Skocz do zawartości

Który wzmacniacz?


Butcher84

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

10 minut temu, Arekszcz napisał:

Dobra już dobra lepiej powiedz czy coś takiego jak listwa zasilająca filtrująca używasz ?

Ja Ci napisze. Kiedyś znajomy puszczał mi tani wzmacniacz cyfrowy Teaca model chyba 303 w okolicy 2k. I mi przepinał coś. Dzwięk był albo ostry kłujący albo bardzo łagodny, lejący się... 

Różnica naprawdę duża. Potem okazało się że przepinał wtyczkę zasilającą i dźwięk łagodny był z gniazda filtrowanego listwy, ostry bez filtra

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Arekszcz napisał:

Hmm a jaka listwa to była nie pamiętasz?

Z tego co pamiętam Taga. Ale musisz zwrócić uwagę że to wzmacniacz cyfrowy z impulsowym zasilaniem. Do One mimo że też klasa D nic bym takiego nie chciał. Gra łagodnie i analogowo. Może przez porządny toroid na zasilaniu

Nie chodzi o to co było lepsze - moje podsumowanie jest takie że w tym przypadku listwa mocno ingerowała w dźwięk 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JaZz napisał:

Ja wolę słuchać rad kogoś kto słuchał w porządnej akustyce niż kogoś kto słuchał w nie wiadomo jakiej, na pewno innej niż moja. 

Pomijam teraz wszystko inne typu wciskamy co mamy itd. Chodzi mi o samą akustykę. 

No tak tylko 70% kupujących nie ma akustyki i co Tobie po opini jak wjedzie to do domu i robi się kicha ? Temat rzeka wiec masz racje lepiej słuchać opinii z odsłuchów „laboratoryjnych” niż forumowicza który słuchał w domu ...ale po części to zrozumiałe bo wtedy raki Kowalski mówi kurde to nie to i zaczyna się dalej ... kable absorbery pułapki itp genialny sposób na poprawę podaży :) chyba muszę branże zmienić

Edytowano przez Arekszcz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JaZz napisał:

Na szczęście nie jestem w tych 70%. Im szybciej i im więcej ludzi zda sobie sprawę że akustyka to podstawa tym lepiej :P

 

Moim zdaniem lepiej bo on chociaż wie jak brzmi ten sprzęt. 

Haha rozumiem... wie jak brzmi ok nie będę się spierał na wiele salonów np tylko jeden postarał się i nie tylko wzmacniacz ale i kable podpial takie jak mam w domu żeby jak najbardziej oddać zestawienie ale to tez inna bajka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że fantazjowanie o brzmieniach w pełni... 😉
Przepraszam że się wtrącę, ale czy ktoś z panów robił bezpośrednie porównanie dwóch klocków? Bo ostatni na forum jeden kolega zrobił przełączane i dokładnie wyrównane poziomami porównanie Yamahy 803D (kl. AB), Cambridge Audio CXA81 (kl. AB) oraz RME+NC252MP (kl. D) i nie był nawet w stanie usłyszeć różnicy. A tu padają opisy różnic w scenie, szczegółowości, dynamice...

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TomekN napisał:

Widzę, że fantazjowanie o brzmieniach w pełni... 😉

To jest męczące @TomekN pisałem o róznicach daców, sprawdzania Tidal vs CD i róznice są małe - cieżko coś wyłapać. Nie udało mi się np. nigdy wyłapać różnicy kabla głośnikowego (chyba że był ameliniowy CCA). Ale różnica u mnie Cyrus/Atoll była olbrzymia. Albo kłuło w uszy i męczyło po 15min, albo gra łagodnie, ciepło i może sobie lecieć muzyka cały dzień. Na poprzednich kolumnach Atoll nie był tak ostry... więc nie pisz że wszystko brzmi zawsze tak samo, bo tak nie jest.

Zresztą po ch... kupować jedenaście końcówek hypex skoro wbudowane  w amplituner grają tak samo wytłumacz proszę....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomekN napisał:

Widzę, że fantazjowanie o brzmieniach w pełni... 😉
Przepraszam że się wtrącę, ale czy ktoś z panów robił bezpośrednie porównanie dwóch klocków? Bo ostatni na forum jeden kolega zrobił przełączane i dokładnie wyrównane poziomami porównanie Yamahy 803D (kl. AB), Cambridge Audio CXA81 (kl. AB) oraz RME+NC252MP (kl. D) i nie był nawet w stanie usłyszeć różnicy. A tu padają opisy różnic w scenie, szczegółowości, dynamice...

Jak nie raz pisałem podłącz marantza 8006 potem arcama sa30 to usłyszysz wszystko :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, marcinmarcin napisał:

To jest męczące @TomekN pisałem o róznicach daców, sprawdzania Tidal vs CD i róznice są małe - cieżko coś wyłapać. Nie udało mi się np. nigdy wyłapać różnicy kabla głośnikowego (chyba że był ameliniowy CCA). Ale różnica u mnie Cyrus/Atoll była olbrzymia. Albo kłuło w uszy i męczyło po 15min, albo gra łagodnie, ciepło i może sobie lecieć muzyka cały dzień. Na poprzednich kolumnach Atoll nie był tak ostry... więc nie pisz że wszystko brzmi zawsze tak samo, bo tak nie jest.

