Skocz do zawarto艣ci
Zaloguj si臋, aby obserwowa膰  
Kamil C

Rozbudowa systemu audio

Recommended Posts

Cze艣膰,

pierwszy post, wi臋c witam Wszystkich serdecznie馃槈 Jako 偶e jest pocz膮tek roku to planuj臋 sobie bud偶et na tzw. zb臋dne wydatki馃槈 Obecnie dysponuj臋 wzmacniaczem nad c326bee i kolumnami stx electrino 250. Muzyki s艂ucham g艂贸wnie z winyli, ale p贸ki co za urz膮dzenie ods艂uchowe s艂u偶y mi djski setup (wiec tu mogloby byc lepiej). S艂ucham r贸偶nej muzyki - rapu (polskiego i ameryka艅skiego), soulu, r'n'b, reggae (od rootsu po modern dancehall), rock, california punk, muzyka miejska (co艣 alla flirtini), elektroniki (gramatik, parov stellar, rjd2), jazz.聽

Je艣li chodzi o brzmienie to to, co mam nawet mi odpowiada - gra to ciep艂o, czu膰 przestrze艅, bas nisko schodzi (cho膰 mog艂oby by膰 go troch臋 wi臋cej馃槈), wysokie tony nie jazgocz膮. Mog艂oby by膰 w tym wi臋cej swobody, ale bez wymiany wzmacniacza sie nie obejdzie pewnie.

Przechodz膮c do sedna - chcia艂bym sw贸j setup troch臋 rozbudowa膰: poza winylami mam troch臋 CD, korzystam ze spotify. Niebawem mo偶e przeprowadzka gdzie chcia艂bym electrino wykorzysta膰 jako fronty do kina domowego.

Na razie du偶o czytam (niestety do wi臋kszych miast gdzie jest mo偶liwo艣膰 ods艂uchu mam kawa艂ek, a chcia艂bym pojecha膰 pos艂ucha膰 konkretnych pozycji). Nie chc臋 zmienia膰 g艂o艣nik贸w i wzmacniacza - wola艂bym raczej budowa膰 na razie system na tej p贸艂ce, a reszt臋 kasy pcha膰 w winyle, 偶eby si臋 troch臋 nacieszy膰.

1. Gramofon, wk艂adka, przedwzmacniacz
Jak pisa艂em wcze艣niej obecnie mam djski setup (2 decki i mikser) i napewno wymiana na porz膮dny pasek i przedwzmacniacz zdecydowanie poprawi艂a by odbi贸r muzyki. Co bym chcia艂 przez wymian臋 osi膮gn膮膰? Lepsz膮 scen臋 (?), tzn. 偶eby bardziej bylo czu膰 przestrze艅, mo偶e troch臋 wi臋cej basu. Wizualnie podoba mi si臋 gramofon pro ject rpm 5 carbon. Z przeczytanych test贸w i opinii wnioskuj臋, 偶e brzmieni powinno mi si臋 te偶 podoba膰 (艂adna 艣rednica, ciep艂o, bas).聽 Bra艂bym to z wk艂adk膮 orthofon quinted red. Teraz pytania:
- czy do mojego wzmaka i g艂o艣nik贸w nie jest to "za dobry" gramofon? W sensie czy wykorzystam jego potencja艂 bez zmiany sprz臋tu? Czy lepiej wziac np rpm 3?
- jaki przedwzmacniacz do tego?聽 Czyta艂em te偶 偶e preampy pro jecta ladnie z tym gramofonem graj膮, ale mo偶e w cenie phono boxa ds mo偶na co艣 lepszego dosta膰? Zainteresowa艂 mnie te偶 lahmannaudio black cube statement. My艣la艂em te偶 nad jak膮艣 lamp膮 - ale pro jectowe tube boxy pono膰 podkre艣laj膮 艣rednic臋 i mam obawy czy przy moim nadzie i stxach nie b臋dzie jej za du偶o?

