a83dac0e77ead277cf98994f4f62cc1.jpg

pytanie: gdzie atmosy sufitowe powinny celować? wg obrazków dolby, zwykły głosnik w sufit, prosto w dół, w kolana (nie w głowę)
położenie znane - szerokość frontów i odległość tam gdzie są kolana (co da 80 stopni)
czyli w tym przypadku powinny być zamontowane równo plecki z sufitem, dłuższym bokiem prostopadle do tylnej ściany? (co trochę głupio będzie wyglądać...)
te dwie czarne kreski
atm.png.12c430684e28e10138a58b3e6de30269.png
póki co to złapałem front, wypiszę ceny, tak żeby za jakiś czas może ktoś miał odniesienie, wszystko nowe fabrycznie zapakowane :)
x2800h prime days - 2348zł 
2x bronze 50 366€ amazon.de marketplace
chwile temu C150 centralny wyhaczylem za 990zł :)
 

 

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Nie rozumiem pytania. Mówisz o osiach? Celuj w środek

o to to to mi chodziło i sam też doszedłem, że idealnie tego wymierzyć się nie da, byle wszystko inne było mniej więcej w ten sam punkt ustawione

Edytowano przez SanFable
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde głośniki powinny byś skierowane w stronę odsłuchu. Przy prawidłowym montażu Atmosów w układzie x.x.2, są one w linii 80 stopni przed/nad Tobą a więc - w zależności od wysokości sufitu - mniej więcej nad kolanami. To już wiesz. Instalacyjne głośniki w zdecydowanej większości mają regulowany kąt pochylenia kopułek wysokotonowych, niektóre mają uchylne nawet te większe membrany.

Montując Minxy na wspomnanych uchwytach też masz regulację i kierujesz je w stronę sweet point. To dość wdzięczny dla miłośników kina model, łatwo go wyregulować, nie brzmi źle i nie kosztuje krocie.

Swoja drogą nie ma się o co aż tak mocno spinać, głośniki (z reguły) nie grają wyłącznie na wprost i mają dość szerkokie pole opasania. Przy x.x.2 nie mordował bym się na siłę z pochyleniem. Kombinować trzeba z rozszerzonym x.x.4, bo wówczasz obie pary nie są już bezpośrednio nad głową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyty w minx nie mają jakiejś super regulacji, w moim przypadku uchwyty poszły do zwrotu i musiałem robić samoróbkę. Akurat ja potrzebowałem przymocować je do ściany przy suficie i skierować o 90 stopni w dół, w stronę sofy, co nie zdało egzaminu na oryginalnych uchwytach. Może w przypadku innych osób to nie będzie problem, tylko wspominam o tym dla potomnych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minxy mam na nieregulowanym ściennym uchwycie który przychodzi z głośniczkiem, na suficie 90 stopni w dół, właśnie na tych tasiemkach od @PanKlor. To działa.

Można znaleźć okazje na używki, kupiłem dwa Min12 za 40 euro na platformie Marktplaats Holandii.

W kwestii 3800 vs 2800, to 3800 ma więcej kanałów, więc możesz zrobić 5.1.4 albo 7.1.2.

W kwestii Sony TA-AN1000 - mam go, jestem zadowolony, ale gra jasno i ma trochę mniej opcji do majstrowania przy kalibracji niż Denon.

Edytowano przez Gumowe Ucho
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...