Skocz do zawartości
luckyman49

Zasilacz do wzmacniacza

Recommended Posts

Witam.

Kupiłem wzmacniacz http://67.211.221.202/store/product/TPA3116-Bluetooth-Amplifier-TPA3116D2-2-1-Subwoofer-Amplifier-Digital-Audio-Board-50-50W-100W-Bass-HIFI/3052015_32842016553.html

i chyba mnie trafi, nie ma zasilacza.Chciałbym zasilacz z napięciem końcowym DC 18-19 v ale jak się okazuje na ok 10A.

Na płytce wzmacniacza znajduje się gniazdo z dc 12-24 tak jakby zasilacz był taki jak np. do modemu ale nie ma takiego zasilacza na taki prąd.

Jaki prosty zasilacz żeby to dobrze (bez zakłóceń)  grało.

Pozdrawiam

LM

Myślę ze można by użyć taki zasilacz impulsowy. Do wyjścia przydało by się podłączyć równolegle dodatkowo kondensator filtrujący.

Taki zasilacz powinien wystarczyć do tego wzmacniacza.

Wielkie dzięki. Z tego co czytałem to impulsowe nie nadają się do wzmacniaczy ale ten drugi by może przypasił. Wysłałem zapytanie do sprzedawcy, nie wiem czy te 120W to nie za mało ale chyba nie da się obniżyć napięcia  nie ingerując w układ.

Jeszcze raz Wielkie Dzięki.

Jesteś wielki.  :D

Oba są impulsowe i z reguły tego typu wzmacniacze są zasilane z zasilaczy takich jak ten drugi. Ten do zasilania LED-ów może za bardzo siać zakłóceniami. Jednak da pełną moc wzmacniacza. Ten drugi jest z założenia właśnie do tych wzmacniaczy ( widać to w opisie ). Jednak będzie ograniczał moc wzmacniacza. W praktyce nie powinno to być zbyt wyczuwalne.

To ograniczenie jest nawet wskazane ponieważ mam głośniki pozostałe z Media-Tech Tornada Pro DB 2.1

gdzie jak można doczytać satelity mają po 2 x 32 W a sub 76 W, zaś  według tabelki na ALI                                                                                                                              przy 4 Ohm i 19V satelity osiągną moc - 40 do 45W a sub - 48 do 70W czyli chyba bezpiecznie.

Przy 4Ohm i 24 V  satelity 50 d0 55W i sub 75 do 95W a to już chyba mogłoby zniszczyć suba.

Tak mi to wygląda z pozycji człowieka nie znającego się ogólnie na elektryce i informatyce.

Dzięki jeszcze raz.

Pozdr.

Edytowano przez luckyman49

W tej sytuacji ten zasilacz dedykowany do takich wzmacniaczy będzie najbardziej optymalny. Myślę że nawet i taka moc będzie z nadmiarem dla tych głośniczków. Inną opcją było by użycie transformatora do zasilania halogenów 11-12 V o mocy nie mniejszej niż 100-150 VA z mostkiem prostowniczym i kondensatorem filtrującym. Dało by to po wyprostowaniu napięcie ~15-17 V .

Dużo tych moich pytań ale teraz ostatnie, czy warto (trzeba) dołożyć jeszcze układ opóźniający załączanie głośników?

Bo te w Media mocno tłukły zwłaszcza sub. W internecie są takie układy ale tylko na 2 kanały a co z subem,

czy można podłączyć dwie kolumny pod jeden kanałów czy trzeba je podłączyć oddzielnie.

https://pl.aliexpress.com/item/TPA3116-TPA3116D2-2-1-Subwoofer-Wzmacniacz-Cyfrowy-Wzmacniacz-Audio-Bluetooth-Pok-adzie-50-50-W-100/32842016553.html

Płytka którą kupiłeś to kompletny wzmacniacz impulsowy bez obudowy i zasilacza, Zasilacz taki jak ten 18,5 V po podłączeniu sprawi że wzmacniacz będzie działał. Najprawdopodobniej same układy na których jest zbudowany posiadają miękki start. Dlatego nie przejmuj się tym, chyba że taki problem się pojawi.

