Skocz do zawartości

Zakup pierwszego zestawu audio...


szczubik

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 123
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po dłuższym czasie odświeżam delikatnie swojego posta :)

Po wielu miesiącach poszukiwań udało mi się jakiś czas temu kupić yamahę rn-602, a dziś w końcu zamówiłem do niej kolumny, które niedługo mają do mnie trafić.

Mój wybór padł na Elac b6.

 

I teraz pytanie do Was, poradźcie mi proszę, jakimi kablami mógłbym spiąć ten zestaw, żeby nie stracił na jakości połączenia i żeby wydobyć z niego jak najwięcej ? ? ?

 Czy uważacie, że na początek powinienem inwestować jakieś większe sumy ? ...a może jest jakieś minimalne minimum które trzeba dać i poniżej którego nie powinno

się schodzić :D ??

Potrzebuję ok. 2 x 1,5 m może max. 2 x 2 m. (Nie wiem do końca jak to jest z długością kabli- czy niech sobie luźno zapas leży na podłodze, czy może im więcej tym gorzej...oświećcie mnie proszę :) )

Ze wstępnych moich ustaleń i z tego co się dowiedziałem wynika, że nie powinienem raczej się pchać w jakieś drogie kable bo i tak prawdopodobnie nie usłyszę na początku żadnej różnicy...potwierdzacie mi to ?

Czy kable za 20 zł/ za 1 metr wystarczą w moim przypadku na początek? czy lepiej zainwestować np.z 60zł/1m? czy usłyszę tą różnicę 40 zł :) ???

Podpowiedzcie proszę jak uważacie...??? ZDAJĘ SIĘ NA WAS !

Co jest najważniejsze w kablu? Średnica jego? to że jest z miedzi?...co jeszcze jest ważne? Na co zwrócić uwagę jak pójdę kupować do sklepu/salonu?

Wydaje mi się, że w moim przypadku nie będzie miało to pewnie większego znaczenia czy kupię kabel firmy x ze sklepu x, czy np. kabel firmy Y ze sklepu Y...ale być może się mylę...:) dlatego proszę Was o szczere opinie- zarówno Kolegów z BRANŻy jak i pozostałych UŻYTKOWNIKÓW :D

Dzięki pozdr

/Marcin

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość kabli dobierz sobie w ten sposób:

Zmierz odległość od wzmacniacza do podłogi do tego dodaj odległość do kolumny oraz potem odległość gniazd od podłogi. (Czyli każdą miarę bierzesz od punktu do punktu pod kątem prostym, tak jakby kabel musiał iść od wzmacniacza dokładnie w dół, potem pod katem prostym po podlodze aż do kolumny a potem od tego punktu przy kolumnie pionowo do góry aż do gniazd)

Dodaj do tego 0,5 metra ( lub metr) i masz długość na jedna stronę, warto mieć trochę zapasu, bo kupowanie „na styk” często źle się kończy.

weź przekrój 2,5

Przypilnuj aby był z miedzi beztlenowej

Jeżeli masz kogoś kto właśnie przebywa w Warszawie to mogę przez niego przesłać  ci kable alphard da vinci ( jako podarek) , bo leżą u mnie od jakiegoś czasu a to całkiem porządne druty

Ew. możesz celować w drutologię Supra,sommer

Albo kupić używane firmowe zestawy. Ale według mnie to wyrzucanie kasy, chyba że uda ci się trafić coś w okazyjnej cenie.

Ja mam w tej chwili supre 3,5 PLY  z ekranem, bo mam straszny bałagan kablowy za szafką i moja „wysokość audiofilskość” czuje się lepiej jak kabel jest ekranowany ;) 

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Hej Fafniak, dzięki po raz kolejny za cenne info...

Z tego co pisałeś i z tego co teraz liczę po Twoich wskazówkach- to wychodzi mi, że 2 x 2,5 m na jedną stronę to jest MAX co będę potrzebować.

Widzę że potwierdzasz mi ten przekrój 2,5

oraz to żeby kabel był z miedzi beztlenowej.

A jaką długość masz tych swoich kabli?