2. Odtwarzacz strumieniowy
Tu nie mam poj臋cia co bym chcia艂. Fajnie jakby byla obs艂uga sieci po wifi - odtwarzanie z dysku sieciowego, obs艂uga spotify/tidal, bluetooth (jakby kto艣 znajomy na jakiej艣 imprezie chcia艂 si臋 sparowa膰) i obs艂uga radia internetowego (mieszkam w takim rejonie, ze polskiego radia fm nie u艣wiadczysz - tylko 1,2 i maryja). I fajnie jakby przetwornik CA wbudowany by艂 spoko bo zakup porz膮dnego daca to plan na odleg艂膮 przysz艂o艣膰. Co by艣cie polecili?聽

3. Odtwarzacz CD
To dla mnie ostatnie 藕r贸d艂o d藕wi臋ku. Pono膰 CD od NADa 艂adnie ze wamacniaczem sie zgrywaj膮 (no i nawet jako艣 kompletnie by to wygl膮da艂o. Nie jest to priorytet, ale nie ukrywam 偶e troch臋 na tym mi zale偶y). I tu pytanie czy c516bee mi wystarczy czy te偶 warto do艂o偶y膰 do c546bee? Podkre艣lam, ze korzysta艂bym do艣膰 rzadko, g艂贸wnie winyl.

4. DAC do TV
Chcia艂bym te偶 zestaw wykorzysta膰 do odtwarzania d藕wi臋ku z TV (netflix, showmax, hbo go, konsola), wi臋c przyda艂by si臋 jaki艣 rozs膮dny DAC. Nie chcia艂bym pakowa膰 w niego du偶o kasy, bo za 2 lata przeprowadzka na inne mieszkanie i wtedy chcia艂bym budowa膰 zestaw do kd, ale o tym dalej. Czyli szukam przyzwoitego daca, kt贸ry m贸g艂bym p贸藕niej z powodzeniem odsprzeda膰 (bo zak艂adam, 偶e zar贸wno w cd jaki odtwarzaczu strumieniowym przetwornik b臋dzie lepszy? Od jakiej p贸艂ki cenowej zaczynaj膮 si臋 daci, kt贸re mog艂yby s艂u偶y膰 za selektor 藕r贸d艂a cyfrowego i zapewnia艂y lepsz膮 jako艣膰 od tych wbudowanych w sprz臋ty?)

5. Kabelki
Obecnie g艂o艣niki mam podpi臋te jakimi艣 nonameami. Zawsze uwa偶a艂em, 偶e to sprz臋t gra, a nie kable, no ale jak ju偶 buduje sound to ten element te偶 chcia艂bym mie膰 dobrej jako艣ci. Czyta艂em, 偶e nad i stx spi臋te qedami 艂adnie graj膮? Warto inwestowa膰 w kable konfekcyjne pokroju qed performance xtc albo qed performance silver xt? Czy us艂ysz臋 r贸偶nic臋 mi臋dzy nimi? Czy te偶 wzi膮膰 kabel na metry i podpi膮膰 zaciskami?
Jakie interkonekty to zale偶y jaki sprz臋t kupi臋,聽 ale orientacyjnie jaka to p贸艂ka cenowa? Kable do g艂o艣nik贸w chcia艂bym kupi膰 "na dniach".

6. Dalsza rozbudowa
To ju偶 totalne gdybanie i ciekawo艣膰. Za 2 lata mniej wiecej si臋 przeprowadzam i chcia艂bym wykorzysta膰 na nowym lokum zgromadzony do tego czasu sprz臋t. G艂o艣niki chcia艂bym wykorzysta膰 jako fronty do zestawu kd. Jak rozumiem musia艂bym dokupi膰 amplituner 5.1/7.1 z wyj艣ciem pre-out (na nada z frontami), subwoofer i reszta g艂o艣nik贸w pod amplituner. Podobnie tv z wpi臋tymi zrodlami (czy lepiej ka偶de 藕r贸d艂o osobno pod amplituner?). A sprz臋t do muzyki pod nada. I to byloby dobre rozwi膮zanie?

