Skocz do zawartości

Sonus Faber


Marian

Recommended Posts

Witam.Jestem na etapie poszukiwań wzmacniacza do moich Sonusów Cremona Auditor. Czy ktoś ma może doświadczenie z tymi głośnikami? Posiadam wzmacniacz YBA z poprzedniego systemu,ale wyrażnie nie daje rady z tymi głośnikami.Szukam czegoś z drugiej ręki,więc możliwość odsłuchu jest bardzo ograniczona.Jako źródła chce używać DAC-a i skopiowanych cd z komputera.Mam możliwość kupienia Wadia 151 lub C.E.C 3300R .Niestety nie mam możliwości posłuchania tych wzmacniaczy Lub być może zmierzam w złym kierunku? Głównie słucham jazzu i rocka.
Proszę o radę.Z góry dzięki! Marian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, do jasnej ciasnej. Na tym etapie wtajemniczenia piszcie poprawnie. Głośniki, to nie kolumny.
Tak jak motor, to nie motocykl, bo to co innego. Tylko część większej całości.
A tu chodzi o kolumny. Sonus Faber są kolumnami a nie głośnikami. Głośniki w nich użyte są innej marki icon_idea.gif

Wzmacniacze Wadia czy CEC są niezłe, ale jak napisał S4Home potrzebny jest budżet. Poza tym dobrze by było gdybyś określił jakiego brzmienia szukasz.
Czy wzmacniacz musi być z DACem? Może nie? Niepotrzebnie się ograniczasz. Wówczas można by wziąć pod uwagę klasyczny wzmacniacz stereo plus osobny DAC.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Panowie, do jasnej ciasnej. Na tym etapie wtajemniczenia piszcie poprawnie. Głośniki, to nie kolumny.
Tak jak motor, to nie motocykl, bo to co innego. Tylko część większej całości.
A tu chodzi o kolumny. Sonus Faber są kolumnami a nie głośnikami.


Oj, chyba się mylisz. Głośniki, lub zespoły głośnikowe, (np Sonus Faber) posiadają przetworniki elektroakustyczne... Kilkadziesiąt lat wstecz w prasie przyjęto nieprawidłową nazwę- kolumny głośnikowe, co szybko skrócono do nazwy- kolumny (doryckie? Jońskie?). I tak przylgnęło. Teraz używane są obie, ale czy prawidłowo? Nie mnie to roztrzygać. Więc f1Agelusie nie denerwuj się na tych, którzy używają starego nazewnictwa. Zresztą ja też raczej jestem skłonny kolumny nazywać głośnikami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ja jednak nie mogę się z Tobą zgodzić. Głośniki, to właśnie inaczej przetworniki elektroakustyczne.
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82o%C5%9Bnik
Jedyne do czego mogę się przychylić, to nazwanie głośnikiem konstrukcji z jednym takim przetwornikiem, czyli głośnikiem szerokopasmowym. Wówczas tak.
Ale dwa, trzy lub więcej głośników w jednej obudowie, to już kolumna głośnikowa.
Prawidłowa nazwa, czy nie jak twierdzisz, ale na pewno nie myląca jak "głośnik".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z wikipedi:
"Zestaw głośnikowy często bywa błędnie nazywany kolumną głośnikową, określenie to powszechnie funkcjonuje wśród producentów i w handlu, fakt ten potwierdzają zwroty kolumna dwudrożna, kolumna trójdrożna"

