Skocz do zawartości

Muzyka rockowa z płyt winylowych - dobór sprzętu i najsłabsze ogniwo


Darek_F

Recommended Posts

Dziękuję za propozycje.

Na co mam zwracać uwagę przy wyborze głośników? Wiem tylko, że muszą się zgadzać ze wzmacniaczem jeśli chodzi o impedancję.

Chciałbym zapytać jak się ma dolna i górna granica pasma przenoszenia do jakości dźwięku? Skoro lubię głęboki bas to czy z tego wynika, że lepsze będą dla mnie głośniki o paśmie przenoszenia 20 - 20000Hz niż głośniki o paśnie 35 - 20000Hz?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

Planuję kupić tuner radiowy. Szukałem czegoś raczej z górnej półki - np. Technics ST-GT650. Jeśli kupię ten tuner to prawdopodobnie będę chciał zmienić również wzmacniacz na tej samej firmy. [...]

Ewentualnie jest jeszcze wariant najtańszy - tzn. zostawiam ten wzmacniacz, co mam teraz, czyli Denon PMA-360 i dobieram do niego jakiś tuner radiowy Denona, który byłby porównywalny z GT650.



Absolutnie zostaw wzmacniacz Denona i dokup tuner Denona (jeśli MUSI być tej samej firmy co wzmacniacz).
Ten wzmacniacz wcale nie jest taki zły, a na pewno będzie grał dużo sensowniej niż jakikolwiek Technics w tym przedziale cenowym.

p.s. kolumny o dolnej granicy zakresu 20 Hz? Ja takich na szybko nie kojarzę...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie kolumny mają pasmo, absolutnie nie mówi jak one grają, nic z tego, byłoby za łatwo. Co więcej kolumny z pasmem np. 40Hz do 18000Hz mogą mieć więcej basu, jak i tonów wysokich i bardziej wyeksponowanych, niż kolumny z pasmem 25Hz-25000Hz.
Mylisz możlwości ze stylem. Tak jak 90% aut na rynku pojedzie 160km/h, ale inaczej to zrobi silnik 1.0L inaczej 3,6L a inaczej 1,9 tdi icon_wink.gif
O ile pamiętam np. altusy mają górne pasmo do ok. 18000Hz, a jak mocno sieją i atakują wysokimi tonami , bardziej niż inne z teoretycznym pasmem do 25000 Hz.
To jak dane pasmo jest uwydatnione pokazuje (poza odsłuchem) krzywa przetwarzania, swoją droga myślałem że na to spojrzysz po w testach kolumn na forum 90% kolumn ma taka krzywą pokazaną link http://audio.com.pl/testy/zespoly-glosnikowe/2/1 . Na np. magnatach quantum 557 z allegro widać jak niskie pasmo od 40 do 150 Hz jest uwydatnione o kilka decybeli względem reszty, ze szczytem ko ło 70-100Hz, są mocno dobasowione .
Pasmo kolumn w okolicach 20Hz hmm, w drogich konstrukcjach i zastrzeżeniem że juz ma spadek kilku dB względem reszty, takie pomrukiwania to bardziej subwoofer i to drodgi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę odnośnie pozostawienia Denona i zakupu tunera. Co do samego wzmacniacza to nie mam zastrzeżeń poza tym że podczas kręcenia potencjometry trzeszczą a regulacja balansu nie działa płynnie, tylko skokowo - tzn. załóżmy, że w balansie mam zakres 5L - 0 - 5R: nie jestem w stanie płynnie przejść od 5R np. do 3L tylko słyszę różnicę dopiero gdy przekręcę balans malsymalnie do oporu w lewo lub w prawo. I mogę słyszeć albo tylko lewą, albo tylko prawą kolumnę, lub obydwie. Da się to jakoś szybko naprawić?

Co do kolumn. Myślę, że spośród podanych wyżej skłaniałbym się ku Aegis EVO 3.

Ale jako niewtajemniczony w technikalia amator, nie za bardzo rozumiem poniższego fragmentu z recenzji na audio.com.pl:

Cytat

Czy więc Aegis Evo 3 mają jakieś wady? Nie najlepiej wygląda sytuacja w spokojnych fragmentach, to znaczy spokojnych z założenia. Bywa bowiem, że podczas słuchania ballady w wykonaniu George'a Colemana z kołyszącym saksofonem tenorowym, napada nas strach jak w czasie trwania upiornej kołysanki „Rosemary's Baby” z przejmującą trąbką Tomasza Stańki.


Tzn. że co? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cześć Wam ponownie,

odgrzewam temat bo dopiero teraz przyszły moje nowe kolumny. Wybór padł na EVO 3. Grają bardzo ładnie, tony wysokie są czyste a bas ciepły i głęboki. Tak, że dziękuję wszystkim forumowiczom zaangażowanym w pomoc takiemu laikowi jak ja icon_smile.gif Wiem, że to może pospolity sposób okazywania wdzięczności, ale jeśli ktoś z Was mieszka w Krakowie lub Przemyślu to zapraszam na browara icon_smile.gif Chętnych proszę o pisanie na PW.

