Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
ToTameALand

Wzmacniacz + kolumny +/- 7000 zł

52 postów w tym temacie
Witam ponownie.

Kontynuując wątek z poniższego tematu:

http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry159748

postanowiłem zakupić zestaw kolumny + wzmacniacz. Na razie rozejrzę się za ciekawymi ofertami i sprzedam mój obecny zestaw dopiero, gdy już wybiorę kolejny. Mam nadzieję, że uda się znaleźć interesujący sprzęt w rozsądnej odległości od Warszawy, gdyż chciałbym go przetestować osobiście. Oczywiście, gdyby pojawiła się naprawdę ciekawa oferta, na pewno zdecyduję się na dalszą wyprawę. Nie zamierzam się spieszyć z wyborem.


1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

ok. 7000 zł. Standardowo - na kolumny pewnie przeznaczę więcej niż na wzmacniacz.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Wyłącznie używany.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?

Stereo.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Musical Fidelity V90 DAC, kable Melodika PR. Źródło stanowi rzeczony DAC MF podpięty przez USB do PC i przez coaxial do skrajnie budżetowego Pioneer'a DV-2242, który robi za odtwarzacz CD. Wydaje mi się, że źródła nie będę na razie zmieniał, skoncentruję się na wzmacniaczu i kolumnach.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Ok. 24 m2.

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Głównie heavy, thrash, black, death metal. A także hard rock, rock, czasem (rzadko) muzyka elektroniczna, poważna, jazz.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Na co najmniej kilka lat, po pewnym czasie zmienię może źródło, ew. kable.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Aby grał jak najlepiej;-) Wzmacniacz nie musi mieć ani wbudowanego DACa, ani innych funkcji które nie wpływają bezpośrednio na odbiór muzyki.

Tak jak pisałem w poprzednim wątku - lubię dźwięk dynamiczny, rozdzielczy (szczególnie na dole, chciałbym słyszeć mocną, wyraźną stopę perkusji) odpowiednio dociążony, można powiedzieć - potężny, niekoniecznie subtelny. Fajnie, gdyby zestaw grał pełną średnicą. Nie lubię za to zbyt ostrej, natarczywej góry i wszelkiego rodzaju podbarwień (np. sybilantów). Podsumowując - super byłoby uzyskać rozdzielcze, mocne a jednocześnie muzykalne brzmienie.

W załączeniu plan pokoju.

Jeżeli chodzi o kolumny będę się rozglądał za Cantonami SC-L, wezmę też pod uwagę Infinity, Quadrale, ale poza tym - nie wiem jakie używane kolumny potencjalnie sprawdzą się dobrze przy szybkiej, wymagającej muzyce.

Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju sugestie.

DSC01446.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napiszę krótko.
Z tych kolumn które wymieniłeś najodpowiedniejsze do Twojej muzyki wydają mi się Canton. Może nawet Digital.
Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz do 3 kzł.
Resztę przeznaczyłbym na jak najlepszy wzmacniacz.
Oczywiście źródła nie lekceważ i następny krok powinien być w stronę kupienia dobrego odtwarzacza albo jeszcze lepszego DACa i transportu CD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem - z tego co czytam, rzeczywiście Cantony wydają się być najrozsądniejszym wyborem.

A jakie marki/modele brać jeszcze ewentualnie pod uwagę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No jest trochę ciekawych kolumn w Twoim budżecie.
Tylko na Allegro widziałem bardzo ciekawe Audio Academy Rhea (nie wiadomo na jakim poziomie stanie aukcja?), RLS Triton , JBL Ti 5000, Dali Grand Diva, Jamo Concert 11 i pewnie wiele jeszcze innych.

Wzmacniacz pewnie dobrałoby się po wyborze kolumn, choć ostatnio polecany na forum ASR Emitter, szczególnie do Cantonów, wydaje się bardzo ciekawą propozycją. Niestety do zdobycia raczej na ebay.de

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za informację, będę się zatem rozglądał za polecanymi wyżej modelami, starał się je odsłuchiwać w miarę możliwości, na bieżąco monitorował allegro i w razie jakby pojawiła się jeszcze jakaś potencjalnie ciekawa oferta - przedstawię ją tu na forum. Poszukiwaniami wzmacniacza zajmę się w dalszej kolejności.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JMLab, brrrr icon_mrgreen.gif , ja nie lubię takiego dźwięku. Ale posłuchać zawsze warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja bym celował w Divy.
Zdajesz sobie sprawę jaki wzmak będziesz musial mieć żeby przy tej muzie kolumny się nie zatykaly?icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
audiowit,

Zapewne mocny/wydajny prądowo. I biorąc pod uwagę budżet - pewnie też dość wiekowy;-)

Div na razie nie odsłucham - nie ma ich nigdzie w pobliżu.

f1angel,

a jaki dźwięk wydają z siebie te JMLaby?

