Skocz do zawartości

Pomoc w doborze pozostałego sprzętu do kolumn Wharfedale Evo 4.2


Dawidd

Recommended Posts

Cześć,

Trochę słowem wstępu aby dać wam kontekst :)Od zawsze lubiłem słychać muzyki ale jakoś przez ostatni rok z mniejszym entuzjazmem aż do momentu gdy 4-5 tygodni temu znajomy pokazał mi jak gra jego zestaw:

  • Linn Majik dsm 1 (Streamer/DAC) 
  • Sansui AU-7500
  • Elac FS 217
  • Kable nie pamiętam, akustykę pominę ale jest zrobiona dobrze 

Byłem w szoku jak pięknie, szczegółowo i czysto ten zestaw gra, jedyne co to za dużo basu dla mnie ale na szczęście Sansui umożliwiał skręcenie :D

Od razu zapragnąłem taki sam zestaw dla siebie, były 2 pary Elaców na sprzedaż ale nie udało się kupić jednej pary a druga była baaardzo daleko. Zacząłem się rozglądać za kolumnami "podobnymi" jednak mniejszymi bo i moje pomieszczenie będzie mniejsze. Wybór padł na Wharfedale Evo 4.2 ze względu na wygląd i wstęgę. Kolumny w sumie kupiłem po przeczytaniu i obejrzeniu większości recenzji bez wcześniejszego ich słuchania (oczywiście w trakcie zakupu zrobiłem odsłuch ale kolumny były podłączone do sprzętu bardzo wysokiej klasy więc można uznać odsłuch za niemiarodajny).

Po zakupie z kolumnami pojechałem do znajomego i podłączyłem je do jego zestawu w konfiguracji jak wyżej i alternatywnie do samego Linna. Szczerze ogromnej różnicy między Linn -> Sansui -> kolumny a Linn -> kolumny nie było to jednak Linn -> Sansui -> kolumny grało najprzyjemniej. 

I przechodząc do meritum/mięsa tej wiadomości, mam następujące pytania:

  1. Jaki polecacie wzmacniacz używany/nowy aby uzyskać dźwięk: czysty, szczegółowy, nie potrzebuje mega dużo basu nawet wolę jak jest mniej. Niestety jeszcze nie potrafię posługiwać się terminologią więc nie porywam się na dalszy opis typu jasny/ciemny bo w sumie nie wiem osobiście co to znaczy (nie doświadczyłem) :P 
  2. Jakie kable do powyższego wzmacniacza/zestawu?
  3. Jaki DAC jeśli wzmacniacz DACa mieć nie będzie?

To czym aktualnie dysponuje:

  • Kolumny
  • Źródła dźwięku
    • Tv z wyjściem optycznym 
    • Zewnętrzną kartę dźwiękową z wyjściem optycznym i RCA (Creative Sound Blaster X-Fi) + laptop
    • iPhone i Mac (coś czytałem, że sprzęty apple nie wysyłają dźwięku przez bluetooth w wysokiej jakości, jest jakiś standard airplay ale też nie ogarniam czy to ok)
  • Podstawki (w trakcie projektowania i robienia ale będą - robię je na wzór oryginalnych)
  • Brakuje mi kabli i wzmacniacza :)

Czytałem kilka wątków na tym forum plus obejrzałem sporo yt i z tego co widzę to polecany jest audiolab 6000a do tych kolumn, również bardzo zaciekawił mnie ten wątek

 

Specyfika pomieszczenia w którym zestaw będzie grał:

Screenshot2024-09-05at14_52_46.png.a79adb18134c31030b46f067d920a7d8.png

Aktualnie mieszkanie jest puste, mam gołe ściany i beton na podłogach a powyższe rozmieszczenie mebli jest sugestią dewelopera, niemniej układ mebli raczej będzie podobny, jedyne co to może nie będzie fotela a zamiast małej kanapy stanie kanapa z szezlongiem. Czerwona ściana to ściana wykonana z ytonga o grubości 8cm na tym etapie mogę jeszcze dołożyć jakieś maty itp. więc jeśli ktoś ma sugestię to śmiało, podłóg też jeszcze nie ma ale zastanawiam się nad klejonym winylem lub parkietem. Przy założeniu, że kolumny staną 320-330cm od siebie to zostanie nam ok 15-20cm od ściany po lewej. Na całej długości ściany z oknem będzie karnisz z grubą zasłoną.

