Skocz do zawartości

Highlander_now

Uczestnik
  • Zawartość

    573
  • Dołączył

  • Ostatnio

O Highlander_now

  • Urodziny 29.02.1960

Informacje osobiste

  • Lokalizacja
    Poland

Ostatnio na profilu byli

2 276 wyświetleń profilu
  1. W tej cenie podstawa gramofonu czyli wkładka będzie z tej samej niskiej półki cenowej i tym samym jakości. Co do samej mechaniki gramofonu to zastanowiłbym się nad czymś sprzed lat, gdy o jakości nie decydowali księgowi. Trzeba tylko wybrać gramofon zadbany.
  2. Keith Jarrett Trio i to na żywo. Świetne na wieczór. Japońskie wydanie z 1986 roku.
  3. Dawno mnie tu nie było. Jakoś więcej czasu się o mnie nie pyta. Rok 1981 i "Przyjaciele ...". Płyta z najlepszych czasów. W dalszym ciągu znakomita dynamika na granicy możliwości winylu.
  4. To na forum są jakieś reklamy? Pierwsze słyszę.
  5. Przypomnę o czymś takim jak długość fali. Przypomnę o węzłach i strzałkach. W przypadku 20 Hz długość fali dźwiękowej wynosi ok. 17 metrów, dla 40 Hz, 8,5 metra itd. Stąd wywodzi się np. lepsza słyszalność w pomieszczeniu następnym niż w tym, gdzie dźwięk jest reprodukowany.
  6. Różnica między audiofilem jest taka jak między mechanikiem samochodowym i kierowcą. Zupełnie inne podejście do tematu. Można przyjąć, że kierowca jest mechanikiem samochodowym, ale podział i tak zostaje.
  7. Wspomniane pierwsze takty i moje zauroczenie barokiem spowodowały, że ten koncert pokochałem od razu.
  8. To się liczy inaczej. W czasach powszechnego niedoboru wszystkiego, majstrowało się samemu, aby coś mieć. Owszem była w tym żyłka eksperymentatora lecz wymuszały ją czasy. Obecne eksperymenty nie umywają się wysiłkiem i iskrą odkrywcy do tamtych siemiężnych zmagań.
  9. Dziś bardzo klasycznie. Fascynację klasyką słychać od pierwszych taktów. Keith Jarrett koncert w Paryżu. Zdjęcie z serwisu Discogs. Znakomite lekarstwo na skołatane nerwy.
  10. Ja po latach poszedłem w zupełnie inną stronę. Minimalizmu. Poza gramofonem, który jest zasadniczym źródłem dźwięku, jest przedwzmacniacz RIAA, dalej studyjny interfejs audio, odgrywający dla gramofonu rolę dopasowania wzmocnienia i regulatora głośności (daje też możliwość zgrania płyty do plików czy ich odtwarzania, podobnie jest ze strumieniami). Dalej są monitory studyjne o dużej sprawności. Odpadł mi tutaj problem dopasowywania wzmacniacza do głośników. Całość ma ponad 400 W mocy RMS. Jedyną rzeczą jaką wymieniam są wkładki w gramofonie, bo to istotnie daje niemal od razu (wkładki się "układają" w miarę używania) zmianę.
  11. "Wyłączanie radia" po usłyszeniu współczesnej polskiej wytwórczości jest efektem osłuchania. Słyszało się utwory, które brzmią o niebo lepiej i w dodatku słowa pisał poeta, człowiek z talentem, a nie na etacie. Nie koniecznie "kiedyś to było". Przyznaję publicznie, że kiedyś Mozart był dla mnie muzyką lekką, łatwą i przyjemną. Nie umywał się do np. Bacha czy Beethovena. To się zmieniło, Bach pozostał na swoim miejscu, a ja dojrzałem do Mozarta. Jednak są takie momenty, które wówczas nastolatkowi, utkwiły tak w pamięci, iż do dziś wywołują wspominaną przeze mnie gęsią skórkę. Nie jest to tylko klasyka, raczej klasyka rocka czy jazzu. choć i tu nie wszystko. Do np. Keitha Jarretta też musiałem dojrzeć. Odkryć ponownie Chopina czy wyszukane utwory Bacha. To się bardzo zmieniło od tego "kiedyś co to było". Teraz jest trochę inaczej ale nie wyobrażam sobie muzyki bez muzyki czy tekstu bez szacunku dla języka.
  12. "Zatrzymanie się" to nie jest nic zdrożnego. Każdy ma prawo znaleźć swoją niszę. Poza tym jeżeli przy muzyce współczesnej, XXI wieku, brakuje tego ""Wow!" i gęsiej skórki na ciele to czemu się dziwić. W dalszym ciągu, gdy słyszę, na ten przykład, "Requiem" Faure czy Mozarta to mam tą gęsią skórkę, szczególnie gdy są okraszone pięknymi głosami i znakomitym nagraniem.
  13. Pisanie o gramofonie, że gra tak czy inaczej można porównać do opisywania samochodu, iż ten lepiej przyspiesza od zera, a tamten przy wyższych prędkościach, wyższych obrotach, itp. bez wspominania jakie są w tych samochodach silniki. Gdy piszemy o gramofonie to koniecznym jest napisanie jaką ma dokładnie wkładkę, bo to jej parametry decydują o "brzmieniu gramofonu". Warto też wspomnieć o ramieniu tegoż gramofonu, ale nie o gramofonie jako takim. Pozostałe elementy gramofonu jedyne co wnoszą do dźwięku to hałas, większy lub mniejszy.
×
×
  • Utwórz nowe...