Skocz do zawartości

Wzmacniacz + kolumny +/- 7000 zł


ToTameALand

Recommended Posts

Witam ponownie.

Kontynuując wątek z poniższego tematu:

http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry159748

postanowiłem zakupić zestaw kolumny + wzmacniacz. Na razie rozejrzę się za ciekawymi ofertami i sprzedam mój obecny zestaw dopiero, gdy już wybiorę kolejny. Mam nadzieję, że uda się znaleźć interesujący sprzęt w rozsądnej odległości od Warszawy, gdyż chciałbym go przetestować osobiście. Oczywiście, gdyby pojawiła się naprawdę ciekawa oferta, na pewno zdecyduję się na dalszą wyprawę. Nie zamierzam się spieszyć z wyborem.


1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

ok. 7000 zł. Standardowo - na kolumny pewnie przeznaczę więcej niż na wzmacniacz.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Wyłącznie używany.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?

Stereo.

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Musical Fidelity V90 DAC, kable Melodika PR. Źródło stanowi rzeczony DAC MF podpięty przez USB do PC i przez coaxial do skrajnie budżetowego Pioneer'a DV-2242, który robi za odtwarzacz CD. Wydaje mi się, że źródła nie będę na razie zmieniał, skoncentruję się na wzmacniaczu i kolumnach.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Ok. 24 m2.

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Głównie heavy, thrash, black, death metal. A także hard rock, rock, czasem (rzadko) muzyka elektroniczna, poważna, jazz.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Na co najmniej kilka lat, po pewnym czasie zmienię może źródło, ew. kable.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony?

Aby grał jak najlepiej;-) Wzmacniacz nie musi mieć ani wbudowanego DACa, ani innych funkcji które nie wpływają bezpośrednio na odbiór muzyki.

Tak jak pisałem w poprzednim wątku - lubię dźwięk dynamiczny, rozdzielczy (szczególnie na dole, chciałbym słyszeć mocną, wyraźną stopę perkusji) odpowiednio dociążony, można powiedzieć - potężny, niekoniecznie subtelny. Fajnie, gdyby zestaw grał pełną średnicą. Nie lubię za to zbyt ostrej, natarczywej góry i wszelkiego rodzaju podbarwień (np. sybilantów). Podsumowując - super byłoby uzyskać rozdzielcze, mocne a jednocześnie muzykalne brzmienie.

W załączeniu plan pokoju.

Jeżeli chodzi o kolumny będę się rozglądał za Cantonami SC-L, wezmę też pod uwagę Infinity, Quadrale, ale poza tym - nie wiem jakie używane kolumny potencjalnie sprawdzą się dobrze przy szybkiej, wymagającej muzyce.

Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju sugestie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Napiszę krótko.
Z tych kolumn które wymieniłeś najodpowiedniejsze do Twojej muzyki wydają mi się Canton. Może nawet Digital.
Jeśli dobrze poszukasz, to znajdziesz do 3 kzł.
Resztę przeznaczyłbym na jak najlepszy wzmacniacz.
Oczywiście źródła nie lekceważ i następny krok powinien być w stronę kupienia dobrego odtwarzacza albo jeszcze lepszego DACa i transportu CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest trochę ciekawych kolumn w Twoim budżecie.
Tylko na Allegro widziałem bardzo ciekawe Audio Academy Rhea (nie wiadomo na jakim poziomie stanie aukcja?), RLS Triton , JBL Ti 5000, Dali Grand Diva, Jamo Concert 11 i pewnie wiele jeszcze innych.

Wzmacniacz pewnie dobrałoby się po wyborze kolumn, choć ostatnio polecany na forum ASR Emitter, szczególnie do Cantonów, wydaje się bardzo ciekawą propozycją. Niestety do zdobycia raczej na ebay.de
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, będę się zatem rozglądał za polecanymi wyżej modelami, starał się je odsłuchiwać w miarę możliwości, na bieżąco monitorował allegro i w razie jakby pojawiła się jeszcze jakaś potencjalnie ciekawa oferta - przedstawię ją tu na forum. Poszukiwaniami wzmacniacza zajmę się w dalszej kolejności.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audiowit,

Zapewne mocny/wydajny prądowo. I biorąc pod uwagę budżet - pewnie też dość wiekowy;-)

Div na razie nie odsłucham - nie ma ich nigdzie w pobliżu.

f1angel,

a jaki dźwięk wydają z siebie te JMLaby?

