Skocz do zawartości

Głóśniki/kolumienki Atmos.


Kuba Wawa

Recommended Posts

Będę dodawał do systemu 5.1 dwa głośniki natynkowe Atmos. ( może na ścianę ale chyba najlepiej na sufit.

  Czytam że najlepiej powinny  być tego samego producenta i modelu co główne, w innym z kolei miejscu zaznaczone jest że nie koniecznie ale że zawsze muszą być identyczne parami co wydaje mi sie oczywiste.

Stąd pytanie jak dobrać te kolumienki i na jakie parametry zwrócić uwagę:

-pasmo przenoszenie wydaje mi się nie zbyt istotne skoro i tak wszystkie kolumny po za subwooferem są odcięte na 80 Hz.

-skuteczność?

-jakaś specyfika dźwiękowa, skoro są wyróżniane jako Atmos?

-pojemność kolumny?

- kształt obudowy?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w pierwszej kolejności decyduje po prostu sposób montażu oraz design. Wtedy z grona które się odfiltruje można wybrać konstrukcje które mogą nam pasować na Atmosy. One nie grają basem (nie powinny), więc wielkość obudowy czy ich kształtu spada na drugi plan. Specyfiki dźwiekowej też nie ma, to zwykłe głośniki. Mała uwaga by nikt się nie czepiał, upfiring (czyli te które odbijają od sufitu) mają często przełącznik dla tego trybu pracy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, nie wnikałem w to nigdy bo nie trawię upfiring. Triangle opisuje to w swoich głośnikach tak:

Cytat

Aby przezwyciężyć kierunkowość wysokich częstotliwości, na tylnym terminalu umieszczono przełącznik, który umożliwia wybór ustawienia zwrotnicy: liniowe do bezpośredniego rozpraszania efektów poziomych lub w górę do kompensacji strat związanych z pośrednim rozpraszaniem pionowych efektów 3D. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.09.2024 o 12:21, Q21 napisał:

Cześć :) Też dobierałbym Atmosy głównie pod kątem designu, czy sposobu montażu. Najlepiej będzie oczywiście umieścić je na suficie, zgodnie z zaleceniami Dolby. 

U nas często wybierane są m.in. Polki R900, Monitor Audio Bronze AMS, czy tańsze Heco AM200 :) 

Czy to nie są głośniki na kolumnowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Salon Planeta Dźwięku napisał:

Niewiele jest płaskich, ciekawych konstrukcji, które da się zamontować na suficie tak żeby nie spadły na głowę. Do tego kable na wierzchu, niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ale w razie czego wiem, że na pewno Heco Ambient oraz KEF T101 na pewno się sprawdzą.

Jeśli wypowiadasz się jako branża i opierasz się wyłącznie na fabrycznych rozwiązaniach - owszem, onwalle zamontowac na suficie może być problem. Zapewniam Cię jednak że są "patenty" by powiesić na suficie każdą skzynkę atmosową bez stresu że spadnie. Ponadto jeśli chodzi o okablowanie, wiesz że są płaskie taśmy głośnikowe które można zlicować z sufitem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Butler napisał:

Jeśli wypowiadasz się jako branża i opierasz się wyłącznie na fabrycznych rozwiązaniach - owszem, onwalle zamontowac na suficie może być problem. Zapewniam Cię jednak że są "patenty" by powiesić na suficie każdą skzynkę atmosową bez stresu że spadnie. Ponadto jeśli chodzi o okablowanie, wiesz że są płaskie taśmy głośnikowe które można zlicować z sufitem?

Wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...