Jak do tej pory odsłuchiwałem jakichkolwiek Focali tylko raz i to w o wiele zbyt małym pomieszczeniu (dźwięk był przebasowiony).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W zbyt małym pomieszczeniu dźwięk mógł być przebasowiony. To nic dziwnego.
Stare JMLaby grają na ogół bardzo jasno, ostro, chłodno. Dźwięk precyzyjny, jak wycięty żyletką.
Jak dla mnie w większości aplikacji jest zbyt ofensywnie, dosłownie. Jak dla mnie męcząco na dłuższą metę.
Dół mocny, ale raczej szybki, niezbyt obfity, napompowany. Bardziej rytmiczny, energetyczny.
Do tych kolumn wyobrażam sobie tylko bardzo miękkie, ocieplone i bardzo plastycznie grające wzmacniacze.
Raczej lampowe albo tranzystorowe w klasie A.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z tego co piszesz wynika, że JMLab grają rodzajem dźwięku, który i mi nie podpasuje. No nic - najwyżej posłucham ich jak będę mieć nadmiar wolnego czasu i nikt ich do tej pory nie kupi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A w muzyce metalowej to będzie jeden wielki ból głowy. Do metalu ciężko dobrać sprzęt. Musi być łagodna góra, neurtalna lub lekko ocieplona średnica i szybki bas. Hmmm ciężka sprawa.
Na Mos Sansui i Vandersteenach to black metal brzmi jak orkiestra symfoniczna, gdzie muzycy się lekko pogubili i rozmazuje im się tempo. Fraki im się pobrudziły, rozpieli muchy ale nie zamierzają się przebrać w skóry icon_smile.gif
Lepiej jest na Naimie i Kefach, tempo jest trzymane, nie ma hałasu, rozgardiaszu, jest wszystko uporządkowane a lekkie ocieplenie powoduje, że się nie męczysz. Trochę brakuje mocy wzmaka do kolumn i problemem jest podwójna stopa bo membrana basowa nie nadąża za tempem. Do przeżycia, ale tych kilkadziesiąt watt mocy lub jeszcze z 200W wydolności wzmaka przydałoby się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam się - zbyt ostra góra w metalu oznacza śmierć dla uszu. Na każdym forum można poczytać narzekania miłośników ciężkich brzmień co do niemożności odnalezienia sprzętu, który w metalu sprawdzałby się w 100% - a to za ostro/chłodno a to bas nie nadąża etc. itd. Dlatego nie nastawiam się na znalezienie sprzętu perfekcyjnego, tylko takiego który zagra lepiej niż mój obecny i sprawdzi się z większością plyt. Inna sprawa - niektórym realizacjom (szczególnie tym starszym thrash/black/death z lat 80 nie pomoże chyba żaden sprzęt i zagrać dobrze potrafią chyba tylko na Unitrze Condor, albo tanich głośnikach do PC - po prostu zbyt wiele to tam nie może być słychaćicon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Z drugiej strony taka miała być filozofia tej muzyki. Wiele zespołów też kompletnie nie zwracała uwagi na realizacje. Taki trochę underground. Ale teraz jak tego słuchać? Chłopaki się nie popisali. Ale jest progres np Burzum. pierwsze płyty to tak jakby grali w piwnicy. Teraz trudno to plumkanie metalem nazwać ale postęp jakościowy jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiecie moi drodzy. Dużo zależy od wzmacniacza. Czasem może nie do końca odpowiednio (wydawałoby się) grające kolumny pod dobrze dobranym wzmacniaczem zagrają niemal (zawsze jest niemal icon_wink.gif ) idealnie. Albo choć bardzo dobrze.