Jak do tej pory odsłuchiwałem jakichkolwiek Focali tylko raz i to w o wiele zbyt małym pomieszczeniu (dźwięk był przebasowiony).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbyt małym pomieszczeniu dźwięk mógł być przebasowiony. To nic dziwnego.
Stare JMLaby grają na ogół bardzo jasno, ostro, chłodno. Dźwięk precyzyjny, jak wycięty żyletką.
Jak dla mnie w większości aplikacji jest zbyt ofensywnie, dosłownie. Jak dla mnie męcząco na dłuższą metę.
Dół mocny, ale raczej szybki, niezbyt obfity, napompowany. Bardziej rytmiczny, energetyczny.
Do tych kolumn wyobrażam sobie tylko bardzo miękkie, ocieplone i bardzo plastycznie grające wzmacniacze.
Raczej lampowe albo tranzystorowe w klasie A.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w muzyce metalowej to będzie jeden wielki ból głowy. Do metalu ciężko dobrać sprzęt. Musi być łagodna góra, neurtalna lub lekko ocieplona średnica i szybki bas. Hmmm ciężka sprawa.
Na Mos Sansui i Vandersteenach to black metal brzmi jak orkiestra symfoniczna, gdzie muzycy się lekko pogubili i rozmazuje im się tempo. Fraki im się pobrudziły, rozpieli muchy ale nie zamierzają się przebrać w skóry icon_smile.gif
Lepiej jest na Naimie i Kefach, tempo jest trzymane, nie ma hałasu, rozgardiaszu, jest wszystko uporządkowane a lekkie ocieplenie powoduje, że się nie męczysz. Trochę brakuje mocy wzmaka do kolumn i problemem jest podwójna stopa bo membrana basowa nie nadąża za tempem. Do przeżycia, ale tych kilkadziesiąt watt mocy lub jeszcze z 200W wydolności wzmaka przydałoby się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się - zbyt ostra góra w metalu oznacza śmierć dla uszu. Na każdym forum można poczytać narzekania miłośników ciężkich brzmień co do niemożności odnalezienia sprzętu, który w metalu sprawdzałby się w 100% - a to za ostro/chłodno a to bas nie nadąża etc. itd. Dlatego nie nastawiam się na znalezienie sprzętu perfekcyjnego, tylko takiego który zagra lepiej niż mój obecny i sprawdzi się z większością plyt. Inna sprawa - niektórym realizacjom (szczególnie tym starszym thrash/black/death z lat 80 nie pomoże chyba żaden sprzęt i zagrać dobrze potrafią chyba tylko na Unitrze Condor, albo tanich głośnikach do PC - po prostu zbyt wiele to tam nie może być słychaćicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony taka miała być filozofia tej muzyki. Wiele zespołów też kompletnie nie zwracała uwagi na realizacje. Taki trochę underground. Ale teraz jak tego słuchać? Chłopaki się nie popisali. Ale jest progres np Burzum. pierwsze płyty to tak jakby grali w piwnicy. Teraz trudno to plumkanie metalem nazwać ale postęp jakościowy jest.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie moi drodzy. Dużo zależy od wzmacniacza. Czasem może nie do końca odpowiednio (wydawałoby się) grające kolumny pod dobrze dobranym wzmacniaczem zagrają niemal (zawsze jest niemal icon_wink.gif ) idealnie. Albo choć bardzo dobrze.

Ja tu myślę czasem o takich kolumnach jak Xavian podłogowe, poczynając od Gran Colona, wersja z obudową zamkniętą. Choć na inne modele pewnie braknie środków. Może jakieś Audiovectory? Aż do takich jak B&W CM 7. A tak.
Albo nawet Quadral Aurum 7 (widziałem na Alergio), ze wstęgą byłyby dobre? Ale trzeba by wzmacniacza dość miękkiego, z łagodną górą i dobrą wydajnością prądową. Oczywiście tu bez odsłuchu ani rusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bałem się jasnych kolumn. Zawsze narzucają charakter. Później go złagodzić jest problem. Bo wzmak musi być bardzo ciepły
Do tego krekta kablami i okazuje się, że tracimy na rozdzielczości. Ja tam się po prostu boję jasnych kolumn. Eksperymenty są kosztowne, a znaleźć kogoś kto słucha metalu na dobrym sprzęcie to jak szukanie igly w stogu siana.

