Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 lub 7.1 do sporego pokoju


M1kie

Recommended Posts

Kominek byl zaplanowany, rok przed budowa bylismy bez ogrzewania w domu przez 2 tygodnie w zime, to byla tragedia i wiedzialem ze u mnie bedzie kominek na wypadek takiej sytuacji.

 

Co do przeniesienia TV pod schody to nie ma szans - juz nie chodzi o wyprowadzenie przewodow czy cos, ale po prostu tak nie chcemy ;)

 

Czyli jest szansa na 5.1 jedynie z malymi satelitkami? Mi to nie przeszkadza dla mnie okej natomiast co z ich ustawieniem, czytalem ze na wysokosci glowy ~ czyli jedno wyladuje w rog obok sofy, z drugim mam problem bo nie moze on byc nad schodami bo i tak bedzie barierka szklana ale i przejscie zabierzemy, znow pod schodami to przy tej wysokosci to bedzie przed sofa a nie za, co jesli zamontowalbym jednak na wysokosci okolo 2,6m zarowno jeden jak i drugi? Ja wiem ze powinno byc na wysokosci glowy, ale ze tak powiem duzej mozliwosci juz tutaj nie mamy :)

 

Co do wielkosci TV to mamy 85 cali. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV będzie wisiał czy stał na szafce rtv? Jeśli wnęka ma jakieś 2,4m no to biorąc pod uwagę szerokość TV (mniej więcej 190cm) to wyjdzie, że maksymalnie kolumny o szerokości 20cm by tam weszły (musi być jakiś zapas żeby nie były tuż przy ścianach wnęki).
Według mnie to nie mogą być jakieś małe satelitki na takim metrażu. A jak satelitki (jeśli wnęka jest mniejsza) już koniecznie to może takie coś?

https://www.imperiumaudio.pl/klipsch-reference-theater-pack-zestaw-kolumn-5-1.html
https://atmosferadzwieku.com/pl/p/Klipsch-Reference-Theater-Pack-5.1-R-100SW/739

Chyba, że muszą być w biały kolorze no to wałek :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, eMBe napisał:

TV będzie wisiał czy stał na szafce rtv? Jeśli wnęka ma jakieś 2,4m no to biorąc pod uwagę szerokość TV (mniej więcej 190cm) to wyjdzie, że maksymalnie kolumny o szerokości 20cm by tam weszły (musi być jakiś zapas żeby nie były tuż przy ścianach wnęki).
Według mnie to nie mogą być jakieś małe satelitki na takim metrażu. A jak satelitki (jeśli wnęka jest mniejsza) już koniecznie to może takie coś?

https://www.imperiumaudio.pl/klipsch-reference-theater-pack-zestaw-kolumn-5-1.html
https://atmosferadzwieku.com/pl/p/Klipsch-Reference-Theater-Pack-5.1-R-100SW/739

Chyba, że muszą być w biały kolorze no to wałek :D

 

Koncowo ma byc zawieszony, a kolumny nie moga stac troche bardziej po lewej/prawej przed TV? To znaczy wychodzic z wneki ( przynajmniej z tej strony od kominka) 

 

@maciek72

 

Sofa niestety ma wystawiac jeszcze kawalek za sciane, genrealnie moze takie cos nie byloby zlym pomyslem bo i tak w wiekszosci bedziemy ogladali cos we dwoje.

 

Co do koloru jeszcze nie zdecydowalem :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, M1kie napisał:

a kolumny nie moga stac troche bardziej po lewej/prawej przed TV? To znaczy wychodzic z wneki ( przynajmniej z tej strony od kominka) 

Oczywiście, że mogą wychodzić z wnęki. To nawet by było wskazane. Tak samo kolumna centralna nie powinna być tuż przy ścianie tylko możliwie najbliżej odległości kolumn lewej i prawej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, M1kie napisał:

, z drugim mam problem bo nie moze on byc nad schodami bo i tak bedzie barierka szklana ale i przejscie zabierzemy, znow pod schodami to przy tej wysokosci to bedzie przed sofa a nie za, co jesli zamontowalbym jednak na wysokosci okolo 2,6m zarowno jeden jak i drugi?

