Skocz do zawartości

Stereo do salonu - koncepcja


ArturXYZ

Recommended Posts

11 godzin temu, ArturXYZ napisał:

może poza pojedynczymi kawałkami (tak z 5 na 100) - gdzie było jakieś okropne dudnienie, ale wystarczyło o 10% ściszyć i było OK. 

niektóre nagrania mają taką cechę, które powodują dudnienie kolumn.

Są dwie przyczyny;  tak zostały nagrane, albo jakość kolumn szczególnie gdy mają ograniczone dolne pasmo.

Na jakość nagrań ma też wpływ kompresja dla streamów.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to była raczej wina nagrania - to były jakieś dyskotekowe kawałki umpa umpa z dominującym basem - wzmak rozkręcony na około 100% i wtedy to się działo. Wystarczyło odrobinę ściszysz i było OK. Przy zdecydowanej większości nagrań (też disco) - pomimo 100% (lub blisko tego) głośności nic nie dudniło. Ogólnie efekt wow był niesamowity. Żadnych zniekształceń, żadnego dudnienia, dźwięk nadal wyraźny. 

Ogólnie mam może małe zastrzeżenia do chyba średnicy. Np. nie bardzo mogę używać tego zestawu do oglądania TV, bo dialogi są niekiedy niewyraźne - jakby za cicho, ale jak podgłoszę to basy przy muzyce czy dźwiękach będzie już za głośny. Również w muzyce klasycznej brakuje jakiegoś jakby wypełnienia - tak mi się wydaje. Natomiast w rocku, jazzie, muzyce instrumentalnej i zwłaszcza w pop/disco - jest bardzo dobrze.  

Natomiast za jakiś czas pewnie będę kombinował z lampowym wzmacniaczem. Może źródło też warto ulepszyć, bo jak porównuję nagrania z płyty CD vs. Tidal (HQ albo Master) z bluesound node 2i - to z CD dźwięk jest przyjemniejszy - nie wiem jak to opisać, ale bardziej detaliczny, klarowny, więcej słychać. Czy zmiana zasilania w node 2i by pomogła? Zdaje się że są zestawy gotowe do zamontowania zewnętrznego zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ArturXYZ napisał:

Również w muzyce klasycznej brakuje jakiegoś jakby wypełnienia - tak mi się wydaje.

zdajesz sobie sprawę z tego że kolumny mają ograniczone pasmo dolne (Frequency response (+/- 3dB)45Hz - 28kHz ) i tu leży przyczyna braku wypełnienia.

Zaraz odezwą się głosy że to nie nic wspólnego, a jednak.

Ograniczone pasmo dolne wycina  do 20 % i więcej wypełnienia, testowałem kilka kolumn o podobnym paśmie a nawet niższym bo już od 38Hz i też wycinały dolne pasmo, tak ważne  dla całości nagrań i odbioru. Dużo wykonawców właśnie używa pasma niższego do stworzenia klimatu nagrań. Wielokrotnie pisałem o tym ale i też wielu się nie zgadza ze mną, chyba nie słyszeli jak powinny grać kolumny i czego nie słyszą.

Pozdr.

P.S.

Dla lampy powinny być lepsze kolumny.

 

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiej świadomości - dzięki za tą informację. 

Wybierając cały sprzęt byłem już trochę przytłoczony ilością informacji i ogromem dostępnej oferty. To jest mój pierwszy zestaw i od czegoś trzeba zacząć. Słuchałem Arii i porównywałem z kilkoma innymi modelami i najbardziej mi to brzmienie pasowało.

Z czasem będę sprzęt ulepszał / wymieniał - wymiany kolumn nie wykluczam, a wręcz przewiduję. 

Skoro jesteś "na linii" to co mógłbyś polecić z podłogowych kolumn, żeby były pozbawione tego słabego punkty arii, ale poza tym brzmieniowo były do nich podobne? Pytam mocno przyszłościowo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę doradzić tylko jedno szukaj kolumn z pasmem minim 32Hz -34Hz do 22kHz z tolerancją w tym paśmie  ±3dB.

Ciężko trafić na takie nowe kolumny w rozsądnej cenie, ale może coś z używanych znajdziesz, najlepszy okres produkcji takich kolumn to koniec 70 i lata 80/90.

Jeżeli masz zamiar słuchać muzy z CD czy z vinyli to tylko takie, a pasmo dolne czym niżej tym lepiej.

Jak pisałem wiele nagrań prawie 3/4 wykorzystuje pasmo poniżej 36Hz i to tworzy atmosferę nagrania i słuchania.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...