Skocz do zawartości

Budowa preampu lampowego na wzór Conrad Johnson PV 12.


Recommended Posts

Dnia 28.02.2022 o 14:51, Jarosław Szczepaniak napisał:

Moja nie wiedzą, z tąd się bierze kolejne pytanie. Pomiary mam robić z lampami, czy bez nich?

Zrobiłem pomiar bez lamp w podstawkach, i tylko na pierwszym pinie napięcie się zgadza, cała reszta jest różna. 

Porównywałem że schematem. 

Jak składałem swój przy którymś uruchomieniu był brum. Był problem z masą na RCA. Sprawdź połączenia sygnału wejścia wyjścia. Popraw luty. Może puścił lut? A może jest gdzieś zwarcie między przewodem sygnałowym a masą. Przejrzyj pod lupą wszystkie połączenia.

Daj zdjęcia.

Pozdrawiam

Edycja. Jakie masz trafo? Jaki potencjometr? Ja mam prąd żarzenia 12,6 V. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystko z obudowy, sama płytka i transformator, potencjometr i selektor odłączony. Kable sprawdzone, wymienione lampy oraz podstawki. Napięcia 6,3v i 298v. Podłączony do końcówki (nawet bez lamp). Buczy jeden kanał. Szukam problemu w masie. 

 

Zgadzam się że niebieski alps, ma wpływ na dźwięk. Testowałem w innym systemie alpsa z innymi potkami, drabinki EIZZ araz khozmo osobiście najbardziej przypadły mi do gustu, ale to jest tylko moja opinia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jarosław Szczepaniak napisał:

Wywaliłem wszystko z obudowy, sama płytka i transformator, potencjometr i selektor odłączony. Kable sprawdzone, wymienione lampy oraz podstawki. Napięcia 6,3v i 298v. Podłączony do końcówki (nawet bez lamp). Buczy jeden kanał. Szukam problemu w masie. 

 

Zgadzam się że niebieski alps, ma wpływ na dźwięk. Testowałem w innym systemie alpsa z innymi potkami, drabinki EIZZ araz khozmo osobiście najbardziej przypadły mi do gustu, ale to jest tylko moja opinia. 

Spróbuj jeszcze tu zapytać

https://www.audiostereo.pl/topic/154483-preampy-lampowe-diy-na-bazie-pcb-conrad-johnson-pv12-kilka-wersji/page/37/#comment-5516283

 

@Marcin K. Wszystko zależy od "widzi mi się" wykonawcy. Ja mam elektronikę sterującą kilkukrotnie więcej wartą niż sam układ preampu. Bo tak chciałem. PVC i selektor 6ch na przekaźnikach, sterownik z wyświetlaczem, zasilanie, dodatkowo dojdzie jeszcze jeden układ sterujący włączeniem końcówki. Więc stwierdzenie, że coś się opłaca czy nie nie należy do nas. I tyle.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nikt ,nikomu niczego nie zabrania. Jeśli ktoś ma wewnętrzną potrzebę montażu khozmo lub innego rozwiązania w tym czy innym układzie to ja jak najbardziej jestem za :) ale patrząc na koszt takiego sterowania w porównaniu do kosztów reszty układu to jest to po prostu przerost formy nad treścią bo taki potek nagle nie wyniesie tego preampa brzmieniowo 2 klasy wzwyż ,nawet nie ma co się oszukiwać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin K napisał:

Khozmo jest 10x droższy od alpsa. Do tego układu nie ma sensu wkładać tak drogiej regulacji bo jej koszt przewyższa koszt całego układu….

Nie chodzi mi o ten układ, po prostu testowałem potki, ale spoko, znam dużo gorsze potencjometry od niebieskiego alpsa, sam widziałeś że u mnie wylądował chiński logarytmiczny, przy testach😜

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marcin K napisał:

Oczywiście nikt ,nikomu niczego nie zabrania. Jeśli ktoś ma wewnętrzną potrzebę montażu khozmo lub innego rozwiązania w tym czy innym układzie to ja jak najbardziej jestem za :) ale patrząc na koszt takiego sterowania w porównaniu do kosztów reszty układu to jest to po prostu przerost formy nad treścią bo taki potek nagle nie wyniesie tego preampa brzmieniowo 2 klasy wzwyż ,nawet nie ma co się oszukiwać. 