Ja tu myślę czasem o takich kolumnach jak Xavian podłogowe, poczynając od Gran Colona, wersja z obudową zamkniętą. Choć na inne modele pewnie braknie środków. Może jakieś Audiovectory? Aż do takich jak B&W CM 7. A tak.
Albo nawet Quadral Aurum 7 (widziałem na Alergio), ze wstęgą byłyby dobre? Ale trzeba by wzmacniacza dość miękkiego, z łagodną górą i dobrą wydajnością prądową. Oczywiście tu bez odsłuchu ani rusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zawsze bałem się jasnych kolumn. Zawsze narzucają charakter. Później go złagodzić jest problem. Bo wzmak musi być bardzo ciepły
Do tego krekta kablami i okazuje się, że tracimy na rozdzielczości. Ja tam się po prostu boję jasnych kolumn. Eksperymenty są kosztowne, a znaleźć kogoś kto słucha metalu na dobrym sprzęcie to jak szukanie igly w stogu siana.

Wiecie jakie kolumny przychodzą mi do glowy? Tylko się nie śmiejcie. Jbl E80. Mam takie w kinie. Są słabe do muzyki ale mocniejsze brzmienia zadziwiajaco im pasują. E80 mają nieco estadową barwę. Idąc tym tropem można by się pokusić o sprawdzenie nieco lepszej serii Es.
No nie wiem. Taka myśl mi do głowy przyszła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Również chciałbym uniknąć zakupu kolumn zbyt jasnych. Super, gdyby były jak najbardziej neutralne, jeśli już to po ciemnej stronie mocy.

A jak w tych JBL słychać podwójną stopę w szybkich kawałkach? Nie gubi się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No właśnie wogóle. Te kolumny są dla mnie przebasowione i bas jest trochę bez charakteru. Ale jest bardzo szybki.
Właśnie dlatego nadają się doskonale do szybkiej muzyki. Ale już smaczków to przy nich można ze świecą szukać. Takie estradowe granie. Głośno, efektownie. Uważałbym z wysokimi przy tych kolumnach bo potrafia zakłuć w uszy. Dlatego tak sobie myślę, że może nie one ale seria es. To jest tanizna. Za komplet po 1kzl chodzą.
Acha. Próbowalem nimi zagrać na 15m2 i sie nie da. Buczy bas więc musi być przynajmniej 20m2.
Kiedyś szukałem opini o tych kolumnach i wiekszość jeździ po nich ale maja też wiernych słuchaczy:)

Do nich szukalbym wzmacniacza z kolorową średnicą żeby brzmieniu nadać charakter.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kurczę, aż sam zacząłem się zastanawiać, czy moje wrażenie gubienia się podwójnej stopy w Magnatach, nie wynika czasem z faktu, że niektóre kawałki są po prostu fatalnie wyprodukowane:P

A że nie miałem wcześniej porządnego sprzętu audio, to nie mam też odpowiedniego punktu odniesienia tj. nie wiem, jak dany kawałek powinien brzmieć optymalnie.

audiowit,

jakie kawałki byś szczególnie polecił na test podwójnej stopy w metalu? Czy np. w "Symbolic" Death tak gdzieś od 1:25 stopa zlewa się na Twoim sprzęcie (u mnie trochę tak), czy też jest wyraźna?

Co jbl - słuchałem modelu studio 280, w ogóle mi w metalu nie podszedł, ale być może to kwestia wzmacniacza...Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Muszę Cię zmartwić. W 1.25 nawet na Vandersteenach stopa ma kontur. Realizator sciaga poziom stopy żeby nie była na pierwszym planie ale kontur jest. Niezbyt wyraźny bo to vandersteeny. Lepiej słychać go np w 5 minucie. Realizator trochę wyciąga stopę z tła bo jest mniejszy natlok dzwięków. Kontur wyraźny. Tylko wogóle na tej płycie stopa jest dość ciepła icon_smile.gif.

W tym momencie mam podłączoną końcówkę sony TA-N7 a ona jest bardzo dynamiczna i rozdzielcza.

