Skocz do zawartości

Stereo + 5.1 (tak, wiem...)


Recommended Posts

Cześć!

Po ładnych kilku latach wracam na forum - szczerze mówiąc przeczytałem już chyba zbyt dużo i po prostu lekko zgłupiałem, ale skoro wreszcie mam swoje cztery kąty i możliwość rozsądnego ustawienia sprzętu audio to chciałbym wreszcie zrobić to rozsądnie.

Moim celem jest pogodzenie dwóch światów (tak, wiem...) - napiszę, co "mi się wydaje" i "jak ja to słyszę" i jestem gotów na Waszą krytykę ?

  • stereo: lubię dźwięk jasny, czytelny, selektywny, z szeroką sceną, ale też lubię solidne łupnięcie basem - powinien być jednak możliwie kontrolowany, nie rozlazły
    W tym momencie mam Yamahę A-S700, Onkyo DV-SP506 i Monitor Audio MR6 - przyznaję bez bicia, że kupowane bez ładu i składu
    Plusy: dosyć selektywne, lekko sztuczne w brzmieniu (ale akurat to mi nie przeszkadza)
    Minusy: brak rozsądnego basu, góra jest trochę zbyt agresywna i natarczywa
  • 5.1: w tym momencie oglądam filmy (przede wszystkim Blu-Ray UHP-H1) i gram korzystając z zestawu Logitech Z906 (wszystkie źródła podłączone optykiem lub coax), który przeżył ze mną bardzo wiele ale jego życie już się kończy i zauważam jego wady coraz bardziej.
    Plusy: solidne łupnięcie basem
    Minusy: słabo radzą sobie z dźwiękiem przestrzennym w filmach, trochę lepiej w grach (ale wierzę, że to zasługa Xonara DX w komputerze), brak szczegółowości, słaba przestrzeń

Jestem gotów zmienić całość zestawu na zestaw amplituner + zestaw 5.0 lub 5.1. Mimo wszystko stawiam stereo ponad kino.

Założenia (jeśli któreś się wykluczają albo są bez sensu to piszcie wprost):

  • Zależy mi na podłączeniu:
    • Odtwarzacza CD (taką funkcję pełni mi DV-SP506)
    • TV Sony 65XF9005 (tak, oglądam np. Nelflixa w 4K z dźwiękiem wielokanałowym)
    • Blu-Ray Sony UHP-H1
    • komputera (Xonar DX kodujący do Doly),
    • opcjonalnie, chętnie: streaming Spotify/Tidal/odtwarzanie formatów FLAC, DSD
  • Wystarczy mi 5.1, nie potrzebuję Atmosa (chociaż jak będzie to jestem gotów umieścić głośniki na suficie  ;-))
  • Pomieszczenie: całość ok. 40 m^2, TV na ścianie (fronty do ustawienia po bokach i centralny pod TV), kanapa do słuchania/grania/oglądania 3m przed TV, centralnie, głośniki efektowe na stojakach za kanapą
  • Nie mam ambicji na najnowsze modele, sprzęt może być używany
  • Budżet nie jest audiofilski, ale też wiem, że nie ma "cudów za 500 zł" - w tysiącach, nie w dziesiątkach tysięcy jeśli można ?

Bardzo dziękuję Wam za jakiekolwiek zainteresowanie i pomoc :)

Dobrego!

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michał Graffstein napisał:

Budżet nie jest audiofilski, ale też wiem, że nie ma "cudów za 500 zł" - w tysiącach, nie w dziesiątkach tysięcy jeśli można ?

Podaj chociaż górną granicę zakładanej kwoty, ułatwi to selekcję sprzętu,bo np.9999 zl mieści się w tysiącach, będzie okej.

Jeżeli chcesz również stereo, pogodzić z kinem to szedł bym w amplituner z pre-out.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli ma to być sprzęt wielokanałowy, który radzi sobie dobrze z odtwarzaniem muzyki musisz wybrać wyższy (z tych "lepszych") model amplitunera aby nie kaleczył on dźwięku stereo. Na pewno wpisuje się w to Onkyo RZ730 lub RZ830. Biorąc pod wagę preferencje brzmieniowe na pewno zwróciłbym jeszcze uwagę na Yamahe RX-A880. Brzmi bardziej nawet szczegółowo, żywiej od Onkyo. Do tego zestaw kolumn Polk Audio S55 na przody plus reszta kina domowego, może coś z oferty Klipsch. Powinieneś wybrać się na odsłuch aby przeprowadzić chociaż wstępną selekcję - jeśli niczego nie wybierzesz, będzie łatwiej coś dalej doradzić znając Twoją opinię na temat przesłuchanych zestawów. 

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...