Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do ALTUS 200


ProjectSmith

Recommended Posts

Witam,

Panowie, mam do regeneracji Altusy 200. Właśnie jestem w trakcie ich naprawiania w sensie wymiany przetworników i ewentualnie jak się okaże, to zwrotnic.

Generalnie wiem że temat wzmacniaczy jest głęboki jak nie wiem co, dlatego kieruje swoje pytanie do Was...

Jaki będzie dla nich najlepszy wzmacniacz do 500 zł?

Dodam że słucham dużo elektronicznej muzyk, lubię ciężki bas, trance, house, big room tego typu dźwięki. Oczywiście lubię też filmy i czasem uciekam do innych dźwięków .

Wydaje mi się że mam dość wyczulone ucho i słyszę zniekształcenia i potrafię wyczuć czy z dźwiękiem jest coś nie tak, ale mimo wszystko chcę te kolumny wypróbować, jak mi nie podpasują to je sprzedam.

Proszę o podpowiedź i sugestie.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By Ci poważnie odpowiedzieć na to pytanie, brak jest wielu danych. A wróżyć z kawy nie będę, tym bardziej, że jej nie piję.
Poczytaj co powinieneś napisać, zobacz jak to zrobili koledzy na podstawię wątku "Pierwsze posty..."
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
Napisz o pomieszczeniu, możliwościach ustawienia kolumn, najlepiej zrób rysunek z podanymi wymiarami.
I przeczytaj te poradniki, jeśli nie znasz tematu.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

By Ci poważnie odpowiedzieć na to pytanie, brak jest wielu danych. A wróżyć z kawy nie będę, tym bardziej, że jej nie piję.
Poczytaj co powinieneś napisać, zobacz jak to zrobili koledzy na podstawię wątku "Pierwsze posty..."
http://forum.audio.com.pl/Zmiana-kolumn--t44099.html
http://forum.audio.com.pl/Pierwszy-zestaw-...oju-t44466.html
Napisz o pomieszczeniu, możliwościach ustawienia kolumn, najlepiej zrób rysunek z podanymi wymiarami.
I przeczytaj te poradniki, jeśli nie znasz tematu.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Ok, w takim razie odwołam się wpierw do pierwszego linka 
1) Co mam?
Obecnie wieża w dodatku nie moja więc chcę się trochę odizolować Philips FW730c i muszę powiedzieć że gra nieźle, ale czuję że trochę mi brakuje głębokości basu i izolacji tonów (sceny)?
Do tego dwie kolumny Tonsil 200, jedna na nowych przetwornikach od producentach, druga na regenerowanych starych również u producenta. Generalnie grają mi na ww. wieży nie obciążając jej na maxa, ale czuję że brak jej mocy do tych kolumn (oczywista oczywistość)

2) Ile pieniędzy?
Myślę że góra 1500 zł

3) Czego potrzebuję?
Amplitoner lub wzmacniacz + kolumny

4) Wielkość pomieszczenia
15m^2 * 2,5m wysokości, kwadrat, jest miejsce żeby ustawić kolumny w odpowiedniej odległości od ściany. Myślę że kolumny podłogowe. Pokój na 1 piętrze.

5) Wypełnienie pomieszczenia
Zestaw szaf na jednej ścianie, łóżko na ścianie prostopadłej, oraz komputer z kolumnami po stronie przeciwnej do szaf. Do tego Firanki, zasłony, pare obrazów, drzwi, okno i kwiatki .
Pokój dzięki ustawieniu kolumn naprzeciw szaf jest dobrze wytłumiony, nie słychać echa ani pogłosu.

6) Stereo/mono/surround 5.1?
Stereo

7) Nowy, używany?
Używany

icon_cool.gif Czego słucham
Główny nurt to Trance, progrseive, house, big room house, trapp, lubię też muzykę filmową, tzw epic music, pop, remix pop

9) Jednorazowy czy do rozbudowy?
Jednorazowy

10) Jakich funkcji oczekujemy
Dobrej dynamiki, głośnego grania przy zachowaniu separacji tonów, odwzorowania sceny muzyki klasycznej i filmowej, dobrego podbicia basu.

11) Sprzęt towarzyszący?
Obecnie komputer stacjonarny z systemem win 10 x64 + karta dźwiękowa Sound Blaster x-fi XtremeGamer Fatal1ty Pro - SNR 109 dB na EMU20K1 sterowniki PAX

12) Jaki lubię dźwięk?
Lubię słyszeć wszystkie instrumenty, lubię ciężki, miękki, niski bas, lubię nim sterować. Zbyt wysokie tony mnie drażnią, ale lubię jak są wiodące wraz ze średnimi, bas uzupełnia tłem.

