Skocz do zawartości

Kiedy Denon x3900/x4900


Murciano

Recommended Posts

1. Czy nowe będa miały lepszy? Raczej to idzie w tą druga stronę.

Dnia 28.09.2024 o 17:06, Murciano napisał:

Amir na audiosciencereview twierdzi, że słabszy.

2. Duzo rzeczy twierdzi. Chcesz czytac wykresy i takie opisy zamiast testowania, no to forum nie jest dobrym miejscem. Przykaldowo AVR10 wypada u niego słabiej a realnie to znacznie lepszy model.

3. Wątpie żeby pojawiły się nowe modele, bo i po co? Nic kompletnie nie wniosą ze sobą.

4. Cena spadają bo Denon w sumie jak inni znacznie podniesli ceny keidy towaru nie bylo. Pandemia + wojna. Teraz towar jest. Podaż + popyt.

 

Otwarte pytanie do Ciebie.

Czego oczekiwał byś po nowych modelach?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

to była zachęta do pospekulowania, ale wydaję mi się, że ogólnie nie ma na to przestrzenii na tym forum.

Jako osoba rozumiejąca handel to ja to nawet rozumiem - dyskusja o przyszłych modelach powoduje, że ludzie wstrzymują się z decyzjami zakupowymi, więc branża unika takiego tematu jak ognia, a entuzjastów tu nie ma lub się nie wypowiadają lub po prostu nie mają dostępu do planów producentów (bo to ma branża).

Mi bliższy był/jest rynek kart graficznych i telefonów komórkowych gdzie nowy model co roku to jest w zasadzie "must have", pomimo, że bardzo często niewiele nowego ten "nowy" model wnosi (vide najgorętsza premiera iPhone 16 vs zeszłoroczny iPhone 15).

Czasem się po prostu zapominam, że w audio czas płynie inaczej 🤷‍♂️

Poczytałem sobie zachodnie fora, gdzie chęć spekulacji jest wyraźnie wyższa i już zaspokoiłem swoją ciekawość.

Co do DACów to dla zainteresowanych zamieszczam info o producentach w x3800/x4800/x6800 wraz z konkluzją, że finalnie i tak ludzkie ucho różnicy nie usłyszy. Chociaż dla mnie to też jest takie trochę mało wiarygodne, bo skoro wszystkie DACi są takie same to po co ktokolwiek z producentów miałby montować Sabre'a jak może najniższy model TI, no ale nie będę tu kręcił na siłe dyskusji w tym temacie, bo i tak jej tutaj nie będzie - brak takich fanatyków jak w telefonach 🤷‍♂️.

"The 3800/4800 has the TI dac (TI's lower end model) that has higher distortions+noise but is still transparent, while the 6800 has the better ESS (not their reference level ones, but still has excellent specs) dac that would likely allow it to measure much better on the test bench, though audibly speaking, you will most likely not know the difference. IMO, that is not really a factor, but I wanted to mention it as fyi only."

Wątek do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Piotr Sonido napisał:

4. Cena spadają bo Denon w sumie jak inni znacznie podniesli ceny keidy towaru nie bylo. Pandemia + wojna. Teraz towar jest. Podaż + popyt.

ps. To nie jest już wytłumaczenie dla spadku cen w H2'2024 vs H1'24. To tak ludziom zostało jako łatwy argument do ucięcia dyskusji w każdym temacie ("bo to przez pandemie"), ale ten argument już od dawna jest nieaktualny i po prostu nieprawdziwy - przypominam, że pandemia covid to wybuchła w 2019! roku czyli już 5 lat temu (!!!). Zablokowany Kanał Sueski to marzec 2021 roku (3,5 roku temu!). Świat już się dawno przyzwyczaił i ogarnął.

Już 2022 był stabilny bez większych zakłóceń w łancuchach dostaw i w produkcji u chińskich producentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.09.2024 o 11:31, Murciano napisał:

Tak się zastanawiam, bo mija 2 lata od launchu obecnych modeli, Denon ruszył z obniżkami + ze względu na słabsze DACi ta obecna seria w oczach wielu ma status "poczekaj na kolejną".

Pierwsze słyszę o opinii w rodzaju 'poczkaj na kolejną', przykładowo x4800 w stosunku do x4700 ma innej klasy sekcję wzmacniacza (każdy kanał wmacniacza na osobnej PCB, a nie wspóldzielone jak w x4700), nową sekcję HDMI, 4 kanały wyjściowe subwooferów, nowy DSP, który pozwala uruchomić Dirac, itp.

