Skocz do zawartości

Delikatne kolumny Vintage a moc wzmacniacza i dobór kabli


uksoundfil

Recommended Posts

Cześć,

Szanowni forumowicze

Ostatnio wszedłem w posiadanie ciekawych kolumn  Leedh Elfe

http://www.living-leedh.com/?page_id=2053

Przed podłączeniem do swojego toru mam pewne obawy o wzmacniacz Primare i21 czy nie będzie zbyt mocny i na wstępie upali mi drivery?

Dalsze pytanie tyczy się doboru kabla głośnikowego  2x2,5metra możliwie najbardziej przezroczystego  z basem w budżecie proporcjonalnym do

posiadanego zestawu:

Primare i21

Prisma np5

Technics SL-1200

Kondycjoner nazwy nie pomnę

 

Proszę o rady i Wasze sugestie ))))

 

Edytowano przez uksoundfil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyć możesz nic się nie stanie. Driverów nie upali, można najwyżej uszkodzić Tweetery. 😂

Sprawdź impedancje kolumn i wzmacniacza. I podaj. Podłączaj zawsze przy wyłączonym wzmacniaczu. I nie dawaj na full głośności. 

Przewody wiesz jak podłączyć? Pytam, bo jeden z kolegów miał z tym problem. 

Przewody na początek kup za parę złotych np. Cordial 2,5 mm2 OFC lub coś z Prolinka. Później będziesz się doktoryzować jakie inne droższe podłączyć. Najpierw się osłuchaj. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.03.2020 o 21:56, Chyba Miro 84 napisał:

W lutym oraz na początku marca miałem możność odsłuchu wielu zestawów głośnikowych w przedziale 5-10tys złotych  w kilku salonach audio.  Leedh gra blisko współczesnych Focal  Chora 826  , jest jednak bardziej zmysłowy i zaskakujący. Nie mam Daca puki co więc opiniuje w oparciu o odsłuch płyt winylowych.

 Sic! marne kabelki z marketu budowlanego kupione na chybcika. 

 

Edytowano przez uksoundfil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aria...tego nie wiem lecz chętnie się dowiem.

Kolumny wytrzymują  rozbieżny repertuar ,elektronika, wokalistki , jazz  można słuchać godzinami. Masz rację jest tu sporo z  szkoły Focala z średnio-wyższej strefy. Niemniej jednak ta osobliwość "lutnicza"  jest  opracowana   przez świadomego i zawodowego akustyka i to się czuje. Dodam że obudowy są odlane z mieszanki betonu i żywicy, waga moich to 44,3kg szt.

Edytowano przez uksoundfil
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć tylko takiej perełki.  

A tak na marginesie to przypomniały mi sie słowa Dave Wilsona ktory to podczas testów w obudowach z żywicy "x" bodajże, stwierdza ze bas pracuje niczym w obudowie z betonu ale srednie tony graja nieco "bezdusznie" wiec zastosował materiał "y", ktory to jest wzbogacony o dodatki drewnopodobne ktore pomagają tymże średnim tonom nabrać lepszego dzwieku. Zastanawiam sie czy w Twojej konstrukcji również sa zaastosowane domieszki wzbogacajace np. Od wewnatrz....

Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walorem tych głośników jest własnie średnica, co do budowy trzeba by napisać do konstruktora pana Milota.

http://www.living-leedh.com/?page_id=2053

 

Głośnik główny jest jakby powleczony miodem spadziowym, w dodatku jest lepki.

Wzmacniacz Primare spisuje się bardzo dobrze, skupiam się na kabelkach takich jak napisałem na początku  w dalszej kolejności dobiorę Daca by poszerzyć  repertuar muzyczny o Tidala.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@uksoundfil

Jako miłośnik brzmień primarowych to polecałbym Ci daca w NP30 zamiast DAC30. Gdybyś chciał mieć jakoś stylistycznie ogarnięte. Dźwiękowo oczywiście żadna różnica pomiędzy nimi, jednak trafił mi się taki egzemplarz DAC30, który przy zmianie próbkowania przełączał się z cykaniem. W NP30 takich objawów nie mam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha...czyli iść w "rzeczy"

Ponieważ kolumny grają średnicą zdecydowałem się  lekko uwypuklić skraje pasma i trochę  schłodzić brzmienie.

 Na wprędce przewertowałem sieć

używki

Cyrus Dac x

Moon 300d

Stelaudio 4

Xindac 9...mieszane uczucia

 

Nowe

Atoll dac100

Musicial Fidelity Mx Dac

Audiolaba nie lubię :-)

 

Mam dobre zasilanie i kondycjoner wiec o to się nie martwię

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie po przerwie,

Po zabawie  z Linuxem Daphile  zdecydowałem się odesłać do sklepu Prisme np5 z powrotem. Zdecydowanie urządzenie nie warte swoich pieniędzy.

W związku z tym przybyło nieco funduszy na dopracowanie zestawu  Leedh+i21. 

Po wsłuchaniu się w znane nagrania mogę stwierdzić że barwa dźwięku mi odpowiada, średnica jest niesamowita czasem tylko przesładza. Chciałbym poprawić  niskie pasmo  basowe oraz soprany i lekko pogłębić przestrzeń. Zresztą grając z rca-jack na telefonie lg v30 i tak jest nieźle :-)

Zatem  rozpatruję  doposażyć się w dwa urządzenia, Dac i Odtwarzacz   sieciowy. 

Zachęcony wątkiem na temat Maliny zacząłem się rozglądać, jako że nie mam zacięcia elektronicznego zostały gotowe rozwiązania.

Powiedźcie czy taka propozycja jest opłacalna?  

https://allegro.pl/oferta/odtwarzacz-strumieniowy-raspberry-digione-sparky-8025004622

Co do Daców jestem zielony, znam tylko Podstawowy Cambridge Dac magic, i Arcama rdaca. Są to w moim odczuciu urządzenie mało zadowalające.

Pokój do odsłuchu mam przyzwoicie wygłuszony, ta cześć domu jest drewniana.

Proszę o sugestie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...