 

Jako że jest to mój pierwszy zestaw nie chcę popłynąć i wydawać dużo kasy ponieważ nie chcę też wpaść w spiralę a to tylko jeszcze lepsze kolumny a teraz to by się lepszy wzmacniacz przydał a teraz to znowu kable i tak w nieskończoność. Piszę o tym ponieważ miałem pomysł kupić sobie Sansui AU-9500 (kiedyś go kupię bo jest przepiękny i bardzo mi się podoba jak gra AU-7500) ale jak o tym myślałem to od razu miałem kurde jak już bym miał taki wzmacniacz to może jednak te kolumny Elaca albo większe EVO.  Czyli proszę o propozycję rozsądne i adekwatne do klasy i ceny kolumn :) Zestaw nie będzie w przyszłości rozbudowywany w zasadzie zostanie jaki jest ponieważ jeśli będę chciał dalej się bawić to wtedy już będę chciał stworzyć coś w oparciu o całkowicie inny sprzęt a ten zestaw powędruje do innego pomieszczenia (minimalnie większego niż to na obrazku al o takiej samej konfiguracji).

 

Każda wskazówka jest dla mnie cenna :)

P.s. - w sumie jak ktoś przeczyta całe moje wypociny to już za ten fakt dziękuję :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Chciałbym aby źródłem był tidal. Myślę, że 3000-4000zl na wzmacniacz kable i streamer o ile wzmacniacz streamera mieć nie będzie wbudowanego. Jeśli miałoby to być kolosalna różnica to nie muszę kupować streamera bo mogę wykorzystać aktualnie posiadany laptop z kartą muzyczną zewnętrzną :) ale wtedy zostaje DAC no chyba, że będzie wbudowany jak w przypadku audiolaba 6000a

Myślałem, ze audiolab 6000a play jest rozwiązaniem moich bolączek ale po obejrzeniu kilku filmików z tego jak on współpracuje z Tidal i w ogóle jak działa ta ich apka play fi to zrezygnowałem. Tidal ma lipkę z tym, że nie ma takiej funkcjonalności jak Spotify Connect… 

Nie wykluczam nadal audiolaba 6000a lub używanego 7000a 

 

A jeszcze co do muzyki jakiej będę słuchał to wszystkiego :) 

aktualnie leci rap, wieczorami Kishi Bashi, Ravi Shankar, Norah Jones, lubie psytrance, techno, jazz, blues po prostu wszystko a już wiem, że dzięki dobrze grającemu zestawowi muzykę możemy odkrywać na nowo 

Edytowano przez Dawidd
Brak interpunkcji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :) Ogółem grunt to będzie odsłuch. Audiolab 6000A jest dość spokojnym wzmacniaczem z wyczuwalnym ciepłem w brzmieniu, więc nie do końca musi Ci odpowiadać. Sprawdziłbym za to Cambridge Audio CXA61 - granie sporo jaśniejsze, dokładne, żywsze. Moim zdaniem może Ci się spodobać w połączeniu z Wharfedale. Warto też będzie moim zdaniem sprawdzić Marantza PM7000N, a jeśli uda się trochę dorzucić do budżetu, to w outlecie mamy 7000A w bdb cenie :) Gra bardziej otwartym i lżejszym dźwiękiem względem 6000A. W razie czego zapraszam do kontaktu i na odsłuch, podziałamy ;) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne kolumny ale grające dość liniowo. Trzeba lubić takie brzmienie i byc tego świadom.

I teraz podłączając wzmacniacz będziesz decydował poniekąd i jego wpływie na nie.

Audiolab 6000A pewnie z iBOOD byłby naturalną opcją. Ten sam producent. Komplet w brzmieniu. ale na przykłąd dla mnie gra to na prawdę łagodnie. Momentami za bardzo. Jak tak lubisz to super. I to może być to.