1 godzinę temu, Murciano napisał:

Co do DACów to dla zainteresowanych zamieszczam info o producentach w x3800/x4800/x6800 wraz z konkluzją, że finalnie i tak ludzkie ucho różnicy nie usłyszy.

"The 3800/4800 has the TI dac (TI's lower end model) that has higher distortions+noise but is still transparent, while the 6800 has the better ESS (not their reference level ones, but still has excellent specs) dac that would likely allow it to measure much better on the test bench, though audibly speaking, you will most likely not know the difference.

 

Chyba nie zrozumiałeś konkluzji - to co zacytowałeś po angielsku wskazuje, że ludzkie ucho nie usłyszy różnicy w kategorii 'distortions+noise'. Tylko tej działki ta konkluzja dotyczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemeklbn napisał:

Pierwsze słyszę o opinii w rodzaju 'poczkaj na kolejną', przykładowo x4800 w stosunku do x4700 ma innej klasy sekcję wzmacniacza (każdy kanał wmacniacza na osobnej PCB, a nie wspóldzielone jak w x4700), nową sekcję HDMI, 4 kanały wyjściowe subwooferów, nowy DSP, który pozwala uruchomić Dirac, itp.

To poczytaj zagraniczne fora 🤷‍♂️

Wiem, że szczególnie x4800 ma swoje argumenty (osobne płytki na każdy kanał wzmocnienia) i wielu twierdzi, że taka architektura nie będzie do utrzymania w następnej generacji.

Dla jasności X3800 vs x3700/x3600 ma tylko 2 argumenty na swoją korzyść - dostępność Dirac za dodatkową opłatą i obsługę 4 subów jak ktoś to potrzebuje.

Jednakowoż tak samo wielu twierdzi, że w x4800 Denon spaprał/zaprzepaścił zalety płynące z architektury tanim DACiem TI i powinien wrzucić tam taki z x6800.

Tak czy owak wątek do zamknięcia.

11 minut temu, przemeklbn napisał:

Chyba nie zrozumiałeś konkluzji - to co zacytowałeś po angielsku wskazuje, że ludzkie ucho nie usłyszy różnicy w kategorii 'distortions+noise'. Tylko tej działki ta konkluzja dotyczy.

Chyba nie przeczytałeś tego co napisałem...

Zrozumiałem konkluzje i celowo umieściłem w wątku po POLSKU informacje, że ludzkie ucho tego nie usłyszy, żeby nie było wątpliwości, że zakłamuje wnioski (co i tak widzę mi się nie udało....):

"wraz z konkluzją, że finalnie i tak ludzkie ucho różnicy nie usłyszy."

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Murciano napisał:

To poczytaj zagraniczne fora 🤷‍♂️

Dla rozrywki to raczej słucham 'zagranicznych' podcastów i wypowiedzi ludzi z R&D producentów czy ogólnie z branży. Fora zagraniczne przeglądam tylko jak potrzebuję zbadać konkretny temat, na zasadzie uśredniania opinni - tam jest jednak większa frekwencja i średnia ma sens.

19 minut temu, Murciano napisał:

Jednakowoż tak samo wielu twierdzi, że w x4800 Denon spaprał/zaprzepaścił zalety płynące z architektury tanim DACiem TI i powinien wrzucić tam taki z x6800.

To jest komentarz o niczym. Jakie zalety zaprzepaścił? Co jest nie tak z tym układem TI, że rzekomo tu słabo się sprawdza?

11 minut temu, Murciano napisał:

Dla jasności X3800 vs x3700/x3600 ma tylko 2 argumenty na swoją korzyść - dostępność Dirac za dodatkową opłatą i obsługę 4 subów jak ktoś to potrzebuje.

Tylko? A to na przykład, że 3800 obsługuje HDMI 2.1 na wszystkich wejściach? Chyba, że nikt tego nie potrzebuje 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, przemeklbn napisał:

Dla rozrywki to raczej słucham 'zagranicznych' podcastów i wypowiedzi ludzi z R&D producentów czy ogólnie z branży. Fora zagraniczne przeglądam tylko jak potrzebuję zbadać konkretny temat, na zasadzie uśredniania opinni - tam jest jednak większa frekwencja i średnia ma sens.

To jest komentarz o niczym. Jakie zalety zaprzepaścił? Co jest nie tak z tym układem TI, że rzekomo tu słabo się sprawdza?

Tylko? A to na przykład, że 3800 obsługuje HDMI 2.1 na wszystkich wejściach? Chyba, że nikt tego nie potrzebuje 😁

Czyli kierunek pyskówka, więc ok.