Studio 280 to taki jeszcze większy budżetowiec od E80. 1kzl używki E80 kosztują.
Jbl niskich modeli wogóle nie bralbym w Twoich poszukiwaniach pod uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nie, budżetowych JBL nie biorę pod uwagę, chciałem tylko się upewnić, czy moje podejrzenia są słuszne. No nic - thnx za informację.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiem która płyta może być dobra do sprawdzenia stopy. Samael '' Ceremony of opposites''. Plyta jest ciekawie nagrana. Jest surowa, sucha. nie ma ciepełka ale wszystkie dzwięki są ładnie rozseparowane. Przez pierwszy kawałek zawsze przyzwyczajam się do tego dzwięku.
Stopa wchodzi często i w bardzo różnym tempie. Tam nie powinna Ci się wogóle zlewać. Jeśli się zleje to podaję instrukcjię co zrobić

1. Otwórz okno.
2 Podejdz do kolumny po Twojej lewej stronie.
3. Podnieś kolumne.
4. Podejdz z kolumną do okna
5. Płynnym ruchem wy.....l ją za okno.
To samo powtórz z ta po prawej stronie.

Na wszelki wypadek to samo zrób ze wzmacniaczem. Bo może on temu winien.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na "Ceremony..." jest ok, tzn. miejscami stopa jest wyraźniejsza, miejscami mniej ale tragedii nie ma. Swoją drogą zastanawiałem się wcześniej czy nie podać przykładu tej płyty, jako dobrze zrealizowanej jak na black metal, w wątku założonym przez Note, ale dość dawno jej wcześniej nie odświeżałem. Mi tam się jej produkcja podoba.

Teraz "testuję" podwójną stopę na LP Scrolls of the Megilloth Mortification (swoją drogą polecam tą płytę - mało znany u nas zespół a gra naprawdę świetnie). I tu jest już bardzo dobra - mocna i wyraźna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A, czyli znasz. Bardzo fajna. Lubię samaela. Chyba z pół roku temu byłem na koncercie. A żadko chodzę...icon_smile.gif
W/g mnie najlepsza ich płyta. Można ją dorzucić do wątku Nota.

No dobrze, idę spać. Na dziś wystarczy. Wysiedziałem się na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

