Skocz do zawartości

Dolby Atmos w Samsung QE65Q67R


narcin

Recommended Posts

W TV Samsung Q67R opcja Dolby Atmos jest wyszarzona. Dodatkowo posiada on złącze ARC, a wszędzie piszą, że to złącze nie obsługuje Dolby Atmos, tylko wymagane jest złącze eARC (którego ten TV nie ma).

Natomiast przy podłączeniu TV do Denona AVR-X1600H DAB i puszczeniu z TV filmiku testowego, Denon wyświetla jako format audio właśnie Dolby Atmos.

Czy to oznacza, że ten sygnał jest jakoś specjalnie kodowany i to nie jest pełny Dobly Atmos?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ARC przechodzi kodek DD+ i to jest "prawdziwy" Dolby Atmos. Proszę nie wprowadzać w błąd :). Nie wiem co masz na myśli mówiąc "nie prawdziwy" ale się mylisz :)

 

A dla osob znających angielski do poczytania(https://developer.dolby.com/blog/dolby-audio-over-hdmi-part-3-reality/):

 

Why am I not getting Dolby Atmos to my home theater connected to my television using HDMI ARC?

As we talked about in Part 1, Dolby Atmos is supported in two codecs - Dolby TrueHD and Dolby Digital Plus. Before 2016, televisions only supported Dolby Digital over HDMI ARC and haven’t been upgraded to support Dolby Digital Plus passthrough. However, most recent televisions now support Dolby Digital Plus over HDMI ARC. Also, only the latest versions of some smart TV applications support Dolby Digital Plus, and these newer versions may not be available on older televisions. And lastly, some home theater devices don’t yet correctly advertise Dolby Atmos support over HDMI ARC, which means that a television cannot detect that a Dolby Atmos-capable device is connected.

HDMI ARC does not have enough data capacity to support the transmission of Dolby Atmos content that is encoded using Dolby TrueHD, which is the format used on Blu-ray Disc and UHD Blu-ray Disc. To support Dolby Atmos over HDMI ARC for Blu-ray Disc playback, a television has to decode Dolby TrueHD and transcode it to Dolby Digital Plus before output. Today, this feature is only supported in televisions that have native Dolby Atmos decoding.

Edytowano przez bartekplus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, S4Home napisał:

1. Skad puszczasz materiał testowy?

2. Tak bardzo często dolby Atmos jest ukryty /zapisany w DD+ i nie jest to prawdziwy Atmos. wówczas eARC nie jest wymagany

 

1. https://download.dolby.com/us/en/test-tones/dolby-atmos-trailer_leaf_1080.mp4

(odtwarzany z zapisu na pendrive)

10 godzin temu, bartekplus napisał:

Po ARC przechodzi kodek DD+ i to jest "prawdziwy" Dolby Atmos. Proszę nie wprowadzać w błąd :). Nie wiem co masz na myśli mówiąc "nie prawdziwy" ale się mylisz :)

 

A dla osob znających angielski do poczytania(https://developer.dolby.com/blog/dolby-audio-over-hdmi-part-3-reality/):

 

Why am I not getting Dolby Atmos to my home theater connected to my television using HDMI ARC?

As we talked about in Part 1, Dolby Atmos is supported in two codecs - Dolby TrueHD and Dolby Digital Plus. Before 2016, televisions only supported Dolby Digital over HDMI ARC and haven’t been upgraded to support Dolby Digital Plus passthrough. However, most recent televisions now support Dolby Digital Plus over HDMI ARC. Also, only the latest versions of some smart TV applications support Dolby Digital Plus, and these newer versions may not be available on older televisions. And lastly, some home theater devices don’t yet correctly advertise Dolby Atmos support over HDMI ARC, which means that a television cannot detect that a Dolby Atmos-capable device is connected.

HDMI ARC does not have enough data capacity to support the transmission of Dolby Atmos content that is encoded using Dolby TrueHD, which is the format used on Blu-ray Disc and UHD Blu-ray Disc. To support Dolby Atmos over HDMI ARC for Blu-ray Disc playback, a television has to decode Dolby TrueHD and transcode it to Dolby Digital Plus before output. Today, this feature is only supported in televisions that have native Dolby Atmos decoding.

Dziękuję za wyczrpującą odpowiedź. Teraz już rozumiem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie marekting musi tu działać. I to na reke także Dolby aby wprowadzić to w urządzenia nie najnowszej klasy.