1. Twój komentarz jest o niczym, bo w ogóle nie odnosi się do tematu wątku

2. Już w ostatniej wypowiedzi jasno pokazałeś, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, więc słuchania czegokolwiek możesz sobie w ogóle oszczędzić

3. HDMI 2.1 obecnie jest potrzebne co najwyżej do konsoli - telewizory 8k to długa droga a 120hz na 4k to potrzebuje promil konsumentów w Polsce

 

Miłego 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Murciano napisał:

Czyli kierunek pyskówka, więc ok.

Nie taka była moja intencja. Lubię rozmawiać o konkretach, a nie słuchać legend jak tych o okropnym DACu 😀

Co do meritum - wg mnie seria 3800 i 4800 to całkiem solidna ewolucja i tego oczekuję od 3900 i 4900. Producent zawsze będzie pilnował, żeby dany produkt mieścił się w danej półce produktowej i cudów nie ma co oczekiwać. Jeżeli komuś to mało to po prostu szuka czegoś z wyższej półki. Normalne jest, że co seria to coś skapuje z wyższych do niższych półek, ale tu rewolucji bym nie oczekiwał. No chyba, że Chińczycy coś namieszają jak w innych kategoriach produktów - na razie w AVR tego ruchu nie widać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, przemeklbn napisał:

Nie taka była moja intencja. Lubię rozmawiać o konkretach, a nie słuchać legend jak tych o okropnym DACu 😀

Co do meritum - wg mnie seria 3800 i 4800 to całkiem solidna ewolucja i tego oczekuję od 3900 i 4900. Producent zawsze będzie pilnował, żeby dany produkt mieścił się w danej półce produktowej i cudów nie ma co oczekiwać. Jeżeli komuś to mało to po prostu szuka czegoś z wyższej półki. Normalne jest, że co seria to coś skapuje z wyższych do niższych półek, ale tu rewolucji bym nie oczekiwał. No chyba, że Chińczycy coś namieszają jak w innych kategoriach produktów - na razie w AVR tego ruchu nie widać.

Dzięki!

To ja się pokuszę o podsumowanie tego wątku, żeby go domknąć jakąs klamrą:

1. na ten moment nie ma informacji o nowych modelach w Denonie i można swobodnie kupować obecne, a nie czekać na niewiadomo co w przyszłości. Branża twierdzi, że sprzedają się dobrze to i producent nie ma powodu, żeby je zmieniać

2. nie ma oczywistych dodatkowych funkcjonalności, które powodowałaby konieczność wypuszczenia nowej serii. Niektórzy spekulują, że w przyszłości może być potrzebna zmiana hardware celem obsługiwania kolejnych bardziej zaawansowanych wersji Diraca (ale to czysta spekulacja na tym etapie)

3. Wielu komentatorów spekuluje też, że masowy rynek konsumencki pójdzie w kierunku klasy D ( (1) mniejszy pobór prądu i niższe temperatury pracy co jest zaletą dla konsumenta przy rosnących cenach prądu i (2) niższa waga i wielkość co jest zaletą dla producenta dzięki niższym kosztom produkcji i transportu). Jednymi z pierwszych w tej klasie były wycofane już Onkyo RZ900 i RZ1100 i odpowiadające im Pioneery. To się jednak z jakiegoś powodu nie przyjęło i O&P wróciło do AB. Obecnie przykladem tego kierunku jest nowa seria JBL-a z modelem ma9100hp jako najwyższym z serii

4. Ciekawy jest też kierunek chiński poruszony przez Przemka (raczej dalsza przyszłość).. Pojawia się coraz więcej takich konstrukcji, narazie Denon, Onkyo i Yamaha chyba się skutecznie przed tym bronią, ale ja widzę pewną analogie z telefonami stanowiącą zagrożenie dla tych producentów. Wg mnie potencjalnie Dirac może wprowadzić dla "starych" producentów audio takie zagrożenie jak Android stanowił dla producentów komórek. Finalnie wszyscy poza Apple wzięli androida i dziś dla przeciętnego użytkownika interfejs we wszystkich androidach wygląda podobnie i ludzie bardziej dzielą się na fanów androida lub fanów iOS'a, niż na fanów Samsunga, czy Xiaomi. W tej opcji wygranym byłby Dirac i tani producenci elektroniki (czytaj chińczycy). No ale to temat na inny czysto spekulacyjny wątek (ale dla tej branży to może być temat w skali makro).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...