Więc twierdzisz, że któryś z tych dwóch dobrych wzmacniaczy jest konstrukcyjnie tak zjeb....ny, że z łatwością słychać różnice nawet poza ~5 sekundową pamięcią słuchową? Czy może bardziej prawdopodobne jest, że inaczej te wzmacniacze skonfigurowałeś, słuchałeś na nieco innej głośności albo cokolwiek innego wpłynęło na Twoją percepcję?

5 minut temu, marcinmarcin napisał:

Zresztą po ch... kupować jedenaście końcówek hypex skoro wbudowane  w amplituner grają tak samo wytłumacz proszę....

Już pisałem, ale nie słuchasz. No to jeszcze raz:

  1. Amplituner KD ma określoną moc, która dzieli się na wiele kanałów. Jeśli używasz tylko dwa - może być wystarczająca. Jeśli używasz 11-stu kanałów, raczej nie będzie wystarczająca.
  2. Aby uzyskać z Denona x3700 odpowiednio czysty sygnał na pre-outach (~98dB SINAD) wymagane jest odłączenie wszystkich wzmacniaczy wbudowanych (tryb full-preamp)
  3. Zewnętrzne wzmocnienie 11-stu kanałów za pomocą końcówek klasy D przy okazji jest bardziej energooszczędne, a także powoduje wytwarzanie mniejszej ilości ciepła.
  4. Już zupełnie na marginesie, końcówki na Purifi i Hypex są obiektywnie lepsze od tych wbudowanych w Denona. Nie żebym uważał, że różnica jest czytelnie słyszalna (bo nie jest), ale biorąc pod uwagę wieloletnią inwestycję i prawdopodobny upgrade pozostałych komponentów, warto inwestować w coś możliwie najbardziej transparentnego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, marcinmarcin napisał:

@TomekN 

Zresztą po ch... kupować jedenaście końcówek hypex skoro wbudowane  w amplituner grają tak samo wytłumacz proszę....

Bardzo dobre pytanie 🙂.

5 minut temu, TomekN napisał:

warto inwestować w coś możliwie najbardziej transparentnego.

To jeszcze jedno pytanie - czy Twoje kolumny też są transparentne ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, TomekN napisał:

Więc twierdzisz, że któryś z tych dwóch dobrych wzmacniaczy jest konstrukcyjnie tak zjeb....ny, że z łatwością słychać różnice nawet poza ~5 sekundową pamięcią słuchową? Czy może bardziej prawdopodobne jest, że inaczej te wzmacniacze skonfigurowałeś, słuchałeś na nieco innej głośności albo cokolwiek innego wpłynęło na Twoją percepcję?

Co można skonfigurować w prostym wzmacniaczu???  Nie muszą być z...bane żeby grać inaczej... BARDZO INACZEJ w tym przypadku

Rozumiem że rozrzut dajmy na to 1k-100k w cenach wzmacniaczy to wszystko ściemy vooodoo i każdy jeden zagra tak samo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, seba3002 napisał:

To jeszcze jedno pytanie - czy Twoje kolumny też są transparentne ?

Nie, są czarne 😉

Twoje pytanie jest dziwne, bo pojęcie transparentności stosuje się do elementów będących w środku łańcucha, a nie do ogniwa pierwszego czy ostatniego. Kolumny są ostatnim i raczej nie stosuje się do nich takich ocen.
Wybrałem najlepsze kolumny z tych przebadanych przez ASR w moim zasięgu cenowym. Patrz: Zestawienie 1Zestawienie 2Pomiary i recenzja ASRPomiary i recenzja AAC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, marcinmarcin napisał:

OMG -  a ja wybrałem takie których brzmienie mi się podobało 

I nie opierałeś się na opisach , badaniach ??? I serio rozróżniałem które grają lepiej tak sam sobie ???? Szacun !

zartowalem ale to jest właśnie to o czym pisałem wcześniej ! Sam sobie ewentualne posiłkowanie się a nie zdawanie na innych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Felix1 napisał:

Nie. Ostatnim ogniwem łańcucha są nasze uszy. Kolumny też mogą być transparentne.

Nie. Ostatnim ogniwem łańcucha jest nasz mózg. Więc uszy tez mogą być transparentne? 😏

16 minut temu, Felix1 napisał:

Zaprzeczasz sam sobie. W wielu miejscach. Skoro różnic w klockach nie słychać, to nie ma znaczenia, czy użyjesz wewnętrznych wzmacniaczy Denona czy hypexów.

I gdybym używał amplituner tylko w 5.1, to pewnie zostałbym przy wbudowanych wzmacniaczach. Lub ewentualnie dokupiłbym końcówkę tylko dla frontów aby poprawić jakość z DAC w trybie stereo za pomocą wyłączenia wzmacniaczy.

