Skocz do zawartości

Kino domowe 5.1 do sypialni (14m^2)


Netrunner

Recommended Posts

Cześć, jestem obecnie na etapie projektowania mieszkania i jako że jestem amatorem w temacie systemu audio to chciałbym poprosić o pomoc w wyborze optymalnego rozmieszczenia kina domowego oraz konkretnych głośników, amplitunera i subwoofera. 

Jeśli chodzi o budżet to chciałbym się raczej zmieścić w 10 000 zł. Z zakupem mogę się wstrzymać do sierpnia w związku z tym, że remont powinien już wtedy zmierzać ku końcowi, więc mam nadzieję że sytuacja z niedoborem amplitunerów się do tego czasu względnie znormalizuje 🙂

Zestaw planuję wykorzystywać praktycznie wyłącznie do oglądania filmów / seriali.

Pokój w którym zaplanowałem rozmieszczenie sprzętu to sypialnia o powierzchni niecałych 14m^2 (wysokość pomieszczenia: 2,75m) - rozkład:

sypialnia.thumb.jpg.3ca6f176b6131dedd1c9889be2c0e816.jpg

Ze względu na to że filmy będą oglądane z bliskiej odległości to głośnik centralny planowałem powiesić na ścianie nad telewizorem pod kątem, żeby skierować go w stronę łóżka. Zastanawiałem się również nad tym żeby przednie głośniki również zawiesić na ścianie pochylone do przodu, wysoko po obu stronach telewizora ze względu na wąskie przejście pomiędzy telewizorem a łóżkiem (ok. 60 cm), żeby się o nie nie obijać, ale nie jestem pewien czy to w ogóle ma sens z punktu widzenia efektu dźwięku przestrzennego (poniżej rysunek poglądowy).

front.jpg.0d94ae783efb20733e63dc3684175e3e.jpg

Zastanawiam się również jak szeroko i jak wysoko powinny być w takim wypadku rozmieszczone głośniki "tylne"?

Edytowano przez Netrunner
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej wysokości masz mozliwość?

Jakiego typu to będzie sprzęt?

KEF T105 czyli takie płaskie bardziej designerskie

czy bliżej Ci do klasycznych monitorów. Bo te jesli chciałbyś wieszać z przodu to raczej na jakiś półeczkach? Uchwytach?

Skąd jesteś? Możesz do nas podjechać na odsłuch?

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2021 o 08:12, S4Home napisał:

A na jakiej wysokości masz mozliwość?

Jakiego typu to będzie sprzęt?

KEF T105 czyli takie płaskie bardziej designerskie

czy bliżej Ci do klasycznych monitorów. Bo te jesli chciałbyś wieszać z przodu to raczej na jakiś półeczkach? Uchwytach?

Skąd jesteś? Możesz do nas podjechać na odsłuch?

Piotr

 

Przeanalizowałem sytuację i jednak uda się zamontować tak, żeby zarówno przednie jak i boczne głośniki były zamontowane na wysokości uszu.

Szczerze mówiąc to przestudiowałem dość sporo jakichś rankingów polecanych niewielkich głośników i nie trafiłem na KEF T105, więc dzięki za polecenie. Przyznam, że z wyglądu faktycznie są bardzo atrakcyjne. To co mnie jednak zaskoczyło to informacja, że miały one premierę ok. 10 lat temu i od tej pory KEF nie wydał przez ten czas następcy (ale może stwierdzili, że to co osiągnęli to ich opus magnum na tym polu i wolą już przy tym nie grzebać). Ich grubość jest faktycznie zaskakująca, więc spróbuję je gdzieś przesłuchać.

Szczerze mówiąc to wygląd nie jest dla mnie priorytetowy (moja druga połówka nie podziela mojego podejścia), więc dobrze by było znaleźć coś co przynajmniej nie będzie odstraszać wyglądem, a jeśli będzie atrakcyjnie wyglądać to tym lepiej.

Nie chciałbym wieszać na półeczkach, wolałbym zamontować na uchwytach lub bezpośrednio na ścianie. Wyczytałem, że dość często polecane są do małych przestrzeni SVS Prime Satellite 5.1, ale z tego co widziałem to ciężko je niestety w Warszawie namierzyć od odsłuchania. Widziałem też, że dobrze oceniane są głośniki ELAC (DEBUT i Reference), ale wydaje mi się, że one by mogły być za duże jak na pomieszczenie, którym dysponuję.

Jestem z Warszawy, więc niestety do Oświęcimia mi daleko 😕

Edytowano przez Netrunner
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rankingi? A kto robi coś takiego?

Tak to stare ale jare modele. Tannoy miał też taką linie Arena ale już jej nie ma.

Także Klipsch ma całą taką linie. Zmienianą ale to kwestia designu. KEF ma w zwyczaju poprawiać coś więcej niż Design.

Ewentualnie całkiem większe jak linia Heco ambient.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...