Szczerze mówiąc nie znam się na kablach i nie miałem czasu o nich poczytać, tak żeby wyszukać sobie odpowiedni używany kabel firmowy...

Czy z kablami jest podobnie jak z resztą sprzętu, że lepiej kupić jest używany kabel lepszej (droższej) firmy niż nowy tańszy ze sklepu?

Czy kabel głośnikowy, może być "wymęczony" mocnym użytkowaniem go ? czy to nie tak? Jest jakieś ryzyko w przypadku używanych kabli?-czy mogą się one przyczynić np.do zniszczenia amplitunera lub kolumn?- to jest dla mnie ważne

Jeśli te Twoje kable byłyby odpowiedniej długości dla mnie, a zalegają Ci, to jeśli ten kabel alphard da vinci o którym wspomniałeś- spełnia ustalone wyżej kryteria (2.5 oraz miedź beztlenowa) to ja chętnie bym się  z Tobą dogadał w tej kwestii.

Może ktoś jeszcze coś "ciekawego" podpowie w temacie?

dzięki pozdr

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest grubszy

i jest dłuższy

ale... nie przesadzajmy ze znaczeniem tych elementów.

utniesz sobie tak jak będzie ci pasowało.

6EDC3B71-8658-41F5-BF61-7EABFDC1AD14.thumb.jpeg.b0fa7e992542cc1ecf6d09db1ceb71a2.jpegE644E74D-157D-4AE4-92F8-C1E6F9FE3611.thumb.jpeg.1defa204cec3de12940c950b95e90669.jpeg4720840D-5C95-4276-9657-32C1149B9725.thumb.jpeg.6229ac576ed641e7a81f4684d82170c0.jpeg

Ale musiałbyś zalatwic kogoś kto to odbierze. Mam awersje do wysyłania poczta. 

Paczkomat inpostu mi właśnie rozebrali

chyba że przelejesz mi 20 zł na DHL 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczubik

kabli nie jestem w stanie wysłać przed poniedziałkiem( chyba że skończę dziś wcześniej)

ale mam propozycję :)

http://www.audiostereo.pl/pomoc-w-wyborze-kabli_127827.html

facet o ksywce audioburak proponuje zakup takich kabli :

https://sklep.avt.pl/przewod-ytdy-4x0-5-domofon-alarm.html -  - BŁĄD

właściwe kable :

 

https://sklep.avt.pl/przewod-ytdy-8x0-5-domofon-alarm.html

Ponieważ ja zwykle staram sie próbować różnych  elementów to te kabelki także wypróbowałem :)

Olej wszelkie złączki banany widły itp. gadżety

Spokojnie taki kabel "głośnikowy" nie zepsuje dźwięku.

A myślę że dostaniesz go w jakimś sklepie i będziesz miał kabelki żeby "uruchomić" swoje audio

 

STOP !!!

Pomyłka

to są właściwie kable :

https://sklep.avt.pl/przewod-ytdy-8x0-5-domofon-alarm.html - powyżej już poprawiłem

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no spoko...wcześniej i tak musiałbym Ci zrobić przelew więc nie ma problemu...narazie z kolumnami kurier nie dzwoni więc podejrzewam że i tak będą na pon-wt...?

...kurde...był kurier...pozostaje mi się teraz na nie patrzeć... :D 

Nie wiem dlaczego połączyły mi się dwie ostatnie wiadomości skoro minęło między nimi ładnych parę godzin...no ale nie ważne...patrzę się na nie dalej :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to jak najbardziej są miedziane :)

Z ciekawości kupiłem i wypróbowałem.

Nie słyszę sensu wydawania kasy na kable audio 

supra zostaje u mnie bo była kupiona wcześniej :)

co do rozdzielenia to sprawa jest prosta. Po obydwu stronach przewodu musi być tak samo. Ja zrobiłem tak że na „plus”  dałem kolory kojarzące się z ciepłem a na minus te które kojarzą się z zimnem ;)

D9D05E73-8A36-4805-9CB8-44FCBD0CAB16.thumb.jpeg.902702fc24a3a58fbd7b6cb21341dec2.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, S4Home napisał:

No i elegancko!! 