Ale nie bądźmy naiwni. Dolby Atmos jest wiązany z dźwiękiem Dolby True HD.

22 godziny temu, bartekplus napisał:

Po ARC przechodzi kodek DD+ i to jest "prawdziwy" Dolby Atmos. Proszę nie wprowadzać w błąd :). Nie wiem co masz na myśli mówiąc "nie prawdziwy"

A w DD+ oraz po ARC dzwięk Dolby True HD nie przejdzie.

Zgadzasz się?

Moim zdaniem chodź to nie potwierdzone to w DD+ jest zapisana ścieżka bliższa Dolby Pro logic IIz. Lub Atmos ale nie jakości Atmos.

12 godzin temu, narcin napisał:

No to albo odtwarzany przez DD+ albo po prostu wymuszony na amplitunerze. Ten dekoder włącza Ci się sam?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, S4Home napisał:

Oczywiscie marekting musi tu działać. I to na reke także Dolby aby wprowadzić to w urządzenia nie najnowszej klasy.

Ale nie bądźmy naiwni. Dolby Atmos jest wiązany z dźwiękiem Dolby True HD.

A w DD+ oraz po ARC dzwięk Dolby True HD nie przejdzie.

Zgadzasz się?

Moim zdaniem chodź to nie potwierdzone to w DD+ jest zapisana ścieżka bliższa Dolby Pro logic IIz. Lub Atmos ale nie jakości Atmos.

No to albo odtwarzany przez DD+ albo po prostu wymuszony na amplitunerze. Ten dekoder włącza Ci się sam?

Nie Dolby Atmos nie jest związany z TrueHD. Atmos w DD+ to taki sam Atmos, uwierz mi mam pewne informacje:)

Tak, TrueHD nie przejdzie przez ARC, ale to kwestia przepustowości. TrueHD jest formatem bezstratnym wymaga więc większej przepustowości niż DD+(format stratny). Nie ma to nic wspólnego z Atmosem.

 

Mówienie że Atomos w DD+ nie jest prawdziwy to po prostu kłamstwo. To jak byś mówił ze 4K czy tam UHD zakodowane w kodeku H265 nie jest prawdziwym 4K. I tylko nieskompresowane video to 4K...(A teraz sprawdź ile zajmuje nieskompresowane video, i dlaczego nigdzie(no prawie) się tego nie używa).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, S4Home napisał:

Oczywiscie marekting musi tu działać. I to na reke także Dolby aby wprowadzić to w urządzenia nie najnowszej klasy.

Ale nie bądźmy naiwni. Dolby Atmos jest wiązany z dźwiękiem Dolby True HD.

A w DD+ oraz po ARC dzwięk Dolby True HD nie przejdzie.

Zgadzasz się?

Moim zdaniem chodź to nie potwierdzone to w DD+ jest zapisana ścieżka bliższa Dolby Pro logic IIz. Lub Atmos ale nie jakości Atmos.

No to albo odtwarzany przez DD+ albo po prostu wymuszony na amplitunerze. Ten dekoder włącza Ci się sam?

Nagranie oryginalne Dolby Atmos zapisane i pendrive wpięty do TV. W amplitunerze wybrana opcja auto która rozpoznaje dźwięk źródła i Denon pokazuje Dolby Atmos.

14 godzin temu, bartekplus napisał:

nNie Dolby Atmos nie jest związany z TrueHD. Atmos w DD+ to taki sam Atmos, uwierz mi mam pewne informacje:)

Tak, TrueHD nie przejdzie przez ARC, ale to kwestia przepustowości. TrueHD jest formatem bezstratnym wymaga więc większej przepustowości niż DD+(format stratny). Nie ma to nic wspólnego z Atmosem.

 

Mówienie że Atomos w DD+ nie jest prawdziwy to po prostu kłamstwo. To jak byś mówił ze 4K czy tam UHD zakodowane w kodeku H265 nie jest prawdziwym 4K. I tylko nieskompresowane video to 4K...(A teraz sprawdź ile zajmuje nieskompresowane video, i dlaczego nigdzie(no prawie) się tego nie używa).

Denon podaje dokładnie Dolby Atmos DD+. Nie mam głośników sufitowych tylko 5.1 i surroundy umieszczone 90 cm nad uchem. Nie ma tutaj tego efektu spadającego deszczu, ale efekt przestrzeni jest dużo lepszy niż w przypadku wybrania opcji zwykłego DD+.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bartekplus napisał:

Mówienie że Atomos w DD+ nie jest prawdziwy to po prostu kłamstwo.

