Skocz do zawartości

Głośniki skierowanie do dołu


Recommended Posts

Pytałeś o glośnikowe wysokotonowy skierowany pionowo w dół, więc dostałeś odpowiednią odpowiedź.

A co do konstrukcji z głośnikiem w górę i rozpraszanym dźwiękiem przez specjalny ustrój to bardzo znanym modelem jest Duevel Planets (zresztą przez parę lat grał na nich nasz kolega z Forum i parę razy miałem okazję ich posłuchać) m.in. z uwagi na rozsądnie skalkulowaną cenę...A odbijanie (rozpraszanie) dźwięku przez umieszczone nad głośnikami kule rzeczywiście działa!
Test tych kolumn masz tutaj.
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0706/duevel.html

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie widziałem i nie znam konstrukcji, w których głośnik wysokotonowy byłby skierowany w dół. Natomiast wspomniał już RoRo, że są firmy stosujące rozwiązania konstrukcyjne, gdzie głośniki skierowane są w górę, czego jest przykładem wspomniana już z firma Duevel.
Przez dłuższy czas miałem kolumny tej firmy Duevel Planets. Dziś nawet trochę żałuję, że się ich pozbyłem. Konstrukcja tych kolumn pozwala ustawiać je w tzw. trudnych akustycznie pomieszczeniach z uwagi na zastosowanie rozpraszaczy dźwięku usytuowane nad głośnikami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. A co do głośników skierowanych pod pewnym kątem do podłoża? Np. w moim laptopie Dell Inspiron N7010 skierowane są pod kątem około 45 stopni do biurka. Jeśli podniesie się laptop to grają znacznie ciszej. Coś na zasadzie wzmacniacza jak w tubie gramofonowej. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić czym się kierowali projektanci? Powiedzmy, że budujemy kolumnę z głośnikiem wysokotonowym skierowanym do podłoża pod kątem 45 stopni od którego następuje odbicie. Oczywiście pomiędzy głośnikiem a podłożem jest jakaś wymagana przerwa. Nie wiem czy wystarczająco jasno to wyjaśniłem. Czy coś takiego może się sprawdzić i czy ktoś widział takie rozwiązania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo wynika z charakterystyki fal danego pasma.
Jak pisali koledzy wysokie tony powinny być skierowane do słuchacza, wszelkie inne konstrukcje, czy to skierowane w dół, czy w górę, (czasem do okólne) wymagają wielkich nakładów na badania i wymyślne konstrukcje - rozpraszacze, aby to dobrze grało, czy też dawało jakiś nadzwyczajny efekt góry pasma.
Niskie tony- głośnik niskotonowy częściej już bywa skierowany w dół, lub bok, tak jak czasem bas refleks skierowany w dół , bo charakterystyka niskich tonów jest mniej kierunkowa. Tzn, że trudniej przy pewnej niskiej częstotliwości określić skąd dociera, więc takie rozwiązania są popularne.
Natomiast pewne zjawiska i pewne fale ( wyższy bas, średnica) lubią się odbijać (echo) co czasem można wykorzystać by coś podkreślić podbić, tak jak zrobił to producent laptopa. Głośniki laptopa grają raczej środkiem i niezbyt wydajnie wiec taki zabieg akustyczny, "doładowania i zdublowania" coś tam daje, nie chodziło o audiofilskie doznania i poprawność, ale efekt mocniejszego grania, może jakieś efektu przestrzeni etc.

W klasycznych kolumnach gdzie głośniki , np wysoko tonowy są skierowane pod kątem do słuchacza jest też parę, ale nie chodzi o banał by było głośniej, tylko "lepiej" i się wyróżniało( Focal grand utopia ?). Takie rozwiązania wymaga odpowiedniego projektu zwrotnicy związanego z dostrojeniem faz i czasów docierania dźwięków różnego pasma z poszczególnych głośników.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przez dłuższy czas miałem kolumny tej firmy Duevel Planets. Dziś nawet trochę żałuję, że się ich pozbyłem. Konstrukcja tych kolumn pozwala ustawiać je w tzw. trudnych akustycznie pomieszczeniach z uwagi na zastosowanie rozpraszaczy dźwięku usytuowane nad głośnikami.

No ale bas z tych kolumienek nie rzucał na kolana...
i dzięki temu przeszedłeś na lepsze kolumny - więc swoją rolę spełniły!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75 właściwie wyjaśnił wyczerpująco sprawę.
Co do konstrukcji Duevel, to nie ma ona zbyt wielu naśladowców, co potwierdza chyba regułę, że konstrukcje takie wymagają dużych nakładów finansowych i dużego warsztatu badawczego. Ja posiadałem akurat jeden z niższych modeli kolumn tej firmy, o nietypowej budowie. Jedyne co mogę powiedzieć, to faktycznie bas nie powalał na kolana. Na pewno kolumny grały przestrzennie i plastycznie i jak wspomniałem nie miało większego znaczenia ich usytuowanie.
Co do nietypowych konstrukcji warto wspomnieć o mało znanym rozwiązaniu stosowanym przez firmę Harbeth. Mam tu na myśli tzw. Xtendery. Jest to moduł basowy, zaopatrzony w głośnik niskotonowy a jednocześnie pełniący rolę podstawy pod głośniki P3ESR. Głośnik niskotonowy umieszczony jest wewnątrz tej podstawy i skierowany ku górze.
Tak to wygląda.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym laptopie chodziło o to ze jest mało przestrzeni na sensowne głośniki i takie skierowani ich pod kątem w dół sprawia że mogą grać głośniej dzięki pewnemu działaniu zbliżonemu do głośników kompresyjnych ( tubowych ). Do tego zmniejsza się ich jazgotliwość tą metodą. Nie chodzi tu o dźwięk wysokiej jakości tylko żeby grało to w miarę dobrze do trudnych warunków. Do tego przekonałeś się ze ten laptop musi stać na czymś żeby działał prawidłowo jego system dźwięku. Na kolanach sprawa się wtedy komplikuje. Bardzo wiele małych głośniczków szerokopasmowych do celów przenośnych ma głośniki u góry. Czasem grają lepiej gdy umieści się nad takim głośnikiem soczewki akustyczne ( coś takiego co zmienia kierunek biegnącej fali ). Konstrukcje z głośnikami rozpraszającymi dźwięk powstawały od bardzo dawna i ciągle powstają. Buduje się tego typu sprzęty bardzo drogie i bardzo tanie. Powody ich funkcjonowania są różne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do nietypowych konstrukcji warto wspomnieć o mało znanym rozwiązaniu stosowanym przez firmę Harbeth. Mam tu na myśli tzw. Xtendery. Jest to moduł basowy, zaopatrzony w głośnik niskotonowy a jednocześnie pełniący rolę podstawy pod głośniki P3ESR. Głośnik niskotonowy umieszczony jest wewnątrz tej podstawy i skierowany ku górze.


Fajny "składzik"!
Szkoda, że nie jest to Twój zbiór audio ...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...