Skocz do zawartości

marecki

Uczestnik
 • Zawartość

  28
 • Dołączył

 • Ostatnio

O marecki

 • Ranga
  Debiutant

Informacje osobiste

 • Lokalizacja
  Polska
 1. Tidal nie działa. HELP!!!

  Dziękuję, pomogło mi znowu uruchomić Tidala przez NAS Synology.
 2. Większość tanich listew zasilających ma tylko zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Trudno jest znaleźć taką, która ma także filtry przeciwzakłóceniowe. Ja mam podobną sytuację z zasilaniem (blok ze starą aluminiową instalacją elektryczną). Kupno dobrego kondycjonera odpada ze względów finansowych. Używam listwę ACAR 504WF, oprócz zabezpieczenia przeciwprzepięciowego ma także filtry przeciwzakłóceniowe. Nie zauważyłem negatywnego wpływu na dźwięk, wręcz odwrotnie. Nie denerwują mnie już zakłócenia z sieci elektrycznej.
 3. Brzęczenie głośników

  Nie napisałem, że końcówka mocy jest spalona tylko uszkodzona. Uszkodzenie może polegać na spaleniu nie tranzystora mocy a elementu ustalającego parametry pracy (tranzystor, dioda,rezystor). Może być również uszkodzony zasilacz wzmacniacza. Przy lokalizacji uszkodzenia jest zalecana pewna kolejność szukania wadliwego elementu. Dla wzmacniacza najpierw sprawdza się napięcie stałe na wyjściu, później napięcia zasilające. Skoro przyznajesz się do absolutnej niewiedzy na ten temat, nie kombinuj tylko oddaj sprzęt do naprawy do serwisu.
 4. Brzęczenie głośników

  Rozumiem, że podłączyłeś równolegle dwie pary głośników do wyjścia wzmacniacza. W ten sposób przeciążyłeś końcówki mocy amplitunera. Buczenie prawdopodobnie spowodowane jest napięciem stałym na wyjściu wzmacniacza. Zmierz miernikiem napięcia stałego jego poziom na zaciskach głośników. Wartość większa niż kilkadziesiąt milivoltów oznacza uszkodzenie końcówki mocy. Jeśli jest to układ scalony, pozostaje tylko wymiana na nowy. Jeśli końcówka jest na tranzystorach, potrzebny jest schemat elektryczny i doświadczenie w naprawach.
 5. Wybór subwoofera

  Masz rację, ale zwróć uwagę że Velodyne CHT-10Q ma obudowę bass reflex a Dynaudio SUB-250 zamkniętą.
 6. Problem ze wzmacniaczem

  Objawy mogą wskazywać, że głośniki były nieudolnie naprawiane.
 7. Wybór subwoofera

  Jeśli do słuchania muzyki, to lepszy jest mniejszy głośnik. A jeszcze lepiej, żeby obudowa nie była typu bass reflex lecz zamknięta.
 8. Problem ze wzmacniaczem

  1. Jeśli problem wynika z braku dobrego styku wewnątrz potencjometru, pomaga preparat KONTAKT PR np. http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=04281 Trzeba psiknąć do środka i pokręcić parę razy od początku do oporu. Ale wzmacniacz może mieć już zużyty potencjometr (wytarte ścieżki oporowe) i pomoże tylko wymiana na nowy o tej samej rezystancji. 2. Dla tych głośnikach (80W/8ohm) nie powinno być takich objawów przy głośności ustawionej na 9:30. Napisałeś że dostałeś te głośniki. Czy są fabrycznie nowe? Mam podejrzenie, że ktoś już je przegrzał słuchając zbyt głośno.
 9. Jeśli przy ustawieniu DVD na stereo grają wszystkie głośniki a po zmianie na 5.1 nie gra centralny, to przyczyny problemu należy szukać w DVD. Sprawdź w ustawieniach czy nie jest wyciszony kanał centralny (dialogowy).
 10. Wzmacniacz Yamaha, jakie wtyki do przewodów?

  Może być tak jak podłączyłeś. Jeśli chcesz zamontować końcówki na przewody, to pasują tylko szpilki. Wsuwasz w szczelinę i dokręcasz tak aby się trzymało.
 11. Problem z głosnikami

  Najpierw sprawdź podłączenia głośników. Jeśli mają podwójne gniazda podłączeniowe, to sprawdź czy zwory na gniazdach są mocno dokręcone. W przypadku braku poprawy oznacza to uszkodzenie głośników. Najczęściej są to spalone głośniki. W jednej niskotonowe a w drugiej wysokotonowy (temat poruszany na forum). Nie można wykluczyć uszkodzenia zwrotnic, ale to mało prawdopodobne.
 12. Jaką wartość impedancji wybrać?

  Zazwyczaj producenci w danych technicznych zawyżają impedancję znamionową kolumn. Jeśli podają 8 ohm, najczęściej mają 4 ohm. W tym przypadku bezpieczniej będzie ustawić przełącznik w pozycji 6 ohm.
 13. Palące się głośniki

  Tak, są tubowe głośniki średniotonowe. Możesz mieć problem z kupnem takiego głośnika, są rzadko spotykane. Ale nie rozumiem po co chcesz je kupować, skoro wykazały się dużą odpornością. Spaliły ci się już 3 niskotonowe a tuby wytrzymały. Wymień niskotonowe na mocniejsze i ogranicz głośność odsłuchu. Kupowanie tub na zapas jest raczej bez sensu. Już dołożyłeś do kolumn wymieniając głośnik niskotonowy. Zastanów się czy warto wydawać pieniądze na 2 głośniki niskotonowe i tuby średniotonowe. Jeśli mają nagłaśniać imprezy (grać bardzo głośno) lepiej po prostu kupić mocniejsze kolumny. Jeśli odpowiadają ci tego typu możesz wymienić na MAGNAT SOUNDFORCE 1300.
 14. Palące się głośniki

  Spalenie 3 głośników niskotonowych wskazuje wyraźnie na zbyt dużą dostarczoną moc. Ustawienie potencjometru na godzinie 1 oznacza wysterowanie wzmacniacza na maksa. Czułość wejściowa wzmacniaczy jest większa niż sygnał wyjściowy źródeł dźwięku (aby można grać pełną mocą przy cichym nagraniu). Marantz PM-64 ma czułość na wejściach liniowych 150 mV. Dane techniczne tu: http://audio-database.com/MARANTZ/amp/pm-64-e.html Sygnał wyjściowy z CD lub DVD to nominalnie 2V (jest to sygnał maksymalny, rzeczywisty zależy od poziomu nagrania na płycie). Praktycznie ustawiając gałkę wzmocnienia wzmacniacza w okolicach godz. 11-12 uzyskujesz pełne wysterowanie (i moc). Jeśli kolumny są słabsze niż wzmacniacz nie należy podkręcać gałki wzmacniacza powyżej godziny 11. Granie przez 15 min. ze zbyt dużą mocą dostarczaną do głośników wystarczy do przepalenia cewki.
 15. Palące się głośniki

  Jeśli chcesz słuchać tak głośno jak dotychczas potrzebujesz mocniejszych głośników. Przy słabszych jeszcze szybciej je spalisz. Sam fakt, że wzmacniacz jest mocniejszy niż kolumny jest właściwy z audiofilskiego punktu widzenia. Ale trzeba powstrzymać chęć słuchania z dużą głośnością. Jeśli głośniki mają nagłośnić imprezę, kup o mocy porównywalnej z mocą wzmacniacza a najlepiej mocniejsze.
×