Skocz do zawartości

Tani Denon i niedrogie kolumny?


Falisty

Recommended Posts

Cześć wszystkim. 

Na początek info - nie jestem typowym audiofilem, po prostu lubię w miarę dobry dźwięk i jakościowo sprzęt, ale bez przesady - tak z rozsądkiem. Mieszkam w kamienicy z początku zeszłego wieku oczywiście budowanej w cegle. Pomieszczenie małe - 20 metrów. Posiadam ampli Denon AVR S750h (czyli dość nisko) i kolumny które pozostały mi z poprzedniego Denona - Wharfedale Crystal. Jest też sub Tonsil Aktiv 200 (tak, wiem) więc postanowiłem od niego zacząć. Zacząłem się rozglądać i wybór padł niemalże na Klipsch spl-100, ale że sporo oglądałem tych zabawek żona zrobiła mi prezent imieninowy i zakupiła spl-120. Gra super, więc pomyślałem czy może nie zmienić przednich podłogowych? Tylko czy warto? Budżet 3000 pln (może ciut więcej) - czy jest sens? Myślałem o np Melodika BL 40, Teufel Ultima 40 czy może Klipsch R-800? Wpadły mi też w oko Heco Aurora 700 lub Heco Victa Elite 702. Oglądałem też używki, ale trudno coś znaleźć, nie wiadomo czy nie zajeżdżone... 

Oglądam w większości filmy, muzyka tak z 30% ale lubię głośniej jej posłuchać (różne gatunki). 

Czy mógłbym prosić szanowne grono o radę czy warto wymienić fronty w tym budżecie ? 

 

Pozdrawiam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Przeskok z Twoich obecnych Wharfedale na wspomniane kolumny moim zdaniem będzie przyjemny w aspekcie jakościowym. Co do tego, czy warto je wymienić - zależy od Ciebie i tego, w jakim stopniu różnica Cię zadowoli. Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym przedstawiamy kilka opcji, a także do umówienia się na odsłuch, by sprawdzić te kolumny na własne uszy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.08.2024 o 18:16, Q21 napisał:

Cześć :) Przeskok z Twoich obecnych Wharfedale na wspomniane kolumny moim zdaniem będzie przyjemny w aspekcie jakościowym. Co do tego, czy warto je wymienić - zależy od Ciebie i tego, w jakim stopniu różnica Cię zadowoli. Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym przedstawiamy kilka opcji, a także do umówienia się na odsłuch, by sprawdzić te kolumny na własne uszy. 

 

Cześć, dzięki za filmik. Co do samych kolumn z racji małego pomieszczenia, pomyślałem o małej selekcji - odpadają kolumny z br z tyłu - tak naprawdę takie kolumny powinny mieć z tyłu sporo wolnego miejsca a takiego nie mają (obecnie Wharfedale mają z tyłu około 20 cm wolnej przestrzeni). Nie powinny wystawać przed komodę, czyli od czoła mamy miejsce o głębokości 50 - 53 cm. Wybór padnie więc na kolumny z br z przodu. Z powyższego filmu chyba pasowały by Wilsony lub Indiany, chociaż mam wrażenie że Indiany trochę za słabe?  Niestety model wyżej ma br z tyłu 😞 więc odpada. Co myślisz o Raptorach 7 lub 9 do "twardego" pomieszczenia (gruba cegła)? Oczywiście podłączone pod Denona j/w. 

Wiem że budżet niski ale i wymagań dużych nie mam. Co prawda u człowieka słuch się zmienia z wiekiem i też to zauważyłem, ale jeszcze coś tam słyszę.... Odsłuch niestety nie możliwy, za daleko mieszkam. 