 • Ostatnie posty

  • Nie wiem jakiego brzmienia szukam, trudno mi to ocenić. Dlatego napisałem, że nie jestem audiofilem - to moja interpretacja tego sformułowania  Tak jak napisałem - szukam głównie czegoś, co zastąpi marne głośniki w telewizorze. Wiem, że muzyka z TV to nie jest może najlepszy pomysł, ale nie będę zaklinał rzeczywistości, która jest taka, że sprzęt ma być głównie do filmów i programów TV. Nie do odsłuchów. Nie wiem czy to możliwe w zestawie stereo, ale fajnie jakby sprzęt dawał wrażenie przestrzenności dźwięku oraz eksponował dobrze efekty specjalne w filmach. Dobrze też, żeby dialogi były możliwie dobrze słyszalne (czyli średnie tony?). Co do ustawienia. Nie, nie ma dywanu, jest parkiet. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń, z tego że w opcji idealnej powinno to być wszystko inaczej porozstawiane, ale są rzeczy których nie przeskoczę. Nie będę robił przemeblowania całego pokoju, pomysł z dywanem na parkiecie czy kwiatami za kolumnami nie wchodzi w grę. Rozumiem potrzebę ustawienia głośników pod kątem, itd. Ale powtarzam - to nie ma być sprzęt do odsłuchów, gdzie ja siadam idealnie na środku kanapy, zamykam oczy i oddaję się muzyce. To jest nierealne w moich warunkach życiowo-rodzinnych. Pytanie jest proste - jaki zestaw sprzętu kupić, żeby w powyżej zakreślonych warunkach, najlepiej spełnił moje oczekiwania, które to też jasno sprecyzowałem. Bez filozofii n/t rolet na oknach czy dywanu (bez urazy) Przypominam - alternatywą jest MediaMarkt i zdanie się na opinie pana sprzedawcy w tym sklepie Dzięki za info n/t DAC. Ale jaka jest funkcja tego urządzenia? Czy to jest zamiast amplitunera/wzmacniacza czy oprócz? Bo do tej pory miałem wizję taką że podłączam telewizor do amplitunera przez HDMI, do tego kolumny i wszystko śmiga. Tak to nie działa?
  • Samcro fajne zdjęcia, zacne gramofony.  Ja przed kilkoma laty polowałem na Kenwood KD-990. Niestety ceny były tak chore, że w końcu mi przeszło. Nadal w kręgu moich zainteresowań jest Thorens TD520 ew. 521. Niestety są to rzadko spotykane modele a i ceny tez nie są bagatelne.
  • Cześć, i tu Cię wyprowadzę z błędu - audiofilem jest każdy kto szuka przyjemności ze słuchania muzyki. Można mieć sprzęt za 10 tysięcy i więcej, a można złożyć tani budżetowy zestaw i być zadowolonym delektując się muzyką. Nie napisałeś, jakiego brzmienia szukasz typu dobry bas - szybki dynamiczny, szeroka przejrzysta średnica, ładna góra itd. Do TV polecałby Ci Dac - przetwornik cyfrowo-analogowy. Najprostsze przetwornki nowe można już kopić za ok. 120 zł np. Dac Fiio D3. Ja używam Cambridge Audio DacMagic 100 - koszt nowego to coś poniżej 600 zł. Ale to kwestia wyboru. Muzyka z TV taki sobie pomysł - masz na myśli stacje TV muzyczne? Co do akustyki - kolumny wystawiłbym do przodu, kolumny muszą się widzieć, na podłodze jeżeli jest dywan to ok. Możesz zastosować naturalne rozpraszacze typu gęste wysokie kwiaty za kolumnami we wnękach między meblami. Kolumny dobrze jest przekręcić głośnikami wokół własnej osi na miejsce odsłuchu ok 30 - 40 stopni. Kanapę trochę do tyłu. Stolik wystawiłbym całkowicie. Ustawienie kolumn zasada trójkąta równoramiennego lub równobocznego. Tzn. podstawą trójkąta są kolumny, a ramiona trójkąta - to jakbyś poprowadził linie od kolumn do miejsca odsłuchu, które zbiegną się wierzchołkiem do centralnego miejsca odsłuchowego. W tym wypadku środek kanapy, sofy. Odległości to np. 2-2,5m wszystkie ramiona trójkąta, czyli zarówno odległość między kolumnami i do centralnego miejsca odsłuchowego - takie same. W przypadku zastosowania trójkąta równoramiennego odległość między kolumnami różna, natomiast odległości do miejsca odsłuchu od dwóch kolumn taka sama. Z moich doświadczeń odsłuchowych wynika, że zasada trójkąta równobocznego jest lepsza. Pamiętaj o symetrii. Na okno zawiesiłbym rolety materiałowe, a jeszcze lepiej długie o gęsty splocie zasłony mocno pofałdowane. Jeżeli pod oknem są kaloryfery to rolety. Co do dokładniejszych odstępów np. odległości między ścianami a kolumnami to po zakupie sprzętu audio.
  • To audiofilskie zagłuszacze fal rmi. Stawiasz je pod wzmacniaczem i masz poprawe jakości o 2 klasy. Masz jeszcze tam wejscie na jeszcze 2. W sumie to o wzrost o 4 klasy.
  • Mi to wygląda na neony mrygające w rytm bum bum Takie neony potrafią dodać 10+ do bassssu. Przynajmniej takie krążą legendy
  • Witam Forumowiczów. Nie jestem audiofilem i nigdy raczej nie będę. Szukam sprzętu grającego, który zastąpi głośniki wbudowane w telewizor  Wymyśliłem, że mają to być dwie kolumny podłogowe oraz amplituner lub wzmacniacz (tego jeszcze nie wiem). Zestaw będzie głównie służył do oglądania TV na co dzień. Głównie filmy, seriale, TVN, itp. Czasami jakieś koncerty, czasami może trochę głośniej, jak jest impreza w domu. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jechać do MediaMarkt i coś tam wybrać z ich oferty, ale wiem że nie powinienem tego robić tylko zapytać specjalistów  Więc pytam! A poniżej moje odpowiedzi na pytania, które powinny ułatwić dobór sprzętu. Załączam też rysunek pokoju. 1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

   Najlepiej do 2 tys. zł. Absolutny max. to 2,5 tys. zł.

   2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

   Może być nowy lub używany.

   3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?

   Stereo. Dwie kolumny podłogowe + elektronika (wzmacniacz, amplituner?).

   4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

   Telewizor Panasonic TX-P46G30E, dekoder NC+.

   5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

   Ok 32 m. Wysokość - 2,6m.

   6) Jakiej muzyki słuchamy?

   Głównie TV, jeśli muzyka to raczej pop, rock.

   7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw? Zdecydowanie to ma być jednorazowy zakup na długie lata, bez myślenia o rozbudowie. Ma dobrze grać i tyle.
 • Ostatnio poruszane tematy