Niestety to by było zbyt piękne gdyby wszystko było idealnie. Jeden głośnik średniotonowy "klekocze" przy niskich częstotliwościach. Gdy muzyka gra to nie słychać nic niepokojącego, ale gdy głośniki nie grają to też jest wszystko spoko icon_wink.gif Sęk w tym, że na początku płyty gdzie igła biegnie po ścieżkach, na których nie ma jeszcze muzyki, to ten efekt się ujawnia. Poza tym przy oglądaniu filmów często przy dialogach można usłyszeć lekkie trzeszczenie głośnika.

Wszystko zarejestrowałem na filmiku. Najpierw demonstruję działający głośnik, później ten uszkodzony. Próbowałem coś googlować i znalazłem coś o jakichś cewkach, trzpieniu. Ale błądzę jak dziecko we mgle. Podejrzewam, że poprzedni właściciel przesadził z gałką a żeby głośnik załatwić to wystarczy dać czadu z głośnością tylko raz.

Co myślicie o tym?

http://youtu.be/VSx-v68yi9g
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - bardzo dziwny sposób testowania głośników icon_eek.gif
Po drugie - jesteś pewien, że przyczyna tkwi w głośniku?
Bardziej wygląda mi to na reprodukcję tonów subsonicznych, czyli tych poniżej dolnej granicy słyszalności, których wkładka gramofonowa generuje sporo.

Podam Ci kilka propozycji działania, które pomogą namierzyć "winnego"
Zatem sprawdź, czy Twój wzmacniacz ma filtr subsonic. Jeśli ma, włącz i zrób jeszcze raz test.
Potem przełącz na inne źródło. Najlepiej na CD i użyć płyty testowej (TU masz taniutko - warto się zaopatrzyć) na najniższych zakresach.
Jeśli nadal będzie problem z głośnikiem, wypróbuj inny wzmacniacz. Gdy okaże się, że to jednak kolumna, niekoniecznie musi być winny głośnik, bo i w zwrotnicy jakiś element mógł utracić stabilność i przepuszcza nieodpowiedni sygnał do przetwornika.
Tak, że odrób zadanie domowe i napisz, co zaobserwowałeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobię jak radzicie. W między czasie czy możecie mi powiedzieć jaka jest różnica pomiędzy Aegis EVO 3 a EVO 3 Neo? Dzwoniłem do sprzedawcy i powiedział mi, że mogę mu te kolumny zwrócić i dostać w zamian wersje Neo którą też sprzedaje. Czasami jest tak, że nowe nie znaczy lepsze. Jak to jest w przypadku tych kolumn? Przypomnę tylko, że lubię ciepłe brzmienie i głęboki bas.

Edycja: chyba xoś pomyliłem z nazwami. Zapewne chodzi o aegis neo 3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównywałem tych dwóch wersji, może i są różnice, ale ogólny charakter brzmienia powinien być ten sam.
Ja bym wymienił te kolumny, bo tak czy inaczej z jednym głośnikiem jest coś nie tak. Jeśli nawet druga wersja zagra trochę inaczej, to przynajmniej równo w obydwu kanałach.

A tak na marginesie, to zamieniałeś kolumny miejscami? Bo może to nie wina głośnika, tylko coś w lewym kanale nie gra jak trzeba?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniałem kolumny kanałami - było to samo. Ale rozmawiałem z właścicielem sprzętu - pewnie oddam te kolumny. Facet powiedział żebym zamienił te średniotonowe ze sobą i wsadził je do drugiej kolumny i sprawdził czy to nie zwrotnica. Na innym forum również poradzili mi żeby wizualnie sprawdzić czy z nimi jest coś nie tak. Wymontowałem więc te dwa głośniki i je ze sobą porównałem. W tym felernym głośniku widać, że membrana wyskoczyła z "tego czegoś" icon_wink.gif - nie wiem co to jest, ale sobie pogooglowałem "budowa głośnika" na wyszukiwarce obrazków i wszystko wskazuje na to, że to jest resor. Gdy delikatnie palcem poruszę membranę to jestem pewien że to właśnie powoduje to "klekotanie" głośnika. Myślę, że już na tym etapie można darować sobie wpinanie go do drugiej kolumny, żeby sprawdzić czy to nie zwrotnica.

Pokazuję na zdjęciach icon_smile.gif

Facet jeszcze zaoferował mi bezpłatną wymianę tych kolumn na Aegis NEO 3 V1 lub V2. Które polecacie? Czy nie będą gorsze w brzmieniu niż EVO 3? Często jest tak, że producenci wypuszczają jakąś "nowość" a później okazuje się, że model starszy był znacznie lepszy.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak podejrzewałem. Nie ma rady, trzeba wymienić kolumny, skoro facet proponuje, albo odebrać pieniądze. To już od Ciebie zależy. Miałeś szansę posłuchać jak kolumny grają, tak więc powinieneś wiedzieć, czy takie brzmienie Ci odpowiada, czy nie.
Co do modeli tych kolumn, to myślę podobnie jak F1nagel. Osobiście nie słyszałem, ale różnice mogą być niewielkie. Musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto słuchał tych obu konkretnych modeli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...