Są sweitne ceny na Marantza PM 7000n. Masz w nim sieć. Bardzo dobry wzmak. Grający nieco żywiej.

Potem Arcam Radia A5, Pioneer A40 który jest tez na świetnej promocji za lekko ponad tysiąc, Cyrus ONE, Denon PMA 900, Yamaha AS701 to wzmaki które nieco ożywią to brzmienie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczerze mówiąc przy Audiolabie 6000a bym się nie upierał. Na wtórnym dostaniesz bez problemu lekko używane Yamahy 701. Do tego Wiim Ultra jako DAC / streamer i HDMI do telewizora. Poniżej 4000 się zmieścisz spokojnie. Alternatywnie to może CXA 81 + Wiim Pro Plus. Zależy co tam masz w okolicy :)

https://www.olx.pl/d/oferta/wzmacniacz-stereo-yamaha-a-s701-2x160w-dac-jak-nowy-gwarancja-3-lata-CID99-IDZ36qs.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za szybkie i merytoryczne odpowiedzi :)

@Q21 - Faktycznie gdzieś z tyłu głowy Cambridge Audio CXA61 też miałem tak więc z chęcią bym przetestował :) a jak w ogóle taki odsłuch u was wygląda bo we wtorek będę w Łodzi :D więc przy okazji mógłbym wpaść. Tylko do tego muszę się jakoś przygotować :D czy powinienem zabrać swoje kolumny? 

@Piotr Sonido - dzięki za dużą ilość alternatyw i wskazanie również bardziej budżetowych opcji. Narobiłeś mi ochoty na sprawdzenie tego Pioneer A40 bo sporo się naczytałem o Pioneer A400 i pochlebnych jemu recenzjach :)

@Tomasz S. - przy jakim wzmacniaczu do tych kolumn zostałeś? Bawisz się jeszcze ich ustawieniem w swojej przestrzeni w zależności od muzyki nastroju? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dawidd napisał:

@Q21 - Faktycznie gdzieś z tyłu głowy Cambridge Audio CXA61 też miałem tak więc z chęcią bym przetestował :) a jak w ogóle taki odsłuch u was wygląda bo we wtorek będę w Łodzi :D więc przy okazji mógłbym wpaść. Tylko do tego muszę się jakoś przygotować :D czy powinienem zabrać swoje kolumny? 

Zadzwoń proszę do nas, chłopaki przedstawią jak wygląda dostępność salek odsłuchowych :) Tych kolumn, jeśli dobrze pamiętam, u siebie nie mamy w tym momencie, więc najlepiej byłoby wpaść ze swoimi :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dawidd napisał:

@Tomasz S. - przy jakim wzmacniaczu do tych kolumn zostałeś? Bawisz się jeszcze ich ustawieniem w swojej przestrzeni w zależności od muzyki nastroju? 

U mnie zostały Atoll in100se + Wiim Pro Plus. Ustawiłem sobie je idealnie tak jak słucham i nie dotykam :)

Dalej podtrzymuje to samo co w tamtym teście : są genialne jeżeli możemy je dobrze ustawić. Muszą być na odpowiedniej wysokości i ustawione "on-axis" bo grają dość kierunkowo.

Jeżeli to się zrobi to można się z nimi rozpływać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokształciłem się w temacie kabli i na razie mam jakieś tam swoje zdanie :) myśle, że kiedyś sobie z ciekawości przepnę kable z zestawu A na zestaw B i zobaczymy czy coś się zmieni :D

Zrobiłem sobie test słyszalnych częstotliwości i nie wygląda to najlepiej max to ok. 14kHz, jednak uszkodzenie uszu które miałem kilka lat temu daje się we znaki :P 

Zastanawiam się nad wygłuszaniem podłogi i ścian w mieszkaniu bo na tym etapie to koszt tylko materiału (i tak nie mały) ale za mało mam jeszcze wiedzy, tak więc muszę doczytać.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.09.2024 o 09:36, Dawidd napisał:

Cambridge Audio CXA61 też miałem tak więc z chęcią bym przetestował :)

nie wiem jak u kolegów ale tego modelu już nie ma generalnie.