Pozdrawiam, Krzysztof 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Falisty napisał:

Cześć, dzięki za filmik. Co do samych kolumn z racji małego pomieszczenia, pomyślałem o małej selekcji - odpadają kolumny z br z tyłu - tak naprawdę takie kolumny powinny mieć z tyłu sporo wolnego miejsca a takiego nie mają (obecnie Wharfedale mają z tyłu około 20 cm wolnej przestrzeni). Nie powinny wystawać przed komodę, czyli od czoła mamy miejsce o głębokości 50 - 53 cm. Wybór padnie więc na kolumny z br z przodu. Z powyższego filmu chyba pasowały by Wilsony lub Indiany, chociaż mam wrażenie że Indiany trochę za słabe?  Niestety model wyżej ma br z tyłu 😞 więc odpada. Co myślisz o Raptorach 7 lub 9 do "twardego" pomieszczenia (gruba cegła)? Oczywiście podłączone pod Denona j/w. 

Wiem że budżet niski ale i wymagań dużych nie mam. Co prawda u człowieka słuch się zmienia z wiekiem i też to zauważyłem, ale jeszcze coś tam słyszę.... Odsłuch niestety nie możliwy, za daleko mieszkam. 

Pozdrawiam, Krzysztof 

Raptor 9 jest duży, może i za duży jak na 20 metry, ale jest 3-drożny a nie 2,5 jak Raptor 7 czy Indiana. A coś o podobnym brzmieniu, podobnej cenie ale 3 - drożne? 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmowałbym się aż tak zarówno ustawieniem bas refleksu, jak i tym czy to konstrukcja 3-drożna, czy 2,5 drożna. Kierowałbym się własnym słuchem :) 20cm z tyłu kolumny to też nie tak mało, a samo ustawienie BR nie jest super istotne — większość kolumn i tak wymaga odstępu z każdej strony. 

6 godzin temu, Falisty napisał:

Co myślisz o Raptorach 7 lub 9 do "twardego" pomieszczenia (gruba cegła)?

Odpowiem bardzo klasycznie jak na mnie - mogą się spodobać, nie muszą :) Sama cegła też nie definiuje z góry akustyki pomieszczenia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Q21 napisał:

Nie przejmowałbym się aż tak zarówno ustawieniem bas refleksu, jak i tym czy to konstrukcja 3-drożna, czy 2,5 drożna. Kierowałbym się własnym słuchem :) 20cm z tyłu kolumny to też nie tak mało, a samo ustawienie BR nie jest super istotne — większość kolumn i tak wymaga odstępu z każdej strony. 

Odpowiem bardzo klasycznie jak na mnie - mogą się spodobać, nie muszą :) Sama cegła też nie definiuje z góry akustyki pomieszczenia. 

No dobrze, ale nie komplikując: mam aktualnie Wharfedale Crystal 40, które według mnie grają trochę jakby niepełnie średnie i wysokie tony, tzn jakby tak lekko przygaszone, chyba że dam im w palnik. 

Podłączone są do Denona avr-s750h, który to ma pasmo przenoszenia jakie ma i nie podskoczy wyżej niż 20khz (teoretycznie ludzki słuch więcej nie odbiera). 

Lubię (oprócz kina) słuchać muzyki różnego rodzaju - od rock, pop po jazz. I tu mi trochę brak przestrzeni w aktualnej konfiguracji. Powiem szczerze że z tych dwóch modeli o których rozmawiamy wizualnie podobają mi się raptory 7 (a jeszcze bardziej 9 ale może faktycznie nie zagrają u mnie lepiej od mniejszych - lepsze wykorzystanie mocy) ale patrząc na parametry Indiana 561 lepiej zagra? O niskie tony się nie boję, Klipsch SPL-120 tego pilnuje. 

Wiem - najlepiej odsłuchać, ale nigdzie w pobliżu nie ma takiej opcji. Jest jeden salon w pobliżu, ale takich tanich sprzętów tam nie ma... 

Więc? Jakieś sugestie? A może coś z używek? Ale tu wielka niewiadoma co kto z nimi robił... Chyba wolę nowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Falisty napisał:

No dobrze, ale nie komplikując: mam aktualnie Wharfedale Crystal 40, które według mnie grają trochę jakby niepełnie średnie i wysokie tony, tzn jakby tak lekko przygaszone, chyba że dam im w palnik. 