Dobrze zrób sobie zatem test.

Zaznaczam ja taki robiłem.

Weź sobie wybierz film akcji i puśc go:

1. Na netflixie w Atmosie DD+

2. Na płycie Bluray lub  PEWNEJ JAKOSCI pliku MKV gdzie jest ściezka Dolby true HD z Atmosem.

I wytłumacz mi dlaczego wówczas na tym drugim gra lepiej. I nie mowie tu o całym kinie bo to wiadomo ale także o sposobie prezentacji samych kolumn górnych, sufitowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, S4Home napisał:

Dobrze zrób sobie zatem test.

Zaznaczam ja taki robiłem.

Weź sobie wybierz film akcji i puśc go:

1. Na netflixie w Atmosie DD+

2. Na płycie Bluray lub  PEWNEJ JAKOSCI pliku MKV gdzie jest ściezka Dolby true HD z Atmosem.

I wytłumacz mi dlaczego wówczas na tym drugim gra lepiej. I nie mowie tu o całym kinie bo to wiadomo ale także o sposobie prezentacji samych kolumn górnych, sufitowych.

Nie moge cie tego wytumaczyc z kilku powodów, żaden z nich nie jest związany z tym co sugerujesz(że, Atmos w DD+ nie jest prawdziwym Atmosem):

  • Tak jak wspomniałem TrueHD jest bezstratny a DD+ to format kompresji stratnej(dla większości osób różnica bedzie minimalna, lub zerowa, dla ciebie może to juz stanowić problem)
  • Często producenci sprzętu stosują różny post processing dla różnych kodeków(nawet w trybie direct)
  • A najważniejszą różnicą jest to że uzyważ dwóch różnych scieżek które zostały przygotowane w różny sposób(inny masteringing, inne materialy źródłowe itp) tego się nie da porównac :)

Co do testu robilłem nie raz(DD+ vs TrueHD) przygotowany z tego samego materiału źródłowego i nie ma "żadnej" różnicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bartekplus napisał:

Co do testu robilłem nie raz(DD+ vs TrueHD) przygotowany z tego samego materiału źródłowego i nie ma "żadnej" różnicy.

Nie no żartujesz sobie teraz?

14 minut temu, bartekplus napisał:

Tak jak wspomniałem TrueHD jest bezstratny a DD+ to format kompresji stratnej(dla większości osób różnica bedzie minimalna, lub zerowa, dla ciebie może to juz stanowić problem)

No własnie chodzi o to że to nie jest TYLKO moje zdanie. Wiele osób nawet tutaj z forum to słyszy.

Nasycenie dźwięku i głębia ma olbrzymią różnice.

Przechwytywanie.PNG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, S4Home napisał:

Nie no żartujesz sobie teraz?

No własnie chodzi o to że to nie jest TYLKO moje zdanie. Wiele osób nawet tutaj z forum to słyszy.

Nasycenie dźwięku i głębia ma olbrzymią różnice.

Przechwytywanie.PNG

Oczywiście, że nie żartuje.

Nie zmieniaj tematu. Mówimy o Atmosie, a nie o różnych kodekach. Wspomniałem od początku, o różnicy DD+ vs TrueHD. Strany vs bezstrany (czyli różny bitrate). Nie ma to nic wpólnego z samym Atmosem.  Nie wiem czy nieświadomie czy świadomie ale wprowadzasz w błąd. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, S4Home napisał:

Ok, zatem skończmy temat,. Ja Słysze różnice na Atmosie Ty nie. I juz.

Dzisiaj piątek piwerko wieczorem wejdzie i już nie ma się co kłócić.

Precyzyjąc słyszysz róznice miedzy kodekami(a to czy jest to 5.1 czy Atmos nie ma różnicy) :)

Oj tak jest piątek, wiec najpijmy sie zimnego piwka i skonczmy temat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i właśnie o jakość ścieżki dźwiękowej tu się rozchodzi. Jeżeli ktoś nie słyszy różnicy, między DD+, a ścieżkami HD, to w takiej sytuacji takiej osobie wystarczy jakieś budżetowe kino, bo wchodzenie w droższe klocki nie ma żadnego finansowego uzasadnienia. 

Inną kwestią jest, że autor nie ma górnych głośników, tylko system 5.1. I następuje zdziwienie, że nie słychać deszczu spadającego z góry.

A browar już się studzi od wczoraj. A zegar odlicza minuty ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...