Skocz do zawartości

Czy kolumny mogły się uszkodzić?


Sounds Beats

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 94
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Pytanie co to znaczy wyraźnie ? Nie zawsze i nie w każdej sytuacji od razu słychać.
Zresztą piszesz o jakimś pykaniu, skoro je słyszysz no to w końcu, jest czy nie ? Czasami wyraźniej słychać uszkodzenia konkretnego głośnika przy konkretnej częstotliwości i głośności.
Niemniej zobacz to co pisałem wcześniej, zero filozofii i roboty .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sounds Beats a masz może jakiekolwiek słuchawki które mógłbyś podłączyć najpierw do wzmacniacza a potem ewentualnie do CD jeśli ma wyjście słuchawkowe ? Jeśli w słuchawkach będziesz słyszał pykanie to ustalisz w którym "klocku" tkwi problem jeśli nie to coś z kolumnami. Jest jeszcze możliwość, że może CD w momencie włączenia pauzy ma gaszony laser a pyknięcie jest efektem jego ponownego załączania i rozpoczynania odczytu informacji z płyty ? Wtedy być może to pyknięcie pojawia się niezależnie w którym momencie wciśniesz pauzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczę jeszcze raz jak to jest z tymi pyknięciami. Jak słucham normalnie utworu i nagle zastopuję to jest takie pojedyńcze "pyk" jakby trzask dochodzący z obu kolumn chyba z wysokotonowych, to samo jak słucham utworu i nagle zmienię na następny kawałek. Nie sprawdzę tego tak jak mówi jacek, bo nie będę mógł bez włączonego odtwarzacza zrobić pauzy czy zmienić na następny utwór, nie będę mógł w ten sposób spowodować żeby te pyknięcie się pojawiło. Nic mi też nie da ustalenie co jest winowajcą, bo nic z tym nie zrobię, to nie jest wada, i to było jeszcze przed zdarzeniem, tylko nie zwracałem na to uwagi, moje obawy w kwestii że to uderzenie spowodowało te pyknięcia rozwiało sprawdzenie tego na dokładnie tych samych sprzętach ale drugich parach w salonie, które takiego szoku nie doświadczyły. Tylko kable były inne, więc kable tu też nie zawiniają. Także kwestie pyknięć uważam za zamkniętą.

cooledit, więc u Ciebie wysokotonowy w ogóle nie grał, u mnie gra, więc nie doszło do sytuacji spalenia jak u Ciebie, gdzie było ponad 10s a u mnie to było dosłownie 1, 2, może 3 sekundy, nie więcej, bo stałem centralnie obok wzmacniacza i cd bo je włączałem i od razu pierdykło.

Temat zatacza się wokół kwestii, czy jeżeli głośniki się nie spaliły, grają chyba normalnie (chyba, no bo nie jestem w stanie w takich nerwach ustalić czy jest napewno w brzmieniu w porządku, ktoś mi powiedział że w nerwach różne rzeczy się słyszy) i nie charczą, to ewentualnie czy coś innego mogło się z nimi stać. Jak wiadomo elektronika robi czasami różne cuda, a ja chcę mieć pewność bez przypuszczeń, że wszystko jest w porządku i nie ma nawet minimalnych negatywnych skutków, jest to pierwszy mój taki sprzęt za nie małe pieniądze, także proszę mnie zrozumieć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat "pykania" został zamknięty to pozostaje rozwianie wątpliwości co do stanu głośników. Jeśli wszystkie grają i jak pisałeś wcześniej nic nie wskazuje na jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne bądź elektryczne to spróbuj dać sobie kilka dni na całkowite ochłonięcie po tym zdarzeniu i posłuchaj całości jeszcze raz powiedzmy na 1/3 obrotu potencjometru. Jeśli nadal nic nie będzie słychać to myślę, że możesz spać spokojnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie że na gwarancji, nawet jeszcze nie rejestrowałem żeby rozszerzyć do 5 lat, nie miałem zamiaru rozkręcać, bo się na tym nie znam no i wolałbym by się obeszło bez tego. Mógłbyś podesłać to o czym mówisz bo trochę tego jest i wolę sam nic nie robić, i wytłumaczyć jak to posprawdzać, na co zwracać uwagę, jak interpretować itp. , bardzo dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. takie coś ścieżke dźwiękową pobrać i puścić? https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

Na co uważać, jak głośność ustawić, mogę kręcić podczas tego gałkami basu, treble, balansu? Jak to interpretować, kiedy będzie oznaczało że zagrało całość poprawnie a kiedy jak coś będzie nie tak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być coś takiego. Gałkami nie kręć, ustaw wszystko na zero. Balance po środku, to jest potencjometr stron kanałów.
A z głośnością musisz ustawić na wyczucie, weź pod uwagę, że puszczając z komputera, nie możesz przasadzić z poziomem sygnału jaki z niego wychodzi, a jaki wprowadzasz do wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z tego typu testami ale ja bym spróbował trzech wariantów:
Potencjometr na godzinie 9.00 , balans na środku i
1. regulacja bass i treble skranie w lewo
2. regulacja bass i treble w środkowym położeniu
3. regulacja bass i treble skranie w prawo

Jeśli nic nie słychać to można powtórzyć test trochę głośniej.

Ja bym jeszcze wcześniej sprawdził organoleptycznie głośniki nisko i nisko-średniotonowe. Przy wyłączonym wzmacniaczu spróbuj delikatnie naciskać na membrany głośników układając wszystkie palce ręki mniej więcej równomiernie wokół nakładki w środku głośnika. Jeśli przy delikatnym naciskaniu membrana się poddaje i nie wyczuwasz różnic w poszczególnych głośnikach - zbyt duży lub zbyt mały opór bądź uczucie ocierania o siebie elementów - to powinno być wszystko dobrze. Metoda może troszkę brutalna i nie do końca elegancka ale chyba dość miarodajna co do ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Możesz to wykonać przed testem z sygnałem. Wysokotonowego nie ruszaj bo jest zbyt delikatny na takie testy !!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Gdyby coś było nie tak z niskotonowymi, to słychać będzie tarcie przy poruszaniu membraną. Tylko uważaj, aby równomiernie naciskać na głośnik i z wyczuciem, bez przesady żebyś czasami sam nie uszkodził głośnika.
Ogólnie uważam, że kolumnie nic się nie stało, ale oczywiście sprawdzić nie zaszkodzi jednym, jsk i drugim sposobem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysokotonowy będzie grał, to już wystarczające potwierdzenie że jest sprawny.
A fo tego testu, to może faktycznie podejdź na spokojnie, bez pośpiechu. Inaczej narazisz się na pochopne wnioski. Dodatkowo proponuję posłuchać także dobrze znanych Ci pozycji. Na takich utworach najprędzej wyłapiesz wszystkie detale.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że niepotrzebnie się martwisz tym wszystkim. Jeśli chcesz, to mogę Ci przesłać kilka płyt testowych, które pozwolą Ci prześledzić całą skalę częstotliwości.
Musiałbyś tylko oddać mi za CDry, na których to nagram i oczywiście za przesyłkę.
Jeśli Cię to interesuje, to pisz na PW.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już któryś raz z rzędu piszę Ci, że Twoje kolumny są sprawne. Wszystkie głośniki grają, nic nie trzeszczy, nie pyka, nie obciera.
Czego Ty szukasz ? Wyglada to tak, jakbyś usilnie chciał przekonać siebie samego, że kolumny są jednak uszkodzone.

A płytę włączasz o słuchasz, czy nie mają miejsce sytuacje opisane powyżej i inne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...