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Felix1 napisał:

A może jednak nie grają? Jeżeli różnica w sinad według Ciebie nie jest słyszalna, to nie ma to sensu. Jeżeli jednak jest słyszalna, to czemu zakładasz, że klocki o których mowa mają taki sam sinad i grają tak samo? 

Różnice w SINAD i innych parametrach nie są słyszalne, ale dopiero od pewnego poziomu (innego dla poszczególnych cech). Większość współczesnych DACów jest już ponad tym poziomem (i stąd mój brak zrozumienia dla tzw. "DACologii"). Ale jak pokazują badania, niestety nie dotyczy to jeszcze układów DAC w amplitunerach KD. Co do układów wzmacniających to bywa różnie... Ale jeśli chodzi o końcówki mocy, to moim zdaniem powoli też wkraczamy w czasy, gdy większość będzie na tyle "doskonała", że różnice nie będą słyszalne. Testy porównawcze Kenobiego potwierdzają, że to właściwie już się dzieje. Celowo odkładam na bok dwie kwestie: poziomu głośności przy którym porównujemy (przy referencyjnym, czy takim przy którym w praktyce słuchamy?) oraz przeróżnych metod "kolorowania" dźwięku stosowanego w niektórych wzmacniaczach, opcjonalnie lub nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Felix1 napisał:

Pierwszy z brzegu przykład to czas narastania sygnału, od którego zależy sposób prezentacji przejść tonalnych i wybrzmień. Albo współczynnik tłumienia i wydajność prądową końcówki

Dokładnie tak. Zarówno pierwszy jak i drugi mają spory wpływ na impuls i jak wygląda jego rozłożenie w czasie. Ale mnie zastanawia najbardziej tak mocna różnica w odbieraniu brzmienia - ciepłe, analogowe (cyfrowy Cyrus 😂) vs ostre, zimne techniczne(Atoll w kl AB) mimo że Rew pokazał brak różnic... Żeby uzyskać podobny efekt musiałbym mocno zjechać górę w Atollu Equalizerem

1736346415_CyrusvsAtoll.jpg.dbaeda45e7155488668ac06f04445142.jpg

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Felix1 napisał:

O ile nie słuchasz na maksymalnym poziomie głośności, to te różnice się zacierają. Mało kto słucha na takich poziomach, więc idąc tym tokiem rozumowania wszystko gra tak samo przy normalnych poziomach. Po co Więc zmiana wbudowanych wzmacniaczy na hypexy?

Odpisywałem w poście #41

22 minuty temu, Felix1 napisał:

Zastanawia mnie swoją drogą, skąd ten fetysz dotyczący sinad. Jest wiele innych parametrów, które się pomija, a również wpływają na brzmienie. Pierwszy z brzegu przykład to czas narastania sygnału, od którego zależy sposób prezentacji przejść tonalnych i wybrzmień. Albo współczynnik tłumienia i wydajność prądową końcówki (nie sama moc), które wpływają na sposób prezentacji basu I jego kontrolę. Czemu według niektórych liczy się tylko sinad i ew. Moc? 

SINAD / przebieg FFT jest z pewnością jednym z kluczowych pomiarów (dlatego podaje się go jako główną cechę), ale bynajmniej nie jedynym. W każdym dobrym teście (ASR, Audiopholics, Erins) jest badanych szereg innych parametrów. Jeśli uważasz, że np. w testach ASR brakuje pomiaru jakiegoś istotnego parametru, który ma wpływ na brzmienie - daj im znać. ASR jest bardzo otwarty na sensowne, merytoryczne uwagi.

22 minuty temu, Felix1 napisał:

Moje testy mówią co innego. Nie interesuje mnie, co słyszy Kenobi. Interesuje mnie, co słyszę ja.

Może słyszysz, a może tylko wydaje Ci się że słyszysz. Skąd masz pewność, że te różnice faktycznie występują? Złudzenie słuchowe jest tak samo powszechne, jak złudzenie optyczne. Na pewno widzisz, że te kwadraty są zupełnie różnego koloru... "Ale ja widzę różnice i nie interesuje mnie co widza inni!" 😉

Optical_illusion.gif.c61f34ed42aea6316be54b1d0f85f906.gif

 

 

14 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ale mnie zastanawia najbardziej tak mocna różnica w odbieraniu brzmienia - ciepłe, analogowe (cyfrowy Cyrus 😂) vs ostre, zimne techniczne(Atoll w kl AB) mimo że Rew pokazał brak różnic... Żeby uzyskać podobny efekt musiałbym mocno zjechać górę w Atollu Equalizerem

1736346415_CyrusvsAtoll.jpg.dbaeda45e7155488668ac06f04445142.jpg

Haha, piękne! 😁

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, TomekN napisał:

Haha, piękne! 😁

No i znowu pokazujesz jak się znasz :) jakbym Ci wypłaszczył wykres jak na ASR to byś sikał po nogach z radości jaki piękny...

Dla mnie piękny bo po korekcie modów pomieszczenia (te 3 pierwsze górki na basie) mam pełne pasmo z równomiernym przebiegiem z 2 kolumn 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...