Wiecie jakie kolumny przychodzą mi do glowy? Tylko się nie śmiejcie. Jbl E80. Mam takie w kinie. Są słabe do muzyki ale mocniejsze brzmienia zadziwiajaco im pasują. E80 mają nieco estadową barwę. Idąc tym tropem można by się pokusić o sprawdzenie nieco lepszej serii Es.
No nie wiem. Taka myśl mi do głowy przyszła.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wogóle. Te kolumny są dla mnie przebasowione i bas jest trochę bez charakteru. Ale jest bardzo szybki.
Właśnie dlatego nadają się doskonale do szybkiej muzyki. Ale już smaczków to przy nich można ze świecą szukać. Takie estradowe granie. Głośno, efektownie. Uważałbym z wysokimi przy tych kolumnach bo potrafia zakłuć w uszy. Dlatego tak sobie myślę, że może nie one ale seria es. To jest tanizna. Za komplet po 1kzl chodzą.
Acha. Próbowalem nimi zagrać na 15m2 i sie nie da. Buczy bas więc musi być przynajmniej 20m2.
Kiedyś szukałem opini o tych kolumnach i wiekszość jeździ po nich ale maja też wiernych słuchaczy:)

Do nich szukalbym wzmacniacza z kolorową średnicą żeby brzmieniu nadać charakter.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, aż sam zacząłem się zastanawiać, czy moje wrażenie gubienia się podwójnej stopy w Magnatach, nie wynika czasem z faktu, że niektóre kawałki są po prostu fatalnie wyprodukowane:P

A że nie miałem wcześniej porządnego sprzętu audio, to nie mam też odpowiedniego punktu odniesienia tj. nie wiem, jak dany kawałek powinien brzmieć optymalnie.

audiowit,

jakie kawałki byś szczególnie polecił na test podwójnej stopy w metalu? Czy np. w "Symbolic" Death tak gdzieś od 1:25 stopa zlewa się na Twoim sprzęcie (u mnie trochę tak), czy też jest wyraźna?

Co jbl - słuchałem modelu studio 280, w ogóle mi w metalu nie podszedł, ale być może to kwestia wzmacniacza...Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę Cię zmartwić. W 1.25 nawet na Vandersteenach stopa ma kontur. Realizator sciaga poziom stopy żeby nie była na pierwszym planie ale kontur jest. Niezbyt wyraźny bo to vandersteeny. Lepiej słychać go np w 5 minucie. Realizator trochę wyciąga stopę z tła bo jest mniejszy natlok dzwięków. Kontur wyraźny. Tylko wogóle na tej płycie stopa jest dość ciepła icon_smile.gif.

W tym momencie mam podłączoną końcówkę sony TA-N7 a ona jest bardzo dynamiczna i rozdzielcza.

Studio 280 to taki jeszcze większy budżetowiec od E80. 1kzl używki E80 kosztują.
Jbl niskich modeli wogóle nie bralbym w Twoich poszukiwaniach pod uwagę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem która płyta może być dobra do sprawdzenia stopy. Samael '' Ceremony of opposites''. Plyta jest ciekawie nagrana. Jest surowa, sucha. nie ma ciepełka ale wszystkie dzwięki są ładnie rozseparowane. Przez pierwszy kawałek zawsze przyzwyczajam się do tego dzwięku.
Stopa wchodzi często i w bardzo różnym tempie. Tam nie powinna Ci się wogóle zlewać. Jeśli się zleje to podaję instrukcjię co zrobić

1. Otwórz okno.
2 Podejdz do kolumny po Twojej lewej stronie.
3. Podnieś kolumne.
4. Podejdz z kolumną do okna
5. Płynnym ruchem wy.....l ją za okno.
To samo powtórz z ta po prawej stronie.

Na wszelki wypadek to samo zrób ze wzmacniaczem. Bo może on temu winien.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "Ceremony..." jest ok, tzn. miejscami stopa jest wyraźniejsza, miejscami mniej ale tragedii nie ma. Swoją drogą zastanawiałem się wcześniej czy nie podać przykładu tej płyty, jako dobrze zrealizowanej jak na black metal, w wątku założonym przez Note, ale dość dawno jej wcześniej nie odświeżałem. Mi tam się jej produkcja podoba.

Teraz "testuję" podwójną stopę na LP Scrolls of the Megilloth Mortification (swoją drogą polecam tą płytę - mało znany u nas zespół a gra naprawdę świetnie). I tu jest już bardzo dobra - mocna i wyraźna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Utwórz nowe...