13) Jakiego dźwięku nie lubię?
Metalicznego, sztucznego z widoczną korekcją cyfrową (jak czasem po włączeniu Clystalizera w sterownikach Creative), suchego, rozmytego, zlanego z dźwiękami

14) Co mi się obecnie nie podoba?
Możliwość cichego słuchania z głębokim, miękkim basem, trzeba strasznie podkręcać ustawienia żeby to wyciągnąć, trochę separacja tonów, przez co np. nie słychać dobrze dialogów w filmach i w muzyce.

Szkic pokoju
https://postimg.org/image/6vbqexdrp

Zdjęcia pokoju
http://postimg.org/gallery/tr2otwhm

A między czasie idę do lektury z linków icon_smile.gif

Pozdro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jak poczytasz o akustyce i ustawianiu kolumn, to sam stwierdzisz jak niedobrze teraz stoją Twoje kolumny.
Powinno być szerzej, lewa kolumna dalej od rogu pokoju, prawa prawie przy samym łóżku a miejsce odsłuchowe tworząc trójkąt równoboczny albo równoramienny z kolumnami powinno być bardziej przesunięte do tyłu.
Bo słuchanie na dużych kolumnach przy samym biurku powoduje szereg podbarwień, przekłamań dźwięku. O niemożności wykreowania poprawnej sceny stereo tylko wspomnę.
Masz taką możliwość? Stolik trzeba by przesunąć gdzieś, choćby miedzy drzwi a łóżko. Albo pod okno.

Zakładam, że chcesz tylko kolumny podłogowe. Bo w 15 metrach lepiej chyba byłoby postawić monitory na standach.
Niskie tony może nie zeszłyby tak nisko, ale też mogłyby być mocne. A za to szybsze, bardziej energetyczne. A średnica i góra, wraz z przestrzennością by na tym zyskały.
Pokój kwadratowy jest jednym z najgorszych akustycznie. Nie sprawiał Ci wcześniej problemów? Nie miałeś kłopotów z niskimi tonami przy tak dużych kolumnach?

Moje typy kolumn podłogowych, takie na razie znalazłem:
http://allegro.pl/kolumny-magnat-quantum-5...6436303648.html (Te byłyby chyba najbardziej uniwersalne)
http://allegro.pl/canton-fonum-501-perfekc...6433947892.html (Ciekawe brzmieniowo, do ustawienia dość blisko ściany tylnej, nie bocznych)
http://allegro.pl/kolumny-quadral-amun-iv-i6437286539.html (Czy nie za duże do Twojego pokoju? Chyba tak. Ale dobre, szczegółowe, mocne, trzeba dość daleko odstawić od ścian. No i na wzmacniacz mniej zostaje.)

Może koledzy coś jeszcze zaproponują, co mi umknęło? Albo Ty masz jakieś propozycje? Wrzuć tu linki, rozważymy.
Wzmacniacz oczywiście wybierzemy później, gdy już zdecydujesz się na jakieś kolumny.

Jak wyżej wspomniałem słuchanie dużych kolumn przy biurku, to nieporozumienie.
Może dasz się namówić na kolumny standowe?
Ewentualnie (do kupienie z czasem) jakieś malutkie kolumny regałowe, byś mógł na nich komfortowo słuchać przy biurku.
Podłączyłbyś je do zacisków głośnikowych B wzmacniacza. Kolumny podłogowe miałbyś podłączone do zacisków A.
Musiałby to być oczywiście wzmacniacz z podwójnymi terminalami głośnikowymi i przełącznikiem kolumn (A/B).
Bo grające dwie pary popsułyby jakość dźwięku.
Albo do komputera poszukaj by stały na biurku bardzo fajnie grających kolumienek aktywnych (komputerowych) Creative Gigaworks T30 albo T40. Miałem te mniejsze, są naprawdę niezłe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie popieram sugestię toru A i B. W tym momencie nie wiem co slyszysz ale napewno nie jest to muzyka tylko jazgot z wysokich i średnich, a bas wentyluje Ci nogawki. Jeszcze te przetworniki w jednej wymieniane w drugiej nie.... Jak będziesz oddawał ten zestaw to przyślij proszę do nas ich właściciela icon_wink.gif.