Czy g艂o艣nik centralny i efektowe serii electrino od stx fajnie w filmach graj膮? Niestety nigdzie nie znalaz艂em test贸w takiego setupu. No i podobno sub od stx jest "takise". Czemu pytam o electrino? Bo 250 jako fronty zostan膮 na 99% i chcia艂bym 偶eby ca艂o艣膰 te偶 艂adnie wygl膮da艂a.

W g艂owie siedzi mi jeszcze ewentualnie wymiana wzmacniacza na nada 356bee, bo hmmm charakterystyka dzwieku jest ponoc podobna do mojego, a gra na zdecydowanie wi臋kszym luzie.

Uffff. To by by艂o na tyle. Z g贸ry przepraszam za j臋zyk ale jestem laikiem w temacie a nie audiofilem, ale obiecuj臋 popraw臋馃榿

Pozdrawiam serdecznie,
Kamil

Edytowano przez Kamil C

Udost臋pnij ten post

Udost臋pnij na innych stronach

Witaj.

1. Nie wiem bo nie wiem jak to wyjdzie w praktyce. Z DJ owym gramofonem mam styczno艣膰 przy djce :)

2. Sam odtwarzacz strumieniowy to Yamaha wxad 10. Poprawi te偶 brzmienie ca艂ego systemu o bas. A je艣li chodzi o cos z daciem to na 8005 wyprzedawanych obecnie? Pioneer n70a?

3.no i ju偶 sobie spraw臋 za艂atwi艂e艣. Nie id藕 w NADa tylko w marantza nd8006 masz wszystko w jednym. CD nada s膮 przeci臋tne.

4. To samo urz膮dzenie:)

5. Warto pod艂膮czy膰 oehlbachy! Serio qed oczy艣ci ci g贸r臋. A posrebrzany oehlbach poprawi i g贸r臋 i d贸艂.

6. Tam musia艂 by艣 mie膰 ampli z wyj艣ciem pre out. To pierwsza sprawa. Druga zakup pozosta艂ych kolumn. Stx jest tani i stosunkowo ok. Fakt tylko ten najwy偶szy model suba jest godny polecenia. Magnat w tej kwestii wypada lepiej. A to ile b臋dziesz mia艂 funduszy przewidzianych na reszt臋 systemu to wtedy zdecydowa艂 by艣 w jak膮 rozbudow臋 p贸j艣膰.

Moim zdaniem z electrino 250 lepiej zagra 356. Wyci膮gnie z nich to czego im brakuje.

Zapraszam po wypo偶yczenie.

Piotrek

Udost臋pnij ten post

@S4Home聽mo偶e troche namiesza艂em, setup djski to taki okruch historii, kt贸ry mi pozosta艂 - kiedy艣 co艣 tam zdarzy艂o ki si臋 gra膰 po klubach. Planuj臋 sprz臋t sprzeda膰 lub odda膰 chrze艣niakowi na prezent馃槈 teraz szukam czego艣 ods艂uchowego typowo.聽

Reasumuj膮c - project rpm 5 carbon dobrym gramofonem jest i mi si臋 podoba. Pytanie tylko czy to nie za wysoka p贸艂ka w stosunku do wzmacniacza i g艂o艣nik贸w (nad c326bee i stx electrino 250)?

Je艣li chodzi o maszyny, kt贸re poda艂e艣 - marantz nd8006 wygl膮da ciekawie i mam go na mojej wishliscie w艂a艣nie馃槣 pytanie - nie powinno si臋 d膮偶y膰 do separacji sygna艂u (specjalizacja urz膮dze艅) 偶eby pomija膰 cen臋 uk艂ady? Czy to tylko w analogu, a dla cyfry nie ma takiego znaczenia?聽

Wszystko by艂oby super tylko m贸j bud偶et chyba tego nie wytrzyma馃槀

Project rpm 5 carbon to ok 5000 zl, marantz drugie tyle, a jeszcze przedwzmacniacz i kable馃槺

Co do oehlbacha - wys艂a艂em pw.聽

Pozdrawiam serdecznie,聽

Kamil

Edit:

Co do wypo偶yczenia to si臋 wstrzymam p贸ki co. 326 gra u mnie od maja i jeszcze si臋 nie nacieszy艂em馃槈