Podłączone są do Denona avr-s750h, który to ma pasmo przenoszenia jakie ma i nie podskoczy wyżej niż 20khz (teoretycznie ludzki słuch więcej nie odbiera). 

Lubię (oprócz kina) słuchać muzyki różnego rodzaju - od rock, pop po jazz. I tu mi trochę brak przestrzeni w aktualnej konfiguracji. Powiem szczerze że z tych dwóch modeli o których rozmawiamy wizualnie podobają mi się raptory 7 (a jeszcze bardziej 9 ale może faktycznie nie zagrają u mnie lepiej od mniejszych - lepsze wykorzystanie mocy) ale patrząc na parametry Indiana 561 lepiej zagra? O niskie tony się nie boję, Klipsch SPL-120 tego pilnuje. 

Wiem - najlepiej odsłuchać, ale nigdzie w pobliżu nie ma takiej opcji. Jest jeden salon w pobliżu, ale takich tanich sprzętów tam nie ma... 

Więc? Jakieś sugestie? A może coś z używek? Ale tu wielka niewiadoma co kto z nimi robił... Chyba wolę nowe. 

Mając info jak wyżej - które z powyższych modeli kolumn wybrać ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie otworu bass-reflex nie ma znaczenia. Każda kolumna potrzebuje wokół siebie trochę przestrzeni. Rozumiem, że w kinie jest OK, a problem jest w odsłuchu stereo muzyki.

1. Czy robiłeś kalibrację Audyssey?

2. Czy muzyki słuchasz z wykorzystaniem trybu stereo z kalibracją Audyssey, ewentualnie włączonym Dynamic EQ?

Spróbuj włączyć muzykę i przełączyć amplituner na tryb Direct zobaczysz jak zagra. Co do wyboru innych kolumn - szczerze mówiąc każdy z nas ma inną percepcję i osobiste preferencje - upodobania, dlatego trudno jednoznacznie wskazać, które zagrają najlepiej. Można określić że kolumna X jest jasniejsza/ciemniejsza od Y, ale czy lepiej brzmi? Dla jednego tak, dla drugiego niekoniecznie. Dlatego raczej nikt rozsądny nie wskaże Ci jednoznacznie, które dla Ciebie będą najlepsze. Popróbuj z ustawieniami jak napisałem. Używek nie ma co się obawiać (jak się dobrze poszuka) ale jest problem z ich odsłuchem. Nawet jak odsłuchasz kolumny w salonie, to u Ciebie zagrają inaczej, ale mimo wszystko będziesz miał jakiś obraz, więc warto poszukać salonu, pojechać i posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Falisty napisał:

grają trochę jakby niepełnie średnie i wysokie tony, tzn jakby tak lekko przygaszone, chyba że dam im w palnik

15 godzin temu, Falisty napisał:

Denona avr-s750h

To jest też winowajca tego brzmienia. Same kolumny nie mają wysokiej skuteczności, a wzmacniacz nie jest super wydajny. Heco Victa Elite 702 otworzą nieco to brzmienie, są też względnie proste w napędzeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście, mam takie głupie poczucie estetyki, że jak ma być set 5.1 to chciałbym wszystko jednej marki. Tu proponowałbym używane klipsch z serii rp typu RP260 albo RP280 ( ale to dość duże kolumny). Myślę, że możesz też pomyśleć o czymś pokroju podstawet serii rp 160 albo 600. Przy dość sporadycznym odsłuchu muzyki te podstawki się sprawdza, budżet 3 tysięcy pozwoli Ci wybierać między podlogowkami rp 600 albo 600 Mk II, które wybrać to już musisz sam posłuchać, bardziej kulturalne są rp 600 Mk II. W kinie wszystkie wyżej wymienione sprawdzą się dobrze, dodatkowo zakup rp160 pozwoli w zakładanym budżecie kupić uzywany centralny rp440c i to wg mnie zrobi robotę. Ogólnie ta seria rp klipscha jest bardzo fajnym takim budżetowym wejściem w świat kina, dodatkowo wysoka skuteczność trochę zniweluje braki w amplitunerze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...