To nie jest apteka - jak będzie trochę nad głową (20 cm) albo trochę z przodu to nie będzie dramatu. Dramat będzie jak je dasz pod sufitemi będziesz słyszał latające psy. Z tym zabieraniem miejsca to lepiej zobacz o czym mowa bo te Cambridge Minx 12 to sa kostki 8x8x8 cm. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M1kie napisał:

Kominek byl zaplanowany, rok przed budowa bylismy bez ogrzewania w domu przez 2 tygodnie w zime, to byla tragedia i wiedzialem ze u mnie bedzie kominek na wypadek takiej sytuacji.

 

Co do przeniesienia TV pod schody to nie ma szans - juz nie chodzi o wyprowadzenie przewodow czy cos, ale po prostu tak nie chcemy ;)

 

Czyli jest szansa na 5.1 jedynie z malymi satelitkami? Mi to nie przeszkadza dla mnie okej natomiast co z ich ustawieniem, czytalem ze na wysokosci glowy ~ czyli jedno wyladuje w rog obok sofy, z drugim mam problem bo nie moze on byc nad schodami bo i tak bedzie barierka szklana ale i przejscie zabierzemy, znow pod schodami to przy tej wysokosci to bedzie przed sofa a nie za, co jesli zamontowalbym jednak na wysokosci okolo 2,6m zarowno jeden jak i drugi? Ja wiem ze powinno byc na wysokosci glowy, ale ze tak powiem duzej mozliwosci juz tutaj nie mamy :)

 

Co do wielkosci TV to mamy 85 cali. 

Satelity możesz zamontować wysoko,tak mi się wydaje, lecz musisz je skierować tam, gdzie będziesz siedział.Może być problem z takimi uchwytami. Amplituner Ci ustawi głośność. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M1kie napisał:

Kominek byl zaplanowany, rok przed budowa bylismy bez ogrzewania w domu przez 2 tygodnie w zime, to byla tragedia i wiedzialem ze u mnie bedzie kominek na wypadek takiej sytuacji

Wiem że OT, ale moim zdaniem od tego jest wydzielona kotłownia lub piwnica. Ale skoro świadomie chciałeś kominek w salonie to ok.

Przed chwilą, eMBe napisał:

Wydaje Ci się. Nie pisz lepiej nic jak nie masz o czymś pojęcia bo jeszcze ktoś w to uwierzy.

Jak nie będzie Atmosa to satelity można śmiało dać wyżej. Ale jak bedzie niech lepiej takie pomysły się nawet nie pojawiają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System surround bez Atmosa jest o wiele bardziej swobodny w ustaleniu montażu. Nie istnieją warstwy górne/dolne, w ogole precyzji nie ma. Cofnij się dwie dekady wstecz, realia były takie że surround zazwyczaj dawało się maksymalnie z tyłu i wysoko jak tylko inwencja pozwalała.

Inna sprawa że budowa kina bez Atmosa w 2024r uważam za jakieś nieporozumienie.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Butler napisał:

System surround bez Atmosa jest o wiele bardziej swobodny w ustaleniu montażu. Nie istnieją warstwy górne/dolne, w ogole precyzji nie ma. Cofnij się dwie dekady wstecz, realia były takie że surround zazwyczaj dawało się maksymalnie z tyłu i wysoko jak tylko inwencja pozwalała.

Kiedyś tak ale dziś nawet dla podstawowych systemów obrazki pokazują, że jednak głosniki montuje się na podobnej wysokości. Tak czy inaczej nie dawałbym surround pod sufitem bo to tylko utrudni potencjalną rozbudowę do Atmos w przyszłości. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to doskonale rozumiem ale mimo wszystko wrzucanie surroundów przy układzie 5.1 na takiej wysokości to brzmieniowe nieporozumienie.
Wyżej to ja mam u siebie bo nie mam na wysokości uszu tylko jakieś 20cm wyżej. Ale nie wyobrażam sobie mieć surroundów na wysokości np. 2m. U mnie to jest około 130cm.

5 minut temu, Butler napisał:

Inna sprawa że budowa kina bez Atmosa w 2024r uważam za jakieś nieporozumienie.