Marcin zgoda, ale regulacja głośności na przekaźnikach jest super. Żadnych trzasków jak w przypadku zastosowania potków węglowych po jakimś czasie. Zdalne sterowanie też zamontowałem. Wszystkim steruje mikrokomputer (sterownik). Poza tym zawsze mogę podpiąć inny preamp. Lub zbudować coś zupełnie innego i wykorzystać. DIY będzie zawsze konkurencją dla gotowych produktów brandowanych znaną marką. Więc jeżeli coś jest tanie, to nie znaczy, że złe. A jeżeli można uzyskać podobne brzmienie w stosunku do oryginału lub czasem subiektywnie lepsze za mniejsze pieniądze to już sukces. Wiele znanych marek wkłada tanie elementy, gdzie nie ma przełożenia na cenę końcową. Czasem koszt podzespołów jest absolutnie niski, a cena niewspółmiernie wysoka. Ale płacimy za brand, reklamę, marże dystrybutorów, czasem cło. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że tak nie jest. Miałem w swoim głównym preampie drabinkę khozmo a potem pvc khozmo- drabinka rozsypała się po roku , pvc było znacznie ciekawsze ale tez nie pozbawione wad. Widzisz - wiele znanych marek rzeczywiście wstawia kiepskiej jakości podzespoły w tym najtańsze potencjometry ale i tak wszyscy mlaskają z zachwytu nad brzmieniem… więc jak to jest? Ale tak jak pisałem wyżej - jeśli ktoś ma ochotę montować potencjometr za połowę ceny całego preampa to czemu nie? :)  Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wstawić coś pomiędzy jakościowo - potencjometr typu drabinka na rezystorach o dokładności 1% czy też 0,5%. Może nie jest to kultura działania Khozmo ( no i cena:) ) ale pod względem zbalansownia kanałów dużo lepsze rozwiązanie niż typowy chiński lub nie Alps. Trzeba szukać prostych i skutecznych rozwiązań:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...

Trochę zmian

Pierwsza wersja:))) Audyny jeszcze nie wlutowane.

709804694_CJPV12prawie.thumb.jpg.f4cdd1f83125f317756bad4b12466e79.jpg

 

Końcowa wersja po wymianie wszystkich jamicikonów na bardziej audiofilskie :)))

doklejone podstawki pod Audyny i wlutowane złącza do szybkiej podmiany pod inne kondy do testów.

1520747397_PV12gotowy.thumb.jpg.f40420103a1875b62acf7d54181da86b.jpg

 

A tu już gra :)))))

58009950_preampCJPV12nowePCB.thumb.jpg.a45ae043f0d066c1abeff940c7438d0f.jpg

Już na etapie wygrzewania gra bardzo dobrze.

Za jakiś czas wylecą czerwone Audyny. Ale póki co słucham na tych tanich, za parę złotych. :))))

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Kondy na wyjście kupiłem od muzga. Obecnie około 10 uF na kanał.

Mam pytanie jakie kondy dać w zasilaniu? Planuje zwiększenie wartości między 20 uF a 30 uF na C2. Foliowce czy jakiś dobry elektrolit? 

Co stosujecie @MariuszZ. @elektron6. @ksi3zyc?

Może ktoś jeszcze ma doświadczenie?

PS. Obecnie dolutowałem kondensatory jakie miałem pod ręką równolegle Mundorfy 2 M-cap + 2 supreme do C2. Razem jest teraz C2+C3  około 18,5 uF. Przed dodaniem też były M-capy białe.

Kondensatory wygrzewają się histerycznie, raz jest więcej basu, raz mniej. 🙃

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny sprzęt! Kondensatory - osobiście lubuje się we wszelkiej maści kondensatorach papierowo - olejowych, tych starszych w wykonaniu wojskowym jak i współczesnych . Ale te przy pojemnościach rzędu  20uf  maja już swoje gabaryty zatem temat do rozważenia. Preamp lampowy to fajna sprawa:) mam ich kilka i wszystkie wygrywają z tranzystorem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Kondy na wyjściu od muzga. Dołożone na szybko 4 kondy w zasilaniu. Trwa wygrzewanie. Docelowo w zasilaniu ma być między 30 uF a 47 uF. 

Prawdopodobnie jeden z tych z linku. 

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?1124,kondensator-tcap-30uf-600v-print-mundorf

Lub 

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?1123,kondensator-tcap-20uf-750v-print-mundorf

Na C3, a na C2 jeszcze nie wiem. 

@elektron6, jaki olejak miałeś na myśli? Coś konkretnego?

 

Prekondy.jpg.ced64233e112a6a9c82bcb99df390229.jpg

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...