2 zestawami wydzielisz sobie 2 strefy słuchania. Biurko i fotel. Popieram też pomysł z podstawkami zamiast podłogówek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, trochę poczytałem, między czasie przyszła mi reszta głośników, rozpocząłem trochę zabawę z przestawianiem, tym razem na obu kolumnach i wciąż na wzmacniaczu z wierzy Philipsa iiiii....... wyszło mi że chyba nie wiem czego oczekuję :/ może chcę poprawić coś czego się nie da?!

Any way..... przesunąłem głośniki bliżej środka, dalej od ściany, odsłuch w trójkącie, ustawiłem wszystkie ustawienia na bit-matched playback, koloryzowanie wierzy też wyłączyłem i najlepiej by było jak by był tutaj ze mną ktoś kto słyszy to czego nie powinienem słyszeć.

Na różnych stylach muzyki, moje regenerowane kolumny grają identycznie, w sensie, nie widzę żadnych przekłamań dźwięku, różnej dynamiki czy cokolwiek.

Wiem co znaczy scena muzyki, może nigdy jej na mistrzowskim sprzęcie nie słyszałem i nazwał bym ją jakby intymną czy wystarczającą, zależy od nagrania?! Metalica na sucho bez przebarwień w basie jest słaba basowo, musiał bym podkręcać i jest lepiej.

Cytat

Zakładam, że chcesz tylko kolumny podłogowe. Bo w 15 metrach lepiej chyba byłoby postawić monitory na standach.Wiesz co powiem Ci że sam nie wiem czego chcę icon_wink.gif
Poprzednie kolumny postawiłem na podstawie z desek między którymi były cienkie drewniane pałąki je łączące (zdjęcie), wszystko to na wysokości ok 70 cm i całkiem to grało, dużo tłumił dywan, firanki, łóżko i trochę nie regularna ale drewniana szafa no i kaloryfer żeberkowy icon_smile.gif

Cytat

Pokój kwadratowy jest jednym z najgorszych akustycznie. Nie sprawiał Ci wcześniej problemów? Nie miałeś kłopotów z niskimi tonami przy tak dużych kolumnach?To moje pierwsze tak duże kolumny, więc dopiero będę je odsłuchiwałicon_smile.gif
Powiem tak, mam dość upakowany pokój w związku z czym te dźwięki dość szybko się tłumią, basy uciekają na korytaż i tam się kumulują tworząc bańkę jak w rogach, ale jak skierować głośniki w trójkąt to nie ma pogłosu, ani echa, słychać że dźwięk wydostaje się z jednego miejsca interferencja też nie występuje jako tako w przedmiotach, czuć ją głównie w podłodze i w drzwiach ze szkła w szafce, ale przy dużej głośności dopiero.

Cytat

Jak wyżej wspomniałem słuchanie dużych kolumn przy biurku, to nieporozumienie.
Może dasz się namówić na kolumny standowe?
Ewentualnie (do kupienie z czasem) jakieś malutkie kolumny regałowe, byś mógł na nich komfortowo słuchać przy biurku.
Podłączyłbyś je do zacisków głośnikowych B wzmacniacza. Kolumny podłogowe miałbyś podłączone do zacisków A.
Musiałby to być oczywiście wzmacniacz z podwójnymi terminalami głośnikowymi i przełącznikiem kolumn (A/B).
Bo grające dwie pary popsułyby jakość dźwięku.
Albo do komputera poszukaj by stały na biurku bardzo fajnie grających kolumienek aktywnych (komputerowych) Creative Gigaworks T30 albo T40. Miałem te mniejsze, są naprawdę niezłe.
No nie głupi nie jestem i wiem jak rozchodzi się dźwięk, wiem że słuchanie z kolumnami blisko uszu to idiotyzm icon_wink.gif
Generalnie dużo nie słucham na dużych kolumnach, ale przy okazji żeby się rozluźnić lub posłuchać dobrej muzy.
Często używam słuchawek jak już jestem blisko komputera. Ale w przyszłości chciałbym jakiś TV na ścianę i wtedy odsunięcie się od biurka będzie miało większy sens przy takich kolumnach.

Generalnie to wyglądało by tak:

http://postimg.org/gallery/mg501bos/


PS. CHyba muszę pochodzić po galeriach i posłuchać jak zestawy działają, żeby nabyć doświadczenia....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...