Nie każdy ma takie możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ciągnę na swoje bo macie w pewnym sensie rację. Ale mimo wszystko cofnijcie się w czasie i przyomnijcie sobie jak kiedyś 5.1 się montowało. Wolna amerykanka.

5 minut temu, eMBe napisał:

Nie każdy ma takie możliwości.

Nie potrafię zrozumieć tego argumentu przy takim zakresie prac jak ma autor wątku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując warunki są tylko ten budżet. Chociaż ten system Klipscha zaproponowany przez @eMBe jest całkiem ok. Podobny system ma też Focal - SIB Evo 5.1 czy Monitor Audio - Mass 5.1. Z satelitami z kolei jest małe wyzwanie. Wieszanie nie jest idealnym rozwiązaniem, ale jeśli nie da się inaczej to nie widzę innej opcji z jednym zastrzeżeniem - zbliżyłbym się w miarę możliwości do symetrii z frontami. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Klipscha proponowałem już na poprzedniej stronie i front R można od biedy wrzucić gdzieś w lewą część zabudowy kominka (okolice półek), ale Rsurround wymagałby jakiejś podstawki lub sobie ażurową ściankę dobudować z lameli skoro wypoczynek i tak będzie wystawał poza obecny wymiar. Na start spoko opcja.

TV zdecydowanie na uchwyt i tak dobrać wysokość montażu, żeby w przyszłości ewentualnie "pełnowymiarowy" centralny pod niego wlazł, bo za rok/dwa może się zachcieć czegoś lepszego i większego

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Butler napisał:

Pohejtuje trochę dzisiaj. 🤣 TV 85" a audio za ułamek jego wartości. Ale mnie skręca od tego.

Wiesz dlaczego tak jest? Bo przeciętny człowiek wchodzi do elektromarketu i widzi tam towary z górnej marketowej półki: telewizory za 20000zł, a amplitunery za 2500zł.

A potem jest zdziwienie - "Ja nie jestem żadnym audiofilem, a Wy tu na forum mówicie, żebym wydał 10000zł na samo audio do kina domowego!!!" 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Butler napisał:

Pohejtuje trochę dzisiaj. 🤣 TV 85" a audio za ułamek jego wartości. Ale mnie skręca od tego.

No, jest to trochę dziwne, ale nie każdy wie, co można. A może M1kie powinien za ten budżet 4-5 tysi kupić na razie tylko ampli i 2 frontowe? Ma wydatki, więc można zrozumieć. Niech zobaczy i usłyszy. No, za 5 super nie będzie, ale jak wyskrobie jeszcze tysiąc to kupi 2 fajne nowe frontowe... Będzie miał czas dozbierać. Pany, dyskusja idzie w Atmos, ale za 5 nie będzie super. Jeśli mu nie podejdzie stereo, to może kiedyś dokupić resztę.? On decyduje. Może chce Atmos za 5...Ma dużo propozycji i już ma o czym myśleć. Widzę, że Ci co doradzają, to bardziej nakręcają się od niego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki można się babrać to robić okablowanie (nawet dla 5.1.2) i mieć spokój później, a czy teraz coś wjedzie na siłę czy inwestor poczeka, dobije do skarbony i wróci za jakiś czas po lepsze propozycje, to jego decyzja. Lepiej jak ma w ogóle z czego wybierać i ruszyć z tematem niż się zrazić i zostać przy głośnikach TV. Stereo jako jedna z opcji też leży już na stole. Zmiany domu tylko nikt nie proponował. Jeszcze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, lion napisał:

Póki można się babrać to robić okablowanie (nawet dla 5.1.2) i mieć spokój później, a czy teraz coś wjedzie na siłę czy inwestor poczeka, dobije do skarbony i wróci za jakiś czas po lepsze propozycje, to jego decyzja. Lepiej jak ma w ogóle z czego wybierać i ruszyć z tematem niż się zrazić i zostać przy głośnikach TV. Stereo jako jedna z opcji też leży już na stole. Zmiany domu tylko nikt nie proponował. Jeszcze.