Generalnie do jednego wyjścia podłącza się z zasady jedną kolumnę. Jeśli podłączysz 2 kolumny o impedancji 4 ohm równolegle, to da obciążenie 2 ohmy. Taka sytuacja nie jest dopuszczalna dla tego wzmacniacza. Jeśli połączysz je szeregowo po 2 to da obciążenie 8 ohm. To da mniejszą moc wyjściową ze wzmacniacza, ~20 W na kanał. W takiej sytuacji na jedną kolumnę przypadnie po ~10 W . To ma raczej niewielki sens.

Dzięki jasno i precyzyjnie. Chirurgicznie

:|  jeszcze raz, zamówiłem

Zasilacz Asus PA-1900 ADP-180 G70 Movano 19V 9.5A

czy dobrze zrobiłem?

Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji EDYTUJ by uzupełnić swój post - zamiast pisać swoje posty jeden po drugim.

Prawdopodobnie będzie dobry. To jest pewnie zasilacz do laptopów. Co najwyżej może okazać się że ma nieco inną wtyczkę ( Sprawdziłeś to ? ) . A to jak to będzie grało sam się przekonasz. Dobrze że ma nieco wyższe napięcie wyjściowe i wyraźnie większy prąd wyjściowy.

Edytowano przez MobyDick

Hej.                                                                                                                                                                                                                                                                                Jeszcze jedna prośba napisałem do GOTRONIKa co zrobić jeśli mam układ 2.1 i pozostało to bez echa.  Poprosiłem więc o jakiś schemat urządzenia ponieważ przy innych urządzeniach jest tylko 2 przekaźniki  a tu 4  więc pomyślałem, że można to będzie wykorzystać do mojego układu Otrzymałem rysunek gdzie widać, że do układu można przyłączyć tylko 2 kanały czyli lipa?

obraz.png.3babb6b6aa6155d0e67558c45f3dacde.pngobraz.png.8078a77835d8a368b78b0c1af2df8c90.png

Edytowano przez luckyman49

Jeśli na wyjściu wzmacniacza dla obu kanałów L i P masa ( - ) jest wspólna, to wystarczy jeden przekaźnik, czyli jedno wyjście. Drugi kanał będzie obsługiwał subwoofer. Można również dołączyć dodatkowy przekaźnik podłączony do zasilania tych które są na płytce. Pozostaje nadal otwarte pytanie czy ten wzmacniacz nie posiada już układu opóźnionego startu? Wtedy ta płytka jest zbędna i niema sensu jej montować.

Niby mam wszystko ale nie miałem odwagi poskładać tego wszystkiego tymczasowo, nie mam obudowy w którą to zamknę.

Pewnie w tym tygodniu to już zrobię i sprawdzą.

Dzięki za pomoc

Witam.

Ponownie pochylam głowę przed fachowcem. Dostałem od syna wzmacniacz komputerowy Creative Inspire P5800 w którym uszkodzony jest potencjometr głośności w pilocie. Postanowiłem go wymienić a w zasadzie ten od tonu też na normalne z pokrętłem i zamontować je z diodą w oddzielnym pudełku. Nie wiem o jakim przekroju kablem (0,5 ; 0,75 ; 1,0 mm) połączyć potencjometry z płytką pilota i czy musi być w oplocie. Drugie nie wiem jak wlutować nowe potencjometry czy tak jak leżą czy po obrocie o 180 stopni ( chodzi o początek ścieżki oporowej), ale to chyba gdzieś znajdę.                                                                                                                                                               Byłbym wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam LM

20190212_203302.jpg

Czy do tego wzmacniacza impulsowego z wcześniejszej części tematu były potrzebne przekaźniki dla zapewnienia miękkiego startu ?

:( jeszcze nie zrobiłem. Po zrobieniu obecnego zabiorę się za tamten. Chyba sobie poradzę z przyłączeniem do otworów ale nie wiem jak z przewodem: ekranowany czy nie, nie mogę nigdzie znaleźć

Odpuściłem na razie tamten wzmacniacz bo zająłem się nauką gry na harmonijce ustnej a w moim wieku to bardzo czasochłonne i absorbujące zajęcie, :(  skleroza