Uwierz z branży to ja jedyny w takie voodoo także nie wierzę. Jeśli sprawdziłeś i grają dla ciebie równie dobrze to po co przepłacać!!

Piotrek

Sprawdzałem na moim „dużym” zestawie (dzielony Audiolab + RLS oberonII) 

W pierwszej chwili usłyszałem duże roznice na plus. Ogromne zaskoczenie ale za chwilę przyszła refleksja, No tak... naczytałem się tego co nawypisywałabym audioburak i zacząłem „słyszeć” ;)

zafundowalem sobie dłuższe testowanie i wyszło jak wyszło.....

Przewody na razie poszły do małego sypialnianego systemu bo łatwo je w białym pomieszczeniu ukryć a w dużym została supra 3.4 PLY

Dla fanu zakupię jeszcze raz taki zestaw, tylko pobawię się skręcaniem w audiofilskie struktury przestrzenne 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głośnikowymi kablami ja mam trochę inne doświadczenie. Zmieniając kolumny zakupiłem kabel z posrebrzaną miedzią za 60zł/mb i po podłączeniu w domu kolumn MA Bronze6 do Marantza MCR511 było niemiłe rozczarowanie, brak basu. Tak grało przez kilka dni i czekałem aż się wygrzeją ale to nie chciało nastąpić. Wpadłem na pomysł by podłączyć stare przewody miedziane za 20zł/mb i nagle bas się pojawił. Nowe przewody poszły do szuflady. Gdy zmieniłem wzmacniacz na Magnata MR780 to po kilku dniach grania postanowiłem przetestować te posrebrzane przewody i tym razem miłe zaskoczenie. Bas pozostał na takim samym poziomie ale za to góra pasma zrobiła się lepszej jakości co poprawiło też scenę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim,

wczoraj pisałem z telefonu ale widzę teraz, że wiadomość moja nie poszła i nie została wysłana:( ...więc spróbuje ją mniej więcej odtworzyć jeszcze raz...  :)

     Nie dawałem tak szybko znać, bo zestaw podłączyłem dość późną porą dopiero w niedzielę...dzieciaki nie odpuściły jednak wieczornego KINA i zamiast muzyki była bajka- czyli testowaliśmy efekty dźwiękowe -  super ! najlepsza rekomendacja dzieci- Tato WOW ! jak w KINIE :) ...od siebie dodam, że głos baaardzo przestrzenny i bardzo fajny BASIK w różnych efektach dźwiękowych, reszta również jak najbardziej OK...po pierwszym dniu miłe zaskoczenie i zadowolenie.

Wczoraj już poszła muza przez pół dnia do późnej nocy...odtwarzanie z radia fm, radia internetowego- 100% Kazik, Metallica,Dżem,Led Zeppelin,Kasia Kowalska, ONA, QUEEN...i inne...dużo tego było...poprzez usb i hans zimmer Gladiator,Helikopter w ogniu,piraci...a skończyło się na YouTubie- niestety o jakości tam nagrań nie będę się rozpisywał...ale to wiadomo.

Cóż mogę powiedzieć... na pewno nie będę obiektywny bo nie mam ani dużego doświadczenia ze sprzętami, ani osłuchania ani porównania do kabli za kilka stówek (tysięcy)

Jak dla mnie, czyli osoby która chciała kupić pierwsze kable do spięcia wszystkiego w jedną całość na początek WYSTARCZY ! - jest DOBRZE, a nawet BARDZO DOBRZE.  Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z tego co mam...zestaw gra tak jak sobie to wyobrażałem niczego mi nie brakuje :) ...a czy kable to dodatkowo podkreślają czy też są najsłabszym ogniwem mojego zestawu, to tego jeszcze nie wiem...pewnie najsłabszym, więc co będzie jak kiedyś je sobie wymienię? :)- aż sam się ego boję..

Na pewno za te kable nie chwycą się audioFyle, bo gdyby powiedzieli swoim kolegom za ILE kupili swoje kabelki i dlaczego one są "takie cieniutkie" to by ich wyśmieli i ich EGO by tego nie wytrzymało :) LOL

Ja mam to gdzieś!