I całe szczęście 🙂Myślałem, że to młody chłopak, ale wychodzi na to, że to dojrzały mężczyzna jest. Czasem musimy być ostrożni z opiniami i z propozycjami. W tym temacie może się nie znać, ale w innych dziedzinach może być. kozak. Każdego należy traktować z szacunkiem i umiarem. Tak, instalację może zrobić maxymalną, ale dalej powoli. Właściwie dobrze, że dużo forumowiczow zabiera głos, bo  to ciekawy temat jest i pewnie też wielu na tym skorzysta. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Butler napisał:

Pohejtuje trochę dzisiaj. 🤣 TV 85" a audio za ułamek jego wartości. Ale mnie skręca od tego.

 

Ulamek? TV philipsa ambilight za 7-8k jakos wychodzi teraz, nie biore zadnych mini led czy oled, dla mnie po prostu roznice sa na tyle minimalistyczne ze na dzien dzisiejszy nie widze sensu brania tv za 20-30k, ta sama technologia za pare lat bedzie warta mniej, wtedy tez zapewne sie na to skusze. Jesli chodzi o audio to po prostu nie mam zielonego pojecia jaki sa roznice w sprzecie za 5k a za przykladowo 20k, czy jest to taka diametralna roznica i czy tak naprawde moje pomieszczenie bedzie w stanie wykorzystac potencjal bez konkretnych grubych zmian, pamietajmy ze ma to byc dalej salon a samo kino domowema byc jedynie dodatkiem zeby wieczorem usiasc i sobie cos obejrzec a nizeli glowna atrakcja tego pomieszczenia :P. Dlatego tez nie chce ingerowac za bardzo w to pomieszczenie zeby nie rozwalic innych jego aspektow ;)

 

Odpowiadajac na to czemu kominek w salonie, to mi sie po prostu kominek podoba, rozpalic sobie w zime kiedy snieg za oknem odpalic jakiegos drineczka, dla mnie baja i zawsze marzylem o kominku, wiec innej opcji nie bylo, nie kazdemu sie to podoba ale mi akurat bardzo.

 

9 godzin temu, eMBe napisał:

Tak ale nie na 2.6m jak pisał autor tego tematu. Wyżej to nie to samo co wysoko.

Pomieszczenia na dole maja 2.9m wiec pewnie jesli byloby na tej belce to bedzie 2.8m, juz wiem ze bedzie to za wysoko, na jakiej wysokosci ewentualnie mogloby to byc zeby bylo dosc optymalnie? Co sadzicie o czyms takim : 

 

image.png.b8705d7aeeda87023dbca3ddfa215e92.png

 

Nie no mam nadzieje ze mnie mozna jeszcze brac za mlodego ( 28 lat), ale to chyba nie wiek powoduje ze ktos ma leb na karku albo nie :D.

 

Kurcze nie wiem czy bym nie sprobowal faktycznie najpierw jakiegos stereo, ja po prostu nie wiedzialem ze to jest troche jak ze skladaniem komputera, czyli pomijajac ze trzeba miec baze to potem dokladamy po prostu kabel oraz dwa glosniczki i "robi sie" 5.1, oczywiscie decyzja podjalbym zanim zamontujemy listwy przypodlogowe, pewnie za szybko sie za nie nie wezme wiec nie ma stresu. 

 

Jesli chodzi o jakies porzadne stereo + subwoofer + wzmacniacz z mozliwoscia potem wrzucenia tam jeszcze tych dwoch glosniczkow, ktore umiescilbym ewentualnie za naroznikiem to co polecacie? Jak by mialo wygladac z grubsza ustwaienie tego najpierw? Jesli chodzi o sam budzet na ta podstwe to chcialbym cos najlepszego w stosunku jakosci do ceny, to znaczy nie przeplacac za bajery rowery ale miec w miare normalny zestaw z mozliwoscia rozbudowy z czasem jesli jednak bedzie mi czegos brakowalo. Jesli wymiana tego z tego co juz teraz "widze" to po prostu odpiecie tych glosnikow, podpiecie nastepnch i ewentualna regulacja to tak naprawde chcialbym zaczac od czegos  w granicy 4-5k w stereo a tak naprawde jesli bedzie mi czegos brakowalo to wtedy lecimy dalej z tematem w gore ;)

 

Przykladowo tak by to moglo byc ustawione? :

 

image.png.94c94e3e5e59cfaa648fa4d53e6c2166.png

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...