Nie znam źródła ani autora tego stwierdzenia, więc w zasadzie niczemu to nie dowodzi. Mi osobiście bardziej pasuje nazewnictwo zestaw głośnikowy, ale to osobiste preferencje (ale i tak mówię głośniki icon_biggrin.gif ). Wszystkie określenia są jakimś tłumaczeniem zagranicznych słów/zwrotów. Żeby raz na zawsze rozwiać wątpliwości trzeba by się dowiedzieć kiedy po raz pierwszy zastosowano dwa lub więcej głośników w jednej obudowie i jak autor tego wynalazku go nazwał. Następnie zastanowić się jakie jest najbardziej trafne tłumaczenie na język polski (lub stosować oryginalne nazewnictwo).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, używanie słowa "głośniki" na określenie zestawów głośnikowych stanowi przykład metonimii, figury językowej powszechnie stosowanej. Staje się ona kłopotliwa tylko wtedy, gdy kontekst nie pozwala zrozumieć komunikatu. Nie widzę więc powodu, by ganić tych, którzy starają się skracać wypowiedzi tak długo, jak potrafimy się dogadać.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wchodzimy do salonu audio i mówimy, że interesują nas kolumny, sprzedawca wie, że nie chodzi o kolumny np. jońskie do podparcia jakiegoś portalu;) tylko o parę kolumn do wzmacniacza.
Jednak jak wejdziemy i powiemy, że chcemy głośniki, to ktoś może zrozumieć, że chcemy albo kolumny, albo głośniki ( konkretne przetworniki).
Osoby które mówią głośniki ( na kolumny ) mają nieco utrudnione zadanie, bo jak z kolei nazwą i określą faktycznie głośnik.... " chcę głośnik, ale ten taki okrągły mały", lub "nie gra mi jeden głośnik w głośniku " icon_wink.gif.

Ja jestem za określeniem "kolumny podłogowe", " kolumny podstawkowe", bo głośnik kupuje się, kiedy jakiś w kolumnie się uszkodzi.
Ewentualnie głośniki, ale samochodowe.

Lepiej być przecież precyzyjnym, oszczędzić pytań i domysłów, bo ta jak stwierdzenie "mam uszkodzone koło" i nie wiadomo , czy chodzi o felgę, czy oponę.

Sorry Marian za Off-topic, bo nie miał absolutnie na celu jakiś tam pouczeń, ale tak ogólnie skoro koledzy napisali. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za reakcje(chodź nie na temat) postaram się być bardziej skrupulatny:)
Moje stare stereo nie ma większego znaczenia,ponieważ poprzedni zestaw głośnikowy uległ awarii,a Sonusy nabyłem "okazyjnie",chodź nie nastawiałem się na kupno akurat takich zestawów.
Tak więc zaczynam od nich.Wyżej wymienione wzmacniacze mogę kupić za: Wadia 450 euro,a C.E.C 320 euro i naturalnie do tego drugiego potrzebuję też DAC-a.Zwróciłem na nie uwagę ze względu na przystępną cenę,chdź do wydania mam ok.4000 zł.Nie miałem z nimi wcześniej do czynienia,więc zmierzam może w zupełnie złym kierunku.Słucham głównie jaazu i interesuje mnie jak najbardziej naturalne odzwierciedlenie brzmienia.Chciałbym,żeby rocka też dało się przełknąć.Zestaw muszę na stałe podłączyć z telewizorem, bo jakość jest z niego fatalna,dlatego liczę,że film też zabrzmi(chodz nie oczekuję cudów). Z poprzedniego systemu zostają tylko kable:"głośnikowe" to Van Den Hul M.C CS 122 Hybrid,a interkonekty to Monster M550i.
Jeżeli ktoś ma propozycję co do wzmacniacza to czekam na radę,i nie chodzi mi tyko o brzmienie,ale również czy poszczególny wzmacniacz poradzi sobie np.z wysterowaniem tego zestawu?(pomieszczenie ma ok.30m kw.)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny dość atrakcyjne. Ale czy to są wzmacniacze do tych Sonusów? Moim zdaniem nie ta jakość, nie to wyrafinowanie.
Poradzić sobie poradzą, ale chyba nie tylko o to chodzi?
Możesz napisać coś o tym jakiego dźwięku szukasz? Jakiej barwy, ciepłoty, jasności, ostrości, wypełnienia, soczystości itp... ?
Poza tym czy te kolumny nie są za małe do 30 metrowego pomieszczenia?

A jaki będziesz miał lub masz DAC? Nie może to być jakaś taniocha, najprostsze urządzenie.
Okablowanie może na razie pozostać. Jest przyzwoite, choć pewnie z czasem trzeba będzie pomyśleć o lepszym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...