Za jakiś czas dam znać co i jak jak się bardziej osłucham i wygrzeje się sprzęcior...na dzień dzisiejszy gęba się śmieje :D:D:D

 

Dnia 7.05.2018 o 08:09, S4Home napisał:

Słyszałem już nie raz o tych kablach domofonowych. Tylko połowa osób nie będzie wiedziała jak rozdzielić plus a jak minus :P

To jest z miedzi?

Piotrek

Wszystko spoko, tylko szkoda, że nie napisałeś tego wcześniej, jak prosiłem o dobór jakiś kabli :) - coś w stylu- chłopie, kup sobie na początek kabelek za złotówkę w Castoramie i nie wydziwiaj...i tak nie usłyszysz na początku żadnej różnicy... Najpierw porządnie wygrzej sprzęt, osłuchaj się, a później dopiero pogadamy i będziemy kombinować i zmieniać kabelki- na kable...

Bo tu za kabel 2 x 3 metry zapłaciłem ok.17 zł i mimo wszystko- SPORO za niego przepłaciłem, bo kupowałem w Castoramie  :)  a nie za złotówkę jak normalnie kosztuje ten kabel... więc 15 zł a 150 zł to jednak dla mnie różnica...

Nie mam za dużo wspólnego z elektroniką, ani wcześniejszym podłączaniem kabli do zestawów,ale mimo wszystko domyśliłem się jak to zrobić z tymi KOLORAMI jak masz 8 kabelków i jakoś sobie z tym poradziłem :) i tylko poprosiłem Fafniaka o potwierdzenie moich domysłów żeby nie wyszło tak, że czymś co kosztuje złotówkę uszkodziłem coś, co kosztowało w tysiące....Po tym jak już niestety podłączyłem kable do zestawu i zagrały, zobaczyłem dopiero FOTĘ Fafniaka :)- no ale się udało...

...wiec uważam, że z tą POŁOWĄ ludzi to mega przesadziłeś... a taka fotka jak wyżej to już wszystko chyba wyjaśnia :)

Potwierdzam, kabel jest z miedzi, ale nie jest to jakaś wybitna beztlenowa miedź tylko zwykła-takie info dostałem od sprzedawcy...

Dzięki Wszystkim za wszelką POMOC w doborze i ostatecznym wyborze.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fafniak napisał:

No i bardzo dobrze.

super ze jesteś zadowolony a jak zacznie cię „nosić” w kwestii zakupu lepszych kabli to będziesz wybierał spokojnie a nie pod presją czasową że sprzęcior ma właśnie dotrzeć do domu „ a ja nie mam kabelkow” :)

 

DOKŁADNIE?? święta prawda i tylko prawda...a teraz testuję,bawię sie i gram  ile mogę i ile czas pozwala...banan z gęby narazie nie schodzi...???

 

7 godzin temu, S4Home napisał:

Jakbyś kupował u mnie to nie doradzał bym ci kabli z Castoramy za 17 zł tylko inne typowe do audio lepsze. Więc to akurat nie moja wina.

:P

Piotrek

Zgadza się?...dlatego na forum zarzucilem luźny temat kabli, a nie dzwoniłem do salonu po hi-endy?...spoko...wiem o co chodzi nie mam żalu...?

...a Tobie Piotrze dzięki za propozycję Elaców... jestem mega z nich zadowolony i nie chcę głośno tego mówić ale na dzień dzisiejszy nie widzę nawet najmniejszej potrzeby kupna dodatkowego suba?????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 8.05.2018 o 07:36, S4Home napisał:

Bo jak się do kolumn typu bronze kupuje kable posrebrzane to jest to normalne. Więc akurat tu nie ma co narzekać. Twardość i natarczywość pewnych zakresów to domena takiego połączenia.

Piotrek

Muszę ci przyznać rację. Grało u mnie ostatnio na tych posrebrzanych dłuższy czas by się do nich przyzwyczaić. Teraz po miesiącu zmieniłem na tanią miedź ofc i dzwięk stał się mniej natarczywy, środek pasma się ucywilizował, nie jest już tak męcząco krzykliwy zachowując przyjemny, mięciutki basik, a i góra troszkę mniej tnie po uszach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...