Edytowano przez Kamil C

Udost臋pnij ten post

Kamilu,聽

podpowiem Ci przede wszystkim w temacie gramofonu i 藕r贸d艂a cyfrowego. Gramofon Pro-Ject RPM-5 Carbon聽to bardzo dobra konstrukcja, rozwojowa. Bior膮c jednak pod uwag臋 aktualny system, rzeczywi艣cie nie wykorzystasz potencja艂u jakosciowego tego gramofonu. Moim zdaniem, szczeg贸lnie je艣li聽bud偶et masz napi臋ty, zwr贸ci艂bym uwag臋 na troch臋 ta艅szy gramofon, np. RPM-3 Carbon聽lub moim zdaniem technicznie lepszy, chocia偶 bardziej klasyczny Pro-Ject 1-Xpression Carbon Classic聽lub od brytyjskiej konkurencji聽Rega Planar 3聽oraz dobry przedwzmacniacz. Uwierz mi, przedwzmacniacz ma ogromny wp艂yw na jako艣膰 d藕wi臋ku. Rzeczywi艣cie dobr膮 opcj膮 b臋dzie Pro-Ject Phono Box DS, natomiast zwr贸ci艂bym jeszcze Twoj膮 uwag臋 na 艣wietny pre-amp dzielony Vincent PHO-8聽lub niestety dro偶sz膮 wersj臋 lampowa Vincent PHO-701.

Odtwarzac CD - je艣li jest tylko dodatkiem, to mo偶na spokojnie pozsta膰 przy urz膮dzeniach NAD, my艣le 偶e nawet model C516 BEE聽b臋dzie w pe艂ni Ci臋 satysfakcjonowa艂. Natomiast w kwestii odtwarzaczy strumieniowych zwr贸ci艂bym Twoj膮 uwag臋 na urz膮dzenia Onkyo i Pioneer. To bardzo nowoczesne odtwarzacze, pracuj膮ce na stabilnym oprogramowaniu, oferuj膮ce bardzo dobr膮 jako艣膰 d偶wieku w swoim przedziale cenowym. Sp贸jrz prosz臋 na Onkyo Ns-6170聽oraz聽Pioneer N-50AE.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na ods艂uchy, wszystkie propozycje oraz dziesi膮tki innych urz膮dze艅 mo偶esz w naszym salonie w komfortowych warunkach ods艂ucha膰, por贸wna膰. W przypadku pyta艅 oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza oczywi艣cie s艂u偶臋 pomoc膮.

Udost臋pnij ten post

@Q21, dzi臋ki za odpowied藕. Odno艣nie bud偶etu - dopiero go planuj臋, wi臋c jeszcze napi臋ty nie jest :P聽Co do gramofon贸w - tak w艂a艣nie si臋 obawia艂em, 偶e pe艂ne wykorzystanie rpm聽 carbon b臋dzie wymaga艂o zmiany soundsystemu. Widz臋, 偶e w Pro Jectach si臋 orientujesz to mam jeszcze jedno pytanie - jak si臋 w tym wszytkim plasuje Pro Ject RPM 5.1? To starsza wersja RPM 5 czy te偶 bli偶ej mu do RPM 3? I jak wypada w stosunku do 1-pression Carbon Classic - pytam bo gdyby si臋 pojawi艂 jaki艣 u偶ywany w dobrej cenie to bym mo偶e potestowa艂. Na pewno wybior臋 si臋 na ods艂uchy do Was, bo chcia艂bym us艂ysze膰 proponowane przez Ciebie rozwi膮zania (ale to raczej gdzie艣 na marzec bym si臋聽 umawia艂). Mam jeszcze jedno pytanie - podobna p贸艂ka cenowa to TEAC TN-550, cho膰 czyta艂em 偶e ma problemy z trzymaniem obrot贸w, ale jak wypada w stosunku do proponowanej Regi i 1-Xpression?

