Skocz do zawartości

Trudne pomieszczenie akystyczne


su.bandit87

Recommended Posts

Cześć!

Chciałbym zdać się na waszą pomoc w optymalnym ustawieniu kolumn w otwartym salonie ( rysunek w załączniku )

Kolumny to STX Electrino 250 ( kupuje w przyszłym tygodniu ) 

amplituner : Yamaha r-n602 ( prawdopodobnie też w przyszłym tyg. )

 

Wcześniej muzyki słuchałem na amplitunerze KD z kolumnami Infinity apha satelite...

Postanowiłem sprzedać amplituner KD razem z kolumnami i zakupić swój pierwszy zestaw stereo. 

Teraz obawiam się, że będę miał duże problemy akustyczne w moim mieszkaniu...

trochę konkretów:

-większość ścian jest w dużym stopniu zagospodoaroanch przez obrazy ( płótno ) i ramki ze zdjęciami - najbardziej ściana za TV

- na suficie znajdują się podłużne imitacje drewnianych belek z pianki PU - więc nie ma równej powierzchni 

- filar obłożony jest Cegłą

- Prawdopodobnie kupie jeszcze jakieś dwie lub trzy duże rośliny ( Postawić przy oknie?? ) i jeszcze jeden dywanik 

- po lewej stronie zamontowana półka z książkami po całej długości ściany i regalik, którego nie mam gdzie za bardzo przesunąć.

I tutaj najgorsze ( tak mi się wydaję ) - okna na przeciwko ściany z TV kompletnie nie są zasłonięte. Nie ma szans na zasłony czy firanki ( nie pasuje do stylu pomieszczenia ),

w grę mogą wchodzić jedynie drewniane żaluzję lub  rolety jeżeli to coś poprawi...

Gdy słuchałem muzyki na zestawie KD to scena uciekała w stronę kuchni.

Czy macie jakieś sugestie co mogę poprawić/ zmienić ewentualnie dokupić by poprawić akustykę ?

 

Rozważam jeszcze wstrzymanie się z zakupem ww amplitunera i dozbieranie do Yamahy r n803d z systemem YAPO - myślicie że to znacznie pomoże ? Czy szkoda dokładać 

do tego ampli skoro ma grać z STX-ami ?

 

Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.

 

 

pokoj.jpg

Edytowano przez su.bandit87
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj trochę fatalnie... musisz pomyśleć o opcjach przemeblowania. Scena uciekała w stronę kuchni, to zrozumiałe. Spróbuj sobei to wyobrazić jakby zamknąć pokój do wysokości filara - jakbym modelował to w jakimś programie, postawiłbym na tej wysokości ścianę i dałbym jej dośc duże współczynniki pochłaniania w całym paśmie. Tak mniej więcej to działa w tym miejscu, po prawej ręce masz jakby "ustrój" o dość dużym pochłanianiu szerokopasmowym, a po lewej ścianę lekko tylko złagodzoną książkami. Mogłoby pomóc przeniesienie tych regałów i półek z książkami i montaż tam solidnych ustrojów pochłaniających, albo przynajmniej tego regału stojącego przy samej kolumnie, ale tak czy inaczej należy mieć świadomość że jest to ratowanie sytuacji, bo kolumny po prostu są źle ustawione ale geometria i układ okien i reszty tez nie sprzyja. Nie wiem czy nie lepsza opcją byłoby nawet szaleńcze postawienie sprzętu przy filarze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Oj trochę fatalnie... musisz pomyśleć o opcjach przemeblowania. Scena uciekała w stronę kuchni, to zrozumiałe. Spróbuj sobei to wyobrazić jakby zamknąć pokój do wysokości filara - jakbym modelował to w jakimś programie, postawiłbym na tej wysokości ścianę i dałbym jej dośc duże współczynniki pochłaniania w całym paśmie. Tak mniej więcej to działa w tym miejscu, po prawej ręce masz jakby "ustrój" o dość dużym pochłanianiu szerokopasmowym, a po lewej ścianę lekko tylko złagodzoną książkami. Mogłoby pomóc przeniesienie tych regałów i półek z książkami i montaż tam solidnych ustrojów pochłaniających, albo przynajmniej tego regału stojącego przy samej kolumnie, ale tak czy inaczej należy mieć świadomość że jest to ratowanie sytuacji, bo kolumny po prostu są źle ustawione ale geometria i układ okien i reszty tez nie sprzyja. Nie wiem czy nie lepsza opcją byłoby nawet szaleńcze postawienie sprzętu przy filarze...

A czy np. YAMAHA R-N803D z systemem YAPO poprawiła by sprawę?? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sądzę ze może pomóc taki system kalibracji z pomieszczeniem. Takie systemy mogą najwięcej pomóc w zakresie niższych częstotliwości. Szczególnie gdy nie można postawić kolumn w wystarczająco dużej odległości od ścian. Jednak warto do tego zadbać o to aby pogłos w pomieszczeniu nie trwał zbyt długo.

Dużej asymetrii w umieszczeniu głośników jednak nie zniweluje całkiem. Może jednak pomóc w tym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza książka to "Podręcznik Akustyki" Everesta, dla laika w sam raz, ale dla profesjonalisty zdecydowanie uproszczona. Ja używam głównie Mendela Kleinera "Small Room Acoustics"

Z krótszych rzeczy to mamy wymagania EBU 3276 odnośnie warunków odsłuchowych stereo, krótko i na temat

https://tech.ebu.ch/docs/tech/tech3276.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...