Skocz do zawartości

Wybór impedancji amplitunera


grizly

Recommended Posts

Przełącznik impedancji obciążenia amplitunera to rzecz z jednej strony ważna, z drugiej działanie z rodzaju "dmuchamy na zimne". Moim zdaniem - lepiej, gdy jest, niż gdy go nie ma, ponieważ możesz kupić kolumny "bardziej wymagające", w przypadku których przełącznik impedancji może Cię uratować przed koniecznością wymiany wzmacniacza.
Druga strona medalu jest taka, że większość popularnych wzmacniaczy i kolumn może współpracować ze sobą bez przeszkód, a w tej sytuacji przełącznik impedancji jest zbędny. Amplitunery Yamahy również należą do tego typu sprzętu...
A rzeczywistość często przedstawia się następująco: masz kolumny, których producent deklaruje, że posiadają impedancję 8 ohm, jednak niezależne testy wskazują na impedancję o wartości 4 ohm, natomiast wzmacniacz/amplituner, który je "napędza" jest przystosowany do obsługi kolumn o impedancji 6 ohm. Mimo to, wszystko gra tak, jak należy. I bądź tu mądry...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mimo to, wszystko gra tak, jak należy. I bądź tu mądry...



Bardzo proszę icon_smile.gif Aby przejść certyfikaty i badania amplituner musi zmieścić się w pewnej temperaturze pracy. Proucent robi max moc na 8 omach bo to ładnie wygląda (takie 100W) i na 4 omach sprzęt, choć działa i gra, to niemal się gotuje (czasem wyłącza) przekraczając dopuszczalną temp. Stąd selektory impedancji, obniżają napięcie zasilające, moce spadają, spada i temp. na 4 omach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż w dalszym ciągu panuje (chore) przeświadczenie, że 4 omy to coś groźnego, a 8 omowa, łatwa impedancja podejdzie każdemu wzmacniaczowi. Trochę się to koło zamyka, ale rzeczywiście B&W przoduje, przynajmniej do tej pory, w nazywaniu 8 omowych kolumn, które potrafią mieć 3.0-3.2 oma w niektórych zakresach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przełącznik impedancji obciążenia amplitunera to rzecz z jednej strony ważna


A z drugiej się przydaje gdy chcemy trochę "przytemperować" kolumny. Przełączanie daje wyraźnie słyszalny efekt na "wysokich". I to jest właśnie praktyczne zastosowanie tego przełącznika.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Jaki jest ten efekt na wysokich?

Właściwie co w brzmieniu się zmienia?

Czy przełącznik impedancji ma wpływ na współczynnik tłumienia (rezystancję wzmacniacza)?

A może tylko i wyłącznie ogranicza maksymalną moc?

Teraz kupuję kolumny KEF Q1 - efektywność zmierzona 88 dB i będę ich słuchał nie głośno przy bliskim odsłuchu więc ilość energii dostarczonej nie musi być duża ... aby uzyskać wyższą jakość/kontrolę/przestrzenność lepiej jeśli ustawię impedancję w ampli na 4-6 Ohm czy może 8 Ohm ?

ps. KEF są znamionowo 4 Ohm ... mają minimum 3,5 Ohm w okolicach 200 Hz ... a następnie przy kilku Khz mają kolejny dołek do 3 Ohm ... wysokotonowiec ma generalnie impedancję na wykresie równe 4 Ohm ... ampli to Yamaha RX-V661 ... będzie napędzać te kolumny w bi-amp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...