Co do 藕r贸de艂 cyfrowych - proponowany Pioneer N-50AE chyba spe艂nia wszystkie moje wymagania... Pytanie tylko czy nie lepiej zamiast niego i cd od nada p贸j艣膰 w stron臋 Marantza nd8006 proponowanego przez @S4Home? Tu ponawiam pytanie o jako艣膰 d藕wi臋ku z takiego combo a sytuacji gdy ka偶de 藕r贸d艂o jest oddzielenym urz膮dzeniem. Cho膰 teraz jak tak my艣le to pytanie powinno brzmie膰 czy przetwornik C/A w marantzie jest lepszy od przetwornik贸w w pioneerze n50ae i nad516?

Powoli mi si臋 to wszystko w g艂owie uk艂ada :)聽Kiedy mo偶na si臋 spodziewa膰 jaki艣 test贸w marantza nd8006, bo to chyba m艂odziutkie urz膮dzenie jest?

Pozdrawiam,

Kamil

Edytowano przez Kamil C

Udost臋pnij ten post

Kwestia oceny gramofonu zale偶y od wielu czynnik贸w, bardzo og贸lnie najnowszy model RPM-5 to prawie starszy 5.1, natomiast pewne aspekty s膮 poprawione. Natomiast technicznie, jako艣ciowo pod wzgl臋dem budowy, solidno艣ci zdecydowanie zamiast serii RPM wola艂bym 1-Xpression, to naprawd臋 lepsze gramofony. A je艣li ju偶 my艣limy o tej p贸艂ce cenowej, sp贸jrz prosz臋 na 艣wietny gramofon EAT B-Sharp Super Pack. To wydzielona marka z Pro-Ject, kt贸ra zajmuje si臋 najbardziej ekskluzywnymi konstrukcjami. Natomiast w kwestii gramofon贸w temat przekaza艂bym koledze Rafa艂owi Golec lub Micha艂owi Chmieleckiemu, kt贸rzy w naszym salonie odpowiadaj膮 za cze艣膰 analogow膮, koledzy dok艂adnie odpowiedz膮 na wszystkie pytania zwi膮zane z ofert膮 gramofon贸w oraz por贸wnaj膮 poprzenie modele do obecnych.聽

Kwestia cyfrowego 藕r贸d艂a - w tym temacie聽mog臋 odpowiedzie膰 w pe艂ni fachowo odpowiedzie膰, to moja dzia艂ka. Marantz ND8006 brzmieniowo b臋dzie bardzo podobny do NA8005, czyli d藕wi臋k b臋dzie bardzo dobrej klasy, oczywi艣cie wyposa偶enie nowego modelu jest niepor贸wnywalnie lepsze.聽Natomiast odtwarzacz CD w ND8006 jest troch臋 dodatkiem, nie jest to klasa SA8005. Tak wi臋c wyb贸r zale偶y od Twoich preferencji i miejsca. Osobi艣cie wola艂bym te dwa segmenty rozdzieli膰 i kupi膰 osobno odtwarzacz sieciowy np. wspomniany Pioneer i dobry odtwarzacz CD. NAD moim zdaniem jest dobrym rozwi膮zaniem, ale zawsze mo偶emy tak偶e wybra膰 np. Marantz CD6006. ND8006 to rzeczywi艣cie zupe艂nie nowe urz膮dzenie, my艣l臋 偶e pierwsze testy pojawi膮 si臋 w najbli偶szych tygodniach. Natomiast z mojego do艣wiadczenia sugeruj臋, 偶eby najlepiej zaufa膰 w艂asnym doznaniom. Zapraszam do nas na ods艂uchy, tak naprawd臋 przy tak wielu opcjach najlepiej jest w jednym miejscu, identycznych warunkach pos艂ucha膰 i por贸wna膰 poszczeg贸lne rozwi膮zania i wybra膰 opcj臋 najbardziej dopasowan膮 pod nasze preferencje.

Udost臋pnij ten post

Utw贸rz konto lub zaloguj si臋, aby skomentowa膰

Musisz by膰 u偶ytkownikiem, aby doda膰 komentarz

Utw贸rz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest 艂atwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj si臋

Masz ju偶 konto? Zaloguj si臋.

Zaloguj si臋

Zaloguj si臋, aby obserwowa膰