Dnia 6.09.2024 o 09:36, Dawidd napisał:

@Piotr Sonido - dzięki za dużą ilość alternatyw i wskazanie również bardziej budżetowych opcji. Narobiłeś mi ochoty na sprawdzenie tego Pioneer A40 bo sporo się naczytałem o Pioneer A400 i pochlebnych jemu recenzjach :)

W tej cenie ? A40 za lekko ponad tysiąc to absolutnie nie ma co krytykować.

22 godziny temu, Dawidd napisał:

Dokształciłem się w temacie kabli i na razie mam jakieś tam swoje zdanie :) myśle, że kiedyś sobie z ciekawości przepnę kable z zestawu A na zestaw B i zobaczymy czy coś się zmieni :D

Zrobiłem sobie test słyszalnych częstotliwości i nie wygląda to najlepiej max to ok. 14kHz, jednak uszkodzenie uszu które miałem kilka lat temu daje się we znaki :P 

Zastanawiam się nad wygłuszaniem podłogi i ścian w mieszkaniu bo na tym etapie to koszt tylko materiału (i tak nie mały) ale za mało mam jeszcze wiedzy, tak więc muszę doczytać.   

W Kwestii kabli zostaw to sobie na koniec. I testuj z kims. Ostatnio tematy kabi znowu tak ożywiły grupy że ..... nic się nie dowiesz konkretnego.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kilka dni temu został zaprezentowany WiiM Amp pro na targach w Niemczech, jestem bardzo ciekawy tego urządzenia :) Na stronie producenta o nim jeszcze nie można poczytać ale na różnych innych portalach widziałem opisy (niestety są rozbieżności) ale wydaję się, że będzie miał podobne podzespoły do WiiM Ultra (wiem, że to jeszcze o niczym nie świadczy). Jeśli dobrze by to grało to w sumie mogła by być dla mnie ciekawa opcja na jakiś czas :D Ponieważ na ten moment mógłby mi robić jako streamer i wzmacniacz a po zakupie innego wzmacniacza mógłby robić jako Streamer   Jeśli będzie miał taką samą specyfikację jak aktualny to nie będzie mógł robić jako streamer... Aj a już myślałem, że idealne rozwiązanie mi się urodziło na okres kiedy nie mam jeszcze skończonego mieszkania. Dodam, że mieszkanie będę miał wykańczane w Styczniu/Lutym i do tego czasu mam raczej kiepską sytuację jeśli chodzi o rozmieszczenie kolumn, odsłuch ogólnie pomieszczenie. 

Ceny chyba zaciągnęło jeszcze poprzedniego modelu:

Screenshot2024-09-09at09_19_04.png.1701bd950f0e746c29a250125b7659a9.png

Do koszyka nie da się dodać a wczoraj cen jeszcze nie było 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 5.09.2024 o 15:36, Dawidd napisał:
    • Zewnętrzną kartę dźwiękową z wyjściem optycznym i RCA (Creative Sound Blaster X-Fi) + laptop
    • iPhone i Mac (coś czytałem, że sprzęty apple nie wysyłają dźwięku przez bluetooth w wysokiej jakości, jest jakiś standard airplay ale też nie ogarniam czy to ok)

Iphone/Mac ma airplay. Pożycz sobie ostatni produkt (streamer) z stajni bluesounda. Te posiadają airplay2 oraz inną aplikację (wielu twierdzi, że najlepsza na rynku) działającą z tidalem. 
https://www.bluesound.com/products/node-nano/
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Dawidd napisał:

 Jeśli będzie miał taką samą specyfikację jak aktualny to nie będzie mógł robić jako streamer...

Wersji Pro jeszcze nie ma a te sklepy po prostu wklejają sobie ten produkt , tak aby już indeksowało się w wyszukiwarce.

Obecną wersję możesz traktować jako streamer jeżeli wykorzystasz wyjście USB, tylko wtedy chyba po prostu lepiej wymienić na streamer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...